Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

Laxik

Že jsou mariňáci nehorázný gumy mě asi nikdy nepřestane udivovat. Člověk si pak říká, že si za ty svý válečný mindráky vlastně můžou sami. Film Sama Mendese v člověku možná nejprve navodí podobný pocit, ale zároveň se v něm setkáváme se skutečnými lidmi a jejich skutečnými problémy. Hlavní hrdina balancuje na laně nataženém mezi třicátými patry mrakodrapů Hovado a Oběť, přičemž jeho provazochodectví nezahrnuje obyčejný přechod z první budovy do druhé, nýbrž jde o plnohodnotné akrobatické číslo, ve kterém skvělý Jake Gyllenhaal skáče, baletí, houpe se a ručkuje ze strany na stranu, přičemž ani na konci filmu z lana nesleze, aby si vybral, jakým že to je člověkem. A tenhle šílený mix vychází, protože tady vidíme skutečný, nepřeslazený (a jsem schopný věřit tomu, že i za mariňákovy vlasy nepřitažený) příběh jednoho ostřelovače, co celou válku seděl proti své vůli na prdeli v táboře. Kromě toho musím ocenit i prvotřídní vizuální stránku snímku. ()

nirvanafan

Plusy: netradičně pojatý válečný film, řada vtipných scén. Minusy: fakt hodně minut flákání se v poušti, chtělo by to zkrátit. Result: tři až čtyři. Nakonec hodnotím výš za originalitu. ()

numi

Jarhead začne jako taková malá černá komedie. Sem tam se zasmějete, sem tam jste šokováni, ale prostě se bavíte. Pak však přijde dlouhá doba čekání na něco zajímavého a vy se začnete pomalu, ale jistě nudit. V momentě, kdy už je to téměř k nevydržení, se konečně začne něco dít, ale než se nadějete, je po všem. A pak navíc přijde konec, který vyzní úplně doprázdna. A tohle je prostě přesně ono. Naprosto stejné pocity zažívali účastníci téhle "velké" války, tohohle kopance do Husainovi zadnice. Ze začátku to byla sranda, pak hodně dlouho nuda a zase jen nuda a nakonec se ani nenadáli a bylo po všem. Naprosto dokonalá studie mariňákovi duše v podání "zabijáka amerických snů" Sama Mendese. Pro mě velmi milé překvapení. [únor 2006] ()

Vojcl

Tezko hodnotit tento film... Dane tema je hodne silne a urcite ma neco do sebe... Trochu mi to pripomelo slavny film Stanley Kubricka Olovena vesta... Na rozdil od teto klasiky je,ale Jarhead misty naprosto neuveritelna nuda... Sam Mendes me pomerne zklamal, po jeho uzasnych dilech Americka krasa a Road to Perdition prichazi viditelny pokles minimalne o dva stupne... Presto si myslim,ze Marinak za minimalne jedno podivani stoji... Jednak kvuli svemu protivalecnemu poselstvi a jednak kvuli perfektnimu hereckemu vykonu Jakea Gyllenhaala, ktereho jsem do te doby znal jen diky trapnemu Dni pote... tady hraje uplne jinou ligu! ()

buldock

Trochu odlišný pohled na vojenský konflikt , ve kterém se vojáci zůčastní akce , aniž by se střetli s protivníkem tváří v tvář. Začátek a hlavně bojový výcvik s hláškujícími vojáky je velmi dobrý , ovšem druhá polovina začne neuvěřitelně nudit a ten nepovedený závěr vše dost pokazí. Škoda , protože atmosféru má film dobrou , některé scény jsou velmi působivé a herecké výkony také na úrovni. Mendes mě osobně zklamal , čekal jsem víc. Film: 60% ()

speedy3

Reálně podané prostředí a hlavně příběh. Není to všechno o akci jak Black hawk down nebo tolik válečné a útočící na city jako Vojín Ryan, nicméně příběh mě vtáhl do boje a po skončení, jsem si říkal...takhle nějak to opravdu může být. Na 5* tam ještě tomu něco chybí, ale 4* je jasná volba. ()

Alementina

Za nektery sceny si to pet hvezd zaslouzi, i kdyz spis je to ke ctyrem hvezdam, proste za koule me to nechytlo. Ale ta absurdita celyho toho pocinani, je dokonala. ()

vorheese

Nečekejte epický cajdák typu Zachraňte vojína Ryana. V tomhle filmu se vlastně nic neděje. Je "jen" to sonda do mentality vojáků, kteří obětovali všechno kvůli válce, kterou nakonec nedostali. ()

J3dla

Mariňák má obrovký filmový přesah, divák cítí něco víc, než jen to, co se událo ve 123 minutách filmu. Ale jestliže hvězdičky hodnotí pouze divácký zážitek a neberu-li v potaz myšlenkovou rovinu, jsou tři hvězdy tak akorát. ()

Tirion

Tohle, že je Sam Mendes? Z titulků je vidno, že ano, ale tohle je pěkně divná odchylka od skvostu v podově Americké krásy. Je to určitě rozdíl od válečných filmů, ale mě zkrátka nezaujal - a to vůbec. Líbil se mi sice hodně "lidský" Jamie Foxx a taky vizuální stránka, ale scénář se prostě minul účinkem. Tuhle reality show, která by mohla nést název "What, fuck!? Hooah!", si nechám pro příště radši ujít a budu spoléhatna to, že Sam Mendes naváže na úspěch a hlavně kvalitu Americké krásy či Road To Perdition. ()

BloodyVamp

Výborná protiválečná satira je spíše tragi-komedií, nežli válečným opusem s mnoha patetickými scénami z válek. Klasické akční scény se dočkáme snad jen na konci. Pochválit musím dusnou atmosféru deprese vojáků, ale i mnoho vtipných hlášek a nadsázku. Výprava je vpravdě luxusní- snímek se může pochlubit kamerou hodnou oscara, skvělým zvukem a slušnou Newmanovou hudbou. A samozřejmě nápaditou režii Sama Mendese, díky kterému se divák s přepálenou stopáží nemá šanci nudit. ()

blackrain

Zvláštní film s generační výpovědí. Výborně vykreslil atmosféru a reálnost prostředí. Není to film o válce jako takové, ale popisuje zážitky jednoho vojáka, který se účastnil mise v Iráku. ()

kaylin

Dlouho jsem o tomhle filmu věděl, dlouho jsem ho chtěl vidět, ale na válečné filmy musím mít náladu. Samozřejmě, že jsem nedostal válečný film, ale pořádné drama v režii skvělého Sama Mendese. "Mariňák" nevypráví o tom, jaké byly boje, jaké se používali zbraně, ani kolik mrtvých celkem z bojů vzešlo. Není to klasický válečný film, který by mohli zbožňovat milovníci military. Vypráví o armádě, o vojácích, ale bojové scény zde v podstatě chybí. Film je o samotném vojenském životě, o tom, jak to tam chodí a jak jsou vojáci drceni rozkazy a prostředím. Jsou v neznámé zemi, jsou zde sami, jsou odtržení od života, na který byli zvyklí. Námořnictvo je vyslalo do Perského zálivu, kde mají proti někomu bojovat. Vlastně neví, proti komu. Nepřítele téměř vůbec nevidíme. Je zde podtrhována absurdita mise, kdy ani sami vojáci mnohdy neví, o co vlastně celou dobu jde. Mají úkol, který mají splnit. Hlavní postava v podání skvělého Jaka Gyllenhaala vstupuje do armády, protože to je v jeho rodině tradice. Jeho představy však rychle vezmou za své a z nadšeného mladíka se stává cynický člověk, který se snaží přežít a vyrovnat se se vším, co ho potká, ať už je to smrt kolegů, nesmyslné požadavky, náročný dril. Film je velmi cynický, je zde humor, který slouží zejména ke kritice. Sledujeme osudy obyčejných lidí, jejichž úkoly jsou hodně neobyčejné. Já jsem si zase jednou uvědomil, že bych nikdy nebyl schopný v armádě fungovat. Jsem rád za to, že jsem povinnou vojenskou službu nestihl. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/prach-uspesna-pokracovani-animaku.html ()

RAiken

My Rifle (krédo U. S. Marines): This is my rifle. There are many like it, but this one is MINE. My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life. My rifle without me is useless. Without my rifle, I am useless. I must fire my rifle true. I must shoot straighter than my enemy who is trying to kill me. I must shoot him before he shoots me. I will... My rifle and myself know that what counts in war is not the rounds we fire, the noise of our bursts, nor the smoke we make. We know it is the hits that count. We will hit... My rifle is human, even as I, because it is my life. Thus, I will learn it as a brother. I will learn its weaknesses, its strengths, its parts, its accessories, its sights, and its barrel. I will ever guard it against the ravages of weather and damage. I will keep my rifle clean and ready, even as I am clean and ready. We will become part of each other. We will... Before God I swear this creed. My rifle and myself are the defenders of my country. We are the masters of our enemy. We are the saviors of my life. So be it, until victory is America´s and there is no enemy, but PEACE. Je to sice zelený jako lahodná flaška peprmintového likéru, ale přesto děsně sexy... ()

slunicko2

Válečný film, v němž si hrdina - sniper - ani nevystřelí. 1) Tak těm vojákům jsem věřil. Od ksichtů přes vykolíkování jejich duchovního obzoru až po standardně pěkně vylíčené vymývání mozků (ovšem na orwellovské Dvě minuty nenávisti to stejně nemá)._____ 2) Zaznamenal jsem i další pozoruhodné (i když většinou neoriginální) momenty - podmanivou kameru při požáru v poušti, osamělého koně, posez s cigaretou vedle zuhelnatělé mrtvoly a především fakt, že hrdina si na nepřítele ani nevystřelí._____ 3) Je zřejmé, že snímek se nestane filmem pro nábor nových rekrutů, ale na druhé straně jsem marně hledal onu ironii a sarkasmus, o kterých tak vemlouvavě píší mnozí komentátoři. Skutečnost, že film popisuje nudu a postupnou ztrátu iluzí, neznamená, že je to film satirický._____ 4) Film je plný vášní. Musím ale poznamenat, že mi poněkud vadí, když emoce, které mám pociťovat já jako divák, expresivně předvádějí herci na plátně. A tak jsem shlédl různé demonstrace psychické lability a frustrací v pohodlí svého křesla, aniž se mě tyto skutečnosti sebeméně dotkly._____ 5) Film začíná parafrází Olověné vesty, s postupnou emancipací a vytvářením vlastní identity se však dynamika vytrácí až nakonec si film místo mohutného vyvrcholení jen trochu odstříkne (dámy prominou). Sebemasturbační komentáře diváků, kteří za sebou nemají válku (kdo z nás má, že?), ale zřejmě ani základní vojenskou službu, pak nahrazují tento nedostatek prožitků adorací militaristických či antimilitaristických (to je v podstatě jedno) aspektů filmu. ()

Maq

Poznámka úvodem: Odmítám třeštit nad výjevem, kdy černou barvou pokecaný kůň pobíhá před nějakými táboráky. Nevím jak se Mendesovi do filmu vloudil takový nejapný kýč. --- Jarhead je zajímavý válečný film, celkem pochopitelně srovnáváný s Kubrickovým Full Metal Jacket. V centru pozornosti nejsou bojové scény, nýbrž prožitek vojáků, členů speciální a zřejmě svého druhu elitní jednotky. Nebudu vyzdvihovat jednotlivé složky filmařské práce, všechny jsou zvládnuté na vysoké úrovni. Předloha je autobiografická a ve filmové podobě působí velmi objektivně a věrohodně. A to je současně, alespoň pro mě, velká otázka: Opravdu to u amerických elitních jednotek za první irácké kampaně takto vypadalo? Nálady a motivace vojáků, vztahy mezi nimi navzájem, mezi nimi a důstojníky a poddůstojníky, materiální podmínky? Kdo na to dokáže odpovědět? --- Výraznou předností tohoto filmu je hudba Thomase Newmana. Vím, že je skvělý, je to ostatně můj dlouhodobě oblíbený, ale překvapilo mě, že umí dodat na vrcholné úrovni i tohle, pro něho dost netypické zboží. Bravo! ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz