Když se charismatický kovboj Harlan Carruthers (Norton) setká se znuděnou neklidnou městskou puberťačkou, jejich životy se otočí naruby. Tobe představuje pro Harlana v současném Los Angeles jedinou čistotu a nevinnost. Harlan přitahuje Tobe svým šarmem a romantickou duší. Přes všechny své rozdíly prožívají vášnivou romanci, která trvá až do doby, kdy zjistí, že Tobe není na hloubku Harlanovi lásky připravena. Najednou se vše změní a Tobe přichází na to, že Harlan není takový, jaký se původně zdál. (oficiálny text distribútora)

castor

V regálech videopůjčoven se dá občas vyhrabat něco, co se sice ocitlo v propadlišti filmových dějin, ale minimálně pozornost si zaslouží. Kovboj Harlan jakoby přišel odjinud.. S jiným žebříčkem hodnot a ojedinělým pohledem na současný pokřivený svět poznává čistou Tobe, doma ukrutně se nudící puberťačku, které jeho snivý šarm podlomí kolena. Netradiční spojení však záhy narazí na Harlanův zvláštní smysl pro spravedlnost a ostře nabitou bouchačku. Edward Norton, diváky léta přesvědčující, že dokáže zahrát prakticky cokoli, se opět obešel bez velkých gest a pouhým výrazem ve tváři dokázal divákům přiblížit svého nejednoznačného hrdinu. Ohlédneme-li se ale zpět, jakoby si vybíral slabší období (upřímně ani Iluzionista, natož Barevný závoj ve mně nenechali to, co bych si zřejmě přál). Začíná to více než slušně, vzájemná chemie mezi ústřední dvojicí funguje spolehlivě, ale průběhem děje se Norton a spol. (rozhodně potěší i talentovaná Evan Rachel Wood) zasekne v žánrové hluchotě a nejednoznačné scény naopak nemohou celkové hodnocení poslat k jednoznačnějšímu nadprůměru. ()

kleopatra

Edward Norton se mockrát blýskl v rozličných rolích. Když se řekne jeho jméno, vybaví se postavy hodné, zlé i ošklivé, v drtivé většině však mají silné charisma. Postava kovboje Harlana je velmi zvláštní. Přestože neoplývá ničím moc z vnějšku, zaujme vnitřním pošahaným světem, který ač se neprojevuje násilně, naopak Harlan je tichý, přemýšlivý a laskavý, citíme něco zneklidňujícího. A rodina, do které se přimotá, má dost starostí i bez něj - otec, dcera, syn jsou mimochodem výborně obsazení a harmonie mezi herci potěší. Koho přiláká po předešlých zkušenostech právě Nortonovo jméno, bude možná zaskočen a dokonce i zklamán, film je to totiž nenápadný, pomalý a velmi pocitový, nejsou v něm kladní ani záporní, jen milující a milovaní a špatně pochopení. ()

Adrian

70%. Na prvý pohľad konvenčne odvíjajúca sa dráma o čudnom outsiderovi, ktorý na periférii veľkomesta môže vniesť iskru do života ďalších otusiderov sa v polovici stáča nečakaným smerom, za ktorým však znova nasleduje predpovedetaľná trajektória, len na inej koľaji. Nesklame tradične výborný Ed Norton a niektoré výrazne atmosferické sekvencie, umocnené pohodovou country muzičkou. ()

Subjektiv

Hej, kovboji, tahle země ti už dávno nepatří. Ty do ní nepatříš. Pistolníci zastarali. Tak nebreč. Obrať se od minulosti do budoucnosti. Zahoď koně, kup si auto. Prodej kolt. Dálnice a elektrický vedení jsou víc než ranč a stádo. Přizpůsob se nebo chcípni. A jestli si vybereš smrt, tak prosim důstojně, jako se vším smířený stařík. A nežádej o mou lítost, hrdino z kdysi... Silné ***. ()

novoten

Jak moc se necháte vodit tímhle údolím? Jestli nemáte správnou náladu, budete v chýlícím se závěru trpět čím dál víc a budete proklínat scénář, kam až vás to z nenápadné a lehce melancholické romantiky zavedl. Jestli ale rádi necháváte tvůrce, aby vám měnili nálady z minuty na minutu, nasednete k cizincovi do sedla, a to rádi. Já sám bych sebou nechal takhle manipulovat s radostí, ale ta změna způsobu vyprávění je kvůli překvapivému zvratu v poslední třetině opravdu až příliš razantní a po původních náladách nezbude ani památky. ()

Kordus

První hodina je nezáživná uslintaná romantika, naštěstí druhá polovina filmu vytahuje výsledný dojem do mnohem slušnějších hodnot. Slabší čtyři hvězdičky. ()

Slasher

Toulající se cowboy Harlan si to nakráčí do L.A., kde se sice pohádkově zamiluje, ale hned poté přijdou trable. Harlan (hraje ho pokaždé dobrý Norton), totiž do moderního světa ani trochu nepatří, lidé se mu posmívají, divně po něm koukají, všude samá auta a vůbec žádná příroda. Natož nějaký pořádný ranch. Že je sympaťák a snaží se jednat čestně se mu samozřejmě vymstí, nejen mezi lidmi ale hlavně když se snaží zavděčit nevlastnímu otci své mladé přítelkyně a jejího mladšího bratra (otce hraje výborný David Morse) - ten má sám dost problémů najít si cestu k dětem, natož aby mu do toho někdo jako Harlan, který si jejich přízeň samozřejmě získá hned, kecal. Tak se situace vyhrotí, až čím dál více podivínskému Harlanovi přeskočí, respektive je nucený jednat po svém v úplně cizím prostředí. Tohle psychologické romantické drama má trochu problém s vyrovnaností, první polovinu je Harlan dobro samo a následně se z něj vyklube úplný cvok. Jinak moc zajímavý film, ať už při pohledu na charakter Eda Nortona (Harlan navíc jak se ukáže nepřijde do L.A. jen tak) nebo Davida Morseho. I've tried living down in the valley again, really tried this time... ()

gudaulin

Shoduju se s komentářem uživatele Avalon820. Jen bych rozdělil film nikoliv do dvou, ale do tří částí. V první třetině se to tváří jako originální romance z vod amerického nezávislého filmu s půvabnou poetikou, dobrou chemií postav a originalitou na hony vzdálenou šabloně romantických komedií amerických studií. Ve druhé třetině se ve filmu objeví temné tóny a sklouzává to nenápadně do psychologického dramatu o podivínském jedinci, který si utváří vlastní svět a žebříček hodnot, žije v jiném století a svému okolí přináší v lepším případě problémy, v horším potenciálně i zkázu. Pořád je to ale ještě dobré, nadstandardní, zvlášť když si uvědomíme, že se na tom podílí jeden z nejlepších herců Edward Norton a jeho protihráčem je výborný charakterní herec David Morse. Jenže pak přijde třetí třetina, která se přehoupne do standardního kriminálního thrilleru o vyšinutém psychopatovi, jakých americká studia chrlí desítky. V ten moment to začne být klišoidní, předvídatelné a celé to zhloupne. Navíc to spolehlivě potápí předchozí kvalitnější část filmu. Za tu první část snímku bych dal 4*, zbytek ale strhává film do beznadějného průměru. Celkový dojem: 55 %. ()

choze odpad!

Naivní nezávislácká sračka. Už dlouho jsem neviděl film s tak snadno odhadnutelným koncem. Tohle mi Edwarde nedělej. ()

Aluska88

V prvních okamžicích sledování tohoto filmu jsem byla doslova oslepena krásou Evan Rachel Wood a chvíli trvalo, než si mé oči na její andělský, mimořádný půvab přivykly. Již od začátku se vše hezky vyvíjí, Edward Norton v slušivém kovbojském klobouku, s galantním chováním a jako romantický chlapík, tedy v postavě, v jaké jsem ho viděla prvně. Pohled na něj, jeho opálené tělo, v bílém tílku, džínách, kovbojských botách a kolty za pasem byl perfektní. Jenže postupem času vám přijde, že se chová poněkud podivně a začnete hloubat nad tím, co jeho na první pohled dokonalá postava skrývá a jakého rozuzlení se vám dočká. Honila se mi myslí spousta myšlenek (převážně duševního původu), jak by se dalo jeho chování vysvětlit. Avšak konečné vyjasnění bylo, myslím, oproti tomu docela jednoduché, banální a pro mě ani zdaleka neobjasnilo spoustu jeho charakterových prvků a činů, o nichž jsem si myslela, že jejich podstata je mnohem hlubší. První polovina filmu je romantika největší, ta druhá část je věnována převážně Edu Nortonovi a přeměně jeho povahy. Přeměně, která vlastně není vůbec tak velká, jak jste doufali. Jen ten konec jsem čekala výraznější. Nicméně Ed spolu s Evan a Davidem Morsem vytvořili skvělé herecké seskupení. V případě jiných herců bych nejspíš hodnotila méně. ()

genetique

Znova, ale už sa nad tým ani nepozastavujem, nechápem názov filmu distribútorov. „Dole v údolí“ by bol oveľa trefnejší názov, no sú aj horšie prípady. Ale k filmu. Cudzinec mi poskytol ako film netradičný zážitok. Netradičný hlavne svojou obsahovou a žánrovou stránkou. Dostal som totiž úplne niečo iné ako som čakal. A pokiaľ ani vás dopredu nebude zaujímať podrobný obsah, pochopíte, čo som tým myslel. Spojenie drámy, romantiky a westernu v súčasnom prevedení bol odvážny ťah a na mňa zabral. Spočiatku nenápadné plynutie ma doslova pohltilo štylistickou stránkou, o ktorú sa dokonale opiera druhá, dramatická polka. No a Norton s Morsem bola fakt podarená voľba. 80%. ()

mysicka

Harlan nebyl vyšinutej.. Harlan měl jen svůj svět jinak vymyšlenej.. jiná pravidla, jiný žebříček hodnot, jiné vidění světa.. cizinec v našem světě.. "westernový" konec, který se k němu přesně hodil, takový konec, ke kterému se celý film ubírá a který (bohužel) dlouho dopředu tušíte i vy.. tři a půl:) ()

hellstruck

Krásná romantika o čisté lásce, která se naneštěstí zvrhla v buranské kovbojské drama. Evan Rachel Wood s Edwardem Nortonem v jednom filmu je skoro jako splnění snu, spojení její andělské krásy a jeho charismatu tedy působilo nadějně. A první část opravdu byla. Takový miloučký příběh už jsem dlouho v žádném filmu neviděla. Bohužel si filmaři asi chtěli oživit divoký západ a tak se nebáli opomenout logiku. Harlan byl v jádru dobrý kluk, ale znáte to, cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly a v tomhle případě i pomatenou myslí. Za tu první polovinu ale dávám tři hvězdičky. Jen by mě zajímalo, co přimělo Nortona se takové role chopit.. ()

gogo76

Opäť vynikajúci E.Norton v snímke o tulákovi, ktorý je kovbojom telom aj dušou. Problém je, že sa narodil v inej dobe. Mierne mu to prerastá cez hlavu a okolnosti ho sťahujú až na samé dno. Nenápadná, ale určite vydarená dráma, kde sa blysne aj rozhodne talentovanejší brat známeho Culkina. 80%. ()

Xmilden

Edward Norton má už pěkně naducanou filmografii, ve které dokázal ztvárnit hodně zajímavou škálu často i více než mírně psychycky narušených postav. Vydechl jsem nadšením, když jsem zjistil že i v tomhle filmu jistý Harlan není tak úplně normální. Od toho okamžiku jsem dychtil po co největším prostoru pro Edího. Vynikající scéna, namířená hlaveň bouchačky přímo doprostřed čela od Davida Morse, který se již neovládl. Nemám problém si přiznat, že mě Cizinec bavil hlavně kvůli jednomu herci a že bych bez něj film poměrně solidně odpálil 50%. Takhle se mé hodnocení zvedá minimálně o dvacku. ()

Jamal

Čekal jsem od toho teda mnohem více (opět-chyba). Příběh o tom jak může dopadnout situace, při které se mladý pár miluje a otec dceři zakáže se stýkat s jejím partnerem, a tím ji vlastně od něj odradí, i když by to později udělala sama, takhle to vše padá na vrub jejímu otci a kovboj v podání Nortona má vlastně planou naději a představu být se svojí láskou.... ()

Omnibus

"Na koníčka rajtuje, dívka láskychtivá, kovboj hvězdy slibuje, tragické to bývá." Varování mladým dívkám! Hranice mezi hvězdnou fantazií a bájnou lhavostí, spalující křehké duše na popel, je tenčí než chlup z běloušovy oháňky. Aneb když si pro panenku nesedící v koutě přijede vybledlý princ na ukradeném bílém koni, voní to sice romantikou, ale taky smrdí rodinným průserem. Taktéž ekologickým (symbolická projížďka na koni pustou silnicí - vyasfaltovanou prázdnotou periferie velkoměsta) a kriminálním, zejména po příjezdu motorizované ruky zákona. Zde mi už jen scházelo hromové zvolání šerifa ke kdysi potenciálnímu zeťákovi: "Vylez, pse Harlane, kovboji okolťákovaný, dcerostřelný a přestaň mi blbnout i kluka, ty dobytku bájná! Já ti hukážu Divoký západ!" Bylo to podivné a imho zbytečné, to šátrání po řadicí páce na běloušově hřbetě a tahání hřívy na volantu, při odbočce z hlavní (prolhané, leč romantické) ulice do zaplivaných uliček akčního krimithrilleru. Jen tři zlomené podkovy cinkají. Rozprašte Harlanův popel a zapomeňte. ()

Happens

Snímek označuji za značně zvratový, velká část filmu nás provede romantickou poutí Nortona, zamilování se, vcelku poklidná emocionálně laděná část se velmi rychle obrátí, což je právě to, co mě dostalo, člověk se doslova uvelebí na té pocitové vlně, nechává se houpat lehkou romantikou a pomalu přichází BUM, Edvard Norton je brilantní. 85% ()