Malá Velká Británie

• Veľká Británia Little Britain
Veľká Británia, (2003–2006), 10 h 38 min (Minutáž: 25–30 min)

Hudba:

David Arnold

Matt Lucas, David Walliams, Paul Putner, Anthony Head, Joann Condon, Ruth Jones, Imelda Staunton, Rob Brydon, Geraldine James, Sally Hawkins, Indira Varma (viac)

Ptáte se, jací jsou dnešní Britové? Co dělají? A proč? Tak to si nemůžete nechat ujít britský komediální seriál Malá Velká Británie. Původně to byla rozhlasová show, která se na BBC Radio 4 vysílala v roce 2001. Dva roky nato ji autorská a moderátorská dvojice Matt Lucas a David Walliams proměnili v neméně úspěšný osmidílný televizní seriál, po němž následovaly dvě další řady po šesti epizodách. Při surrealistickém putování po britských ostrovech budeme svědky rozličných situací, které jsou Britům důvěrně známé, a seznámíme se s celou řadou kuriózních postav a postaviček. Patří k nim kupříkladu Daffyd, jediný gay ve velšské vsi, teenager Jason, vášnivě zamilovaný do nejlepší přítelkyně své babičky, či transvestita Emily, toužící dělat samé „ženské věci“. Díky Lucasovi a Walliamsovi a jejich břitkému pohledu na výstřednosti moderního světa tento komediální seriál funguje na diváky naprosto dokonale. (HBO Europe)

Stanislaus

Je to zvrhlé! Je to nechutně vtipné a zároveň vtipně nechutné! Je to zkrátka Británie, Británie, Británie ... a její (ne)typický lid. Opakování stále toho samého je a není vždy tím nejlepším a o tom je vlastně velká část tohoto nevšedního sitcomu, kterému vévodí maximálně praštěná dvojice Lucas&Walliams v nespočtu bizarních podob. I když mě chvílemi to omílání toho stejného nudilo, tak i přes to jsem se neskutečně nasmál, což je vlastně hlavní úlohou sitcomu, takže seriál splnil svou funkci v hojné míře. Mojí nejoblíbenější postavou byla bezkonkurenčně mistryně v rychlém a řádně dlaždičském mluvení Vicky Pollardová a dále pak Marjorie Dawesová z "Anti-špekounů" - musím uznat, že jako lepší komik se mi jevil Lucas. Zkrátka seriál, který není pro každého (ale to ostatně platí u všech seriálů), ale já jsem se bavil dokonale i přes pár dosti trapných (viz všechny scény s tím věčně pískajícím majitelem hotelu) a až příliš(!!!) nechutných scén (viz všechny scény s Bublou Bůčkovou). ()

Beckett51

"Tak, kolik byste si chtěl vypůjčit? - Dva tisíce liber prosím. - Dva tisíce liber. Podle computeru NE. - Nedá se to nějak udělat? A kdybych třeba, kdybych si chtěl půjčit míň, třeba patnástset liber. - Patnást set liber. Podle computeru NE. - Aha. A můžu mluvit s vedoucím? - Podle computeru NE. - Takže jako opravdu se nedá nic dělat? - Tak chviličku. (Nakloní se k počítači). Tenhle říká, že si chce půjčit dva tisíce liber. No já nevim, zkus o tom trochu pouvažovat, jo? Já mu to řeknu, dobře řeknu..... Podle computeru NE." ()

MessiM

Někdy zábavné a někdy až neuvěřitelně trapné, ale přesto milované. Jako dítě, co se snaží o pointu. Proč je tomu tak? Je to zvrhlé, někdy nevkusné, nechutné, zvláštní, vulgární a pobuřující. Jako novoroční projevy prezidenta republiky, ale co? Stejně je tam někde v tom anusu místečko, kde si pohodlně dřepneme budeme se bavit. Což je přesně můj styl. ()

UncleG

Kdybych měl tenhle seriál popsat jen jedním slovem, bylo by to slovo "Vrchol". A kdyby dvěma, byl by to "Vrchol nevkusu". Na jednu stranu se člověk doslova stydí, že takovou čuňačinu vůbec sleduje a na druhou stranu se nemůže přestat dívat, protože je to ve svý podstatě odpudivě vtipný. Hodnocení nedávám, je to pětihvězdičkovej odpad. ()

Radiq

Hodněkrát mě to fakt dostalo uplně do kolen, chch, ale časem se mi zdálo, že se to dost opakuje. Nejlepší postavy samozřejmě skotskej hoteliér s píšťalkou a postiženec Andy. Ale všechny ty převleky jsou uplně dokonaly. Ale kolikrát jsem si fakt řikal - tak to už je trapny... Stejně je to i v druhé sérii, kdy většinou už víte, co bude následovat. Takže originalita z toho časem vyprchá. Mezi tím vším, co víte, jak dopadne, najdete sem tam nějakej dobrej, né-li skvělej fórek, kvůli kterýmu je dobrý se na to kouknout. Ve většině případů to ale není dostatečně revoluční, aby to stálo za zapamatování. Série 3 tohle všechno jenom potvrzuje a opět zavání trapností. Nechutné fóry už nejsou po prvních dvou sériích dostatečně nechutné, vtipnosti ubylo. Už bych to asi ani nikomu nedoporučil na skouknutí, stačí pár skečů na youtube. Snižuju na dvě... Ani v cizině neukázali nic nového, což už začíná být nejen nuda, ale i smutné. Chtělo by to prostě nějaky oživení... ()

• V návaznosti na Black Lives Matter protesty a vraždu George Floyda v roce 2020 byl tento seriál kompletně odstraněn z Netflixu a následně také z BBC iPlayer a Britboxu, a to spolu se seriálem Come Fly with Me (od r. 2010) od stejných tvůrců. V seriálu byly černošské a asijské postavy trvale ztvárňovány bílýmu muži a zároveň také zesměšňoval gaye, transvestity a tělesně postižené. Mluvčí Britboxu uvedl, že „se doba velmi změnila od doby, kdy se Little Britain natočilo“. Tvůrci a hlavní představitelé David WalliamsMatt Lucas se v návaznosti na odstranění již po několikáté omluvili. (hansel97)
  • Režisér pilotního dílu Graham Linehan se v seriálu objeví ve scéně s premiérem jako reportér Whizzer and Chips. (HellFire)