Jakobova sestra Julie zemřela během svatební noci. A vše nasvědčuje tomu, že to udělala vlastní rukou. Její bratr se však nechce smířit s pouhým konstatováním smrti. Chce zjistit, proč se ta tragédie musela stát. A zjištění je možná ještě hrůznější než samotný čin. Pravda se skrývá v městečku Morke… (oficiálny text distribútora)

Kienast

Dobrý námět, chladná severská atmosféra, výborní herci. Jedinou výtku bych měl v chování hlavního hrdiny, v některých případech divné či nelogické ( viz. jeho chování na svatbě).Nechápu jak mi to mohlo takovou dobu unikat, ale děkuji Netflixu, že mi to hodil přímo pod nos. 7/10 ()

DannyBoy80

Vynikající triler z Dánské dílny. Výborně hrající Kaas, ale ani ostatní nejsou pozadu. Hlavně u hendikepovaných by mě zajímalo, zda jsou to herci nebo opravdu postižení. Místy je film velmi mrazivý až na pomezí hororu. Téma je taky hodně zajímavé a taky hodně severské. Místy to podle mě bylo trochu podobné s Ukrutně šťastni. Těžce černohumorný dialog na začátku je perfektní. ()

Silviaxx

Veľmi kvalitná thrillerová pecka, ktorej ústredná téma nie je zrovna dvakrát potešujúca - celý čas sa zaoberáme smrťou a samovraždami. Napriek tomu je film spracovaný naozaj skvele a citlivo pristupuje už k samo o sebe veľmi citlivej téme. Skvelé herecké výkony, skvelé prostredie, miestami Morke buduje celkom slušné napätie a záverečné dialógy hlavných mužských postáv sa mi veľmi páčili. Mrazivá, chladná a nepríjemná atmosféra sa tiahne celou stopážou (film je pri tom vyrozprávaný veľmi pomaly a precízne) a ani na sekundu nepoľavuje ba priam vrcholí až do niečoho desivého - výplod chorej mysle, že pomáha ľuďom. Na 5* to nemalo dostatočnú iskru, ale silné 4* si zaslúži určite. ()

TheSpearCZ

Obsahuje spoilery: U Mørke jsem měl obrovská očekávání, která se ale bohužel nenaplnila a nastalo velké zklamání. Samotný nápad byl přitom originální a nádech pořádně mrazivého thrilleru to také mělo, ale mám problém se scénářem, který na nás v první čtvrtině vychrili něco, čímž nám do hlavy nasadili tvůrci ideu, že je za tím Anker, jenže poté přichází až neuvěřitelně dlouhá část, která je občas zajímavá, občas ne, ale za celé dvě hodiny přišel jediný twist, který jsem osobně nečekal (vana), ale ten ve výsledku neměl na finální rozuzlení žádný efekt. Nevadí mi pomalé tempo, protože si to udrželo moji pozornost až do konce, ale ve finále jsem zklamaný, a osobně myslím, že ten scénář mohl být více propracovaný a méně předvídatelný. Čisté 3* ()

Viperine

Napnutá jak kšandy jsem byla... od začátku až do konce. Tenhle film je zářný příklad toho, že i za málo peněz se dá udělat hodně muziky. Dle mého je to dokonce herecký a scénáristický megakoncert. Hodně zahuštěná a sugestivní atmosféra, nenásilná a přitom všeprostupující dramatičnost, výborná kamera a obrazová stránka filmu vůbec... Navíc neustálý dějový vývoj - doslova prošpikovaný zvraty, ale přitom ne po povrchu se klouzající úprk. Velké nadšení. PS: v zařazení do žánru mi tak trochu chybí "Psychologický" - nejeden milovník onoho "žánru" si na tomhle smlsne. ()

Saur.us

Morke aneb temnota plná předvídatelnosti a mysteriózních klišé, které jsou ale tak brilantně natočeny, že se divím, že už se toho dávno nechytilo nějaké americké studio. No a protože N.L. Kaas má po celu dobu jeden jediný výraz, skvěle by se na roli hodil například B. Affleck. ()

fisikk

Hned od prvního pohledu na Ankera mi bylo jasné, že s ním něco není v pořádku a podivné Juliiny pohledy na svatbě tomu jen přidávaly. Avšak po odhalení jeho dětství ho docela chápu. Líbilo se mi, jak celou dobu s Jacobem mluvil lehce, s klidem a opravdu věřil, že jeho poslání je dobré. ()

Rockerman

Pan Jensen točí absurdní ptákoviny (ale dobré a zábavné), scénáře však píše k pravým severským dramatům. Atmosféra houstne jen velmi pomalu a trochu zdlouhavě, ale pořád to nesklouzává do nudy. Závěr brilantní, jen ta "vodní scéna" byla už trochu moc. Přesto dávám za pět, protože zážitek to byl skvělý a příběh neotřelý. ()

Rathalos

Tradicne ako vzdy kvalitna danska produkcia s vybornymi hereckymi vykonmi,ktore su podporene este skvelou zapletkou,mrazivou atmosferou i napatim,urcite odporucam tuto dramu seknutu s thrillerom kazdemu fanusikovi tychto zanrov,ktorym nevadi pomale tempo...:-) ()

Chosef76

Tiché partie, podmanivé hudební pozadí, ledové moře, temné scény jsou často nálepky skandinávských thrillerů. Musím přiznat, že mi toto prostředí vyhovuje a ve filmu ho vyhledávám. Mørke je psychologicky velmi vyostřený, drží diváka v plató fázi napětí téměř po celou dobu filmu. Téma bezmoci a odhodlání ukončit život, stejně jako zneužití této možnosti druhou osobou je pro mě profesně vlastní a stále mi bude klást spoustu otázek...... ()

Zl0

Dokonale mrazivý film bez toho že by tvorcovia museli tlačiť na pílu. Atmosférou to čo som čakal keď som zbadal názov. A tlouštík čistokrvné stelesnenie slizáka. Brrr. Fuj, parádny bol. ()

Gertruda.W

Toto je fakt jiná káva oproti té americké (že by mokačíno?). Není to jen thriller. Přes tu hustou atmosféru, přes to, že se to chvílemi jeví jako obyčejný thriller hororového typu, vás to nutí přemýšlet a přijdete na to, že to vůbec není tak jednoduché, jak to vypadá. Fascinující minimalismus, úchvatné jako výborné víno s opravdu dlouhou koncovkou. Mňam. A mimochodem, s těmi Dány to mám podobně jak píše dank011. ()

horor2

Stydím se, že jsem tento skvost viděl teprve před pár dny. Byl jsem naštvaný, znechucený a prožíval jsem to stejně jako hlavní hrdina, kterému jsem celou dobu držel palce. ()

azumi

Předně : natočeno celkem hezky a námět taky dobrý. Bohužel velký zápor je v hlavním hrdinovi, který se chová jako retard....No a ostatní postavy se také chovají hodně divně. Prostě bizár. Dokoukáno pouze silou vůle. ()

DonBraso

Možná jsem chtěl příliš a to se mě osobně vymstilo.Chladné a deprimující severské režijní kousky jsou vždy zárukou kvality,jenom mě zrovna tady snímek nevtáhnul sebou do vesnice Mørke jak bych si přál.Ústřední dvojice se už setkala v jiných filmech a je hlavní devizou celého snímku,ono taky čeho jiného.Hudba sice krásně podkresluje ilizu starýho venkova,což je hezký a tou atmoškou.Novinář/detektiv Jakob co chce přijít na kobylku,proč zemřela jeho sestra Julie,se vydá do vesnice a začíná vyšetřovací část až do konce.Dalo by se posuzovat,jestli tento film není čistě kriminálním,bohužel postav je příliš málo a člověk aby si vybral toho kdo za všechno může je víceméně 50/50.Když bych řeknul,že víceméně,kdo je nejvíc vidět na plátně,vrah to není,tak tady se šachistovi podlámou kolena :)Místama mě přišla i trochu triviální scénka o blbcovi(Jakob se zaparkovaným autem u statku),místama převrácený styl Colomba,který se chce vrátit snad 4krát domů a furt to nejde a další berličky s né moc zajímavých finišem na jezeru,který mě tedy přišel až už moc amerikaniše.Pěkných 70%. ()

dank011

Tak nejprve jak jsem se k filmu dostal: cesta prostá - fascinace filmy Suzanne Bier ( ale jo, klidně i takto silná slova) - Nikolaj Lie Kaas - v čem všem dotyčný hrál ?? - a už to fičí... ( apropos stejnou cestou na paralelní linii jede Ulrich Thomsen a Mads Mikkelsen). Strhující, pohlcující thriller ,jehož dechberoucí atmosféra a vůbec celá gradace ( fakt hodně dobré, Hitchcockovo Psycho už je na dohled) je trošku shozena závěrečným střetnutím protagonistů pod vodou, s nasnímáním jak z nějaké reklamy, nicméně odpouštím nekriticky v celém rozsahu ! A přemýšlivější si svoje téma určitě taky najdou: falešný spasitel ( nebo prostý psychopat ?) Anker, i tu eutanazii si můžete další den promýšlet. "Ve smrti nechce být nikdo sám". Nebo chce ? ()