Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

vitekpe

Takovej film o uknouranejch marinacich..nevim, radsi si uchovam predstavu ala Black Hawk Down apod. Tohle se mi nejak nezda... Natoceny ale hezky. ()

pearl_jam

jedno zamrzí, totiž žádná oscarová nominace (ani režie, ani hudba, ani kamera, ani JAKE....) - páni akademici, viděli jste vůbec tenhleten filmeček? ()

darwin

Naprosto zbytečný film, kde se dozvíme už známé. Že vojáci jsou gumy, že jim často hrabe a že chudákům je líto, že si vlastně nikoho ani nemohli zastřelit. Krom toho je to kolosální nuda. ()

Tjaden

Od počátku šlo z filmu cítit, že je natočen stejným režisérem jako Americká krása. Přestože je o něčem úplně jiném, tak ten nadhled s jakým hlavní hrdina vypráví tento příběh a styl humoru je s Americkou krásou totožný. Mendes je skutečně borec, protože natočit skvělý válečný film bez jediné bitvy nebo alespoň trochu větší akční scény je obdivuhodné. Parta vojáků jde do války v Zálivu a jejich ideály postupně mizí v nekonečné poušti. Doma většinu z nich potkává zklamání a beznaděj. Pro mě jeden z nej válečných filmů posledních let. ()

Kanibal

Válečný snímek tak trochu jinak od geniálního Sama Mendese. Nečekejme Scottovské "dokumentární" záběry z boje, tohle je dokument o tom co neoslavují milovníci válečné vřavy. Charaktery nejsou černobílé a každý je trochu hrdina, trochu prase a hlavně člověk. ()

jondoe

Je to sice odo mna skromne hodnotenie a mozno by som dal aj za styri, ale nemozem si pomoct, pretoze mne osobne tento film nic nove nepovedal. Cely film som sledoval partiu mladych americkych alebo poamericstenych chuliganov z ktorych nikto sam netusi preco sa do vojny vlastne prihlasili. FIlm sice az tak ulne nenudi a realistycky ukazuje ako to tam asi moze byt, ale podla mna zostal niekde tak na pol ceste aj ked ma svoju pointu a svojsku "mendesovsku" myslienku. Jake Gyllenhaal ako hlavna postava marinaka nebol zly ale mne osobne sa viac pacila postava jeho sniperskeho partaka, ktoru vyborne zahral Peter Sarsgaard. Jamie Foxx takisto moc dobry. ()

bruceman7

Po docela dlouhé době dávám 5*! Dost surově - a přitom nekrvavě - zobrazuje realitu života současné armády ve smyslu působení moderní válečné mašinerie na psychiku v ní zamčených lidí. Podle mého názoru jeden z filmů, kterému se dá věřit. Rozhodně k zamyšlení. 9/10 ()

Mistickzz

Tak trocha iný vojnový film. Skôr by som povedal orientovaný na samotne vnútro daných vojakov, na ich myseľ, odvahu psychiku. K tomu skvelá atmosféra a elektrizujúca sila púšte. Veľmi sa mi páčilo ako Mendes zobrazil, že aj keď ste vo vojne, neznamená to, že automaticky musíte strieľať a zabíjať. 85% ()

Benedygtus

Vzdy mam problem s hodnocenim valecneho dramatu. Toto je opravdu takove prijemne a zaroven zanechava ten nejspravnejsi pocit z valky a to spatny, protoze valka je spatna. Doprovazeno prijemnou hudbou, ikdyz o tom, jak se ve filmu hodila by se dalo spekulovat. Skvele zabery a mimochodem Sam Mendes zacina patrit k oblibencum. ()

Chipsonator

Hodně kůůl záležitost. Nechybí tomu nadhled, vtip, na patos se sere ale taky se tu podíváme do hlubin vojákovy mysli. Mariňák je dvouhodinový válečný film, kde se přímo do válečné řavy nezapojíme ale to díky skvělé režii, hercům, hudbě a především kůůl stylu vůbec nevadí. 80% ()

klukluka

Mariňák je dobrý film už jen svým netradičním pojetím: nabídne i to, co je na válečných filmech z pohledu produkce nejdražší- dokonale zinscenovanou válku, nedělá z ní však středobod vyprávění, ale jen další kulisu. Protože tohle není film o válce, ale o vojácích, konkrétně pak o těch amerických. A poselstvím je sdělení, že síla prožitků tyhle lidi vzájemně ohromně sbližuje, stejnou silou a stejně neúprosně je ale vytrhává z běžné společnosti. Absence válečné akce má poukázat na to, že většina jednotlivců ze statisícových armád prožije nasazení diametrálně odlišně od Johna Ramba. Nejdřív dril kombinovaný s ponižováním, sem tam nějaká ta šikana, dřina do úmoru, dril a dřina jako rutina, večný čekání, nekonečný odloučení od nejbližších, kolapsy milostných vztahů, dokola opakovaný nesmyslný činnosti, diskomfort, nuda... Tohle všechno tam bylo, asi by se pod to podepsalo devadesát vojáků ze sta, bez ohledu na to, pod jakou vlajkou kdy sloužili. Vcelku záživnej biják o nudných věcech. Navíc hořící Irák má téměř dokumentární vypovídací hodnotu a letmá zmínka o tom, že jako Američané přišli odzbrojit nepřítele, jehož do té doby vyzbrojovali, taky potěšila. ()

iXtr3m3

Nebolo to zlé, ale popravde som očakával ďaleko viac. V dobe Čiernych jastrabov je takýto film príliš obyčajný, aj napriek snahe podať veci inak. To sme tu už mali xkrát. ()

Theraphosa

To by nebyl Sam Mendes,aby to nemělo nějakej ten...punc.Celý film je o válce,ale hlavní představitelé si vystřelí leda do vzduchu při bujarých oslavách jejího konce.Co musím pochválit,je perfektní hudba,která mě příjemně překvapila už od začátku a především,myslím si že v žádném jiném snímku doposud nezazněl song od Nirvany,Something in the way,který se sem skvěle hodil.Jak už jsem říkal,Mendes je hračičkář a film celý je jakousi ironií.Válka bez speciálních efektů,mrtvol rozstřílenách na kaši a šílených náletů.Nic takového.I takto může vypadat vojenský život.Vítejte v prdelákově! ()

Balu...

Odlišnost od ostatních filmů zabývajících se americkou válkou - nepodáno ani prvoplánově líbivě, ani s přemírou alibistické akčnosti. Je to drama; drama tak chytlavé, že moje pocity spolu se snímkem jen a jen gradovaly. Dějová linka s Swoffordovou přítelkyní byla perfektní; její vyvrcholení byla ta nejvhodnější tečka za nedostáním slibů mariňákům. Kvalitní scénář, který by byl nanic bez uvážlivého pojetí režiséra. Chci soundtrack.. ()

Hopper

Povinný film pre každého, kto si myslí a snaží sa ostatných presvedčiť o tom, že ísť do armády je fajn a že je to len jedno veľké dobrodružstvo medzi Samými správnymi chlapmi a o kamarátstve a hrdinstve. Zjavne je pri tom jedno, či ide o najlepšiu armádu na svete, alebo o našu malú rodnú krajinu. Každý, kto bol na vojne, zrejme po zhliadnutí Mendesoveho filmu asi dokáže pochopiť zmýšľanie hrdinov. Vôbec, zatiaľ každý Mendesov film, či už je to Americká krása, Road to Perdition, alebo Jarhead vie veľmi presne, politicky nekorektne osloviť. Gyllenhaal je presvedčivý a nezriedka poľutovaniahodný, Foxx na plátne nie je až tak často a nie je tak presvedčivý drsoň ako Lee Ermey v Kubrickovom FMJ, ale takisto nemá chybu a aj ostatní chlapi (keďže ženy tu akosi logicky veľmi nevystupujú, ale rovnako sú dôležitou súčasťou deja a celkového vyznenia) presne vystihujú mentalitu amerických guys. Nadržaní do vojny pri Apocalypse Now končia po pol roku nudy pri svojskom Deer Hunterovi, aby celá akcia skončila za 4 dni bez jediného výstrelu... Maximálne človek môže zažiť dážď z ropných polí, "friendly fire" a iné neopakovateľné zážitky. P.S. skvelý hudobný doprovod. ()

cab

Nezvykle pojaty valecny film z valky na Blizkem vychode, kde tlupa citajici mnoho tisic americkych vojaku odloucenych od svych blizkych proziva mesice nudy a zase nudy, coz logicky leze postupne na mozek. Pripocteme-li k tomu, ze se musi vsude vlacet v plne zbroji pripraveni na nepritele, ktery je v nedohledu a nakonec v prubehu valky ani nevystreli, protoze jsou prilis pomali zasahnout do boje, kde vladne vyspela technologie, dostava se nam do rukou velmi originalni, autenticky, politicky kriticky a precizne natoceny film. Opravdu jsem se v prubehu nudil, ale byl to urcite zamer, kvuli kteremu konzumni masy obyvatel tento film ani vubec neuvidi. Stoji za to obetovat dve hodiny drahocenneho casu. 80% ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz