Star Trek VIII: Prvý kontakt

• Česko Star Trek VIII: První kontakt (viac)

Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.  V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším. V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (James Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová). (oficiálny text distribútora)

kwoky

Neuveritelne "zly" Star Trek. Bodejt taky ne, kdyz za kazdym rohem ceka Borg, ktery je se svou trhanou chuzi vzorem dokonalosti ve 24. stoleti :) Dejove je film lehky nadprumer (mam sve vyhrady), trikove je to ale tak tezky nadprumer, ze jeste ted nechapu. Vesmirne zabery jsou proste uchvancancujici a jakakoliv Borgovska technika (vcetne te "osobni") je naprosta spica. Hodne se mi taky libily emocionalni pochody vsech postav a povedena hudba. Takze... Za pet panove. ()

Abiosis

*ASI-MILÁ-CI(C)A* Pamätám sa, aký som bol rozradostený, keď sa v seriály Star Trek objavili ako nepriatelia Borgovia. Považoval som ich za veľmi zdatných a originálnych (akúsi podobnú náklonnosť som pociťoval aj k Replikátorom v seriály Stargate SG1) a časti, v ktorých sa objavovali, som sledoval s napätím. Preto aj tento film je pre mňa takou malou hostinou a Alice Krige ako Kráľovná Borgov je pre mňa neskutočne chutným hlavným chodom. Postava pôsobí perverzne, je odpudzujúca, no zároveň aj sexy. Všetko je to v zdravom pomere: nie je ani zbytočne "latexová", ani príliš ohyzdná. Takmer už 60-ročný Patrick Stewart sa vo filme ukazuje v skvelej forme, a to nie len v hereckej ale aj vo fyzickej, veď tie jeho svaly určite nie sú filmovým trikom. Jedinou významnou vecou, ktorá mi vadila, boli v niektorých prípadoch akoby seriálové kulisy. Pôsobili hrozne plocho a jednoliato a najhoršie som ich vnímal pri scéne vo voľnom vesmíre, kedy sa časť posádky pokúšala zničiť vysielač Borgov. A mám pocit, že ani tí Borgovia nemuseli až tak veľmi svetielkovať. Verdikt v 1 vete: Svižný film so silným nepriateľom, v ktorom aj minulosť je stále našou budúcnosťou. 06.09.2010 ()

peetriss

Borgové jsou pro mě největším magnetem v seriálech Star Trek: Nová generace a Star Trek: Voyager. Jejich průnik i do celovečerního Star Treku byl asi nevyhnutelným a pro mě vítaným. Boj lidstva s Borgy, potažmo boj lidské jedinečnosti a duševna se svými pro i proti a technické a citů prosté komunity, která násilně asimiluje všechny ostatní rasy k obrazu svému jako na výrobní lince, je ve filmu odvyprávěn hezky startrekovsky jednoduše a přesto precizně a promyšleně, že se divák ani chvíli nenudí a je vtažen do přemýšlení o nás o lidech, o tom, že je nutno identitu našeho druhu hrdě chránit a vážit si ji. Star Trek VIII: První kontakt patří k nejlepším snímkům trekovské celovečerní filmové série a jako bonusový bonbónek zde figuruje první setkání lidstva s mimozemskou civilizací a prakticky začátek dlouhé cesty lidí za poznáním nekonečného vesmíru a civilizicí v něm žijících. ()

IvoB

Jeden z nejlepších Star Trek filmů. Přistoupilo se od začátku na trošku temnější notu – hlavně pomocí nelidských nepřátel – Borgů. Právě jejich hrozivý vzhled a chování dodává filmu v některých částech příjemně mrazivou atmosféru – což předchozí díly Star Treku tak trochu postrádaly (v mnoha případech jsou antagonisté naopak směšní). I přesto se však čas na nějaké to odlehčení najde. Také musím zmínit překvapivě slušný soundtrack. Příběh je opět zasazen do minulosti a větven do dvou linií, kde sledujeme postup dvou skupin z posádky – jedna na lodi (hororově laděná a akční), druhá na Zemi (odlehčenější). Tento přístup je moc fajn, a film tak pěkně odsýpá. Sedmý díl je tak možná spolu s dílem druhým to nejlepší, co Star Trek filmy přinesly (alespoň ty starší). – 4* (8/10) ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Timeline? This is no tíme to argue about tíme. We don't have tíme. ... What was I saying?"     Kvalitné pokračovanie, ktoré ma ale vzhľadom na to vysoké hodnotenie na ČSFD mierne sklamalo (najlepším dielom série tak pre mňa jasne ostáva Star Trek IV: The Voyage Home (1986)). Tvorcovia sa tu neskrývane inšpirovali všetkým možným zo sveta sci-fi - je to tak trochu "Star Wars" (namiesto hviezdy (gule) smrti tu pláva vesmírom kocka smrti), tak trochu (celkom dosť) "Votrelec", tak trochu (skôr hodne) "Terminátor" (roboti so živým tkanivom cestujú do minulosti, aby zmenili budúcnosť vo svoj prospech a hneď za nimi cestujú i ľudia, aby im v tom zabránili), takže pre "Star Trek" tu už veľa toho priestoru neostáva. Najmä tým svojím poriadne akčným charakterom sa tento diel v rámci série výrazne vymyká. Vizuálne sa opäť jedná o veľmi pôsobivé predstavenie (boj s "kockou smrti", úchvatná prechádzka po povrchu kozmickej lode) a o kvalite hudby tiež nemôže byť pochýb, keďže sa znovu vrátil Jerry Goldsmith (tentokrát aj so synom Joelom) - v jeho hudbe sa zvláštnym spôsobom kombinuje starý dobrý motív s takou romanticky ladenou hudbou, napodiv to ale znie veľmi dobre. Hlavnou zápletkou je, ako inak, fatálne ohrozenie Zeme a celej ľudskej civilizácie, pričom "ohroziteľom" je tentokrát akýsi Borg ("Definitely not Swedish."). Nemôžem si pomôcť, ale mne sa ti Borgovia zdajú byť dosť trápni, aj s tou úchylne vyzerajúcou Borgyňou (Alice Krige) - chvíľu sa javia ako nezničiteľné, takmer dokonalé bytosti, hneď nato ako totálni retardi. A keď už sa sťažujem, dosť ma iritovala tá zbytočná postava čiernej hrdinky Lily (Alfre Woodard), spočiatku nič nechápajúca a hysterická, potom naopak premúdrelá, snáď najmúdrejšia v celom vesmíre. V každom prípade u mňa prevažujú skôr pozitívne dojmy z filmu (vzrušujúce cestovanie v čase, dojímavý prvý kontakt a ďalšie pamätné scény).     "We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile." ()

willis

Další kvalitní ST film. Jsou zde dobře spojeny dvě důležité události pro celý ST Vesmír. Zničení? civilizace Borgů a první let warpem spojený s prvním kontaktem Země a mimozemšťanů. Snímek vyznívá na ST dost temně. ()

Krepi

Neznám Star Trek, dohromady sem viděl tak maximálně 30 až 50 dílů. Tenhle film byl můj první "Startrekovský" film, který se mi líbil a líbil se mi hodně! Zahráno skvělě, efekty paradní... prostě se mi to líbilo:-) ()

Movie Gourmet

Ze všech dosavadních celovečerních filmů je to absolutní špička. Výborný a napínavý děj (mimochodem jakýkoliv díl nebo film, kde jsou Borgové je výborný), opět skvělá hudba a výborné herecké výkony předně Brenta Spinera a Jamese Cromwella a Alice Krige coby charismatické a strach nahánějící borgské královny. Co se týče digitálních efektů, tak ty jsou oproti poslednímu celovečernímu filmu ještě o krok dál, což je i znát, je zde patrné, že už jsme kompletně opustili dobu 70. a 80. let, která byla pro digitální resp. filmové efekty středověkem a postoupili jsme do další éry... Verdikt: - jako fanoušek ST dávám 5* a 85 %. ()

Mikino00

Velmi slibný díl, majíci vše to nejlepší ze Star treku, není to sice nejlepší díl, ale i tak se jedná o napínavou podívanou se špetkou nadsázky v podobě sympatického alkoholika. Jen bych uvítal zpět původní posádku, přece jen to není ono. ()

filipvrbik

S odstupem času si uvědomuju, že to je asi nejlepší Star Trek vůbec. Borgové na svou dobu skvěle promakaní. A samozřejmě Zefram Cochrane v podání Jamese Cromwella famózní. Tehdy se mi to zdálo na Star Trek příliš drastické, ale teď vidím, že to je jedno z nejlepších sci-fi 20. století, mimo jiné spolu s dvěma Star Treky s Picardem - Generations a Vzpoura... Viděno v kině (eng)...100% ()

rsimonyi

První filmové setkání s robotickými Borgy dopadlo skvěle. Výměna staré posádky Enterprise za novou s kapitánem Picardem filmovým Star trekům velmi prospěla. Znovu (stejně jako ve 4 díle) se tu cestuje v čase, což nám umožní konečně vidět první setkání vetřelců se zemí. A královna Borgů svádějící androida Data je skvělá. Výborný Sci-Fi film. ()

JK-Stinger

Hodně povedený díl po všech stránkách. Frakesova režije čiší napjatou atmosférou, dobré herecké výkony, zajímavá zápletka s Borgy, výborné efekty a hlavně skvělý návrat Jerryho Goldsmithe, který předvádí svou úžasnou melodii v tom nejlepším světle. Jediné, co mi nakonec vadilo bylo neustále omílané téma cestování v čase, bez kterého by se tady podle mě dalo celkem lehce obejít. ()

Bivoy

Jako malá jsem koukala na seriál Star Trek. Vidět teď, po letech, film, bylo jako vrátit se do dětství... Já jsem starší o pěknou řádku let, ale kapitán Picard nezestárl ani o rok :-D Jen nějak nevím, co na tom hodnotit z hlediska filmové řeči... Efekty? Nějak je nedokážu ocenit, už jsou přece jen překonané... Herecké výkony? Jaké? Všichni vypadají pořád stejně "mimozemsky" a strnule a ta jediná černoška ze Země, co se dostala na loď, podle mě dost naivně přehrávala svůj údiv.... Tak ohodnotím příběh? Jaký? Nějak jsem ho pod změtí těch vymyšlených odborných termínů těžko hledala... Prostě, pro fanoušky Star Treku filmový sen, pro ostatní nuda nebo při nejlepším jeden velký vtip... ()

sirien

Tohle je u mě cca na rovině s VI: Neobjevená země. Stejně "fundamentálně" star trekovské a velmi dobré. Samozřejmě, je to novější a je to znát - v efektech i režii... přišlo mi to trochu dějově nevyvážené (pozemská linka jakoby hrála druhé housle proti dění na samotné Enterprise), místy bylo pár momentů, které mi přišly, že by šly odvyprávět lépe (zejm. kolem vnitřních pochodů cpt. Picarda) - ale dost možná to je jen tím, že moc dobře neznám seriál a protože sám zastávám tezi, že "navazující" film nejenže nemá povinnost brát na nového diváka příliš ohledů, ale je i lepší, když je nebere, tak bych si na to nerad nějak moc stěžoval. Kdybych byl trekkie, asi dám 5*, ale trekkie nejsem - rozhodně mě film ale přesvědčil, že "Nová generace" není nutně podřadná té staré. ()

Saur.us

Než přišel J.J. Abrams aby oblékl Enterprise do nového, svěžího hávu, stará garda okolo J. L. Picarda se jala opět zachránit Zemi a tentokrát velkolepě celovečerním filmem. A s kým jiným než s nejlepšími z nejlepších, Borgy (ne, nejsou to Švédi). Stále se ale jedná spíš o takový delší díl seriálu, i když nadprůměrný. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze