118 dní v zajatí ľadu

• angličtina 118 Days in the Captivity of Ice

Veľký klinec - tak nazývajú Eskimáci Severný pól. Odjakživa ako mocný magnet k sebe priťahoval odvážnych dobrodruhov. Po jeho dobytí sa najväčšou výzvou pre polárnikov stal prechod z Ruska do Kanady cez Severný pól bez leteckej podpory - športovo, len vlastnými silami. Reinhold Messner ho označil za najväčší problém Arktídy. Slovensko-ruská štvorica polárnikov štartovala zo Severnej zeme - z miesta najväčších zím, hojného výskytu ľadových medveďov a silného driftu. Severný pól dosiahli po 75 dňoch. Od tejto chvíle začali zápasiť nielen s neustálym protiprúdom ľadových krýh, ale aj s množstvom otvorenej vody a veľkými výkyvmi počasia. Filmový príbeh 118 dní v zajatí ľadu vás vtiahne do neuveriteľného príbehu, aký môže poskytnúť len dobrodružný život polárnikov. (K2studio)

Petike

Pravé polárnické dobrodružstvo na konci 20. storočia. Jeden z najsilnejších slovenských filmov všetkých čias - a je to pritom reálny dokument ! ()

krapek

Pôsobivé vyrozprávanie, ktoré diváka vtiahne do deja, a to doslova. Občas som mal chuť natiahnúť ruku a trocha im tie sane potlačiť. Našťastie som si vždy včas spomenul na zamrznutú vodku a radšej som svoje ruky nasmeroval späť k teplému čajíku. Obdivujem kameramana, v takej kose z toho malo byť pokračovanie Blair Witch. Ďalší kvalitný dokument od Barabáša, tuším začínám byť jeho fanda. ()

Maniik88

Keby niet na svete bláznov, bol by celkom nudný, nemyslíte? A práve v tomto filme sa stretli 4 blázni, ktorí sa rozhodli prejsť z Ruska do Kanady cez severný pól. Film je veľmi dobre nastrihaný, nenudil ma ani chvíľku. Málo kto si uvedomí, aký to vlastne podali výkon tí 4 skvelí športovci. Keď športovci lezú na Mont Everest, bežia maratón, idú Tour de France, nič sa nedá prirovnať k tomu, čo dosiahli títo páni. 3500km cez pohyblivé ľady, často v neskutočnom vetre a zime, so všetkými zásobami a sústavne v ohrození života. Áno, sú to blázni, ale za to čo dosiahli ich obdivujem, no mne stačilo prejsť Nízke Tatry :) Ináč, keď Rusom zamrzne vodka ešte aj v stane, musia byť dosť nasr..í, hah ()

Marat

Jedinečný domument režiséra Pavola Barabáše, který pojednává o těžké cestě přes severní pól. Režiser se dokáže velmi dobře vcítit do toho, jak se člověk cítí, když se rozhodne uskutečnit něco tak náročného. ()

NeMiQ

Takmer celý čas som so zatajeným dychom sledoval, ako sa predierali tou nehostinnou ľadovou pustatinou, v ktorej chvíli sa im prihodí niečo vskutku nepríjemné. nenudil som sa ani sekundu. patrí im obdiv a rešpekt. Super dokument ()

reiser

Najväčšou devízou tohto dokumetárneho skvostu je jeho forma, nenútený štýl. V porovnaní s tým množstvom silených a afektovaných dokumentárnych filmov o rôznych amerických dobrodruhoch a ich cestách, ktoré vo svojej podstate síce môžu byť naozaj zaujímavé, avšak svoj potenciál ubíjajú úplne zbytočnými, emotívne veľkohubými a typicky americko patetickými prejavmi zúčastnených, pôsobí tento film úplne opačným dojmom. Naoko chladné zábery z večného prekonávania krýh či bezradného zápasenia so saňami sú tak strhujúce práve vďaka minimalistickému štýlu, ktorým boli spracované (pohltili ma tak, až som sám zatínal päste a škrípal zubami, aby som trochu pomohol). Zároveň sa filmu darí aj určitý filozofický presah. Schválne, skúste sa po tomto filme zamyslieť nad tým, či ani vaša duša nepozná hranice. ()

JimWalker007

Tak toto šialenstvo som videl pred rokmi..a dodnes ma z neho mrazí.... Ak si zahráte ruskú ruletu s jedným nábojom v komore, tak máte pomerne slušné šance to prežiť. Títo blázni toto robili sústavne celé týždne, v sku...venom mraze Arktídy. Nikdy! Dolámať si zamrznutý spací vak, aby sa vôbec dalo do neho vliezť, tak to je už sila... A ten prechod na lyžiach cez praskajúce ľadové kryhy, kde po páde do ľadovej vody sa zohrejete iba v pekle... Žiadny podporný tím s vyhrievanými kontajnermi, horúcim čajíkom a thajskou masérkou... Neviem, na čom tí protagonisti fičali, ale určite ich žiadna poisťovňa nezazmluvnila... ()

migeldiablo

Tak toto je asi najväčší extrém, čo som kedy videl. Neuveriteľné, že to všetko bolo natáčané (v tých neľudských podmienkách) a so starou technikou. Klobúk dobe, tento film je veľmi inšpiratívny, vždy si ho rád pozriem. ()