Manželku šerifa Matta Morgana - Indiánku Catherie - na ceste do mestečka znásilnia a zabijú dvaja neznámi muži. Na mieste činu však zanechajú sedlo so značkou C.B. Také sedlá používajú na ranči Craiga Beldena, starého Morganovho priateľa. Obaja muži sa už dlhé roky nevideli a Belden sa odvtedy stal najmocnejším a najbohatším mužom v Gun Hille. Morganovu túžbu po spravodlivosti a pomste však nemôže nič zastaviť. (STV)

kinderman

Jeden z nejlepších westernů vůbec (těmi dalšími jsou Fordovo Přepadení a Zinemannovo V pravé poledne) je silným příběhem o přátelství dobytkářského barona (A.Quinn) a šerifa (K.Douglas), které nesmiřitelně rozdělí zločin slabošského syna prvního z nich. V okamžiku, kdy je šerif se zatčeným lapen v hotelu uprostřed nepřátelského města, nastoluje Sturges nepolevující napětí, které vrcholí nevyhnutelnou konfrontací obou hlavních protagonistů. ()

kagemush

Když je konceptem antik trága , vždycky jihnu (-už zas ta moje slabost pro noir dílka). A když proti sobě stojí dvě nejvýraznější brady konce let padesátých a na rejžovic stolci hačal mistr , -to se prostě muselo povést. ()

Martin741

Kvalitny western od rezisera John Sturgesa, ktoremu vladnu hlavne Anthony Quinn /La Strada od Felliniho/ a K. Douglas /Spartacus 1960/. Nechybaju dlhe zabery napriklad na kone, maketa westernoveho mestacka na urovni, dialogy velmi dobre, pribeh zaujme a tempo film tiez ma : 77 % ()

pakobylka

Byl šerif ... tudíž i pistolník - jinak by nemohl dělat svou práci. Ale byl taky otec ... a manžel, což je daleko víc zavazující nežli jakákoli profese. A souhra nepěkných okolností ho dostala do situace, kdy neměl na výběr. Tenhle western jsem vůbec poprvé viděla už velice dávno ... na černobílé obrazovce tehdejší Československé televize. Zůstal stejně přímý a nekompromisní jako tenkrát, protože se nezměnil jeho styl ani jeho hrdinové ... protože stejně jako tehdy vstupují na scénu právo a spravedlnost, které se nenechají uplatit starým přátelstvím ... a které neustupují přesile. ()

mortak

Modelově vystavěný western, který i přes rutinu tehdejších studiových produkcí, i přes lineární příběh neobsahující žádný zvrat, dokáže zaujmout i dnes. Jak díky charisma obou hlavních představitelů, tak i díky realisticky pojaté zápletce - smíšená manželství, "lehčí" ženy... ()

majo25

Skvelý námet je podtrhnutý aj skvelým spracovaním, len keby to bolo vyrobené neskôr. Pretože je silne cítiť 50. roky - melodramatické vsuvky, zbytočnosť postáv, naťahovanie deja - hlavne v strednej časti, ktorá je postavená len na konvezačnej báze a dnešného diváka skôr nudí. Jednou z takýchto vát je aj budúca Morticia Addamsová - ale to by sme nemohli byť v 50-tkach, aby tam nešupli aj nejakú ženskú. Aspoň, že sa scenár vyhol romancám. Ale na dvojicu hereckých es nemôžem povedať jediné slovko - sadli na tie postavy ako zadok na nočník a ich herecké výkony sú na výbornú. Atmosféra veľakrát dusná a aj niektoré scény sú parádne - napr. keď šerif nesie na pleciach chlapíka v uliciach cudzieho mesta a tie pohľady 'domorodcov' cítiť aj cez obrazovku. ()

Courtemanche

Nečekat velkolepé scenérie nevím jakých kaňonů, ani z koně padající indiány, ani prchající indiány, ani indiány. Je to drama. Neříkám že béčkový ale rozhodně nevypadá na firmu na peníze. Douglas a Quinn se z toho ale stejně udělali nadprůměrný film. 3,5/5 ()

farmnf

Kirk a Athony. To nemohlo špatně dopadnout. Klasický western, kde zlo i dobro prohrává. V dnešní době prohrává už jen dobro. Pohled na americkou demokracii divokého západu jejíž realita přetrvala do dnešních dnů. ()

Mirokukii

Msta posvěcená právem a zákonem rozdělí dávné přátelství dvou mužů. Parádní výkony Douglase a Quiina. Zejména pak Douglasův monolog k zajatci o blížící se smrti je tou nejlepší scénou, kterou tenhle film může nabídnout. Stále pozvolně gradující atmosféra a napětí, ústící ve finální souboj muže proti muži. ()

JohnSmith

Sturgese jsem měl rád, byl to pan režisér. Do toho ikony filmového plátna Douglas a Quinn. Moc jsem se těšil a prvních dvacet třicet minut jsem byl spokojený, pak ale Douglas zadrží Quinnovi syna a tempo spadne na nulu, přicházejí na řadu nudné dialogy. Závěrečná cesta na vlak mě opět potěšila, ale víc jak 65% to není. ()