Grék Zorba

• Česko Řek Zorba (viac)
TV spot 1

Basil, mladý anglický spisovatel řeckého původu, přijíždí na Krétu, aby obnovil těžbu v lignitovém dole, který zdědil. Cestou se seznámí s Řekem Zorbou, nezávislým člověkem, jehož nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na velikosti ducha. Největším zážitkem, který film nabízí, je dionýský výkon Anthony Quinna v hlavní roli Zorby. Quinn předvádí valéry svého mistrovského herectví, nacházejícího zelené palmy štěstí v pustinách beznaděje. Film získal v r. 1965 tři Oscary (Lila Kedrová za vedlejší ženskou roli, Walter Lassaly za kameru a Vassilis Photopoulos za dekorace). (oficiálny text distribútora)

evapetra

Zůstat vždy v pohodě, nad věcí, neúspěchy zahnat tancem a dobrou náladou. Každý z nás by si asi občas přál být Řekem Zorbou. Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií ()

Caszidy

Chvílemi možná zdlouhavé, jelikož se zdánlivě nic neděje, avšak výkony obou hlavních protagonistů, nádherná hudba a hlavní hudební motiv, znázornění rigidity a někdy drsné krutosti venkovského života a hlavně atmosféra, geniální poselství a živelnost zmíněný nedostatek tak dalekosáhle přebíjí, že nelze hodnotit jinak než 5*. Řek Zorba je jedním z filmů, na které se nezapomíná! ()

Krt.Ek

Ecce homo! Zorba je zkrátka Zorba, nepotkat jej, byla by to věčná škoda, kreténským Kréťanům navzdory okouzlující vyjížďka, jako na lanovce, Vy víte jaké. Od zítřka nečaruji... ale budu tančit všude, kde to jen půjde! 75% ()

MissJ

Zhlédnutí mi (k vlastní škodě) několikrát uniklo. Sympatická ústřední dvojice, hudba jsou bez diskuze a neptejte se proč, ale úplně nejroztomilejší mi přišel Zorbův model hory. Zajímavé komentáře: všechny, až na ten dnešní^_^ ()

Sidonka

Některé umělecké filmy miluji, některé se mi příčí. Zrovna toto se se mnou totálně minulo, po půlhodině sledování tohoto podprahového sadismu jsem definitivně stiskla ovladač. Jednostranné deprimující drama, kterému ( podle mně) ještě cosi podstatného chybělo. Brr... ()

kaylin

Samozřejmě, že hvězdou tohoto filmu je Anthony Quinn, který nedokázal ztvárnit jen skvělou postavu, ale především povahu, která je mě osobně protivná, ale chápete to, proč se chová, jak se chová, chápete to, že pokud něco hraje, tak to hraje tak dobře, že tak žije. Absurdní, ale absurdně krásný příběh. ()

blackrain

Na tenhle příběh jsem se dívala hlavně kvůli Anthonymu Quinnovi. Předvedl neuvěřitelný herecký koncert. S ním ale film stojí a padá. Pokud by hlavní roli hrál někdo jiný, tak bych o něj vůbec nezavadila. Na mě to bylo až příliš pomalé a zdlouhavé. ()

L_O_U_S

Možná to bylo únavou, možná černobílou kamerou, možná ne zrovna příjemnou postavou Boubouliny, ale Řeka Zorbu jsem navzdory pověsti předcházející tento film příliš ocenit nedokázal. Navíc mě zarazilo, jak depresivní tenhle snímek "o radosti ze života" je. (780., 30. XII. 2012) ()

major.warren

Legendární film s Anthony Quinnem a legendární hudbou Sirtaki při které se má pít metaxa a tancovat legendární tanec. Film oceněný třemi Oscary (vedlejší herečka, kamera, výprava) a dalšími čtyřmi nominace včetně té za nejlepší film. Řek Zorba je černobílý film z roku 1964 a je natočený podle knižní předlohy Nikose Kazantzakise. Režisérem filmu je Michalis Kakojannis. Neviděl sem film úplně celý, ale ty nejlepší scény ano. Jako například legendární tanec Anthony Quinna právě s hudbou Sirtaki. Tento film, ale měl velkou konkurenci. Film My Fair Lady s Audrey Hebpurn. Řek Zorba je vynikající film a mě se moc líbil. ()

radektejkal

Pokud bych měl potřebu označit nějaký film za kultovní, pak by to by nejspíš právě tento. Pronásleduje mě od puberty a já se jím rád pronásledovat nechám. Jediný z pocitů, který pozvolna vyprchává, je nadšení. I když ten je možná ze všech nejdůležitější. Mix svobody, násilí a milosrdných lží jsem ale chápal dříve stejně jako dnes, přestože dnes je už jen málo svobody a lži jsou vesměs nemilosrdné. ()

Fanucci

Po závěrečných titulcích jsem měl takový zvláštní pocit, který jsem u filmu snad nezažil. Přestože Řek Zorba není zdaleka úplně optimistický snímek, konec je doslova nabitý pozitivní energií. Teda aspoň já měl ten dojem:-) Příjemný stav mysli, který mi tento snímek navodil, je jeden z hlavních důvodů mého maximálního hodnocení. Dalším pádným důvodem je fenomenální výkon Anthony Quinna. Viděl jsem ho v mnoha filmech včetně (myslím až přehnaně) vychvalované La Strady, ale nikde nehrál tak dokonale, jako v snímku Řek Zorba. ()

honajz2

SPOILERY Mám z toho hodně, hodně rozporuplné pocity, ale ty jsou asi způsobené tím, že nechápu, co to pan režisér chtěl vůbec natočit. Témat je v tom několik - oslava života, rozpor mezi "řídit se rozumem" a "řídit se srdcem", depresivní Krétské reálie (ačkoli jestli to tam fakt takhle vypadalo v půlce 20. století, tak tam zamrzli někde ve středověku) - a ona se perou dohromady, hala bala se střídají a neměl jsem pocit, že by nějaká z nich dominovala. Jasně, dle konce to budou ty první dvě, ale stejně se to tam divně střídá - chvíli Zorba pronese úplně geniální a hlubokou větu vztahující se k těm prvním dvěma tématům, pak tam celá vesnice sleduje podříznutí ženy u kostela, pak dojde na další moudro a pak tam umře Zorbova "manželka" a celá ves jí sebere z jejího domu vše co se dá... Já nevím, možná je to jenom můj problém, ale subjektivně takový pocit z toho filmu mám, nemůžu si pomoct... Takže ve finále jsem z toho neměl ani dobrou náladu, ani depku, žádné optimistické ani pesimistické dojmy, jen hromadu zvláštních neutrálních pocitů. Možná to tak mám kvůli tomu, že skoro dvě a půl hodiny jsou na tenhle námět moc a celkově se ten film poněkud vleče. Být to kratší, asi bych se do toho líp dostal, asi by to na mě zapůsobilo veskrze optimisticky a pak bych z toho možná byl nadšený. I přes mé dojmy z toho filmu se jedná o velmi povedené dílo s úžasnou kamerou (většina záběrů je naprosto dokonalá a u mnoha scén dokáže vyvolat přesně ten pocit, který vyvolat chce), solidními hereckými výkony, sympatickými hlavními postavami, hezkým prostředím Kréty (do které bych po zhlédnutí tohohle filmu asi nikdy nejel, leda by mě tam provázel Zorba, protože ten styl života je tam natolik jiný, že jsem ho nepobíral...) a taky spoustou chytrých a hlubokých myšlenek. Už jen kvůli tomu ten film nechci zatracovat a slabé čtyři hvězdy mu nakonec dám (možná půjdu i výš (nebo níž), až se mi to rozleží v hlavě), ale stejně to na mě zapůsobilo úplně jinak, než na zbytek uživatelů tady - a já bych rád věděl, kde se proboha stal problém. Řek Zorba je pro mě trošičku jako Dům z lávy, ve kterém se nedějí divné věci, ale divné jsou postavy obyvatel ostrova (kromě hlavní dvojice a jejich milenek) a taky je to ujasněné v tématech, která to chce sdělit. A hlavně teda nevím, jestli Řeka Zorbu chci ještě někdy znova vidět, ačkoli bych to asi někdy v budoucnu znova vidět měl. Slabé 4* ()

Martin741

Oslovilo ma to, ale to len preto, ze som artovy hnedopich. Srala ma vsak ta kopa nudy, aspon tam mohli dat havarku hvnocucu, hned bych podskocil vyssie 60 % ()

vydumnica

O tomto filme som predtym nikdy nepocula. Ak by to bolo mozne, moje hodnotenie by bolo 3,5* alebo 70%. Dve scenky si zapamatam, prva ako kruto, hlupo a nezmyselne sa ti dedincania zachovali k vdove a druha suvisi s ich nerespektovanim umierajuceho cloveka a jeho sukromia, ked sa tam tie baby nahrnuli ako supy...To bolo teda celkom na zamyslenie. Najviac sa mi pacila ta krasna grecka hudba. Co sa tyka hereckych vykonov zo zenskych predstaviteliek ma viac nadchla Papas ako oscarova Kedrova. Sentimentalita Mme z Francuzska mi miestami prekazala, mohli dat radsej viac priestoru mladej vdove, viac ma zaujimala ona, zahadna postava, o ktorej sa divak ani vela nedozvie. A trosku dlhy film...ale odporucila by som ho, najma tym, co miluju Grecko ako ja. ()