Golem

všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1987, 7 min

Pilotní snímek o celovečerním Golemovi, financovaný z grantu Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. (oficiálny text distribútora)

honajz

Pokud by to zůstalo u té procházky bývalou Židovskou čtvrtí s oživením lidí v něm, líbilo by se mi to moc. Ale od chvíle, kdy to dostane švankmajerovský kabátek, se mi to nelíbilo, a ten závěrečný vír času, který vše pohltí a semele, včetně té hlíny těch domů, mi přišel zbytečně na sílu a doslovný. A to i v případě, kdy to mělo evokovat, že hliněný Golem se "rozpustil" podobně jako ty domy a lidé v nich žijící své životy, že vlastně Golem byla celá ta Židovská čtvrť. ()

gudaulin

Barta patří k našim nejlepším animátorům a výtvarníkům, má za sebou řadu výborných filmů a tady jen dokazuje, jak velká je jeho schopnost imaginace a tvůrčí potenciál. Nevěřím tomu, že by se někdy v budoucnosti povedlo shromáždit dostatek financí na celovečerní film a je jen škoda, že tak talentovaný režisér vynaložil obrovské množství energie vniveč. Těch 7 minut, které se povedlo Bartovi kdysi natočit, je snivým atmosférickým výletem do dnes už neexistující židovské Prahy, po které nám zůstalo jenom něco málo památek. Celkový dojem: 90 %. ()

Reiniš

Na první pohled může ona originální animace působit malinko divně, ale když se do toho člověk pořádně zakouká musí před Bartou smeknout. Myslím, že vidět něco podobného na velkém plátně a natažené do dvou hodin by byl určitě fascinující umělecký zážitek. Golem asi navždy zůstane jen v podobě tohoto skvělého sedmiminutového kraťasu, protože sehnat v naší malé zemičce sto dvacet mega, kolik by měl celovečerní snímek stát je úkol téměř utopický. Bude to nicméně škoda. ()

Tom_Lachtan

Ach jaká škoda, že Bártovi nebylo dopřáno stvořit film celý... Druhý geniální krysař by možná nevznikl, ale mohlo by se mu to alespoň blížit mílovými kroky. Sama animace je podivná, ale postupem času velmi příjemná, kéž by měl film alespoň pár minut navíc, takhle je v něm příliš starého žida a málo příběhu Golema... Takže... Jen za silné 4 ()

darkrobyk

Jiří Bárta je bezpochyby jednou z našich největších osobností animovaného filmu. Surrealistické, více možná ještě poetistické, magické a tajemné s atmosférou prastaré Prahy.... ()

paascha

Nezbývá, než souhlasit s Dr. Orlokem. Kdysi v Aeru na Večeru animovaného filmu říkal Barta, že podobný osud měl i rusky Plášť. Metoda promo klipu, který stojí víc, než celý film jiného autora, zjevně nemá v uprděné Evropě šanci. jaká škoda:-( ()

vypravěč

Pozoruhodné otevření světa pražského Židovského města inspirované Meyrinkovým románem a estetikou expresionismu (v prostupování těl a budov; oživení předmětů a jejich zvolna se odkrývajícího jsoucna má v sobě i něco z Kubinovy apokalypsy snu Die andere Seite). Konfrontační ráz snímku pohybujícího se mezi dosud neasanovaným ghettem (oživeným – jak jinak než – fluidní, neklidnou hmotou, neustále se rodící a ztrácející v proteovských obrazech) a hektickou realitou konce dvacátého století je citlivý a jeho lehký patos vkusný. Animační metoda je osobitá a nezatížená golemovskými ikonami ani geniální interpretací původních ilustrací Hugo Steinera. Nové, živé a současně chápající a srozumitelně artikulující. Nerealizování celého projektu je jednou z největších ztrát české kinematografie. ()

Hwaelos

Pokud by ta animace vypadala, jako v tomhle traileru, tak snad Bártovi pošlu i kilo ze svýho :) Fandím režisérovi a třeba to jednou na stáří dostane od státu jako dárek ;) ()

Una111

Před očima starého pána ožívá zaniklý svět pražského židovského gheta... Velmi jemný, poetický a nostalgický snímek! Švankmajerova škola se nezapře. ()

Sandiego

Neuvěřitelné a fantastické zároveň. Takhle si představuji pravou atmosféru zmizelého Židovského města. Jan Barta je výjimečný tvůrce a je hanba, že nikde nenachází pochopení. Jeho technika mě fascinuje od prvního pohledu a doufám, že se mu snad jednoho dne tento velký sen splní a i diváci budou moci shlédnout tento majstrštyk české animace. Alespoň, že to nekonečné čekání trochu zpříjemní rozpracovaný snímek Na půdě, o jehož kvalitách rovněž nepochybuji. Snad i trochu napomůže tomu, aby mohl být Golem nakonec realizován. ()

topi

Krátkometrážní snímek Golem byl původně plánován jako celovečerní film, ale nakonec z toho sešlo, zejména kvůli finančním prostředkům. Je to obrovská škoda, protože to, co se odehrává na ploše sedmi minut nemá obdoby. Bartův styl je zkrátka a jasně nenapodobitelný a kdyby z tohoto projektu vznikl celovečerák, byl by to fascinující zážitek a dílo, které by v tomto uměleckém stylu stěží mělo konkurenci. Příběh z židovské Prahy se i na těchto sedmi minutách odehrává v neskutečně krásné surrealistické stylizaci. ()

dr.Orlok

Škoda, že film nebyl nikdy dokončen. Celovečerní Golem v orginální animaci Jiřího Bárty by byl jistě bomba. Tento sedmiminutový "demáč" to jasně dokazuje. ()

easaque

bohužel jen taková ochutnávka, ale věřím že kdyby se to povedlo, tak by to byla bomba. Bártovy filmy mám rád. [ PŘÍBĚH: X /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Morloth

velmi zvláštní animace i kombinace postupů. Škoda, že k natočení celovečerního filmu scházejí peníze. Bylo by to jistě zajímavé pokoukání. Poněkud děsivé. ()

Dannysek4U

Neuveritelna krasa a podmanivost. Nenatoceni Golema je jednou z nejsmutnejsich udalosti v dejinach cesky animace. Tohle mohl bejt vazne nesmrtelnej bijak. ()