Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

Ediebalboa

Musím uznat, že ačkoliv se jedná opravdu o jeden z nejupovídanějších filmů, co jsem kdy viděl, tak bych stejně nic moc jiného od Lincolna neočekával. Daniel Day-Lewis ze sebe vydoloval maximum, na rekvizitách k navození atmosféry tehdejší doby se rozhodně nešetřilo a i přes vlažný průběh se člověk dočkal nakonec řádného vyvrcholení. Pochopitelně, pokud máte alespoň trochu znalost tehdejší americké historie, zážitek z filmu je hned o trochu větší. Spielberg si prostě akorát vybral nevděčné téma k filmovému zpracování, které bylo schopné zplna zabodovat jen u Američanů. Kdyby zvolil méně rozpočtovou a patriotickou cestu jako např. seriál John Adams, mohl uspět daleko víc. ()

Skip

Zpočátku jsem si říkal, že je to pořád jen o politických řečech, které mi toho moc neříkají, a nebyl jsem si jistý, jestli těch 150 minut zvládnu. Jenže ono mě to začalo víc a víc pohlcovat, jak film stále gradoval a nakonec to bylo dost napínavé i přesto, že jsem věděl, jak to dopadne. Nevím, jak se jim to podařilo, ale u mě teda Lincoln ve výsledku hodně zabodoval. ()

PP66

Četl jsem si zde některé komentáře - od těch, co na film "plivou", až po ty vychvalující. Osobně si myslím, že se Spielbergovi film celkem povedl a divím se, že není hodnocený výše. Akce a posun děje nejsou na plátně tolik vidět, protože jsou ve slovech a myšlenkách. Moralistně mi z toho vystupuje, jestli demokracie má nárok uplácet a protlačovat silou právo, i když jde o velký posun a historický počin. Jestli ji to trochu neočerňuje, tím i ten čin samý... Ale svět není černobílý a tyto věci se dějí po staletí. ()

Eldrick

Tak po tomhle oscarovym exkrementu mám pocit, že už je fakt zábavnější spáchat sebevraždu, než skoro 3 hodiny sledovat, jak si zas Daniel Day-Lewis předplatil Plešouna. Tentokrát totiž senilní zpracování samozvaného spasitele Židů, pana Špílberga, nezachránilo ani neartikulované frázování osvoboditele černochů. Tohle už je na pováženou, Stevene! Táhni do důchodu! ()

Chrysopras

Už to tak asi bude. Spielberg ztrácí štávu. Průměr po všech stránkách, vyjma výpravy. I DDL už zahrál ( lépe řečeno: měl prostor zahrát ) o dost líp. Chápu étos toho filmu. Chápu i to, že pro Američany je určitě důležitej a ocení ho spíš. Ale od Spielberga bych aspon čekal, že nepovede děj tak stereotypně až impotentně. Tam je invence snad jen v úmrtí Lincolna, jinak skoro nic, prostě nuda. Ten film se neměl jmenovat Lincoln, protože rozhodně neni hlavně o něm a neměl na něj plýtvat DDL umem. Pak by byl pravdivější a bez takového ( oprávněného ) očekávání. Když vás na filmu potěší nejvíc to, že stál v kině jen 40,- Kč, líp jak průměr dát nemůžete. Ikdyž bych si to moc přál! ... ()

GILLWANDER

Spielberg režisérsky zlyháva, a mne to nevadí. Spielberg technicky zlyháva, a mne to opäť nevadí. Spielberg by dokázal unudiť nejedného prieborníka v histórií, a mne to nevadí do tretice. Spielberg skončil v 21. storočí ako režisér. Spielberg nedokáže už nič produktívného vytvoriť aby boli obe strany spokojné (nie len tá komerčná). Ja kašlem na celého Spielberga. Kašlem na jeho nevypointovanú súčasnú filmografiu bez štipky osobitej ráznosti. Celý tento nezmyselný a k smrti nudný koncept drží pohromade iba jediný muž - Daniel Day-Lewis. Jeho herecky a predovšetkým profesionálny nadhľad dokázal túto rádoby naivnú pošetilosť zachrániť a pritiahnuť za uzdy bez toho aby hlavná postava bola len skicovo a obrisovo načrtnutá, i keď si ponecháva mylné fakty. Williams je trošku nevyužitý a hraje občas naslepo. I tak krásna hudba skôr vhodnejšia za iných prijateľnejších okolností. Mňa už režisér nemusí presviedčať o svojej režisérskej gramotnosti. Už dávno dospel a dávno už aj znaivnel. Lincoln ako postava je synonymom slobody pre všetkých živých. Mal potenciál, mal publikum, mal priateľov aj nepriateľov. Dokázal na svoju stranu dostať potrebné pre potrebných. Ako jeden z mála vedel svoj názor presadiť bez toho aby pobúril. Tento človek je odkaz skutočnej Ameriky. Spravodlivej, krásnej a predovšetkým slobodnej. Škoda, že Spielberg zachytil iba sled nepodstatného. 50% ()

Katarine

Tak já se tedy na rozdíl od ostatních komentujících uživatelů vůbec nenudila. Ano, dvouapůlhodinové politické "tlachání" o 13. dodatku americké Ústavy možná vyzní docela nudně, mě však přesto příběh posledních čtyř měsíců Lincolnova života něčím zaujal. Možná právě Daniel Day-Lewis, který se role nejslavnějšího muže amerických dějin zhostil bravurně, či snad možná ještě přesvědčivější Tommy Lee Jones v úloze Thadeuse Stevense, jenž vložil celý svůj život do boje proti otroctví. Dá se říct, že mě tento film svým způsobem i vzdělal. Co mu však musím vytknout jako obrovskou chybu je jaksi zvláštně useknutý závěr. Docela jsem se až "těšila", jak budu po nádherném vrcholu při schválení dodatku a následnému zrušení otroctví emočně vyždímaná z prezidentova zavraždění. Jeho smrt však byla oznámena jen jakoby mimochodem a to mi bohužel zkazilo dojem z celého filmu. Je mi líto, pane Spielbergu, tentokrát jen 3*, příště zkuste přijít s nějakou větší bombou, na kterou právě od Vás už docela dlouho čekáme. ()

Kosmik

Filmová úlitba jednomu z největších amerických politiků se příliš nevydařila. První dvě třetiny filmu se vysloveně vlečou a jediným zajímavým zjištěním je, že i před cca 150 lety se nové zákony dohadovaly stejným způsobem, jako dnes, lobováním, kupčením s hlasy, domlouváním protislužeb. Tempo příběh získává až během samotného hlasování. ()

Nifgai

Velmi zajímavý snímek, nejlépe se samozřejmě sledovalo úžasné podání Daniela Day-Lewise v roli Lincolna, nedokázala jsem z něj odtrhnout oči. Byl naprosto dokonalý. Příběh byl samozřejmě historický popis v kterém se podle mě dobře orientuje a dokáže zaujmout vážností tématu. Jen tady zřejmě asi moc ne. Asi moc vážné téma pro některé tady. ()

Aljak

Hm, sklamanie... Čakal som, že film bude mať väčší záber ako zákulisný politický boj o prijatie 13.dodatku ústavy. Áno, ten pohľad na taktický boj mimo bojiska bol nesporne zaujímavý. Podobne ako je tomu aj priamo na bojisku, tak aj politický boj bol plný manipulácie a zrady. Veď ako to už vlastne v histórii aj chodí. Bohužiaľ nie som odborníkom na americkú občiansku vojnu a možno mi tak uniklo kopu súvislostí, ktoré by mi tento film možno ukázali v lepšom svetle... Napriek tomu toto spracovanie Lincolna nepokladám za nejaký výnimočný počin, ktorý by si zaslúžil takú vysokú pozornosť a priestor ako je mu dávaný. Oceňujem však najmä stvárnenie hlavnej postavy, ktorého výborne zahral Daniel Day-Lewis. No globálne je tento film len priemerom, na čom nesie svoj podiel možno aj samotné vysoké očakávanie. ()

zbyshek

Všemi opěvovaný film, oceněný několika Oskary. Řekl jsem si, že nemůže být lepší film, který bych si mohl pustit. Steven Spielberg je prakticky záruka dobré podívané. Bohužel, bohužel, v tomto se příšerně spletl. Příběh, který už sám o sobě do filmu není až tak zajímavý skloubil do dvou a půl hodin nudy. Nudil jsem se, což se mi často nestává. Zlé, 30%. ()

M.i.k.e

na jednu stranu jsem měl z Lincolna díky nepříliš kladným ohlasům obavy,ale na tu druhou jsem si od něj jakožto člověk,který se zajímá o novodobé americké dějiny celkem dost sliboval.Jsem nakonec hodně rád,že zvítězila druhá možnost a já od Lincolna dostal přesně v to co jsem doufal.Přesné,strhující a výborné historicko-politické drama se skvělými herci,kterým jasně kraluje Daniel Day-Lewis.O technické stránce není potřeba vůbe mluvit,protože ta je stále na nejvyšší úrovni a hlavně Spielberg je pořád pan režisér a i tentokrát jsem mu to sežral...85% ()

Martin741

Tak toto sa teda nebude velmi dobre vynimat v Spielbergovej filmografii. Ako historicky namet fajn, aj rezirovat Spielberg vie, ale film ma kopu nudneho miesta, nudnych dialogov, malo vztahov, ktore by vyraznejsie uputali divaka. Day-Lewis samozrejme vyborny, ale sam bez vyraznejsej hereckej podpory film neutiahne. Z ucty k starsej Spielbergovej filmovej tvorbe dam 69 % ale ani o chlp viac. ()

Wiikii

Český dabing je oproti Anglickému originálnímu, dost mizerný, ale horší je podle mě ta hudba, která postrádala to Zimmerovský vtažení do děje... Kamera měla své chybičky, ale to bylo minimum :) ... Jinak musím vyzdvihnout herecký výkon Day-Lewise a Tommy Lee Jones. HODNOCENÍ: 80% (4*) ()

Duncen

Lincoln, film nominovaný na dvanáct Oscarů, včetně nominace nejvyšší nejlepšího filmu.. No, nepředpokládal jsem, že by mě to nějak výrazně oslovilo, a také že jo. Film mi přijde místy zdlouhavý, nudný, také jsem čekal, že uvidím něco víc s Lincolnova života. Film se, ale zabívá především přemlouváním ostatních členů kongresu (demokratů), aby hlasovali pro jeho návrh dodatku 13, který by měl osvobodit ,černé otroky, v té době jich bylo v Americe přes 4 miliony.. Lincoln je průměrný film, ale paradoxně ho tipuji na Oscara. Ikdyž by si ho zasloužil nějaký jiný kvalitnější film. Vyhraje díky americkému patriotismu, američené budou radši, když cenu získá snímek o jejich oblíbeném prezidentovi...62 % ()

carlos 2010

Taký klasický americký film o americkom velikánovi. Daniel Day Lewis získal za jeho stvárnenie Oscara a stal sa tým prvým hercom, ktorý získal 3 Oscary za hlavnú mužskú úlohu. (My left Foot, There will be Blood a Lincoln). ()

Rocky88

Řemeslně to Spielberg zvládl výborně. Ale to mi nestačí, ani přes výborné ztvárnění ústřední postavy D. D-Lewisem. Není zde ani jedna zapamatovatelná scéna, nic, co by se nesmazatelně vrylo do filmové historie, nebo alespoň do paměťových buněk. I Kaminsky za kamerou musel umírat, protože tu neměl nic, na co by využil svůj talent. Což ostatně nikdo (kromě DDL pochopitelně). Válečnýho poníka jsem ještě překousnul (hlavně kvůli naprosto bombastické a bezchybné druhé polovině filmu), ale tohle je opravdu slabé. Politické zákulisní hrátky jsou všude kolem nás, proto nikoho nepřekvapí průběh celého filmu. ()

Streeper

Ze začátku jsem se nudila, nebylo tam nic moc zajímavého až na nějakou tu scénu, ale film mě začal bavit od hlasování dodatku. Tahle scéna mi přišla zajímavá a napínavá. Pak mi film plynul krásně hladce a moc mě to zajímalo. Musím vyzdvihnout herce Tommy Lee Jonese, který mě mile překvapil. Moc se mi ve filmu líbil. Sally Field byla také úžasná, škoda, že si toho Oscara nedonesla. A pak je tu samozřejmě Daniel Day-Lewis, nejsem si jistá, že by mě jeho výkon uchvátil tak moc, že by si toho Oscara zasloužil, ale Lincolnovi podobný je. Film je zajímavým snímkem a navíc hudba od Johna Williamse, to stojí za shlédnutí ;) ()

joker.george

Absence válčení mi nevadila, aspoň vynikla osobnost Lincolna, a to natolik, že se ostatní postavy stávají zbytečnými. Film ke mně nepřišel s něčím novým ani překvapivým, ale i přes rozvláčnější tempo mě ani na chvíli nenudil, až jsem se tomu podivoval. Úplně mi stačily občasné historky proložené politickými proslovy a pár uhrančivě nasnímaných scén, abych mu podlehl. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga