Mučeník

(festivalový názov)
  • Česko (M)učedník (viac)

Snímek se odehrává v současném Rusku, pojednává o mladíkovi, z něhož se stal náboženský fanatik. Mladíkovo chování postupně ovlivňuje jeho okolí i celou školu, což nakonec vyústí v katastrofu. "Ti, kteří následují světlo, vždycky stvoří jen temnotu." Robert Desnos. Veniamin, dospívající chlapec zmítaný mystickou krizí, vyvádí svou matku, spolužáky i celou školu z míry svými otázkami. Mohou dívky docházet na hodiny plavání v bikinách? Patří sexuální výchova do školních lavic? Má být teorie evoluce vyučována jako součást přírodních věd? Dospělí začnou být brzy ze striktních názorů mladíka, který uznává jen Písmo svaté, zděšeni. Ale nikdo, kromě Eleny, chlapcovy učitelky biologie, se neodváží jeho náboženskému fanatismu oponovat. (Cinemax)

Tosi

Názorná ukázka toho, že když někdo umí být velmi přesvědčivý, dovede ovládat lidi kolem sebe. Zde šlo o dospívajícího kluka, kterého tak pohltila Bible, že chování jeho samotného i valné většiny učitelského sboru bylo mimo kontrolu a zdravý rozum. Byl to jistě zajímavý film, ale doufám, že mimo realitu. ()

Mishqo

60-70 % ... Síce mi akosi chýbal dôvod, prečo sa z neho stalo, to čo sa z neho stalo a prečo robil to, čo robil, ale ak to malo slúžiť ako vypointovaná ukážka toho, ako ľahko sa dá náboženstvo misinterpretovať, tak potom ok. ()

Renfield

Každé náboženství je možné zneužít, když si člověk k tomu najde jeho "ideální" výklad. U (M)učedníka mně ale velmi chybí nějaký důvod, stane se to prakticky z ničeho nic. Proto jsem si domyslel ten zřejmě nejčastější, nepochopení současné společnosti, vlastně oboustranné nepochopení. Za to pochopení a co hůř, přizpůsobování se učitelů a blízkého okolí Veniamina jeho šílenému životnímu stylu, zase nechápu já. Snad jediný "pochopitelný" je tu pravoslavný pop, jeho motivace byla jasná. Příběh dle očekávání varuje, jenže já mu především chování vedlejších postav nevěřím... opravdu by byla jediná rozumná vyobcována? Možná ano, možná je to jen nedostatkem prostoru pro vedlejší postavy, on totiž Veniamin ze záběru prakticky neodejde a navíc Pjotr Skvorcov všechny o třídu přehrává. Tedy, film má zajímavý a silný příběh, který žel ovšem trpí na délku, v druhé polovině děj značně slábne, jak to je a jak to dopadne s Grigoriym je prakticky jasné a závěr? Vlastně při tom kam film míří příliš nepřekvapí. 60% ()

Pevek2

V prvni puli se ukazuje, ze Serebrennikov ma skvele tema a ze umi skvele rezirovat. Sceny z bazenu jsou mistrovsky udelane. Jenze v druhe puli se vyvoj zasekne. S pohledem na Mucednika a na Leviatana tak nejak chapu, ze se rusti reziseri chteji vyjadrovat k soucasnosti sve zeme razantne. Jenze prave vyvazeni patosu ve sdeleni vzdy brani hystericnosti. A Mucednik trochu hystericky je. ()

Deleatur

Výstižná a děsivá studie přerodu věřícího fundamentalisty v křesťanského extremistu. Zároveň ale velká naděje pro nezlomný odpor proti takovému vyostření v ženské postavě. Přes vyhrocené téma a ruskou teatrálnost chválím i civilní herecké výkony. // 83% ()

MickeyStuma

Student střední školy je přesvědčen že je svět odvrácen ke zlu a tak ve jménu Bible začne napadat morálku a přesvědčení dospělých kolem sebe. A tady vzniká otázka, kde je hranice bláznovství a extremismu. Příběh používá jako studentův protipól mnoho různých postav s ucelenou charakteristikou, čím nabývá daný přístup každého z nich. Vyjde tak najevo, kdo a z jaké pozice se mu dokáže postavit a kdo naopak podvolit a kam to jejich vlivem všechno nakonec až zajde. Aby bylo problému učiněno zadost, nechybí tu ani homosexualita a sexuální obtěžování. Jsou tu postavy, ke kterým se divák přikloní a také postavy, které spíše rozčílí. Scénář je napsán zcela smysluplně v rámci problému. Onen student ve svých myšlenkách používá citace z Bible a divák titulkem v obraze vidí označení použitého verše. A teď jde hlavně o to, co je hodné k zamyšlení a co už je pod čarou. Fundamentalistické násilné výzvy Starého zákona jsou v dnešních církevních kázáních spíše vynechávány. Naopak zde nám jsou přehozené v plné palbě. Daný student se tedy dal na křížovou výpravu, která zpočátku vypadá jako maličkost. Jako například fakt, že dívky jeho přičiněním musí opět na plavání nosit jednodílné plavky místo bikin. Jeho přístup je však každým dnem čím dál tím víc radikálnější. Je však otázkou co a kdo je příčinou. Tento film ukazuje, že ať udělá kdokoliv cokoliv, vše souvisí se vším a vše má své následky. Myšlenkové pochody jednotlivců tu jsou z reálného hlediska velice věrohodné. A jestli se nějaká událost pro někoho bude zdát přeci jen málo důvěryhodná, je to v pořádku. A hlavně na diskuzi. Ruská kinematografie tímto udělala ohromný zářez do problematiky celého světa. Ledacos se vysvětluje, ledacos naopak vytváří otázky. A s ruskou sentimentalitou to skutečně nemá nic společného. Daný argument, o krocích dítěte k totalitarismu, je mnohem univerzálnější, než by si kdo myslel. ()

agassi68

Extrémizmus v každom smere je nebezpečný a škodlivý. Tu si zobrali na paškál náboženský, vlastne len jeho svojský výklad. Nepochybujem, že sa nájde množstvo nových mučedníkov proti nemu aj keď Kristus hlásal čosi iné. Ale spracované a zahrané majstrovsky.. ()

RPupkin

Povedená filmová adaptace hry německého dramatika von Mayenburga z roku 2012. Zajímavější než mučedníkovy citace z bible a vymáhání jejich doslovného dodržování jsou reakce okolí, zejména představitelů školy coby státní instituce. Tyto povětšinou odhalují skrytou/zakořeněnou bigotnost části ruské společnosti. Z progresivní učitelky biologie, která se snaží jako jediná racionálně oponovat mučedníkovu hlásání, vytvoří apatie ostatních ve finále také svého druhu radikála. Příznačné rovněž je, že mučedník cílí na šikanovaného spolužáka jako na potenciálního prvního stoupence svého radikálního „hnutí“. Celkově vzato: za mě palec mírně nahoru, 70 %, mohu vidět znovu. [viděno v dubnu 2021 | komentář #17] ()

PEZ

Víťaz François Chalais Award v Cannes (a nominácia na Un Certain Regard Award tam isto). K tomu cena divákov na Biografilm Festival v talianskej Bologni. Pre mňa jeden z najlepších filmov na bratislavskom festivale. Neuveriteľne aktuálny a miestami desivý výkričník voči náboženskému fanatizmu spojeného s dobou post-faktuálnou, v ktorej sa ľudia strácajú v záplave informácií a rôznych názorových prúdoch a nevedia preto čomu veriť. A pozor, nie je tu ani jeden náznak alebo referencia na radikálny islamizmus - aj kresťanský (či akýkoľvek iný) fanatizmus môže byť vražedný. Bol som presvedčený o plnej pálke, nebyť slabšieho záveru. Tam by som bol ako režisér ešte odvážnejší. Inak pecka a rozhodne must see. (IFF Bratislava 2016) ()

rivah

Divadelní hru Mučedník současného německého dramatika Mariuse von Mayenburga lze inscenovat s přesvědčivým, univerzálně působícím vyzněním, jak to ukázal třeba Janusz Klimsza. Filmová adaptace převádějící děj do ruských reálií působí málo věrohodně, postavy jsou neživotné. Spíš než umělecký tvar pranýřující náboženský fanatismus (který by dnes šlo vztáhnout spíše na radikální islám) to vypadá jako ilustrace ruských poměrů, jakou známe z řady jiných filmů. Serebrennikov ovládá řemeslo, ale tady nepřesvědčil, děj se vleče.( Podivně působil odkaz zdroje na pozadí obrazu (např. Lukáš, kap., verš) , když jej právě hrdina citoval). ()

markotter

Taky jsem na střední četl bibli - to se asi touhle dobou musí. Naštěstí jsem brzo pochopil, jak je tahle kniha blbá a nemohl se ze mně stát Mučedník jako z Veni. Krásně popsaný příběh o tom, jak jeden jednotlivec (a je jedno jestli čte bibli, korán nebo jakoukoliv jinou učebnici čehosi) dokáže svým fanatických chováním strhnout masy - v tomhle filmu dokonce i zarytou stalinistickou učitelku nějaké občanské nauky a další, hlavně slabší (duchem i vůlí) jedince. A normální člověk v téhle hře nemá místo. ()

desade

Pokiaľ tu viacerí z diskutujúcich poukazujú na to, že náboženský fanatizmus je doménou hlavne islamu, resp., že sa to deje niekde "inde", tak s nimi nesúhlasím. Je to súčasť aj nášho sveta. Je to dokonca štátom podporovaná ideológia! Veď tu sa verejne na uliciach protestuje proti potratom a eutanázii a to je len vrchol ľadovca. Film by som dal ako "povinné čítanie" všetkým ovečkám z akéhokoľvek náboženského košiara. A že mierne preháňa? Keď aj (a možno ani nie), je to len v záujme lepšieho vykreslenia škodlivosti akéhokoľvek "-izmu", nielen toho náboženského. ()

Silhouette

Poměrně šokující karikatura na náboženský fanatizmus, která však bez zamýšlení nad společenskými příčinami a souvislostmi postrádá podle mě smysl. Veniamin se stává fanatikem ze dne na den a nehlásí se k žádné církvi, tudíž není jasné jak k tomu přišel, co je jeho motivací a jaké mocenské mechanismy v tom hrají roli. Prostě neprůhledný blázen bez přívlastků a basta -- což je hodně zjednodušující a vlastně škodlivý, dehumanizující, pohled na tento jev. ()

solisoli

Nápad by tu bol celkom skvelý. Len to prevedenie hotová katastrofa. Typicky rusky prejav, zdeformovaná dramaturgia, kedy chcú na seba upozorniť niečím výnimočným, až z toho vznikne omeleta pre somára, castingu a samozrejme podpriemerných hereckých prejavov. O dráme tu nemôže byť reč, pretože toto fiasko nezodpovedalo danej logike voči námetu. Proste réžia chcela niečo výnimočné ponúknuť , ale nakoniec to dopadalo, ako plnohodnotný prepadák. ()

CYP3A4

Výborný herci, slušná kamera, ale bylo to přeplácaný obrazama, který se dál nevyvíjely a jenom narušovaly intenzitu atmosféry. Ty mělký sondy do soukromí ostatních postav, scény s holkou, která provokovala hlavní postavu, byly úplně jako z jinýho filmu a naprosto nabourávaly napětí, který se horkotěžko budovalo skrz film. Především postava a pokrokový učitelky s údajným vzděláním i v psychologii byla hrozně nedopečená i přes dobrej výkon herečky. Nikdo, kdo by měl psychologii víc jak jeden semestr, což vlastně musela mít i na peďáku samotným, by se nepouštěl do takovýhohle racionálního boje argumentů s demagogickým psychopatem, protože by poznala, že jde o demagoga a k tomu psychopata, ne o ztrápenýho puberťáka. Byl by dokonce i v Rusku poslanej k nějakýmu psychologovi nebo psychiatrovi, kerej by měl jasno. Teda pokud nebyla úmyslně vykreslená jako učitelka velmi neschopně se snažící o modernější přístup ve špatně fungujícím systému. Ale to se mně zdá až moc překombinovaný, aby to byl záměr. Konec postavenej na tý učitelce vlastně svoji rychlosnahou z ničeho nic udělat společenskej komentář znovu odved pozornost jinam. Jestli chtěl režisér udělat účinnej společenskej komentář, měl do toho šít víc a jinak. 3 hvězdy pouze a jenom za výborný herecký výkony ()

Lew.Ashby

Krásná ukázka toho, jak může být vnímáno fanatický výklad náboženství, pokud se jedná o to národní (státem podporované). O to zajímavější, že se nejedná o nenávistný výklad koránu v jedné z muslimských zemí blízkého vychodu, ale geograficky poměrně blízkého pravoslavného Ruska a nenávistný výklad bible. Mladý outsider bez otce, který není schopen zařadit se do společnosti svých vrstevníků, pročež se jeho mysl začne naplňovat nenávistí, kterou obrací ke všem ostatním a jehož katalyzátorem není korán, ale zvrácený výklad bible. Díky skvělému hereckému výkonu hl. představitele ho budete od začátku nesnášet. Mnohem větší pohoršení ale budí reakce jeho okolí... SPOILER: A to především školních zaměstnanců, kde se větší část průběhu odehrává. Případně pak pravoslaveného popa, který by rád fanatika zlákal do vlastních řad. Ty jako odpovědné osoby nad excesy fanatického žáka přivírají oči, omlouvají je a po jediné normální učitelce naopak chtějí, aby mu svou výuku přizpůsobila. Jako například výkladem stvoření světa dle bible jakožto alternativu darwinovy teorie. Samotný "(m)učedník" pak neváhá ohýbat základní principy svého náboženství, aby omluvil prostředky jako křivé obvinění, nabádání k vraždě a vraždu samotnou, které potřebuje ke katalyzaci své nenávisti a zbavení se svých odpůrců ve jménu slávy boha, tak jak to známe z různých učení islámu jako například salafisté. Jeho pokrytectví nejlépe ilustruje scéna, kde si pozve svého invalidního spolužáka domů na večeři jako dobrý skutek dle bible, ale když není dost jídla pro ně ani pro matku, nechá bez večeře matku a sám si svou porci na talíři ponechá. Absurdní závěr, kde pak křivě obviní jedinou racionálně uvažující učitelku, kterou nejen jako nevěřící, ale podezřelou z toho, že pochází z židovské rodiny ostatní kolegové nepodpoří, ale naopak se postaví proti ní, podtrhuje bezmoc zdravě uvažujícího člověka v nábožensky ovlivněné zemi, kde je individuální myšlení, používání zdravého rozumu a nepodřizovaní se náboženským dogmatům proti obecnému normálu. A taková země od nás nemusí být ani moc vzdálená. ()