Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

HellsAngel

Nenaplnený potenciál? Áno aj nie. Spielberg šalamúnsky zasvätil film Lincolnovmu najväčšiemu odkazu, namiesto Lincolnovi samotnému a vytvoril tak 2 a pol hodinovú patriotistickú konverzačku, ktorá síce v ukrýva mnoho hlbokých motívov a posolstiev, no jej samotná dejová štruktúra je značne neprehľadná. Primnoho postáv, miestami príliš rozvláčne, inokedy príliš skratkovité. Scenár jednoducho diváka nijako neobohatí o živote tohto významného prezidenta. Tých pár Abrahamových monológov síce vnímavému jedincovi pomôže utvoriť si nejaký obraz o jeho osobnosti, no to nepovažujem za postačujúce. Nič na veci nemení ani opakovane pozretie, nakoľko Lincoln nieje viacvrstvová životopisná dráma - je jednoducho drámou nešikovne vystavanou. Kaminskiho kamera síce zažiarila už omnoho viac, no jeho práca so svetlom a s celkovým zachytením scény je výborná. Williamsova hudba pohladí srdce patriotov a idealistov, no žiadne hlbšie emócie nevyvolá. Najlepšou stránkou filmu je práve Daniel Day-Lewis a jeho nadpozemské herecké kreácie. V mojich očiach ide o najlepšie stvárnenie reálnej osoby na filmovom plátne, za čo patrí poklona pánovi hercovi, no i maskérom, ktorý ho doslova premenili na Abrahama Lincolna. Občas mám pocit, že tento film bol pre Spielberga akýmsi experimentom, snahou vyrozprávať životopis netradičným spôsobom. Bohužiaľ, tento experiment sa nestretol s úspechom. ()

Martynes

Film, který je stavěný pouze na Spielbergově umu a hereckých výkonech, může (především kvůli historické přesnosti) někomu připadat nudný. Také je trochu o očekávání. Válečný ani životopisný film to totiž příliš není. Je to zkrátka historická podívaná, která mě osobně vadilo jen v občasném přehnaném patriotismu. Mé hodnocení: 8/10 ()

Radek273

Snímek, který se logicky v české kotlině příliš neuchytil. A přitom vlastně není důvod, proč se naň dívat skrz prsty. Otázka otroctví sice dávno našla svou odpověď, ale kdo si dnes vzpomene, jak to tehdy bylo a kdo se o to postaral? Rozhodně tedy zatracování kvalitně podaného historického náhledu na Americkou občanskou válku postrádá patřičný smysl. Jasně, možná se tu málo míhají nahá těla, sex neuvidíte vůbec a vše působí tak nějak ošuntěle. Jenomže takto se konečně dostáváme do realistické, uvěřitelné podoby prostředí! Oskarový Daniel Day-Lewis sice nehraje špatně, ale v porovnání s dalšími hereckými esy onoho roku zůstává i teď jeho výhra opravdu obrovským překvapením. Na druhou stranu se postava Lincolna chová a působí tak neuvěřitelně lidsky a přívětivě (čemuž možná přispívá i nás český dabing), že nakonec určitě nelze říct, že by akademie odměnila výkon nezaslouženě. V celkovém pohledu možná ne velkofilm, avšak určitě kvalitní podívaná s velkým historickým přínosem. Proč ne?! ()

Mangano

Podle mého názoru a vkusu je tento snímek tím nejhorším, nejslabším a nejnudnějším filmem, který Steven Spielberg kdy natočil. Víc k tomu nemám co říct. Ale nic se nestalo. V pohodě. Jedeme dál. I mistr tesař se někdy utne a Spielberg pro mě nadále zůstává nedotknutelným mistrem svého řemesla. ()

Reddman

Musím přiznat, že jsem to čekal natočené trochu jinak. Trochu víc biograficky. Steven Spielberg mě zase jednou překvapil dost zvláštním způsobem. Tzn tak, že jsem nemohl být v podstatě zklamán i když jsem čekal něco jiného. V pozadí nejdůležitější události spjaté s postavou nahlíží na její charakter a duševní pochody, ale jinak snímek překvapivě nemá příliš prvky typické pro životopisný film. Postavit komorní historický film na těžkých hereckých vahách jako jsou Day-Lewis a Jones je sice přirozený tah, ale nečekal jsem, že to celé bude až tak hodně o schopnostech herců (i po shlédnutí traileru), zvlášť u Spielberga, který své výtvory dokáže krásně umocňovat hudbou a různými vychytávkami. To, ale asi pramení z individuálního očekávání. Steven se to prostě rozhodl udělat jinak. Možná se mu zdálo, že postava Lincolna a pro Američany tak zásadní období nepotřebuje tolik obvyklých hollywoodských pomocníčků jako jsou např. velkolepé bitevní scény, které bych čekal, ale tady se o nich spíše jen mluví, nebo dlouho vybíraných a atmosfericky vypiplaných exteriérů. Pro Amíky a milovníky historie a dobrého herectví to dopadne v hodnocení určitě dobře. U jiných možná pohoří. Je to, ale pěkný kus filmařiny a i přesto, že jsem byl pojetím trochu překvapený mě film bavil a mohl jsem bez problému díky zvolené formě věřit, že takhle nějak se to skutečně tehdy odehrávalo. ()

max cady odpad!

Copak Mr.Spielberg?Ze by vam dochazela stava?Asi ano.Po kycovitem Valecnem koni tu mame dalsi filmik.Jestli ti to zerou ostatni,tak ja teda ne! ()

Raziel811

Po technické stránce povedený film - výprava, dialogy, střih atd. Velmi dobré herecké výkony, pro mě zejména Lewis a T.L. Jones. Ale obsahově a tématicky mě film nezaujal. Neříkám, že je to chyba filmu, to ne. Ale běžného evropana nejspíše nebude zajímat občanská válka a obecně Amerika té doby. Stejně tak, jako současného amíka nezajímá nic kromě něj samotného :) ()

Agnostik

Sonda do duše jednoho z nejvýznamějších prezidentů americké historie,který se zapsal do dějin zrušením otroctví.Film je rekonstrukcí doby v které se jednalo o 13 dodatku zrušení otroctví a jeho schvalování v americkém kongresu.Daniel Day-Lewis je výborná volba na pozici hlavního hrdiny snímku.Nečekejte žádné velké filmově výpravné megalomanie,jak jsme od Spielberga zvyklý film je spíše komornějšího ladění soustředící se hlavně na popis událostí a faktů.75%. ()

fratros

Minimálně čtyřhvězdičková záležitost. Scénář je skvěle napsaný, i když Michael Stuhlbarg by si dle mého zasloužil ještě více prostoru. Popisuje velmi barvité postavy, které se setkávají se samotným Lincolnem a svými upřímnými rozhovory ho utvrzují ve zrušení otroctví. On pak v pozadí tahá za nitky, aby uspěl a tohle je na tomto filmu to vzrušující. Navíc kombinace Spilberg - Day-Lewis je přece splněný sen. ()

r.carlos

Kdo by čekal strhující efekty, neutuchající akce a líté boje v bitvách, musí být zklamán. Pro mne jako pro člověka zajímajícího se o historii výtečný náhled do kuchyně, kde se připravoval jeden z nejdůležitějších zákonů USA a zároveň náhled do uvažování tehdejších lidí. Samozřejmě výborný výkon Daniela Day-Lewise. ()

Etrox49

Steven Spielberg pozbieral všetky sily, z hlboka sa nadýchol a nakrútil 2 a pol hodinový, vysoko kvalitný a pravdepodobne najnákladnejší študijný materiál v dejinách. Nemyslím tým nič zlé, keď tvrdím, že tento je film je primárne určený pre hodiny histórie na amerických základných a stredných školách, eventuálne pre poslucháčov anglistiky a amerikanistiky na univerzitách. Som presvedčený, že nejeden historik radosťou zaplesá a vychutná si detailne a nepochybne aj verne servírovanú problematiku ratifikácie dodatkov americkej ústavy. Štandardný divák, bez zjavnejšieho záujmu o udalosti z januára 1865, začne po pol hodinke chtiac či nechtiac zívať. Dej v podstate neponúka žiadnu gradáciu, neprebúdza žiadne záverečné očakávania, o dramatizácií nemôže byť ani reči. Je to fádny prierez zákulisím kongresu, u ktorého vám bude srdečne jedno, či bude 13. dodatok prijatý, nakoľko sa vďaka komatickému dianiu nestotožníte ani s jednou ani druhou stranou. Občianska vojna tu je vyslovene okrajové téma, čo je u filmu, ktorý je osadený do doby občianskej vojny dosť podstatná závada. Jediné plus celého kúsku, hodné rovno dvoch hviezd, je fantastický a neopakovateľný D.D.Lewis, pán herec, ktorý je ako Lincoln zrejme "lincolnovitejší" než bol Lincoln sám. Popravde, jeho herecký koncert je to jediné, čo ma držalo pri filme až do konca. Záver - nečakajte žiadne veľké pojednanie o problematike otroctva, o konci vojny a jej súvislostiach s otroctvom či kľúčových osobnostiach. Kde-tu sa okrem skvele zahraného Abea mihne Ulysses Grant, tam nejaká Bitka u Petersburgu a tým končíme. Americký film určený americkému divákovi. ()

sha.piro

Daniel Day-Lewis se své role A. Lincolna ujal velkolepě a od Spielberga to byla jasná sázka na jistotu. Ostatně, Daniel už tolikrát dokázal že je naprosto fenomenální herec (např. ve filmu Moje levá noha). že mi bylo hned jasné, že ON mě rozhodně nezklame. Co mě zklamalo bylo však celkové pojetí filmu, které mi přivodilo v sále hned několik malých mikrospánků (což se mi ještě v kině nestalo). Bylo totiž až příliš politicky jednosměrné a "sterilní", což by zas až tolik možná nevadilo u normálního filmu, ale u snímku trvajícího bezmála 3h a ještě opatřeného titulky (které jindy vítám) se to stane jakousi nechtěnou pastí a únava se dostaví velice brzy. V tomhle ohledu je snímek daleko pozadu oproti Spielbergovu skvělému "Amistadu", který se též zabýval otroctvím a občanskými právy, ale byl daleko zajímavější, barvitější a měl příjemné tempo. ()

SunnyMan

Další průměrný film od průměrného režiséra, co si kdysi udělal jméno a od té doby utápí ve filmech přepumpovaných patosem milióny. Hvězdička je tedy za herecké výkony Day-Lewise a Tommy Lee Jonese, kteří to tak nějak celé táhli, druhá pak za to, že si pan režisér vzal na mušku a mrvil dějiny Ameriky, nikoliv Evropy. ()

chikolas

Dávám 2 hvězdy za herecký výkony. Ty byly opravdu dechberoucí. Jinak celý film je NUDA. Jestli nesnášíte politický kecy stejně jako já tak se tomuto filmu vyhněte. Spielberg mě zklamal. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga