Lincoln

Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

Shredder

Spominam si na jednu epizodu Simpsonovcov, kedy sa rodinka vybrala na novy diel Star Wars a namiesto vsetkych tych uzasnych veci ktore ocakavali, sa dockali len nudnej politickej rozpravy. Podobne je to aj s Lincolnom. Je moja chyba, ze som si o filme dopredu nic nezistoval a ostal tak trochu konsternovany, ze miesto zivotopisu budem sledovat 2,5 hodinovu konverzacku o trinastom dodatku americkej ustavy. To, ze Daniel Day-Lewis predviedol skvely herecky vykon asi nebude spochybnovat nikto (uz len naucit sa scenar, pri vsetkych tych nekonecnych monologoch preplnenych archaizmami, historizmami a vyrazmi, ktore bezny American asi v zivote nepouzije, muselo byt neskutocne narocne). Pod pojmom herectvo si predstavujem toto a nie tie odiozne krcovite pozy, ktore nam predvadzaju herci ako Miley Cyrus ci Robert Pattinson. Hneva ma skor Spielberg, ktory sa nedostatok kreativity snazi zakryt tym, ze privadza na platno dalsiu "velku" temu. O com film vlastne je sa da zhrnut jednoducho. Vsetci neustale polemizuju o trinastom dodatku a zakazdym ked pride Lincoln, povie poucny zabavny pribeh alebo prednesie velku rec a zrazu vsetci s uzasom sklapnu, pretoze nadpozemsky hrdina ovplyva mudrostou, ktora ich dokonale uzemni. Samozrejme nesmu chybat neustale intrigy, zvacsa zahrnujuce rozne druhy korupcie. Cele je to obalene zrucnou (co ine cakat od Spielberga), ale nijak ohromujucou reziou. Viem si predstavit, ako Americanom pri scene, kedy Lincoln odchadza do divadla vytecie z ociek niaka ta patriotisticka slzicka, no zo mna nedokazal film vyzmykat ani len stipku emocii. Je to skratka taka ta oscarova stavka na istotu, podobne ako pred dvomi rokmi The King's Speech, rozdiel je vsak v tom, ze Lincoln je s vynimkou Lewisoveho hereckeho vykonu priemernou dramou, ktora dokazala vystihnut dobovu atmosferu, ale nezanechala vo mne ziadny silny dojem. ()

RAFT

Steven Spielberg spolu s Danielem Day-Lewisem natočily dobrý film .Nevím jak by to dopadlo s hercem Liam Neeson ,prostě Daniel Day-Lewis se na tuto roli hodí .Sice některé scény mi přišli poněkud nudné a dost hluchých míst,děj byl dost natahovaný.kdyby se film ještě prostříhal ,tak by možná byl lepší. ()

UlrikDecado

Stevene, s tímhle vyprázdněným pomníčkem se jdi vycpat, v půlce filmu jsem začal držet palce odpůrcům dodatku, protože jsem neměl sil na další uctívačskou deklamaci páně Lincolna. Tohle nezachrání ani Day-Lewis, omáchal bych ti tlamu v Johnu Adamsovi, Stevene. ()

johhny007

Tento film je pro Američany asi velkou svatyní , ale pro nás tlachačka , jelikož se zas tak dějiny USA neučíme jen víme o nějáké bitvě severu proti jihu a , že Lincolna v divadla zabil Booth...na nejpopůlarnější síti s filmy imdb.com má film hodnocení 8.1 = 81% a o tom tu mluvím PS: Film vyrobený pro oscary ()

hero_bk

Poslanec Adam? Pro. Poslanec Ambrozek? Proti... o tři čtvrtě hodiny později: Poslanec Zaorálek? Pro. Takto vypadá hlasování o důvěře vládě v ČR. A podobně vypadá tento film. Zdlouhavé hlasování a ještě zdlouhavější vyjednávání o 13. dodatku Ústavy je ale v celkové stopáži to nejzajímavější, co film nabízí. Hodně proti vyznění filmu jde i přílišná historická přesnost, takže když víte, že SPOILER! Lincolna zastřelí a 13. dodatek bude schválen, budete se dívat na průměrně zrežírovaný dokument s dobře zahraným Abrahamem, zatímco všechny ostatní postavy jsou sterilní, stejně jako celkové vyznění filmu. Když hodně přimhouřím oči, dám dvě hvězdičky, ale to jsem tedy merciful god. ()

Weyden

Říct o filmu, že to byla akademická nuda, je snad to největší klišé, jaké může být, ale osobně jsem ještě neviděl film, který by tomuto označení pasoval více než Spielbergův Lincoln, a proto se ho nezdráhám těmito slovy označit. První hodinu filmu jsem vyloženě protrpěl a uvažoval jsem, že to vzdám. Vydržel jsem a během druhé hodiny jsem aspoň konečně začal chápat, o čem je řeč, ale i to je na nového Spielberga dost málo. Day-Lewis, pro mě asi nejlepší herec všech dob, je samozřejmě výborný, ale letos plešouna přeju Phoenixovi, který je podle mého v Andersonově Mistrovi ještě lepší. ()

Skratchy

No,nějak nechápu ty všechny nominace na Oscary.Příběh Abrahama Lincolna je zajímavý,je to dobrý námět na film ale zdá se mi že Spielberg z toho mohl vymáčknout víc.Celý film je defacto o přesvědčování senátorů aby v nadcházejícím hlasování se vyjádřili pro zrušení otroctví.Skoro 3 hodiny žvatlání chytrých řečí jak jsou ty bílí vlastně zlí k afroameričanům.Aspon na konci mohl být zobrazen slavný atentát ve Fordově divadle. ()

john.h

Nejhorší film s D D-Lewisem co jsem viděl a zároveň nejhorší film od Spielberga co jsem viděl. Dvě a půl hodiny nehorázné a zbytečné nudy. Jako neameričan vlastně pořádně nevím, co se tam vlastně všechno dělo. Dvě hvězdičky za herecké výkony, jedna za... ani vlastně nevím za co. Možná za solidní kameru a kompozici některých záběrů - například ve chvíli, kdy se Gordon-Levitt šel podívat, co to vezou v trakaři, ze kterého teče krev (hehe, teď koukám, že POMOvi se ten záběr líbil taky). Ale těchto momentů tam není mnoho a většina scén se odehrává v interiéru se statickou kamerou, takže to jinak nestojí moc za řeč a težko se na to někdy podívám znova. ()

bond77

I přes průměrné hodnocení na csfd se mi snímek líbil. Jsem rád, že jsem jeho prostřednictvím mohl nahlédnout do další části historie, o které jsem toho moc nevěděl. Nejlepší výkon samozřejmě zahrál Daniel Day - Lewis a Tommy Lee Jones. Možná by nevadilo, kdyby byl film o deset/dvacet minut kratší, zdálo se mi to ke konci už moc zdlouhavé. Další škoda je, že jsem nepoznal většinu postav - myslím tím historických a nevyznal jsem se úplně v ději. Hodilo by se proto možno udělat, nějaké představení postav během úvodu. Vadila mi i absence vraždy A. Lincolna, protože ta scéna by byla velmi zajímavá. ()

ari1

Nuuudááá, politika na 2 hodiny. Herecké výkony jsou dobré ale jinak je to odvyprávění kousku amerických dějin a to hodně nezábavně. Jestli tohle vyhraje oscara za film roku tak se jděte akademikové vys..t!!! ()

Mabe22

Skvělé americké dějepisné dílo. Spielbergovi se povedlo fantasticky vykreslit tehdější poměry a dobu. Daniel Day-Lewi je podlě mě za roli Lincolna žhavým kandidátem na oscara. Sice je to film na který se nebudete se stejným zaujetím dívat i podruhé, ale určitě doporučuji. Nakonec, ale ubírám jednu hvězdičku za některé pasáže, které byli místy opravdu až zdlouhavé. ()

Mitchl

Hodně velky zklamání.Fakt sem měl co dělat abych u toho uplně nezalomil,i přes to že sem to videl na 2x.Vychvalované herecké výkony me osobně taky zrovna nenadchly,nekde se me zdálo i trochu přehrávání.Jeden s nejslabších Spielbergů. ()

Uter123

Nejeden amerícký divák sa musel uhoniť k smrti pri pozeraní tohto klenotu, nejeden afro-americký občan musel začať v kine hádzať rukami a kričať( THAT S RIGHT Nigga),nejeden americký občan sa musel v kine postaviť a začať spievať americkú hymnu, nejeden pár sa po ukončení projekcie išiel vášnivo milovať zabalený v americkej vlajke dúfajúc, že splodia ďalšieho Abrahama. A jeden prostoduchý slovák to v polke vypol a povedal si : Čo do piče som to zas já pozeral. ()

Gromit

Po řemeslné stránce je Lincoln naprosto dokonalý. Daniel Day-Lewis předvádí v titulní roli další ze svých fenomenálních (a zaslouženě oscarových) výkonů. A posledních cca 20 minut je doslova přehlídkou emocí (ano, plakal jsem a nestydím se za to). Ale pozor, Lincoln není klasickým životopisným dramatem, ale svědectvím o tom, jak hrstka statečných politiků ("Poctivý Abe" na to rozhodně nebyl sám) prosadila zákon o zrušení otroctví. Místy jsem se v tom velkém množství postav a dějových linií ztrácel, ale přesto jsem měl při závěrečných titulcích pocit, že jsem se zase dozvěděl něco nového. A to je moc příjemný pocit! ()

kyLuke

Zklamání ? Při filmu jsem prožíval různé pocty , ale rozhodně ne zklamání . Tady se se zdejšími uživateli rozhodně neshodneme .... Vynikající politický film , od kterého jsem podle zdejších komentářů čekal velkou nudu a dočkal velkolepého zpracování dobrého scénáře . Jediné co filmu trošičku ubírá , je o fousek slabší první půlhodinka , ale od druhé poloviny je Lincoln dokonalý ( do druhé poloviny průměrný až nadprůměrný ) . Pokud mám hodnotit jednotlivé sekce ,tak: Režie 5 hvězd , Hudba 4 hvězdy , scénář 3 a 1/2 hvězd , herci 5 hvězd a český dabing také 5 hvězd .... Sečteno a odečteno, Lincolna prostě níže hodnotit nemohu a nebýt toho slabšího rozjezdu , byl by Lincoln dokonalý ( ale cítím , že po další projekci , až už budu zvyklý na ze začátku trošičku rozvláčnější tempo , tak po druhém shlédnutí už zřejmě do plného hodnocení půjdu ) :) ..... Zlatý glóbus 1 - Herec HR - Daniel - Day Lewis + 5 nominací : Herec VR - Tommy Lee Jones , Herečka HR - Sally Field , Režie , Scénář , Hudba ()

Lilien

Krásna epická bitka z občianskej vojny v úvode bola pre mňa tým najzaujímavejším momentom filmu. Inak len mnoho ťažko stráviteľných faktov a informácii. Jeden s najnudnejších filmov čo som videl ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga