Filmová adaptácia autobiografie bývalého kanadského generálporučíka mierových vojsk OSN (UNIMAR) v Rwande Romea Dallaira. Film vznikol z iniciatívy samotného (súčasného kanadského senátora) Romea Dallaira, ktorý sa podľa jeho slov rozhodol radšej natočiť nízkorozpočtový televízny film, ako ísť do Hollywoodu a nechať sa prekvapiť konečným produktom upraveným pre masy. Dallaire sa snažil v roku 1994 upozorniť svet na prebiehajúcu genocídu, aby zachránil čo najviac životov. Dnes ju pripomína, aby sa svet zo svojich chýb poučil. (DöN)

007.

Je smutné, že musí vznikat takové filmy a je smutné, že když se děla genocida ve Rwandě, svět nad tím zavřel oči a otevřel je, až když bylo po všem a potom všichni pomáhali těm, co zbyli humanitární pomocí. 92% ()

danny_21

Další ze snímků o genocide ve Rwandě, který jen jednoho znovu utvrdí v přesvědčení, že Afrika prostě nebyla, není a nebude půdou pro demokratické a svobodné myšlenky a nám ostatním je víceméně naprosto buřt, co se na tomhle kontinentě děje. V této verzi chybí víc neúprosných, nekompromisních, zapamatovatelných scén, ale naopak vyzdvihuju sympatický výkon p. Dupuise - 65 % ()

deLaFere

Kontrast ráj versus peklo v autobiografickém obalu s poměrně slušnou historickou věrností. O černoších je známo, že pokud se jich zmocní krvavé šílenství, přestávají být lidmi. Genocida ve Rwandě je toho symptomatickým příkladem. Režijně ani herecky to žádný skvost není, koneckonců Dupuis není žádná herecká hvězda, ale téma je natolik silné, že umělecké nedostatky hravě přejdete. Těžko říct co je ve filmu odpornější, naprosto zvrácená politika OSN, milice nebo armáda? Velice silný dojem zanechává právě onen kontrast: krásná příroda a milí lidé kontra krvavé šílenství a hromady mrtvol posekaných mačetami. Celý snímek je žalobou na koloniální systém a mezinárodní politiku, od Belgičanů po OSN. Explicitního násilí ve filmu není tolik, ale obrazové vyjádření hrůzy je dostačující, stejně jako tísnivá atmosféra před propuknutím vraždění. Film určitě stojí za vidění již jen z toho důvodu, že informativní hledisko je vysoké a poskytující dostatečnou představu co je moderní společnost schopná dopustit. ()

junxi91

Generálporučík Dallaire, to je u mě frajer. Mám rád jedince jako on, kteří místo tupého poslouchání rozkazů od autorit používají vlastní myšlení a nacházejí se v postkonvenčním stádiu morálního vývoje, tedy uznávají vyšší morální principy. Zatímco se celý vyspělý západ na Rwandu zvysoka vysral, on se snažit aspoň částečně napravit ignoratství, které tzv. vyspělý svět předvedl. Srovnej to s dnešními sračkami typu BLM apod., po tomhle už těm aktivistickým zmrdům nevěřím nic, vždy jde jen o prachy a o moc, o lidi až na posledním místě. ()

Hellsniper

Nad Ježíšem si umyl ruce Pilát. Nad Rwandou celý svět. Evropa říkala "Další africký bordel, ať si ho uklidí sami". Američani (nemocnější národ světa) říkali:"Kdyby to aspoň byli američtí negři, tohle jsou jen křováci, oni si to nějak vyřeší." A další genocida započala... ()

aa12

Film nedosahuje takových kvalit jako např. Hotel Rwanda, ale je to trochu jiný pohled na tyto tragické události z pohledu generálporučíka Dallaira, který si tím prošel takže míra autentičnosti je vysoká a tento snímek stojí za shlédnutí. ()

markyzgero

smutný oči roye dupuise zcela jistě korespondujou s čistotou duše romea dallaira. afrika a její politická situace je mi u zadku stejně jako situace v zairu v 94´ pro OSN, ale nějakym záhadnym způsobem se mi příběh generála, co vystřelil pouze na psy, útočící na bezbraný kozy, dostal pod kůži. existencionální volba neni jen o tom, jakej jogurt vybrat v supermarketu. ()

iKosser

Dobrý film, ale téma mi přišlo nevyčerpané. Moc se mi líbí, jak je ukázáno (zase), že za všechno vlastně můžou bílí...kurva že my jsme na ten kontinent kdy lezli. Opičáci by tam ještě dodnes lezli po stromech a mohli bychom se starat v klidu o sebe a pomoc a energii dávat skutečně tam, kde je potřeba.. ()

matusb

Ťažko sa mi hľadajú slová po dopozeraní filmu ako je Shake Hands with the Devil. Ako opísať niečo vo vás zanechá takú zmes pocitov, úzkosť, strach, hnev, smútok... Je vôbec možné aby sa niečo takéto mohlo stať? Je vôbec možné vedieť, že sa niečo takéto môže stať znova? Ako sa milión ľudí môže stať obeťou politiky, ľudí v oblekoch sediacich vo svojich kanceláriách, pre ktorých je aj slovo genocída len ďalší "problém, s ktorým si netreba špiniť ruky". Prečo o svete nerozhodujú ľudia ako Romeo Dallaire, ale nechávame pri moci bandu bezcharakterných idiotov aj v takých inštitúciách ako je OSN, kde by malo byť prvoradým záujmom za každú cenu zaručiť ktorejkoľvek, aj tej najmenšej "Bohom zabudnutej" krajine mier a pokoj? Toľkokrát sme sa už mohli poučiť na chybách z minulosti, no ak ľudí niečo charakterizuje tak je to schoponosť zabudnúť a zavrieť oči aj pred tou najhoršou nočnou morou. Jediné, čo je skvelé je, že stále existujú takéto filmy a ja budem veľmi prosiť toho tam hore, aby si ich pozrelo čo najviac ľudí a aby tí ľudia NIKDY NEZABUDLI. ()

jafuska

válka v Africe kde se zabíjelo po tisících nevinných lidí, hrůzné záběry, skutečný život, boj, možná málokdo ví, co se ve Rwandě opravdu stalo a proto je určitě dobré se na tento film podívat, státy, které se naoko chovali správně ale nechali vše na jednom člověku, mě se tento film líbil. ()

Solverino

Hmmm, hezký hraný dokument. Roy Dupuis je opravdu výborný a věrohodný, ale nevím proč bych se měl nad takovým filmem dojímat? Možná tak kdybych byl zase mladý a bez zkušeností, snadno se dojmu nad cizím neštěstím, ale už jsem toho viděl tolik... Bohužel něco obdobného se děje dnes a denně, pouze v rozdílném měřítku. Člověk člověku vlkem. Bohužel v těchto zeměpisných šířkách je brán život úplně jinak a cenu má mnohem nižší, dodnes tam radši bojují než budují. To mě už vůbec nedojímá a skoro ani nezajímá - stejně to nijak neovlivním. Škoda emocí. ()

frxXx

5* možno ani nie tak za film ako za to, že mi táto udalosť nieje lahostajná. Hotel Rwanda sa mi zdal silnejší, ale určite aj tento film si pridávam do svojích top naj. vojnových filmov. ()

Daniels37

Porovnejte třeba s hotelem Rwanda. Copak si divák bez depresivní hudby a zpomalených scén neuvědomí, že se jedná o vážné téma? Špatně natočený film o vážné věci. ()

carter...

85% Určitě nepatří k top emočně strhujícím filmům, u kterých budete ždímat kapesníky a budete cítit srdce až v krku. Což je vzhledem k tématu neočekávané (pravděpodobně se úmyslně film vyhýbá nadměrnému patosu, který by byl zde snadný asi jako v seriálu Rodinná pouta). Trochu zarazila a svým způsobem zklamala až velká informační a vypravěčská podobnost s dokumentem z roku 2002 Poslední zpravedlivý (velmi doporučuji) a říkám si, jestli je film natočen vůbec podle stejnojmenné autobiografické knihy z roku 2003 jak je zde uváděno. I tak ale nějak vnitřně musím vysoko hodnotit. Proč vidět: 1) Na určité události z lidských dějin bychom neměli kvůli sobě samým zapomínat; tato je jedna z nich 2) Výborný výkon Roye Dupuise ()

Blazkowicz

Kam se na tohle hrabe Hotel Rwanda. Je to sice natočené z jiného pohledu, ale jelikož ten civilní pohled posledně nestál za nic, tak tohle to úplně vynahrazuje. Je to úplně jiné kafe. Dallaire by měl být vzorem pro celé posrané (nejen) OSN. 4+* ()

Pete

Občanská válka Rwandě, která se později přeměnila v celonárodní apokalypsu a největší genocidu od holocaustu. Za sto dní zemřelo až milion lidí a dva a půl milionu obyvatel bylo vyhnáno ze svých domovů. Konflikt rezonoval celým světem, kterým se rychle šířily strašlivé obrázky a svědectví z masakru, a odhalil, jak mohou mít některá rozhodnutí kolonizátorů a zainteresovaných západních velmocí negativní dopady. Šlo navíc o jeden z prvních případů, který odhalil slabiny OSN a vyvolal kritiku mírových misí organizace. ČT ()

Zodiak

Clovek by mel byt konfrontovan s realitou, at je hruzna ci krasna. V tomto pripade velice "elegantne" natocen jedna z nejhorsich kapitov novodobe historie. Cloveka az MRAZI z toho cehou jsou lide schopni a BOLI z toho, co jsou lide schopni prehlizet. Scena s mostem ve me zustane mozna navzdy.......... ()