Lincoln

Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.  Film Lincoln Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou. Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou. Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí... Film vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera, dalšími klíčovými hráči jsou Steven Spielberg a představitel titulní role Daniel Day-Lewis. Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání... „Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“ Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv a touha vzdát hold této výjimečné osobnosti, její příběh si nesmíte nechat ujít ani vy. (oficiálny text distribútora)

pekl

Všechny výtky a kritiky na tento film jsou pravdivé. Ale i tak je to velkolepý pomník jednoho z největších géniů politiky ztvárněného jedním z největších herců naší doby od jednoho z největších filmových tvůrců všech dob. Jen pro přemýšlivé. ()

Zombiepod

Vyjadriť sa a hodnotiť Lincolna je ťažké, pokiaľ sa divák nezaujíma o konkrétnu historickú udalosť a čo-to z amerických dejín všeobecne. Film je vo svojom žánre nakoniec prekvapivo dobrý - problémom ale je, že IBA dobrý. Spielbergov rukopis spoznať už od začiatku, rovnako ako aj nádhernú Williamsovu hudbu, ale napriek všetkým fantastickým rolám, scénam, či dialógom, je to celé jedna uťahaná politická nuda. Príjemne pozerateľná a veľkolepá nuda. ()

satanjel

Nazvať tento film nudným, je asi jednoznačná voľba pre každého, koho daná téma a obdobie amerických dejín moc nezaujíma, čo je asi väčšina ľudí. Vo filme nenájdete akčné scény z občianskej vojny, len monotónne hašterenie politikov. Kto si ale chce pozrieť politikárčenie z obdobia, keď ešte existovali politici s vlastným názorom a neboli len bábkami, tak Lincoln stojí za to. ()

speedy7929

Prvýkrát som sa pozeral na občiansku vojnu z politického pohľadu. Nebolo to až také zlé a videl som za tým kus práce od Abrahama Lincolna, ktorý celý svoj život venoval tomu aby sa teraz na svete žilo lepšie a krajšie. Prevedenie filmu bolo celkom priemerné ( Na Spielberga trochu slabšie), ale veľmi mi to nevadilo. Film Lincoln ma vôbec nenudil a zaradím ho do priemerného filmu. 60 % ()

Gertruda.W

Omlouvám se, nemohu hodnotit. Nevydržela jsem to dýl než 15 minut. Uznávám, že pro Američany a některé další intelektuály důležité téma. Film však pro mě obrovská nuda, zbytečnost, a ten nepřitažlivý týpek co ho hrál chudák Day-Lewis mě tak iritoval, že to fakt nešlo. Tak někdy příště. ()

PaRi

Některé komentáře jsou zde opravdu úsměvné, jako třeba „golfisty“. Pokud byl tímto filmem zklamán a nudil se, pak to něco vypovídá o něm a ne o naprosto skvělé práci Spielberga. Nebo výčitka „Marigolda“, že se Spielberg chová k Lincolnovi „s nápadnou ikoničnosti“. A jak jinak, když Lincoln se z mnoha důvodů stal ikonou? Jak zběsile se o ikonizaci třeba Lenina a Stalina - a u nás Gottwalda - pokoušeli bolševici a ikony se z nich nestaly. Pro mne je dílo Spielberga dokonalé a jeho přístup k portrétu Lincolna zvolený v té nejlepší možné podobě. Skvěle vybraný herec, takže jsem měl po celou dobu filmu pocit, že mám před sebou živého Lincolna a že jsem v době, což umocňovali dobové reálie a dokonalý výběr herců všech dalších rolí a to i těch nejmenších. Vše to umocňuje výborná kamera a hudba. Prostě film promyšlený do všech detailů. Výborný komentář „Matty“. Nejubožejší výtvor, také hodně vypovídající o autorovi, je slovní průjem od „Verbala“, to je skutečný odpad. ()

TommyDiamond

Od filmu Lincoln jsem čekal veliký epos, který v krátkých segmentech zmapuje celý život Abrahama Lincolna a zdůrazní to důležité. Tento film políbený dvěma oscary a dalšími deseti nominacemi si ale dovolil ukázat nám pouhé tři roky ze života 16. prezidenta spojených států, které nakonec vedli k tak slavnému zrušení otroctví. Pro mě byl tento film ne příliš záživnou vyjížďkou k pupku amerických dějin. Podle mě je Lincoln (2012) vytvořený účelově tak, aby získal co nejvíce ocenění. A tak věškerá snaha, zdlouhavé dramatické scény, osobní problémy Lincolna a jeho rodiny ani události ve vyšších kruzích mě nepřesvědčili, abych o tomto díle mluvil jako o velkofilmu. Dám tři hvězdy, což je maximum, kterého může u mě tento snímek dosáhnout ()

biergof

Vedle herecké plejády, její přehnané dramatické ejakulace a upřímné nudy vidím spousty nedostatků a hlad po Oskarech..budiž. ALE! jestliže se rozhodnu točit drama o zrození rovnoprávnosti ,,barevných,, tak bych taky měl nějakého toho černouška obsadit do přední role, věnovat otrokářské problamatice a ostudě víc než pár keců. Kam se poděla Spielbergova touha vtahovati diváka do příběhu? Místo záběrů, které v nás mají probouzet empatie k otrokům, (Šindlerův Seznam) a vážnost tehdejší situace...nás tvůrce chce přimo unudit prázdnotou.. Místo odkazu jedné z mnoha smutné etapy USA, tu máme Oskarovou nudu PS: není zvláštní, jak urputně osvobozovali černé otroky na druhé straně mýtili domorodé indiány do posledního Mohykána? ()

Scraffy

Tak takúto nudu som od Spielberga nečakal. Áno, drží sa to historických faktov, ale dalo sa to spraviť aj omnoho záživnejšie. Treba ale podotknúť, že herci tu podávajú parádny výkon a vízor kulís a celkovo filmu je viac než dobrý. Škoda len takej veľkej nudy. ()

LdaVinci

Jak to tak čtu, nejsem sám, kdo se trošičku nudil. No některý filmy jako tenhle ale nejsou vůbec špatný, spíš je to mnou si myslím. Třeba toto prostě jen protože tam byly dialogy, který mně často šli jedním uchem tam a druhým ven, tak proto mě to tolik nebavilo. Ale někdo jiný by si tyhle dialogy vychutnával. No prostě bohužel mi to nesedlo až tolik. ()

ratpile

Přesně podle očekávané šablony. Řemeslně perfektní, patřičně glorifikující, oskarově zahrané. A dle očekávání také nekonfliktní, nenovátorské a akademické. Tohle si přeci tak vážné a Ameriku milující téma žádá! Aspoň ten Day-Lewis si toho plešouna zaslouží. ()

jafuska

Dramatické období prezidenta Lincolna, kterého stvárnil herec Daniel Day Lewis, a zhostil se této role velmi zdařile, jediné co mi vadilo, byla délka filmu, na můj vkus se až moc mluvilo, ale jako taková pravá historie, kterou by měl znát každý, protože je to základ historie a prezident Lincoln, to byla velká osobnost v tehdejší době, na jedné straně drama, které se snažilo ukázat, jak nebylo lehké nastolit řád a obhájit tu svoji pravdu mezi zrušením otroctví a míru, aby už konečně válka nebyla, škoda, tak nízkého hodnocení, ale myslím si, že jako poklad Amerických dějin určitě nějaké to ocenení musí získat. ()

Solverino odpad!

Otřesná záležitost! Po 30 minutách jsem zapnul rychloposuv a až do konce ho nevypnul! Ideální film pro masochisty nebo managery volebních kampaní. Nekonečné žvásty o ničem. Pokud chcete ušetřit, pusťte si noční záznamy z parlamentu nebo ze senátu. Uvidíte totéž a ušetříte za lístek. Za ušetřený peníz zakoupíte láhev vína a zmatláte si šišku - zažijete aspoň něco a druhý den si už nebudete nic pamatovat = dostaví se stejný výsledek jako u týhle strašidelný sračky! ()

makakus

Nechápu. Spielberg mohl natočit velkolepý historický epos, silné drama o válce Severu proti Jihu a všech jejích aspektech, mohl to být velkofilm o formování jedné z nejzásadnějších postav americké historie - a místo toho se zcela soustředí pouze na politické tahanice a taktické úskoky poslanců při přijímání 13. dodatku americké ústavy v Capitolu. Udělal z toho utahanou a sáhodlouhou konverzačku, která snad nemůže bavit ani samotné Američany, natož někoho jiného. Ano - Daniel Day-Lewis zahrál Lincolna s potřebným charismatem a přesvědčivostí a asi získá Oscara, protože velké, vážné role mají akademici rádi. Ano - šerosvitné pojetí interiérů, téměř bez jakéhokoliv umělého dosvěcování určitě zaručí aspoň nominaci kameramanovi. Výborná byla i Sally Field. Ale pořád je to hrozně málo na opravdu velký film. Dokonce málo i na opravdu dobrý film. ()

kedu

Na aktualne.cz vyšla recenze od Kokeše, který film hodnotil na 100%. Diváci jsou rozpačití a filmu dávají 60%, i přes výzvu Kokeše, který říká, že k filmu je nutné přistoupit určitým způsobem... Každému lze dnes doporučit shlédnutí traileru, ze kterého přímo čiší Spielbergův formalismus, který jsem měl možnost již několikrát konzumovat. Problém je v obsahu. Zatímco u Indiana Jonese mi formalismus nevadí, protože nejde o sdělování, ale pouhou popcornovou zábavu na úrovni kabaretu (tam je také vše jen jako a všichni se tam pouze baví - nikdo tam nečte vážně míněné básně), tak u vážně míněného sdělení je to poměrně zásadní překážka. Ostatně představme si v kabaretu zahraného Hamleta nebo zazpívanou Toscu. S takovou představou asi budeme mít problém. Je naprosto lhostejné jaké postupy bychom užili pro adaptaci vážného díla do prostředí kabaretu, jak bychom byli sofistikovaní po stránce práce střihem, kamerou, zvukem, výpravou. Prostě kabaret by stejně ovládl naše pocity a velmi rychle bychom mohli začít uvažovat o příměru s cimrmanovskými živými obrazy. Ano, snad tento příměr nejlépe vystihuje tu absurdní prkenost, patos, neuvěřitelnost, přestylizovanost, překombinovanost a okázale luxusní perfekcionismus, který v celé své vážnosti působí spíše neuvěitelně a tragikomicky ()

Asdas

Herecká kreativita , mimika , pohyby , hlas Daniela Day - Lewis je na vrchole a kedže nezlezie z plátna aka Lincoln povyšuje film z priemerného na nadpriemerny a veľmi mu sekunduje Tommy Lee Jones a kamera. 80% ()

GoustDog

Ačkoliv je postava Lincolna bezesporu zajímavá, stejně jako "hrátky" s ukončením války a se zrušením otroctví, Spielberg zvolil vypravěčský styl, který zákonitě nemůže být divákovi blízký. Daniel Day-Lewis v roli Lincolna je jednak zidealizovaný až na kost (což by nevadilo) a jednak je jeho charakter vykreslován pouze skrze "moudré historky", které posluchačům vkuse vypraví. Nemusím asi dodávat, že korunu tomu pak dává osvětlení a kamera. Přesto nemůžu říct, že je nový film Spielberga nudný, své kvality má. A výjimečně nám dovolí se podívat i pod pokličku kamenného výrazu Lincolna. Když si představím velmi hrubě námět tohoto filmu, musí vypadat skvěle, neboť politická situace je jediněčně zajímavá; stejně jako postava Lincolna, kterého budeme vykreslovat "bipolárně" - jako pracující muž vlasti bude oddaný a neústupný, doma bude člověkem citlivým a skutečným. JENOMŽE to neznamená, že pracující já Lincolna bude tvořeno pouze sledem jeho historek a domácí já jednou hádkou se svou ženou. Spielberg se ve svém filmu na nic vlastně nezaměruje. Nevznikl politický ani životopisný film. Vznikla jakási zidealizovaná všehochuť, kde hraje prim schválení 13.dodatku; tyto roviny, které popsanou všehochuť tvoří, jsou trochu nešťastné. ()

PetrC.

Film, který nevyužil potenciál politického dramatu a který se za každou cenu snaží být patriotický a zároveň bratrský ve smyslu překonávání rasových předsudků. Spielberg až moc mýtizuje a bere celou historii až příliš vážně. Daniel Day-Lewis na můj vkus dost přehrává (patrně toto pojetí bylo režisérovým záměrem) a jinak docela pěkný soundtrack ke konci svou neustálou naléhavou vážností působí až moc těžce a konečně i nepatřičně. Podobně jako ve Válečném koni i zde forma hodně převyšuje vlastní obsah a výrazně zvedá celkové hodnocení. 70 % ()

tartan

Ťažký film. Témou (tu treba upozorniť, že film nie je ani tak o Lincolnovi, ako skôr o jeho politickom boji, sprevádzajúcom prijatie 13. dodatku ústavy - t.j. zrušenie otroctva), spracovaním a hlavne nárokmi na divákovu pozornosť. Ale vynikajúci film. Dobovou atmosférou, reáliami a predovšetkým skvelými hereckými výkonmi. Daniel Day-Lewis JE Abraham Lincoln a Oscar ho bezpochyby neminie. Lincoln je výborný film, ale akademický film, takže väčšinu divákov bude určite k smrti nudiť. Lincoln je tiež viac politický ako historický film, takže sa dočkáme množstva zákulisných politických hier a ťahov a takmer vôbec ničoho len trochu viac epického (napr. nejakých veľkolepých bojových scén). Občas, najmä v druhej časti, ale prídu aj odľahčenejšie scény, najmä tie Lincolnove historky, ktorými sa snaží odľahčiť panujúce napätie, sú celkom vtipné. A keďže ja mám dejiny rád a v tých amerických sa tiež ako-tak orientujem, navyše som ten film napriek varovaniam dokázal odpozerať na jeden krát a nenudil som sa, tak je to za plný počet, nech už si väčšina hovorí čo chce. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga