Filmová adaptácia autobiografie bývalého kanadského generálporučíka mierových vojsk OSN (UNIMAR) v Rwande Romea Dallaira. Film vznikol z iniciatívy samotného (súčasného kanadského senátora) Romea Dallaira, ktorý sa podľa jeho slov rozhodol radšej natočiť nízkorozpočtový televízny film, ako ísť do Hollywoodu a nechať sa prekvapiť konečným produktom upraveným pre masy. Dallaire sa snažil v roku 1994 upozorniť svet na prebiehajúcu genocídu, aby zachránil čo najviac životov. Dnes ju pripomína, aby sa svet zo svojich chýb poučil. (DöN)

Brain-D

Hrůza, co se děla za dob Genocit a koncentračních táborů neskončila. Roku 1994 se v malém africkém státu Rwanda událo hromadné vraždění na obětech, které přesahují 1 milion lidí. Je to natočené, tak realisticky až to bolí. Podobný film "Hotel Rwanda" byl sice skvělý, ale tohle ho přelčilo v reálnosti. Tohle je pohled hlavně na udržovatelé míru a hotel byl pohled na obyvatelé samotné. Už jen z toho, aby lidé věděli, že Hitlerem to neskončilo dávám 5*. ()

V.Silver

Zatím nejlepší snímek, který byl o rwandské genocidě natočen - byť neměl ani zdaleka rozpočet úspěšnějšího, ale méně přesného "Hotel Rwanda". Skoro dvouhodinová rekonstrukce událostí, které vyústily v genocidu rychlejší a efektivnější, než jaké se kdy podařilo dosáhnout Adolfu Hitlerovi, vás nenechá ani chvíli odpočinout. Kromě toho, že film nemá jediné slabší místo ve scénáři, má i vynikající herce, kteří navíc opravdu silně připomínají svým vzhledem skutečné osoby, které mají reprezentovat (viz. Roy Dupuis / gen. Roméo Dallaire). Nemluvě o tom, že skutečně a takřka beze změn popisuje události, které se skutečně staly - což filmu jen přidává na vážnosti jeho sdělení. Bohužel, na takto kvalitní filmové zpracování jednoho z nejtemnějších okamžiků v dějinách civilizovaného světa, se nedostanete ani do kina a sehnat jej na DVD je také umění... 100%. Komentáře: larelay, Renton ()

Jacob23

Mnohem lepci a detailnejsi nez Hotel Rwanda-taky z uplne jineho pohledu..z pohledu veliciho generala mirovych jednotek v podani musim rict prekvapive vyborneho Dupuise.Tam tehdy OSN krute zavahalo.. ()

vyfuk

Film, který má jednoznačně co nabídnout. Ukazuje Rwandu, tak jak jsme ji mohli vidět a nebo ani ještě neviděli. Ukazuje ji nám autenticky a to je přeci skvělé ne? Ale je to nudné. Film je natočený v celku dobře, ale jde o to, že divák jako já ztratí po půl hodinu náladu to sledovat. Kanada bez pomoci Britů a Amíků natočila hezký film. But not good enough. ()

Pecival

No jo - že je mezinárodní politika nemorální, špinavý business, kde si každý hrabe na svůj píseček, je jasná věc a netřeba se nad tím pohoršovat. Stejně tak jsem schopen pochopit malou ochotu politiků nechat se zatáhnout do lokálních konfliktů, kterých je všude hromada. K čemu ale pak vysílají "ozbrojené" jednotky dělající divadelní stafáž těžko říct. Nejsmutnější ale na tom stejně je, že ti lidé, kteří se nejvíce pohoršují nad bezcharakterností západních politiků (potažmo světa) jsou přesně ti lidé kteří budou jako první demonstrovat za "mír", omezení rozpočtu armády, stažení jednotek z misí apod. Hlavního hrdinu film možná trochu moc adoruje, ale jinak je to zajímavé. ()

latvar

Nebojácný generál, který bojuje beze zbraní proti místním rebelům, zanechalo to ve mě hodně emocí a film mě přirostl k srdci. ()

zolo23

V tomto prípade "len" silné 4 a to preto, lebo Shake Hands with the Devil až priveľmi pripomína film Hotel Rwanda. Ja viem, že každý film je braný z inej stránky (kým Hotel Rwanda je zameraný skôr na samotných obyvateľov a ich neuveriteľne zložité situácie, film Shake Hands with the Devil nám ukazuje snahu alebo skôr postoj mierových síl niečo na tejto genocíde zmeniť) ,ale jednoducho prostredie, ľudia, celková tematika bola na vlas rovnaká, preto som mal trošku zmiešané pocity, že vidím to isté. Najviac ma však uchvátil Roy Dupuis v úlohe generála Dallaira, neuveriteľná charizma išla z tohto chlapíka a prakticky celý film stál na ňom. Tlieskam. Celkový postreh? Rwanďania sú jebnutý... ()

Sir-Filip

Pokud máte ještě nějaké iluze o OSN, pak Vám je tento snímek definitivně vezme! Zbraně, které nesmí být použity jen dokreslují celý smutný obrázek někdy až groteskně působící organizace. Spojené národy nefungovaly a OSN také ne. Být velitelem mírových sil může být sice velká pocta, ale v realitě to nic neznamená a rozhoduje jen čistě lidské hledisko. Jak ostatně hlavní postava v závěru zjistí, Rwanda je světu ukradená. Snímek, ač nízkorozpočtový dovede vlivem autentičnosti vtáhnout do děje mnohem víc, než hollywoodské blockbustery! Rozhodně stojí za to! "ENJOY IT!!!" ()

Georgex

Velmi silné válečné drama, které ukazuje, jak je celé OSN a jejich mírové mise k ničemu. Na rozdíl od Hotelu Rwanda jde více do zákulisí a vypráví příběh z hlediska neobyčejně statečného generála Romea Dallaira, který si takový film rozhodně zaslouží a je dobře, že se toho chopili zruční tvůrci, jelikož ve výsledku nelze snímku nic moc vytknout. Je to skvěle napsané a natočené, ale rovněž velmi slušně zahrané. Moje hodnocení 85%. ()

BMAJTZ

Po Hotelu Rwabda druhý snímek který se zabývá situací ve Rwandě. U filmů s tématikou podle skutečné události je ovšem vždy problém, do jaké míry je to pravda a do jaké míry je to přikrášleno tvůrci. Přesto nemám tomuhe snímku co vytknout atmosféra a napětí by se dalo krájet a podchuť reálnosti ve vás zanechá nevraživý pocit. Roy Dupuis jako Dallair naprosto překvapil. ()

Maynard.

Nenávist a zděšení... Tak by se dali shrnout moje pocity po skončení tohoto filmu. Vůbec nechápu, jak je možné, že se o tomto filmu prakticky neví. Při tom svou kvalitou místy i převyšuje velice podobný kousek - Hotel Rwanda. Též se jedná o urputném boji jednoho odvážného muže, který se nedokáže smířit s lhostejností celého Světa. Z masakrů, které se ve Rwandě děly musí být zděšen snad každý rozumný člověk. No a postoj veškerých mocných států, které tuto genocidu mohli zastavit, nad tím mi zůstává rozum stát. To vše ale je dětská rýma oproti tomu, co jsou ti vylízaní černoši schopni sami na sobě provádět. Při genocidě během 2.Světové se používal plyn a podobné zvrácenosti, ale hromadně vyvražďovat lidi mačetami? To fakt může napadnout jen ty černý barbary! Z některých záběrů na Vás smrt dýchne skrz obrazovku. Plný počet ale nedám, páč mi zde chybělo kousíček víc tempa a přebýval jeden knír :o). Generál Romeo Dallaire je jedním z nejodvážnějších skutečných mužů... ()

Lenka_J

"Everybody wants to forget Rwanda now. Can´t let that happen. I didn´t finish my mission." Přesné heslo, pro které má smysl si opakovat tyto hrůzy. Ač mi to trhá srdce a nemůžu pochopit, jak se v moderním světě něco takového mohlo udát. Musíme si to připomínat a nesmíme být lhostejní. Jak bylo zmíněno ve filmu, celý svět raději zavřel oči, aby se nemusel dívat, co se ve Rwandě dělo... ()

slovan1

Je potřeba takovéto filmy oceňovat nejvýššími možnými body. Zfilmované hrůzy (nejen) Rwandské genocídy by se měly promítat v kinech ve školních představeních. Člověk by se měl poučit z chyb, ale bohužel většinou tomu tak není... Nechápu jak svět mohl na něco takového kašlat. Samozřejmě podobné s Hotelem Rwanda a taky stejně kvalitní. Roy Dupuis naprosto přesvědčivý. ()

Sdoom

Pro nezasvěceného a fungování mezinárodních organizací neznalého diváka určitě hodně nepříjemné překvapení, po kterém musí pochybovat o nějakém důvodu existence OSN. Pro mě osobně kvalitně zpracované historické události z pohledu nešťastného generála, který musel celé šílenství sledovat, aniž by s tím mohl cokoli dělat. V tomto filmu je to podáno opravdu sugestivně a také skvěle zahráno Royem Dupuisem. Postrádal jsem však trochu víc širších souvislostí. (SD, orig.) ()