V ako vendeta

• Slovensko V ako Vendeta (viac)

Veľká Británia v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti je desivým totalitným štátom, v ktorom sú slová ako mier, sloboda, názor či voľba neznámymi pojmami. Mladučká Evey (Natalie Portman), ktorá pochádza z robotníckej triedy, sa nad pomermi, v ktorých žije, nikdy veľmi nezamýšľala, pretože nič iné nepoznala. To sa však zmenilo v momente, keď do jej života významne zasiahol tajomný muž s prezývkou V (Hugo Weaving) – zachránil jej totiž život! Evey postupne odhalí, že jej záchranca je veľmi sčítaný, trochu excentrický, veľmi citlivý intelektuál, ktorý verí, že dokáže zmeniť – konkrétnejšie zlepšiť – svet a oslobodiť a osvietiť svojich spoluobčanov, ktorí už na všetko rezignovali a ktorí mlčky strpia čokoľvek od skorumpovanej a krutej vlády! Na druhej strane je to však tiež zatrpknutý, pomstychtivý, osamelý a brutálny muž, ktorého poháňa túžba po veľmi osobnej vendete! V má plán: chce, aby sa k nemu jeho spoluobčania pridali a 5. novembra, v tradičný Deň Guya Fawkesa, spolu s ním tiahli k budove parlamentu! Presne 5. novembra roku 1605 totiž prichytili istého Guya Fawkesa (Clive Ashborn) s tridsiatimi šiestimi sudmi strelného prachu v tuneli pod budovou parlamentu, ktorú sa práve aj so svojimi ľuďmi chystal vyhodiť do povetria – na protest proti vládnucej tyranii. Fawkesa a zvyšných atentátnikov na výstrahu popravili, vyvrhli a rozštvrtili – a ich plán na prevrat ostal nedokončený... Inšpirovaný touto zúfalou rebéliou prisahá V, že presne v deň jej výročia dokončí Fawkesov plán tak, ako sa mal odohrať už v roku 1605: že skrátka budovu parlamentu, aj so všetkým, čo je v nej, vyhodí do vzduchu! Keď Evey odhalí jeho plány, dozvie sa i pravdu o svojej vlastnej minulosti – a stane sa jeho nečakaným, spojencom v boji za slobodu a spravodlivosť! (oficiálny text distribútora)

x_silver

Jde o to, že není naprosto jasné, že děj je v roce 2020, že v Anglii je totalitní režim, že se nedozvíme kdo je schován pod maskou... Sečteno a podtrženo: toto je hlavní důvod, proč nemůžu hodnotit jinak než průměrný film. Nápad zajímavý, výsledek horší. ()

matab

O filmu jsem tolik slyšel a tak jsem se rozhodl se na něj sám podívat. Nebudu se tajit s tím, že téma totalitní společnosti ve Spojeném království mě velice zajímala. Film měl zajímavý podtext a určitě dobrý námět i ve spojitosti s prachovým atentátem. Ale celkově mi například totalita ve statátě, symboly, strana atd. přišli naprosto nedotažené. Navíc ke konci zabití Nejvyššího kancléře jakbysmet. Ale také se mi líbilo, že neohdalili jeho tvář, protože to zanechalo, alespoň jedno tajemství. a osobně vím, že to tak mělo dopadnout, ale velice mě štvalo zničení krásného Britského parlamentu na konci i když je to pochopitelné vzhledem k linii filmu. Přesto dám nakonec tři hvězdy, i když po určitých úvahách má u mně film i na čtyři. No a nakonec samozřejmě, že hezká podívaná. Za shlédnutí to určitě stojí. ()

dur.dur

Co na tomto filmu ocenit? Trapnost, naivnost, nepropracovanost příběhu? Těžko. Další do skupiny infantilních filmů - tento chce pro změnu svou jednoduchost skrýt intelektuálním cejchem hrozby totalitní společnosti a nutnosti participace obyvatelstva na věcech veřejných. Oh, jak duchaplné. Totalitní stát je přece téma antické a současně stále aktuální - z našeho filmu tak udělá víc než je. Ale proboha, proberte se. Proč to tu má 80%? Dvě hvězdy jsou moc. ()

Esdälon

"So, you know whats gonna happen?" "No, it was just a feeling." Tomuhle filmu by se mělo dostávat mnohem více pozornosti. Než nám ho vláda zatrhne. ()

anyonecek

Maska , která je dnes hojně používána a to nejen v odvětví filmu. Natalie Portman byla skvělý výběr na roli Evey. Příběh zde vytvořil celý film a rozhovory byly skvělé. Závěrečný fight byl trošičku přehnanější, ale tak nějak jsem to zkousl. Každopádně závěr byl perfektní a dohnal mě na plný počet bodíků. ()

Wooke

Pre mňa geniálny film. Milujem Natalie Portman a bola krásna aj keď mala ostrihané vlasy. Celkovo anarchia by sa zišla a tento film je ukážkou, ako by sa na to malo ísť. ()

Gyrxiur

Bratia Wachowski, vlastne teraz už brat a sestra sa nezapreli, ich filmy nesú posolstvo, sú metaforou na skutočný svet a nútia ľudí sa zamyslieť nad tým, čo sa okolo nich deje, však z tohto filmu sa inšpirovali Anonymous. Veľké plus dávam za spôsob vyjadrovania hlavnej postavy Vé, pozrite si to a pochopíte. ()

Pitryx odpad!

Další z řady rádoby filosofhrdinů, další nezničitelný pablb v masce, další v řadě -manů, ať už super, nebo spider. Pro jistotu se sem hodí spousta filosofických žvástů, střihneme tam i trošku Shakespeara, k hrdinovi dívčinu, sem tam digi efekt a máme to uvařeno. Že to bude ve výsledku blivajz už nikoho nezajímá, konzumní společnost to prostě žere a jde přece o to vytřískat prachy. Do toho ještě zviditelňování lesbiček... Ne opravdu tohle nemusím. Nepomohl ani hlavní podtext, totiž ukázka hrůzovlády teroru. Možná, kdyby bylo více akce a kratší stopáž?? Dal bych něco za efekty ovšem při stopáži, kterou film má si to nezaslouží. 271120119932/12705 ()

tajda52

Další emotivní filmy, který nutí diváka k zamyšlení nad dnešním světem. Osobně mě film vtáhl přímo do děje a přestože jsem film viděl už několikrát, pokaždé mě svým kouzlem dokáže oslovit. Ostýchavost a gentlemanství hlavního hrdiny s jeho sílou a touhou po spravedlnosti dokáže filmu dodat tu správnou jiskru. Film je krásnou ukázkou toho, že věci mohou navenek vypadat trochu jinak, než skutečně jsou, aneb použití lži k objevení pravdy - to bylo to, co se mi nejvíce líbilo a fakt mě dostalo. ()

GetUpMoon

Snímek útočící na psychiku člověka každým krokem. Myslím, že každé slovo, které V vypustí z úst má hlubší význam a myšlenku a pokud se pořádně zamyslíme, najdeme v tomto filmu skrytý význam. Podobně jako v Atlasu mraků, je třeba bedlivě sledovat každou vteřinu a až poté, co se do děje opravdu "zažereme" vyjde najevo jeho význam a zpráva, kterou se nám snažil autor sdělit. Možná, že spoustu lidí nedokáže docenit dokonalou promyšlenost děje s jasným cílem. Tento film patří k nejlepším v jeho žánru, jaké jsem kdy viděl a bude trvat minimálně hodně, hodně dlouho, než se objeví film, který ho překoná. ()

Dinsberg

Totalita přece jen na pohled uvolněnějších mravů. Přesto každodenní mediální masáž, zpravodajské vymývání mozků a informační boom, ve kterém se stokrát opakovaná lež stává pravdou. Jde jen o parafrázi obrazu moderního zpravodajství, bažícího ne po pravdě, ale po senzaci. Dnes, pokud někdo chce ovládat masy, musí mít k dispozici silný mediální zdroj. A pak už jen stačí být mistrem manipulace. V to věděl sám se stal její obětí, systém si tak bezděky vytvořil i svého kata. ()

Guran

Od bratrů Wachowských jako scénáristů jsem čekal kvalitní film, ale pos hlédnutí prvních minutách jsem si řekl, že ten film měli i natočit, protože z toho vznikla pěkná kravina. Režisér James McTeigue je pro mě neznámý, film hodně špatně natočil a proto nechápu, jak tento snímek může mít takové hodnocení. Natalii Portman jsem vždy bral, jako výbornou herečku, ale v tomto filmu nehrála, nevěřil jsem ji prvním pohledem do očí. Hugova postava mi místy připomínala Jockera z Batmana, hlavně díky jeho výstupům taktikám, to nemyslím ve zlém, rozhodně za to neubírám body. Snímek ale je tak hloupě natočen, že z toho vznikne hloupé, nezajímavé béčko. Rozhodně propadák a velké zklamání. ()

AgnesDee

K tomuhle ani nemám slov. Skvěle natočené, výborně zahrané, akorát ta láska tam být nemusela. I bez ní by to bylo skvělé. A myšlenka? Ani mě by to nenapadlo. Skvěle, DC Comics. ()

mrclTV

Po prvej scéne som si aj ja hovoril, že V je na hlavu a nejak ma ten pocit po celý film neopustil (v anglicku aj komixoví akční hrdinovia su romantický intoši recitujúci úryvky zo Shakespeara).Tažko to opísať, ale tento film mi nesedel. Nejak ťažko sa mi hľadajú slová, ktorými by som opísal - bolo to také obyčajné a predvídateľné, i keď sa film zaoberal neobyčajnou témou. Vôbec mi nevadilo, že tento film je menej akčný, skôr naopak, vadilo mi to všetko medzitým akčným. ()

johnsnow

Naozaj podarený film. Síce totalita nevykreslená tak, že do puntíku ale dobre. Akcie málo avšak nebolo jej treba a bola celkom dbrá i krvavá. * dole, za výbuch big benu a za to, že oholili hrdinke hlavu a vyzerala ak totálna krava. ()

0verseer

Pozrieť si film s hrdinom ukrytím pod maskou, ktorú prebralo ako svoj symbol aj slávne hnutie Anonymous, bolo pre mňa aj keď teda sci-fi moc neobľubujem (teda až na SW, ale to je iná kapitola) malou povinnosťou. Zaujimavé umiestnenie do Anglicka ovládaného novodobou obdobou fašistického režimu, kde je po "orwellovsku" každý sledovaný a odpočúvaný však zostáva z hľadiska hĺbky vykreslenia pramálo využité. Čo je u filmu, ktorý stojí a padá na boji proti tejto totalite celkom problém. K tomu nelogické pasáže ako napr. neschopnosť všemocnej diktatúry odpojiť ľudí sledujúcich svoje TV od elektriny, keď sa do ich propagandistickej televízie nabúra revolucionár V, ktorý môže pokojne šíriť svoje protivládne myšlienky, zatiaľ čo vrchnosť len s otvorenými ústami sleduje ako sa im rúca poriadok a poslušnosť v krajine, mi zabraňovali uveriť servírovanej sci-fi futuro rozprávke a nechať sa plne pohltiť jej dejom. Pomer bojových akčných scén k dĺžke snímku je minimálny, k tomu ich chabé spracovanie (záverečná slow motion bitka, ktorá mala byť akýmsi vyvrcholením, ostala najväčším sklamaním) ma len utvrdili v tom, že film v ničom výrazne neoslňuje a nevystupuje (až na pár okamihov) z útrob priemernosti. ()

adakraj

Škoda, že se film nedržel více komiksové předlohy. Jinak skvělé myšlenky ve filmu nechyběly. Herecké výkony také velice povedené. Bohužel u záporných postav je menší nápaditost než v komiksu. Prvně sem viděl film než jsem si přečetl komiks a říkal jsem si: "Sakra to je výborný musím si koupit komiks." Pak po přečtení komiksu jsem si říkal, proč se vlastně nedrželi více komiksu? Jinak určitě jeden z mála filmů, které si mohu pouštět dokola a neomrzí. ()

subic

Co kdyby za pár let země jako Británie měla diktátorský režim, který se masivně vrývá pod kůži všem prostřednictvím televize? Jak s tím pak může a dokáže bojovat jednotlivec? Pro mě zajímavostí tam je televizní zpravodajství o občanské válce už v bývalých spojených státech, o územích se znečištěnou vodou, o územích, kde populace vymírá na virová onemocnění. Nasadit viry je přeci mnohem jednodušší než shodit atomovku. To se nemohlo vylíhnout jinde než v hlavách autorek kultovního Matrixu. Copak holky vidí do budoucnosti? Kdyby jenom věděly, jak blízko jsou reálné budoucnosti. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Režisér James McTeigue asistoval sourozencům Wachowským u Matrixu nebo Speed Racera, po comicsovém debutu V jako Vendeta ale příliš štěstí neměl. Sci-fi remake Invaze, mlátička Ninja Assassin ani… (viac)

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (viac)