8 žien

• Česko 8 žen (viac)

Francúzsko päťdesiatych rokov. Osamelé sídlo v zasneženej krajine. Rodina sa stretáva na sviatky. Oslava sa však nekoná - milovaný otec bol zavraždený! Vrahom môže byť iba jedna z ôsmych žien tak blízkych pánovi domu. Dominantná manželka? Jeho staropanenská švagriná? Lakomá svokra? Drzá slúžka alebo lojálna gazdiná? Alebo jedna z jeho dvoch pekných mladých dcér? Prekvapujúca návšteva očarujúcej sestry obete zvráti pátranie na hystériu a rivalitu. Postupne sa začínajú odhaľovať rodinné tajomstvá. Humorné situácie sú okorenené hudobnými vsuvkami i zvodne zradnými tancami. Tajomstvo ženskej duše je odhalené. Osem žien: krásnych, vášnivých, inteligentných, citlivých a nebezpečných. Jedna z nich je vinná. Ktorá to je? (oficiálny text distribútora)

angloumene

Věřím, že jako divadelní hra je toto dílko velice svůdné, hravé, zábavné a napínavé. Naneštěstí ale vidím mezery v rámci filmového zpracování. Celé je to takové až příliš barevné a na druhou stranu až příliš strohé. Se závěrečným vyvrcholením si autoři mohli více pohrát, protože bylo až příliš uspěchané a až příliš bez emocí. ()

Myshkin

Skvělé herečky, labužnická stylizace, vtipné dialogy, napínavá detektivní zápletka. Prostě lahůdka. I hudební vložky, vlastně přejaté šlágry a "šansony" od francouzských hvězd minimálně stejného kalibru jako účinkující herečky, se do filmu hodí a ve zkratce dokreslují ženské postavy, ty jsou ve většině případů naprosto nesnesitelné. Není vlastně úplně jasné, jestli je to spíš misogynní nebo feministický film, každopádně ale jako satira funguje dobře, François Ozon je ostatně známý tím, že "má ženy rád". Ovšem o francouzském Almodóvarovi nemůže být řeč, přestože styčné body mezi nimi by se v tomhle filmu našly. ()

GREGOIRE

Hned na úvod musím podotknout, že jde formou spíše o divadelní představení, než o film. Vše se odehrává v domě, kde osm žen řeší zápletku, kdo zabil pána domu. Děj se odvíjí podle typického schématu, známého všem milcům Agathy Christie. Postupně jsou nám poodhalována zákoutí charakterů a možných motivů jednotlivých dam. Obsazení je hvězdné (Catherine Deneuve, Isabelle Huppert ...) a oko má na čem zálibně spočinout. Opravdu reprezentativní ženské spektrum. Poněkud bizarní mi přišly občasné muzikálové vsuvky. U amerického filmu bych to ještě bral, ale sem mi to nezapadá. Některé „pěvecké“ výkony jsou na hranici utrpení :)). Pointu filmu lze sice celkem uhádnout - pro znalce žánru asi nic překvapivého – ale o to ani tolik neběží. Na můj vkus lehce přeplácané, ale svou kvalitu film rozhodně má a kde vidíte pohromadě takový dámský soubor? Jestli psychicky ustojíte 100 minut nepřetržitě štěbetajícího babince v osmi, pak se máte na co těšit. ()

Alf

z toho nejméně jeden a půl hvězdičky za to, jak je film hezky barevný....mám rád muzikály a detektivky taky snesu, tohle není ani jedno, podivný slepenec "korunovaný" křečovitými výkony slavných francouzských hereček, leckdy až primitivně pojatých (není nic jednoduššího tvářit se celý film jako stvůra, podivně lítat po schodech, ječet a drápat a pak se najednou změnit v pravý opak, že Isabelle ?) ()

AIMÉE

Přesila estrogenu a ještě ke všemu v jednom domě, to nemůže skončit dobře... Chyba lávky, nejen, že z toho ženské plémě vyjde se zdravou kůží, ale k tomu navíc každá projde očistou duše vzhledem k tomu co jednotlivě svým chováním způsobí jedinému chlápkovi, který je zároveň obětí přítomných dam. Velmi dobře zpracovaná divadelní hra, kde by mohla hrozit klaustrofobická atmosféra, ale opak je pravdou, všechny z účastněných se svých partů zhostily úctyhodně a s přehledem, jejich hašteření působí svěže. Kdyby bývaly byly ty hudební vložky kratší, šla bych s hodnocením výš. ()

snatch

No... špatný film to není, ale ten konec byl víc jak předvídatelný (i když ne v tak tvrdé podobě :) a ty pěvecké vsuvky mi vůbec nesedly. Film má být buď muzikál, nebo ne. Tohle balancuje někde mezi a ne každý to stráví (zvlášť v detektivce).... Taky mi připadá, že se do Evropy přenáší americký zvyk, že nemít ve filmu gaye nebo lesbu není normální. To už se ani ve Francii nenajde 8 klasicky orientovaných ženských ? ()

Curunír

Značně nevyrovnaný snímek - zajímavá zápletka, kvalitní herecké obsazení a opravdu podařený konec. Ale co je tohle všechno naplat, když 8 žen nemá štávu a to neustále ženské hemžení mě opravdu za srdce nechytlo a místy i poměrně nudilo. A ani "muzikálové" vložky, tedy až snad na 2 vyjímky" nebyly úplně šálek mého čaje, spíše bych měl říci - tasse de thé. Francouzština je krásná řeč a s přihlédnutím k již zmiňovanému konci dávám dost upocené 3*. Ale vždyť jsi to viděl dabované... ()

mh.mail

70% - Musíte zkousnout, že to není ani klasická detektivka, ani muzikál, ani klasická komedie. Je to od každého trochu. Herecké výkony jsou však vynikající a ve výsledku je to celé oděno do černého humoru. "Vyndejte babičku ze skříně." ()

Linki

Nevyhovovala mi degradácia deja prostredníctvom piesní, čím Ozon navyše prispel k prehnanej štylizácii. Myslím, že ako štylistický prvok by úplne stačili kostýmy a herecké prejavy. Ale - vynikajúce rozuzlenie. ()

Mlle

Oddychová, humorná „Poirotovka“ s mírně eskalovaným vyústěním, v rozšafně hysterickém, ženském vydání, která jako by svou pozitivní náladou a bezchybnou dramatizací diváka přenášela do bezstarostných časů vytříbených děl kinematografie i Evropy předcházejícího století. Stěžejní nápad soustředit hereckou špičku různých generací v jednom filmu by se mohl neméně úspěšně zopakovat i v jiném žánru – je zárukou povedené podívané sám o sobě, tím spíše, když se v případě Francie jedná o koncentraci výjimečného ženského půvabu. Divadelní konverzačka podmanivě vtahuje do zápletky v luxusně exponovaném, avšak příjemně domáckém prostředí, podbarvena přímočaře funkční poetikou prostého lidového nápěvu, která stojí v pozadí úspěchu francouzského šansonu, a které se, ku svému vlastnímu prospěchu, ani soudobá francouzská populární hudba téměř jakéhokoli žánru zatím nehodlá vzdát. Ženy si nakonec po svém poradí i bez Hercula Poirota, i když to každou chvíli vypadá, jako by se měl tajemně vynořit zpoza některého z brokátových závěsů. ()

amarth

Nejsem zklamaný, bylo to opravdu zajímavé, avšak s některými názory nelze, než ne zcela souhlasit:) Rozhodně 8 žen na mne nezapůsobilo až takovým hereckým koncertem, jak se zde někteří vyjadřovali. Divadelní pojetí zůstalo zachováno, malý prostor pro realizaci velké hry se také nezměnil a jako opravdu zdařilé musím vypíchnout hudební vložky v podobě typicky muzikálových melodií. Pro franzouzštinu , jakožto jazyk veleerotický, má spousta lidí slabost a já se rád řadím mezi ně... ()

Endlessly

Uverila som slovám o excelentných výkonoch a premyslenom príbehu. Moja chyba. Po Sitcome som od Ozona nemala čakať nič iné. Už ani nebudem. ()

Wolvie

Hravý,hřejivý multižánrový snímek s partou naprosto brilantních hereček a pod taktovkou režiséra,který svému řemeslu moc dobře rozumí (nebo přinejmenším rozuměl).Velká osobní srdcovka. ()

levente

Krásný film se zajímavými nápady. A hlavně perfektní hudbou, která střídá žánry podle jednotlivých postav. Doporučil bych k polednímu klidu... ()