Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

hajner

Neznesiteľný až otravný patriotický blábol. Jediná vec ktorá dodáva oscarovskú veľkosť je meno režiséra a herecké výkony. Strašne okato zameraná slátanina odvahy, patriotizmu a sentimentu. Skutočne dve a pol hodiny zasadania Amerického parlamentu,kde sa dokopy nič nedeje,nenechá v pokoji sedieť hociakého evrópana.Zárez vedľa "Steve" ale pre Americké srdce budeš hrdina a som si istý,že mnoho oscarový.Ja si nabudúce radšej pozriem na Stv trojhodinové zasadnutie našej mocnosti, aspoň sa nasmejem. ()

Vindemiatrix

Nebyl to vůbec špatný nápad, založit Lincolnův portrét na sice epizodické, ale dost zásadní události jeho politické kariéry - prosazování 13. dodatku Ústavy. Film tak získal na sevřenosti (a nelze jej proto vinit z toho, že odbývá válečné scény či že podrobněji nezobrazuje Lincolnův atentát - tyto události tvoří jen rámec příběhu, o který ve snímku jde, a přesně tak k nim Spielberg přistupuje). Především však mohl snímek stavět na dramatickém náboji vyvěrajícím z konfliktu mezi ušlechtilými záměry a nízkými prostředky, jež Lincoln (a jemu věrní) volí k jejich dosažení. Přes kontroverzní námět se však Spielberg očividně snaží Lincolna zobrazovat jako noblesního hrdinu a sympaťáka, a morální ambivalence prezidentova jednání se v patetickém finiši rozplývá do ztracena, takže původní dramatický náboj jiskří v úplném vzduchoprázdnu. Na konci má za sebou divák dvě a půl hodiny herecky skvěle provedených dialogů a názorových konfrontací, u kterých si uvědomí, že šly obsahově shrnout do sotva hodinové podívané. ()

hypperbola

Někdy mě na téhle stránce zarazí hodnocení nějakého filmu a tento je jeden z nich. Chápu, že to není film pro každého a nikoho nenutím dávat pět hvězd za něco, z čeho jste nespadli ze židle, ale... S jakými očekáváními jste se proboha na to koukli? Čekali jste snad výbuchy, humor nebo brutální hlášky ve stylu Joe Hallenbecka? Jedna věc je mít svůj vyhraněný žánr a styl, který na filmech miluji. Druhá věc je ale umět se od toho oprostit a ohodnotit film podle toho, co sliboval a jaký ve skutečnosti byl, ne jaký jste ho chtěli mít. Opravdu nevím, co jste od něj očekávali. Já očekával historické drama s citlivým tématem, kde nebude kdo ví kolik humoru a akce. Očekával jsem film, který se pomalu povleče, ale stejně nebudu mít chuť jej přetočit o pár minut napřed. Není to nic, co bych měl rád a vyhledával to, jen jsem to prostě očekával a má očekávání se naplnila. Normálně bych u takového filmu neváhal a dal mu čtyři hvězdičky, jelikož nemám žádnou potřebu jej vidět znova, i když byl skvělý. Jenže tohle je jiný případ a musím dát hvězd pět, jelikož výkon Daniela Day-Lewise, byl prostě fenomenální. ()

Chuck_69

Vůbec nechápu ty oscarový nominace, celej film je postavenej jen na nekonečnejch žvástech. Naprostá ztráta času. To už si můžu pustit naší poslaneckou sněmovnu a nemusim na to chodit do kina. 1 hvězda za aspoň viditelné kvalitní monology a nebo dialogy, ale film jako celek mě teda vubec nenadchnul, fakt "děsný nůďo" ()

Firga

Nutne vidiet v kine!!! Toto nie je film pre DVDscreener! Pre mna silny zazitok. Ziadna "interierova dejepisna nuda". Vynikajuca politicka drama s najlepsimi hereckymi vykonmi roka. Pri scene so Sally Field naskakovala husia koza. Neskutocna kamera, osvetlenie, vyprava, hudba v pravy cas na pravom mieste. Pre mna plynulo tych 150 minut necakane rychlo. To, ako tu dopadlo hodnotenie Lincolna ma utvrdzuje v tom, ze sa uz nikdy pri rozhodovani co si pozriet, nebudem rozhodovat podla CSFD. ()

Vaso

Než vás film provede základním seznámením se s postavami, máte téměř polovinu za sebou. Pak se jen posunují dějiny. A i když jsem se ani trochu nenudil, není to pro mne film na další shlédnutí. ()

F_Sanchez

Od životopisného filmu o Lincolnovi jsem čekal, že se dozvím více informací o jeho životě. V podstatě jsem se nedozvěděl nic víc, než v hodinách dějepisu na základní škole, a to že Lincoln byl prezidentem za občanské války a že jeho největší, ale opravdu největší prioritou bylo zrušení otroctví. No abych byl naprosto upřímný dozvědel jsem se ještě, že Abe měl zvláštní smysl pro humor a vyprávěl cool historky. Prakticky by se film mohl jmenovat Zrušení otroctví v USA, protože 90% zabírá schválení dodatku č.13 americké ústavy a machinace kolem něj. Samotná osobnost Lincolna je sice pěkně vykreslena, ale ve filmu mi chybí trochu širší historické souvislosti, do kterých by zapadla. Lincoln je asi od počátku přímo cílen na amerického diváka, kde může zaznamenat slušný úspěch, ale pro mě, neameričana, který tak dobře nezná osobnost Abrahama Lincolna a ani se podrobněji nezajímá o americkou historii, je to spíše takové lepší televizní drama. Oscara za nejlepší film si Lincoln, dle mého skromného názoru, nezaslouží. Hodnocení: 3,5 hvězdy hlavně za výkon Daniela Day-Lewise, který si naopak Oscara za herce v hlavní roli zaslouží a řemeslné zpracování filmu. Sanchez ()

Eres

Tak tohle je teda děs! Spousta nudy, tlachání, rozplizlosti. Daniel Day-Lewis opravdu vyniká, což je jediná pozitivní stránka filmu. Pardon, ale Spielberg? Tohle to? Člověk bez znalosti historie věci musí být navíc opravdu zmaten, občas jsem byl opravdu zmaten. Za mě je to opravdu propadák! ()

Jorge K

Nevypadá to, že by Lincoln uchvátil davy. Otázka je, zda tvůrci tuto ambici mají nebo ne, mně osobně je to upřímně jedno. Pokud se na to dívám z pohledu hraného dokumentu, pak je to výborné. Děj je předem daný a i přesto se ta délka snese mnohem lépe než u filmů s obdobnou délkou, kterých se teď vyrojilo poměrně dost. Natočit film na pozadí občanské války bez nutnosti zařadit davové bitevní scény se spoustou mrtvých a litry krve, to chce taky trochu kumštu a odvahy, hlavně odolat tomu pokušení musí být těžké. Že by to pan režisér svedl, je dostatečně zřejmé a opakovaně prokázané. Takže palec nahoru. ()

yrik

Tak tohle mě překvapilo, opravdu jsem nečekal tuhle zápletku... Snad proto dávám 5 hvězd (sorry verbale) a nikomu neříkám, o čem ten film je, to bych mu pokazil překvápko... Musí se brát trochu recesně, ne na vážno, já byl spokojen. ()

Sekyn

Takto jsem se v kině již dlouho nenudil. Souhra omylů mě přivedla do sálu na tento film, který mou osobní investici neměl získat. Jediné co mě drželo vzhůru byl herecký výkon Daniela Day-Lewise ačkoliv měl naprosto uspávací hlas. A samozřejmě také vizuální podoba filmu. Jediný záchvěv napětí ve mě vzbudila pasáž, ve které se hlasovalo o schválení dodatku. Americký vlastenec by jistě vstal, zatleskal nadšením a držel se za srdce. Mě však tato zahraniční historická událost nic neříká a nic mi nedává. Doufal jsem také ve velkolepý závěr. Ale bohužel, jak se Lincoln rychle objevil tak také zmizel z plátna a nedal tak důvod ocenit celý film nijak lépe. ()

kloonia

Neviem či som sám kto si to všimol ale v niekoľkých scénach boli použité žiarovky ktoré v tej dobe samozrejme neboli. Inak film som videl v kine a úprimne ma vôbec nezaujal a skoro celý som ho prespal takže komentovať ho radšej ani nebudem. ()

tomkat

Další příklad filmu, který není "filmový" - prostě proto, že je natočen podle něčeho, co se skutečně odehrálo, a asi i právě proto to "filmové" nebylo. Lincoln to jen věrně (snad?) převedl na filmové plátno - a za to mu budiž dík: takové vlastivědné a historické exkurze jsou totiž potřeba. Politických thrillerů je kolem k dispozici až až. ()

J.Bonnie

Jednoduše - mé velké očekávání vystřídalo ještě jětší zklamání. Ačkoliv jsem při hodině dějepisu o amerických dějinách nespala, v půlce jsem si film musela zastavit a na wikipedii si zjistit další informace. I přesto jsem však měla pocit, že mezi mnou a filmem dál zeje neuvěřitelná propast. Tommy Lee Jones byl úžasný, stejně jako Daniel Day-Lewis, ale to mi ve velkofilmu takového mistra, jakým je Spielberg, bohužel nestačí. ()

Montmorency

D.D.-Lewis je jako Lincol úžasný ! Jinak je film svým obsahem spíše pro zaryté příznivce dějepisu a americké historie, než pro normálního diváka - je to v podstatě 150 minut politického plkání o zrušení otroctví (do názvu by se spíše hodilo ''A.Lincoln - lovec 13. dodatku ústavy''), ani role T.L.Jonese mě nenadchla, jako ostatní diváky a S.Fields byla otřesná (nevím, jestli to bylo účelem role nebo prostě jenom tak působila)....opravdu slabší průměr ()

majorzeman13

OSCAR 12.nominací to je až příliš milí akademici na tento film!!!!!!!!!!! Daniel Day -Lewis je jako vždy výtečný,výborný herec a pro Oscara si zřejmě dojde ,ale mnohem více než jeho herecký výkon mě velmi mile překvapil výkon jiného též skvělého herce a to Tommyho Lee- Jonese = OSCAR skoro jistý,že? Spielberg je pořád zručný,řemeslnný filmař,ale zde mne nějak moc neoslovil.Jinak film je prostě takový dobře nasnímaný a tempo celého filmu je dle mne pomalé - nechci říci ,že až nuda to né,ale od Spielberga člověk čeká více no. ps:abych nezapomněl na Sally Field oprávněná,zasloužená nominace=ale OSCAR? pss: dobrá sekvence je rozhodování o tom 13. dodatku - to hašteření,hádaní,urážení poslanců no................atd ()

winstonsmith

Tento film nebude nudit nikoho, kdo se zajímá o historii USA, potažmo historii obecně. Budou se u něj k smrti nudit milovníci slaboduchých stříleček. I když se nekonají srdceryvné a emocionální scény, jak mnozí diskutující naznačují, těžiště filmu tkví jinde - jde o dilema, zda-li účel světí prostředky, které je pro morálního člověka vždy velmi těžké rozhodnout. Samozřejmě mnozí mohou namítnout, že se zde glorifikuje a osifikuje americký mýtus, ovšem jsme přece natolik poučení, abychom trochu toho vlastenčení Spielbergovi prominuli. Dialogy skvělé, monology ještě lepší. ()

misiacik odpad!

Verím tomu, že Lincoln bol mužom veľkej múdrosti a rozvážnosti, prelomový chlapík ktorý chcel vniesť do sveta rovnosť tak prirodzenú pre túto planétu. Ani nad Štefanom som ešte "húl nezlomil" a verím, že po týchto jeho posledných troch fajloch príde konečne niečo v čom je ako ryba vo vode. Sci-fi. A naozaj verím, že nesklame. Musím ale vyložiť karty na stôl a priznať sa bez nátlaku, že film som nedopozeral, bola to totiž tak neuveriteľná nuda, že jednoducho jediná záchrana ktorá ma delila od zaspatia bolo tlačítko STOP. Ja nerozumiem politike, no myslel som, že Štefan vnesie do filmu veselšie ( no veselšie, farebnejšie je ten správny výraz, pútavejšie?)rozprávanie príbehu o mužovy s briadkou. Štefan, tri krát a DOSŤ. Teraz už KONEČNE natoč niečo na čo nazabudnem hneď po premietnutí.... ()

koksak176

Vždy ma mrzí, ak niekoho sklame nejaký film, ale často je to aj otázka očakávania. Keď idem na film o Lincolnovi, tak by som nečakal akčný trhák, ani romantickú komédiu. Asi pôjde o film o politike, navyše v amerických reáliách, čo znamená, že niektoré veci ako neameričan nepochopím. Toľko k sťažnostiam, že nuda. Mne osobne sa veľmi páčil, považujem ho za úžasný príspevok o tom, ako vyzerá politika aj v zákulisí a osobne ma pobavilo aj to, ako málo sa odvtedy v politike zmenilo. Azda iba to, že dnes už nikto ničomu neverí a nadchnúť ľudí pre nejakú myšlienku je neskutočne ťažšie, ako vtedy. Pochopiteľne. Veľmi sa mi páčil aj spôspb rozprávania a tempo, ktoré tiež rešpektuje dobu, ktorú zobrazuje. Beh z Kapitolu do Bieleho domu je potom zvýraznenou ukážkou, ako sa komunikovalo a koľko času veci trvali. Herecké výkony potešili tiež a naozaj ma po celú dobu nič nerušilo. Ale som homo politicus, tak možno preto. Skvelá hudba Johna Williamsa potešila ako bonus navyše. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga