Černé zrcadlo - Série 6

(séria)

Zvrácené příběhy a děsy napříč epochami nepřestávají překvapovat v zatím nejvíc nepředvídatelné řadě téhle převratné antologie. (Netflix)

UhLee

Šestá série - (7/10). Black Mirror patří k seriálům, které tady jsou s námi už opravdu dlouho. První série měla premiéru v roce 2012 a od té doby prošel seriál nemalým vývojem. Jednak už dokázal nejednou svým fanouškům vyrazit dech, ale i tak trochu vytvořil nový subžánr, ke kterému se pak jeho konkurenti chtěli přiblížit. Seriál, který ukazuje místy velice znepokojivou budoucnost, ovlivněnou pokrokem lidstva v oblasti digitálních technologií a dalších vychytávek. Cením, že tvůrci počkali, než přejde Covid a potom vydali tento pro diváky hůře stravitelný seriál. Black Mirror patří mezi seriály, které sleduji nejdelší dobu. Takže se řadí mezi takové veterány, které mají místo hluboko v mém srdci, jako třeba Simpsonovi. Jsem tady s Black Mirror od první série a už i mi malinko přijde, že této antologii začíná docházet dech. Dokázala mi nespočetněkrát sebrat slova z úst. Tento seriál není rozhodně ten typ, který by se řadil mezi "binge". Po jednom dílu si musíte dát minimálně den pauzu, abyste to dokázali vstřebat. Tohle je hodně silný šálek kávy i pro otrlého fanouška, protože to prostě zasahuje do přítomnosti. Šestá série předvedla velmi nekonzistentní kvalitu dílů a šla velmi experimentální cestou. Některé díly se dle mého názoru odklonily i od samotné podstaty tohoto seriálu a to podle mě není moc dobře. Black Mirror se pyšnilo statutem, který si vybudovalo za více než dekádu a tento odkaz byl touto sérií trochu pošlapán. Z celkových 5 dílů považuji za opravdu povedené pouhopouhé 2 díly - Loch Henry a Beyond the Sea. Tyto díly symbolizují to, co na Black Mirror všichni milujeme. Silný zážitek, který pak divák musí rozdýchávat několik dní. Ostatní díly patřily buď k tomu průměrnému, avšak bez Black Mirror nádechu - Demon 79. Nebo to bylo Black Mirror, ale velmi slabé - Joan Is Awful. Pak je tady kapitola sama o sobě, která patří k tomu nejhoršímu, co tvůrci kdy vydali - Mazey Day. Celkově se jedná o spíš průměrnou sérii. Protože jsme dostali 2 výborné díly a poté 3 o dost slabší díly. Celkově si začínám myslet, že tvůrcům začínají docházet nápady a proto přicházejí s alternativními verzemi tohoto seriálu - viz. Red Mirror. Ovšem pořád si myslím, že má Black Mirror do budoucnosti co nabídnout. Nejlepší epizoda: Loch Henry (S06E02) ()

Vabr

Po delší pauze přichází 6. série s pěti díly, z nichž i jeden dokonce klesne pod hranci 50%. Hm. Tak co to vypovídá o kvalitě nového přírůstku? Asi to, že už to přestává být Black Mirror, jak jej známe, a stává se z něj pomalu něco jiného, horšího. Kvalita poklesla (už od 5. série), a to hlavně příběhová a námětová vynalézavost. Takže třeba taková Mazey Day je zkrátka směšná, Beyond the Sea šíleně neoriginální a Joan is Awful podivně lehce rozuzlená. Problém ale také nastává s tím hlavním, o co u Black Mirror jde - s představením potenciální hrozby technologií, která nás v blízké či daleké budoucnosti čeká. Protože ono Loch Henry, Mazey Day, Demon 79 a částečně i Beyond the Sea tuto základní podmínku zkrátka nesplňují, což potom podkopává hlavní důvod existence seriálu jako takového. Co to je jako za seriál, je tohle stále Black Mirror?, ptám se. Nevím. Ale abych ještě přihodil jednu výtku, týká se obsahu dialogů. Je pro scenáristy opravdu tak životně důležité používat slovo fuck/fucking na epizodní bázi? Nemohlo by je napadnout trochu prozkoumat hloubku jazyka namísto omílání těch samých vulgárních výrazů? Díky! No to by byly výtky a nyní klady. Z dílů se mi rozhodně nejvíce líbila Joan is Awful, kde to prostě jelo v krásném tempu, jak má, ovšem vulgarismy tam padaly co věta a a finální rozuzlení bylo docela náhodné (horší 4). Pak se mi také líbilo hned následující dokumentární Loch Henry, kde se to jevilo zprvu jako takový průměrný díl, avšak ke konci to nabralo takový zvrácenější a zlomyslnější spád, že i teď si na ten finiš rád vzpomenu a zapřemýšlím (lepší 3, svým způsobem i lepší než Joan is Awful). No a to je tak vše. Zbytek byl průměr nebo podprůměr. Co bych ale chtěl ještě podotknout, je díl Beyond the Sea. Ten je sice nejlépe divácky hodnocený, ale ve výsledku velmi primitivní. Už existuje plno takových variací na tuto užitou šablonu, že je až běda, že něco takového někdo i teď natočil, ke všemu pod záštitou takové značky! Byla to přes hodinu dlouhá, úmorná, předvídatelná nuda, kde nedošlo k jedinému menšímu zvratu, natož pak aspoň výkyvu v ději. Úplně zbytečný povyk okolo velkého nic. Kvůli nehorázné nadbytečnosti tohoto kousku jej hodnotím jako nejhorší díl z 6. série. Vyhodnocení: Mazey is Awful ()

Pet 510

Tahle serie se fakt moc nepovedla. Od Black Mirror mam pomerne vysoka ocekavani, pri nejmensim cekam, ze nam alespon nektere epizody prinesou mind fuck moment, idealne jeste s  presahem do aktualniho spolecenskeho tematu. To nenastalo ani u jedne epizody tehle sezony, ktera nam prinesla sice poutavy, ale predvidatelny a prumerny pribeh bez presahu at best (2,3) a pomerne nudny a celkem debilni pribeh at worst (1,4,5).  Nejde ani tak o to, ze by klasicke black mirror prvky nebyly pritomne, ony tam byly, ale pracovalo se s nima spatne. Loch Henry treba nabizi aktualni tema fascinace true crime, ale pracuje s nim tak povrchne, ze na konci divaka nemrazi a nedonuti ho premyslet na tim, ze hltat dokumenty o seriovych vrazich je tak trosku fucked up. Joan is Awful a Beyond the Sea se zase ocividne snazi o mind fuck moment, jenomze to hrozne rozbourava predvidatelnost a taky ohranost pribehu. V tomhle ohledu se mi vlastne docela libila Mazey Day, protoze takovou chujovinu jsem aspon necekal. Celkove tahle sezona zabavi, ale neprinese momenty, o kterych bych mel tendenci nejak dal premyslet. ()

William_

Řekněme si narovinu, že už 5. série nebyla úplně ideální, ale místo toho, aby se do ní narvaly odpadní díly, měla raději jen 3 epizody, což většině lidem vadilo. Ale ty 3 epizody byly koukatelné a bavily. V sérii šesté máme už 5 příběhů, z čehož 3 jsou koukatelné a 2 naprostý odpad. Do mého vkusu se trefil Loch Henry a Beyond The Sea. Jako naprostou břečku shledávám Mazey Dey a Joan je hrozná. Docela koukatelný byl i Démon 79. Kdyby se autoři vykašlali na kvantitu a víc zamakali na těch 3 dílech, byl bych asi více spokojenější a nemusel bych psát, že ta dřívější kvalita BM, na kterou jsme byli zvyklí, začíná lehce upadat a seriál nám už nedokáže přinést tolik kvality a originality, jak tomu bylo v minulosti zvykem. ()

Mimesis

V šesté řadě se mi nejvíce líbila ta epizoda, jak nám představila dvě kamarádky - Petru a Annu. Zápletka je jednoduchá, Anna si půjčí Petřin telefon (bez jejího vědomí) a projde jí zprávy na Facebooku. Během toho ale zjistí, že Petra je ve skutečnosti sériová vražedkyně. Místo toho, aby šla na policii se rozhodne, že o tom vytvoří true crime seriál pro Netflix a celé to končí plot twistem, kdy se ukáže, že Anna je ve skutečnosti mimozemšťan a poučení z příběhu je, že technologie a Netflix jsou zlo. Ne, sorry, takový díl v šesté řadě není a celé jsem si to vymyslel. Nicméně kdyby tam takovýhle díl byl, asi by mě to nepřekvapilo. Charlie Brooker zhruba jede takovýhle WTF style. ()

• Reality show s názvem „Hot Shot“ na streamovací službě Streamberry odkazuje na epizodu Patnáct milionů meritů (2011), ve které je tahle show klíčová pro účastníky, kteří se chtějí vymanit z monotónního cyklu života. (jirikzaboj)
  • Série „Sea of Tranquility“ na streamovací službě Streamberry odkazuje na úplně první epizodu Národní hymna (2011), ve které je poprvé zmíněna v souvislosti s umělcem přes speciální efekty, který na oceňovaném seriálu pracoval a měl také pomoct premiérovi splnit podmínky únosce skrze falešné video. Seriál je zmíněn ještě v několika epizodách. Konkrétně v epizodě Pád střemhlav (2016), kdy Lacie (Bryce Dallas Howard) cestuje v autobuse plném cosplayerových fanoušků, kteří jedou právě na Sea of Tranquility Con. V epizodě Smithereens (2019) na obrazovce v lobby lze spatřit hashtag #SeaofTranquilityReboot. A konečně v epizodě Rachel, Jack a Ashley Too (2019) lze během zpravodaje v televizi spatřit oznámení, že se série opravdu dočká rebootu. (jirikzaboj)
  • Vzhled Gaapa byl inspirován Bobbym Farrellem ze skupiny Boney M. (jirikzaboj)