Spláchnutý

Když Shrek potkal Wallace s Gromitem, respektive když spojila své síly slavná animační studia - DreamWorks a Aardman, vznikla svěží animovaná komedie Spláchnutej, stojící na precizní americké počítačové animaci a okouzlujícím britském humoru, který je opravdu pro každého. Příběh Spláchnutýho se odehrává v ulicích britské metropole a překvapivě také pod nimi. Jeho hrdinou je rozmazlený myšák z lepší společnosti Roddy St. James, který si užívá status domácího mazlíčka. Když se v luxusní rezidenci jeho páníčků objeví kanálová krysa jménem Sid a dostane chuť na jeho místo, připraví Roddy ďábelský plán na vetřelcovo vyhoštění, jehož hlavní částí je spláchnutí Sida záchodovou mísou zpátky do kanálu. Jenže kdo jinému jámu kopá. V podzemí Roddy ke svému překvapení objeví obrovské město, v němž se seznámí s Ritou, mimořádně chytrou myší, která se vyzná ve zdejší tlačenici. Protože se chce Roddy především bezpečně dostat zpátky domů, bez její pomoci se neobejde - zvlášť když se nechtěně připlete do cesty zdejšímu krutovládci von Ropušákovi, jenž k smrti nenávidí všechny hlodavce. Ten má navíc armádu všehoschopných poskoků, ochotných Roddyho s Ritou pronásledovat na souši, ve vzduchu, ve vodě i pod ní. V londýnských kanálech bude proto pořádně horko, mnohem víc, než by si oba naši hrdinové přáli... Akční animovaná komedie Spláchnutej se může pochlubit pro DreamWorks typickou dokonalou animací, která do nejmenšího detailu převedla lidský svět do jeho kanálové verze, a to včetně ušmudlané variace na slavnou věž Big Ben a typických londýnských dvoupodlažních autobusů. Za vizuální stránkou nezůstává pozadu ani příběh, který je napěchován nadgeneračním humorem. Režie se ujali David Bowers a Sam Fell, kteří se podíleli na nejúspěšnějších animovaných filmech poslední doby (Slepičí úlet, Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka nebo Příběh žraloka). O ambicích projektu vypovídá i obsazení, které film v originále má - Hugh Jackman, Kate Winslet, Ian McKellen, Jean Reno. Reprezentativní obsazení se sešlo i v české verzi, když hlasy hollywoodských kolegů nahradily hlasy dabingových hvězd Pavla Soukupa, Bohdana Tůmy, Terezy Bebarové nebo Zbyška Pantůčka. (oficiálny text distribútora)

igi B.

No jo, jasně jasně mudrlanti (zase jednou nějací ze stok) zdejší dadabáze, plastelína už nejni co bejvala (pokrok je holt pokrok a hápéčka jsou hype) a aardmanské krysy zdrýmovatěly, ale... ALE!!! Ale minulost je minulost a všichni dneska chtějí krom hor sejra i moře šekelů, který teče hovínka zrovínka ve stokách Londýna... A to nemusí být Rita zrovna blonýna, že... ;o) . . . Každopádo navzdory všem možným žabomyším výtkám je Spláchnutej - krom toho že je spláchnutej - i nesmírně zábavnej, myši mají pré s kadencí skvělých a do detailu promyšlených gagů tak šedesát do minuty - a mezi tím vším i pár geniálních momentů a politicky i jinak nekorektních narážek bez nějakých hluchých míst a pitomých náhražek - včetně fantasmagorického závěrečného finále velkého (chodíte taky až o poločasu?) spláchnutí... . . . Dle igitátorova ne skromného názoru tedy v rámci subžánru crazymáků zcela geniální počin a mouchy si slupněte, jestli umíte vypláznout jazyky tak jako von Von Frogschack. Ano, milujeme šťastné konce, kvákošům navzdory! Písk! . . . Čtyři a půl hvězdy tedy (uznávám, Pohodlíčko má i filosofický přesah ;o) za film - ale za ten dvojsmyslný fór s britskou známkou s královnou Alžbětou s přetiskem "Bahrajn" (a sta a sta jiných!) i za kongeniální mix muziky (a za slimáky muzikáky) zaokrouhleno bez ubahnění nahoru! - - - - - (Poprvé viděno 9.4.2012 na dvd /s původní zvukovou stopou - to musíte! - a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 12229, komentář zde jako třistatřicátýšestý /se smyslem/ - 9.4.2012) ()

Skejpr

Těžko říct, který ze dvou Dreamworsovských animáků, které šli v roce 2006 do kina je lepší. Oba dva nabízejí hodinu a půl neuvěřitelně nabité srandy, kkterá nespoléhá na několik hlášek ale je zábavná celá, od začátku do konce. Spousta nápadů, destrukčního humoru, i několik narážek (dvakrát se ve filmu mihne Gromit a jednou Wallacův světřík ;) to vše v rozkošném animovaném balení... a ty slimáci.. ti sou geniální!!! ()

BadoXXII

Zo začiatku som mal menší problém s nie práve najkrajšou animáciou, ale ani to nezabránilo mojej celkovej spokojnosti. Veď napokon animácia nie je taká dôležitá. Keď to má dobre napísané postavy, nejaký ten príbeh a hlavne veľké množstvo vtipných momentov, tak sa nemáme o čom baviť (veď aj taká Futurama a ostatné jej podobné seriály majú animáciu jednoduchú, ale vtipnosť je obrovská). Vôbec som sa počas filmu nenudil, skôr som sa divil ako ma to celé tak veľmi baví. Podarené kanálové dobrodružstvo a mňa najviac bavili žabiaci z Francúzska. ()

flanker.27

Kamarád prohlásil, že až na podprahový feminismus to bylo docela dobrý. Já, že nebýt vlezlého feminismu, dal bych i 4 fíky. Docela dobré, ale od Aardmanů jsem čekal víc. P.S. Chápete ten obří rozpočet? ()

TeeAge

Prípad, keď forma zvíťazila nad obsahom. Buď je to fakt tým anglickým štýlom, alebo len chceli byť Americký a nepodarilo sa. Niečo tomu chýbalo. Spievajúce slimáky však boli tak profesionálne, že zahalujú 80% môjho hodnotenia... Ich subbass hĺbky a štvorhlasé choráli boli proste dokonalé! ()

genetique

Ale áno, čím ďalej, tým viac na mňa začína zaberať animácia podľa štúdia Aardman. Niektoré rozkošné postavičky svojim šarmom niekedy predčia dokonca aj pár miliónových figúriek Pixaru a spol., čo už začína byť podozrivé. Ale je to tak, veď už som z tých prečačkaných fajnoviek začal byť aj otrávený. Keď sa vydarí aj dabing, tak už naozaj nie je o čom, tantokrát ten slovenský, Le Frog bol bezchybný. Príbeh je ale prostučký, ale stačí to, hlavne keď sa dá zasmiať. 80%. ()

Hakha

Mnoho nápaditých a vtipných situací, roztomilé postavičky v čele s geniálními slimáčky a celkově oddychová podívaná, která během celé stopáže nenudí. Mé hodnocení 4 hvězdičky... ()

Ainy

Skutečně svěží animovaná záležitost, díky které mi uběhlo necelých devadesát minut cesty na vodu z plánovaných čtyř hodin. Už jsem ho kdysi viděla, ale bylo příjemné si ho díky škemrání dětí v zájezdovém busu připomenout. Film svižně odsýpal, člověk se nenudil a od všech mláďat byl taky na chvíli klid. Pobavilo množství hlášek včetně zpívajících slimáků, kteří zkroušenému myšákovi zazpívali Dont worry, be happy ve čtyřhlase. ()

kitano

Aleluja. Žiadne morálne ponaučenie v závere, žiadne ukacené zvieratko, žiadne trápne vtípky, ale odschoolovo pojatá dobrodružná jazda s hromadou krásnych detailov a odkazov. A že sa nedá. (8.5/10) ()

NinadeL

Solidní animák, ideální před spaním ;) Potěší hrátky s hračkami i některé reminiscence na jiné žánry. Reprízy ovšem nutné nejsou. ()

Falko

Bud som bol prilis unaveny alebo ma ten dej akosi nevtiahol do spravnej nalady a to mam animaky rad. Takze zatial 3 hviezdicky, uvidim, ci zmenim nazor po dalsom zhliadnuti. ()

castor

Problém číslo jedna je jak vidno v tom, že Flushed Away je vážně zaměřen spíše na dětského diváka a přímočaře si putuje až do svého morálního vyústění, kdy jeden ušlechtilý krysí mládenec zmaří ďábelský plán záporáka-Žabáka, dokáže se u toho i „zamilovat“ a ještě dokonale pochopit, co že to má na tom světě největší váhu. Scénář rozhodně neoplývá invencí, řada potencionálních nápadů je trestuhodně nevyužita a gagy jsou tak omezeny pouhým padáním, rozbíjením a nepříjemnými a často opakovanými údery do rozkroku. Flushed Away místy ale skvostně cituje slavná filmová dílka a má i výborné hlasové zastoupení v podobě takových herců jako je Ian McKellen, Bill Nighy anebo skutečně sexy krysí lady Kate Winslet. Tvůrci pak především pochopili, že je zbytečné strohý děj nějak natahovat a délka filmu tak nepřesáhne 90 minut, což je skutečně příjemné. Kdykoliv se rozjede nějaká akce, příjemně to odsýpá a toho jest třeba si cenit!! ()

viperblade

Jedno si předem ujasněme: Spláchnutej nemůže konkurovat Nemovi nebo Remymu. Přesto je tam něco, co mě udrželo u filmu a donutilo dát nadprůměrné hodnocení - zběsilé tempo. Tento animák se žene takovou rychlostí, že by i Pendolíno mohlo závidět. A když už někdy zpomalí, tak je to jen proto, aby v příštích pěti minutách mohl být ještě divočejší. Ve výsledku to je pěkný animák, který nenudí, ale jak říkám, špičkám v oboru se zatím nevyrovná. Je vlastně otázka, zda se někdy vyrovnat chtěl. ()

D.Moore

Spláchnutej je po nějaké době animák, o kterém můžu říct, že si ho pustím znovu a rád. Spousta nápadů, fórů, zábavné postavy a doopravdy ďábelsky vymyšlený plán ropušího bosse... K tomu přičtěte zpívající slimáky, ropuší ninji + mima, odkazy na klasické aardmanovky s Wallacem (jeho sako mezi obleky na začátku) a Gromittem (chudák tu má vidět jen hlavu) i Slepičí útěk, mrknutí směrem k Pixaru a další všemožnosti (šváb, který si čte Kafkovu Proměnu - no to mě podrž)... Díky tomu všemu mi ani nevadilo, že příběh je docela obyčejná báchorka "Jak se opuštěný myšák stal neopuštěným". Čtyři hvězdy a kus zaokrouhluji nahoru i za "Toma Jonese". ()

Spooner

První počítačově animovaná podívaná od tvůrců Gromitta a Slepičího úletu (a ve spolupráci s Dreamworks) se stala další velmi příjemnou podívanou od těchto tvůrců. Občasné padání někam a zakopávání o něco může bejt místy už docela trapné, jsou zde ale taky bezva hlášky, filmové odkazy a docela obstojná animace. A nesmím zapomenout na havěť zeleného čehosi (asi slimáci), která vždycky přijde na scénu a něco zazpívá, což bylo ve chvílích kdy hrozila nuda zajímavé spestření. Prostě velice příjemná podívaná ()

Tom_Lachtan

asi mám pro porůzné tvorstvo obývající kanály slabost už od dob Futuramy, ale to rozhodně není jediná dobrá věc na tomhle snímku s až podezřele sexy myší, neboť je tu vlastně cokoli, co by si člověk uměl představit u klasického animáku namixována s až podezřele zábavnou přesností, která si drží svůj standart i po několikeré shlédnutí ()

Gimp

Nenáročná hříčka s celkem milými postavami (propracovanosti a roztomilosti Wallace a Grommita ovšem nedosahují) a dobrým tempem ve scénách, kde někdo někoho honí, něco s něčím bojuje atd. Následující morální poučení (nemít kamarády - jó to vadí, to vadí) je povinnost pro dětičky. Záležitostna jedno pokoukání. ()

Aardman to rozjíždí

Aardman to rozjíždí

21.06.2007

Studio, které proslulo plastelínovými animáky Slepičí úlet a Wallace a Gromit: Prokletí králikodlaka a loni si vyzkoušelo digitální animaci v Spláchnutém, nedávno zamávalo na rozloučenou DreamWorksu… (viac)

Rychlonovinky

Rychlonovinky

31.01.2007

DreamWorks a Ardman Animations téměř 10 let pracovali společně a vzešly z toho celkem 3 animované filmy: Slepičí úlet, Oscarový Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka a Spláchnutej. Obě studia se… (viac)

Domů na svátky

Domů na svátky

08.06.2006

Stalo se mnohokrát, že herec nebo režisér odmítl pracovat na určitém projektu a později toho litoval, protože jeho náhradník získal mnohá ocenění a film se nestal očekávaným propadákem. Například… (viac)