Lincoln

Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

Brain-D

První polovina byla čisté peklo. Strašlivá neutichající nuda, ale jakmile se dostal na scénu Tommy Lee Jones, tak se rozjel i Danie Day.Lewis a konečně jsem se začal chytat o co tady vlastně jde. Oba podali skvělé výkony a scény z hlasováním o dodatku o svobodě afroameričanů byla asi to největší vzrušení ve filmů. Od té chvíle jsem jaksi ožil na pozornosti a ke konci to i dojalo. Mohlo to být o trošku víc zaujatelné pro šírší publikum. Proto bohužel jen 3* ()

MiGi87

Zajímavě pojaté, bratr to nazval zbytečně zdlouhavým, ale já říkám, že kdyby nám Spielberg nevysvětlil martýrium kolem sehnání každého jediného hlasu, film by vyzněl úplně jinak - rozhodně hůř. Dávám čtyři hvězdičky za výbornou předlohu a scénář, byť jsem před prvním trailerem čekal životopis a ne dva měsíce politikaření, dále za pěkné herecké obsazení následované obdobnými výkony a hlavně za takové to heroické vášnivé pojetí, kdy je člověk schopen do krve se rvát za něco, čehož správností si je jist. Pro mě výborný a zajímavě provedený film + bonusová hvězdička za to, že jsou tu kazisvěti, kteří chtějí hodnocení uměle srazit. Film je živoucím důkazem, že white lie nemusí být vždy jen o drobnostech. ()

ghatos

Spielbergovo další prokalkulované historické dílo. Nyní si dal více záležet a využil současné politické a mediální obamovské poptávky ve společnosti. Stačí trošku patosu, dobrého herce v hlavní roli a zejména umění prezentovat tu "správnou" vítěznou stranu a její hodnoty. Ryzí akademický počin mající za cíl Oscara. Dohromady tam není na co koukat. 40%. PS: Tommy Lee Jones mi dával zabrat :), nějak mi tam neseděl. ()

svobik

Lincoln sice nepatří k tomu úplně nejlepšímu, co loňský rok nabídnul, ale já bych Spielbergovi toho Oscara dal. Ostatně kdy naposledy byla tahle soška maximálně zasloužená. Navíc pokud si pro ni dojde, může se vrhnout na nějaké smysluplnější snímky než jsou dramata ucházející se o hromady sošek. Lincoln nebolí jako Válečný kůň, nicméně první hodina je dlouhá jako čekání na výplatu. Pak se to celé konečně zvedne, vynikající Day-Lewis začne víc mluvit a nakonec se dostaneme až k fajnovému závěru. Řemeslně brilantní, ale příště už fakt chci tu sci-fi. 6-7/10 a za půl roku po tom neštěkne ani pes. ()

Kali4

Lincoln je úžasnou analytickou sondou do společensky a geograficky podmíněného promýšlení a nazírání historie a věřím, že tak to Spielberg i zamýšlel. Historiografie si již v 19. století položila otázku, jaký je rozdíl mezi „žitými“ (či, chcete-li, přirozenými) dějinami a vědeckou snahou tyto dějiny popsat. Odpověděla si filozofií dějin, která ukázala, jak moc velkou zátěží pro nás minulost je (a byl to právě Hegel, který tento vztah nazval „břemenem dějin“). Co když ale minulost, jako v případě mladých Spojených států, vzniklých „na zeleném drnu“, víceméně chybí? Musel jsem dlouho hledat, než se mi podařilo nalézt příslušný text napsaný renomovaným francouzským historikem Jacquesem Le Goffem. Cituji: „... Spojené státy, kde se mísí frustrace z neexistující vzdálené minulosti s rozmanitými a mnohdy protichůdnými vklady předamerických (zejména evropských) minulostí různých etnických složek severoamerické populace a s předeterminovaností relativně nedávných událostí amerických dějin (válka za nezávislost, válka Severu proti Jihu, atd.), které se posouvají do mytické minulosti a tudíž jsou stále aktivně přítomné ve stavu mýtu.“ Lincoln je samozřejmě adaptací literárního díla, zároveň je však vyprávěním, nazíráním a uchopením zmytizovaných dějinných událostí, je výborně natočený, s obrovskou výpovědní hodnotou o kulturních determinantech jednoho národa (či, lépe v této souvislosti řečeno, kolektivu) a s úžasnými hereckými výkony. A jako takový je nesmírně cenný, neboť je nejen filmem o dějinách, ale především o vyprávění dějin. P.S. Doufám, že se Douglas na svých webovkách k Lincolnovi vyjádří. Moc rád bych si to potom přečetl :-). ()

blackJag

Se ctí zfilmovaná dějepisná kapitola. Spielberg našel svého Lincolna (a Day-Lewis se našel v něm) a přiblížil jej tak věrně, jak dokázal. Asi se musel hodně krotit, aby patosem jeho dílo jen nepřetékalo (Spielberg patos miluje), ale nakonec to šlo i bez rekonstrukce atentátu nebo divokých válečných atrakcí. 80% ()

Amputace

Spielberg na "stará kolena" odmítá své proslulé trademarky a vytváří věcný, sentimentu nepoplatný film, jehož hlavní devízou je historická doslovnost. Relativně nízké hodnocení mě nepřekvapuje, ale zároveň naplňuje nedůvěrou vůči těm, kteří tak často a tak rádi Spielbergovi vyčítali patetické a sentimentální tendence, apel na rodinnou soudržnost, neochotu vyhnout se happyendu, přepálený patriotismus atd. Tohoto se totiž v Lincolnovi nedočkáme, a pokud ano, tak pouze v jemných nástinech, které lze chápat jako velice chytrou parafrázi stylu v režisérově nejpopulárnějších filmech pravidelně praktikovaného. Obrazově jde o zcela monumentální dílo, které v první řadě - na rozdíl od dnes již klasických Spielbergových filmů, v nichž se kamera převážně soustředila na vyjádření emocionálního (patetického, sentimentálního, plačtivého, bojovného, dojemného...) napětí směřujícího k výsostně jednoznačnému vyústění (dobro porazí zlo; rodina je znovu pohromadě atd.) - využívá ikonického potenciálu samotného Lincolna. Ten je stavěn do unikátních "fotografických" kompozic v dokonalé souhře světla a stínu, jejichž omezená četnost není ani zdaleka v rozporu s životností postavy. Naopak vyvolává pro Spielberga toliko atypickou nedořečenost, která přímo souvisí s kontrastem mezi dialogovou zatížeností (skrze níž jsou nejvýmluvněji reflektovány Lincolnovy politické i lidské postoje) a charakterovou nedoslovností. V souvislosti s tím se pochopitelně nevyhneme pochybnostem o psychologické propracovaností Day-Lewisovy postavy. Tyto pochybnosti však nejsou - jak bychom mohli tušit - důsledkem nedomyšlenosti scénáře, nýbrž neustálým (a v pravdě poněkud paradoxním a absurdním) vyčkáváním diváka na patetickou či sentimentální scénu, která by mu Lincolna více přiblížila jako člověka. Jelikož se ovšem tentokrát Spielberg rozhodl mluvit v náznacích (rodinné motivy nemají jasné vyústění, stejně tak Lincolnův "nepolitický" postoj), měly by být také nároky diváka vyšší - prosty primitivních choutek sentimentu a pathosu. Je třeba protentokrát respektovat režisérovu ambici odvyprávět historický - na detaily zatížený - film bez příznačných manýr velkofilmu. Spielberg si je dobře vědom rozčarování, které vyvolá jak v divákovi seznámeném s jeho tvůrčími trademarky tak divákovi, kterého do kina zlákala vidina dalšího z okázalých historických velkofilmů, proto pracuje s klišé zcela proti přirozenosti svých zvyklostí. Očekávaná klišé, která Spielberg dříve tak rád uplatňoval, nejenže nepřicházejí, jsou ke všemu důvtipně připomínána a nedovršována. Například v klíčové scéně odhlasování třináctého dodatku ústavy nedojde k toliko tušenému výbuchu nadšení a patetické hysterie; tato je naopak vtipně nahrazena záběrem na Lincolna hledícího do sluncem zalité ulice a když se vzápětí dění vrátí zpět do sněmovny, prvotní nával nadšení je již ve stavu doznívání, stěžejní vrchol "vítězného" klišé tedy chybí. Podobná logika je uplatněna při výpovědi T. Lee Jonese nebo při scéně Lincolnovy smrti, která ve filmu není. S evidentním záměrem o vytvoření věcného politického filmu, který má v prvním plánu diváka vzdělávat a až v plánu druhém bavit, souvisí také neobvykle střídmé využití (tentokrát pouze průměrné) Williamsovy hudby. Stejně jako ve Stoneově Nixonovi, ani zde nenachází její melodramatičnost potřebný prostor a člověka až mrzí, že se film nedokázal obejít zcela bez ní. () (menej) (viac)

vyfuk

Lincoln je příběh upovídaný, takže ten kdo nemá rád konverzaci, tak si film moc neužije. Pro někoho dvě hodiny a půl nudy, pro druhého příběh plný zvratů ze života jednoho z největších mužů všech dob. Jediné co mě mrzí, je že se film ani tak nespecializuje na Lincolna, ale na samotnou ústavu a jeho nový dodatek. Film pro mne nebyl ztrátou času, jak by si mohl kde kdo myslet, ale poučným filmem, který mnoho rozkryl, ale ukázal mi jaký Lincoln vlastně byl. To že Day-Lewis převedl oslňující výkon nesmíme ani zapochybovat. Celkově vzato hezký počin. ()

Bagr_007

Takový ten film, o který se budou zajímat i vaše rodiče a vy jim musíte vysvětlit, že to za pozornost nestojí. Sice jsem se nenudil, ale dvě a půl hodiny nechápu. Já si z toho pamatuju, jako by to mělo 30 minut. ()

Puyi

Nemohu říci, že by se mi v něčem Lincoln nelíbil. Historické filmy mám prostě rád a i přes relativně dlouhou stopáž si nevybavuji nějaké výrazně slabší či nudnější místo. Ale věřím, že to opravdu není film pro každého. I když, co se týče Oscarů, tak to je bohužel v mnoha ohledech výsměch... Já je jen řeknu, že Daniel Day-Lewis byl jako Lincoln skvělý, ale rozhodně ne lepší než Phoenix v Mistrovi, to mi bohužel nevymluví nikdo. ()

JančiBači

Lincoln je v USA obľúbená historická osobnosť, preto je logické že za oceánom bude film slaviť väčší úspech ako v európe. Osobne Stevenovi Spielbergovi zazlievam že si zvolil túto oplácanú tému, pretože akadémiu určite nenechá film o Lincolnovi chladnú. A pri tejto obľúbenej téme v Spielbergovej réžii by sa členovia akadémie nezachovali ako patrioti keby film odignorujú ( takže si myslím že ocenenia sa len tak pohrnú a to asi išlo aj Spielbergovi ) Aj keď je film nakrútený kvalitne a je kvalitne zahraný bohužial nemá čím prekvapiť pretože toto všetko očakávate a príbeh už poznáte z dejepisu. ()

Styxos

Ok, Daniel Day-Lewis je pořád je pořád jeden z nejlepších herců na planetě a kamera Januse Kaminskiho je skvělá. Bohužel víc pozitiv říct nemůžu, protože Lincoln je strašně nezáživný a nebavil mě. Asi to nejslabší, co jsem kdy od Spielberga viděl... ()

obivan568

Chápu, že je to nominovaný na 12 Oscarů. Kdyby někdo natočil film o Masarykovi, taky bysme se z toho posrali a nominovali ho na 12 Českých lvů......... Teď k filmu - První hodina je ukecaná a nudná, no v tý druhý začne víc hrát fantastická hudba a Spielberga asi něco kouslo do prdele, protože se celý film zrychlil. Režie jako vždy výborná (Oscar jasnej) a herectvo velmi dobrý. - 75% ()

j.i.r.k.a

Takže první bych chtěl upozornit, že mé hodnocení je dané tím, že se o politologii a právo nezajímám. A ve filmu se řeší pouze politika. Opravdu nevím, proč je v kolonce žánrů filmu napsané válečné. Válečná bitka se odehrála jedna a to hned na začátku a trvala asi dvě minuty. Pak už se jenom mluví o 13. dodatku americké Ústavy. Dvě a čtvrt hodiny!!!! A já jsem trpěl. Tak jsem se teda těšil na ten atentát, ale ten byl natočen tak odfláknutě, že jsem nevěřil vlastním očím. Film bez jakýchkoliv emocí. Nudný a natočený pouze pro to, aby vyhrál nějaké oscary. A to mě u Spielberga hodně mrzí, protože kdysi točíval filmy pro radost a s láskou. ()

tommy187

Geniálny film. Spielberg ukázal, že nie je len režisérom sci-fi, ale aj skvelej drámy. 12 nominácií na Oscara - to svedčí o všetkom. Mne sa tento film tak veľmi páčil, že som po skončení filmu povedal, že tento film bol lepší ako Iron Lady, no a bol som schopný porovnávať ho aj z s inými veľkými filmami. Každopádne odpad ... nikdy; u mňa fakt o "chlp" uniklo plných ***** ... Každopádne tento film si našiel svoje (stabilné) miesto v mojich obľúbených, zdôrazňujem OBĽÚBENÝCH filmoch. 85%. ()

Krasus

Bojím se bojím, že Spielberg už lepší filmy točit nebude. Bude to stále rozmáchlý, megalomanský srdcař, ale už bez jasnějšího a zapamatovatelnějšího poselství a hlubokého prožitku. Lincoln je představení jednoho muže, ačkoli je děj filmu účelově vložen do hrstky dalších důležitých, ne-li důležitější postav. Problém spočívá v tom, že v paradoxně u nikoho nechápeme jednání v souvislosti k dodatku. Výjimkou je jen Tommmy Lee Jones, ale u něho se to dozvíme až zcela na konci. Lincoln je na drama málo vyhrocený, na mramorizaci legendy málo sebestředný, na historický film je málo kontextuální a celkově je žel neosobní a bez emocí. Famózní Day-Lewis by si zasloužil jednoznačně lepší režisérské vedení a Lee Pace mnohem více prostoru. Výkřik do tmy ()

jenik71

Od Spielberga jsem tradičně očekával jistou kvalitu, které se mi ovšem nedostalo. Lincoln byl nejen velkou postavou v dějinách USA, ale on byl velikánem v celosvětovém měřítku. Proto by si zasloužil mnohem kvalitnější zpracování. Prakticky celý film se jen tlachá o otrokářství, shánějí se hlasy k rozhodujícímu hlasování, jeden křičí přes druhého a to pořád dokola. Takže pokud se podívám na vysílání z naší poslanecké sněmovny, dostanu prakticky totéž a ještě se občas zasměju. Filmu vytýkám hlavně nesmyslnou délku, protože co se týče obsahu, vešlo by se to klidně do poloviční stopáže. Bohužel i obsahově tento snímek za moc nestojí. ()

Misericordia

Nebol to film nudný, ale poctivý, to len my sme sa stali netrpezlivými divákmi, k maličkostiam nevšímaví. Nebol natočený pre zábavu divákov, ale ako prejav úcty k Abrahamovi Lincolnovi a jeho boju za slobodu všetkých...Poctivá práca spisovateľky, scenáristu, režiséra a filmového štábu, poctivé vloženie sa hercov na čele s vynikajúcim a doslova zžitým pánom Prezidentom, no a nesamozrejmé poctivé zobrazenie histórie k tomu. Ďakujem im za priblíženie príkladu odvážneho človeka, ktorý pred tým, než niečo povedal, počúval, a ktorý keď niečo hovoril, iní počúvali. Svojou osobnosťou ma oslovil. ()

Babous

Nedá se nic dělat. Tohle se moc nepovedlo. Četl jsem knihu, podle které vznikl scénář a tam je to všechno popsáno mnohem líp. Tady jsem se dvě hodiny díval na hádání starých dědků a většinu času jsem netušil, kdo je kdo a která bije. Herecké výkony jsou dobré, Ještě aby ne, když si to tak nepokrytě brousí zoubky na Oscara. Williamsova hudba zklamala. Ale konec je skvělý. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga