Star Trek VIII: Prvý kontakt

• Česko Star Trek VIII: První kontakt (viac)

Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.  V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším. V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (James Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová). (oficiálny text distribútora)

Orbosh

Pro mne rozhodně zatím nejlepší film Star Treku. Borgové byli výborní tahouni v ST-NG a tak jejich využití byl dobrý nápad. Nechybí humor ani napětí. Úžasný hudební motiv. ()

OziRaziel

Rozhodoval jsem se mezi 4-5. Nakonec jsem usoudil, že si tvůrci dali docala záležet na detailech co se příběhu týče. Až na příliš heroického Picarda měl film vše co má sci-fi mít. Kultovní záležitost. ()

DonArian

oproti seriálu mírné zlepšení: triky a efekty obstojné, děj celkem zajímavý, některé scény byly (trochu) koukatelné a překvapivě i vtipné, dabing od ČT byl taky velice dobrý (ten co je na VHS je odpad nejvyššího kalibru). Zbytek bída: herci přehrávají, (jediný na koho se dalo jakž-takž koukat byl Patrick Stewart), ultra dlouhé nudné dialogy atd. Jednoduše: Star Trek VIII není žádné světoborné sci-fi P.S. Star Trek IV a Star Trek XI jsou lepší. ()

KiJi

Veškerá diskuse je marná, jasné ****. Podle mne zatím nejlepší Star Trek. Akční, vtipný ( i když narážky mezi Kirkem, Spokem a Kostrou už asi nenahradí), napínavý, nová Enterprice (kterou nezničí!). Humanistický Picard v sobě ukrývá nenávist vůči Borgům a v pravý okamžik plně exploduje. Je vidět, že je to divadelní herec. Děj má spád, a to díky i tomu, že je rozdělen na dvě linie: boj s Borgy a jejich poznávání a záchrana (jak jinak) naší planety. Vrátíme se opět do minulosti, protože Borgové chtějí zničit vynálezce hyperpohonu. Celá vizáž Star Treku je temnější (červené uniformy vyměnili za šedé), chladnější, surovější. Je vidět, že trikaři si tentokrát dali záležet. A je hezké, jak využili postavu z jiného seriálového Star Treku – holografického doktůrka. A jaké poselství divákovi tento díl přináší? Je jich více, ale nejlépe to vystihne ta pasáž, kde citují Moby-Dicka…kdo nečetl, má smůlu. ()

mine.slayer

Návrat ke kořenům jak jinak než v doprovodu nelítostných Borgů s novou Enterprise, jediné co musím vytknout je dabovaná verze, jak je možně že nedali dohromady dabéry ze seriálové Next Generation, na dabovanou verzi se skoro nedá koukat. Ale to nemá žádný vliv na pět stars. ()

Terminator666

Zde po prvé na vlastní oči můžeme vidět první krůčky lidí k objevování vesmíru. Asi nejvtipnější okamžik filmu přichází, když posádka Enterprise konečně najde Zeframa Cochrana. Velice rychle zjistí, že není takový, jak na ně z historických materiálů působil. Borgové v této epizodě dávají hlavním hrdinům pořádně zabrat, což vyvrcholí těžkým rozhodnutím. Tím není nic jiného než zapnutí autodestrukční sekvence Enterprise, tedy zničení cesty domů. Určitě bych snímek všem doporučil, je na co se dívat. ()

BaseDallas

Podľa mňa najlepší ST film s posádkou z The Next Generation. Na začiatku tohto seriálu, mi Jonathan Frakes pripadal ako modelingový panáčik, ktorého Roddenberryho odkazy moc nezaujímajú, no časom sa pekne zžil s témou a ako vidno, aj si ju nesmierne obľubil. Ako režisér, ma veľmi príjemne prekvapil, s citom dal do filmu naozaj všetko, čo mal obsahovať a obohatil ho svojským humorom, bez ktorého by nebol tak zábavný. Ako Riker stál akoby trošku mimo filmu, s nadhľadom si užíval režírovanie a vtipné repliky, ktoré zahrejú najmä srdcia bijúce pre Startrek. Okrem neho, celé obsadenie bolo výborne zohraté (net divu, po toľkých rokoch) a fajn sa pozeralo aj na "hosťujúcich" hercov (Alfre Woodard). Za najsilnejšiu scénu považujem apelovanie Lily na Picarda, aby prikázal opustiť loď, pri ktorej ma vždy mrazí. Charizmatický Sir Patrick jednoducho vie, aj preto bol TNG najobľúbenejším spomedzi ST seriálov, aj medzi laickou verejnosťou. Dobrých scén je ešte mnoho, ale spomeniem aspoň boj v beztiažovom stave, a scénu, keď Picard vysvetľuje Lily fungovanie spoločnosti v budúcnosti. Ide o jednu zo základných myšlienok, na ktorej bol postavený celý ST. Tieto veci mnohí prehliadajú, ale toto je podstata, a to, čomu sa Startrek hovorí. Pre porovnanie, v najnovších dvoch Abramsových filmoch, tieto odkazy nevidím a preto, aj napriek remeselne vysokej úrovni, považujem jeho výtvory za slabšie. / Nie som si istý, či Jerry Goldsmith urobil niekedy lepšiu hudbu pre ST. ()

the_weaver

Dve línie deja - banálny prvý kontakt a nemastný-neslaný boj s Borgami↵  Začať film vesmírnou prestrelkou Hviezdnej flotily s Borgami a po pár rýchlych záberoch mať po nej je trestuhodne premárnená príležitosť. Čakal by som epický súboj ako na začiatku Pomsty Sithov, o ktorom by trekkies rozprávali ešte svojim vnúčatám a miesto toho vidíme len pár výstrelov s výbuchom na konci.↵  Rozum zostáva stáť aj nad tým, že v nej Hviezdna flotila nepoužije svoju najlepšiu loď len preto, že nimi ustanovený veliteľ by mohol byť "zaujatý". To je asi tak vierohodné ako predstava, že Američania by sa rozhodli nezhodiť na Japonsko atómovku len preto, že pilot, ktorý mal mať v ten deň službu, bol zamlada šikanovaný japonským spolužiakom.↵  Borgovia sa ukázali ako ozajstní pôžitkári, keď si vo svojom úli udržujú presný tlak, vlhkosť a teplotu 39,1 °C, ale keď treba, tak bez frfľania a hlavne bez skafandrov makajú v otvorenom vesmíre a v žiari slnka. Chcel by som vedieť, akú značku opaľovacieho krému a štupľov do uší používajú!↵  Pasivita Borgov pri hájení svojich pozícií (napr. pri inštalácii vysielača) je tiež zarážajúca. Aj blbý pes vie, že keď sa niekto blíži k jeho kosti, tak ho treba odohnať skôr než mu tú kosť uchmatne, ale kolektívne mysliaci Borgovia sa snáď domnievali, že Picard im ide na pomoc. BTW, zriadiť si centrálu v miestnosti so zásobníkom žieraviny a pozvať si tam neprispôsobivého protivníka je tiež veľmi duchaplný nápad, ktorý si vyslovene žiada o pokus o vyvrátenie motta "Resistance is futile".↵  Borgovia zjavne z oka vypadli tvorcom filmu, ktorých predstava o výskume a vývoji revolučnej "raketovej" techniky končí pri permanentne ožratom ziskuchtivom sukničkárskom kutilovi v garáži za jeho obľúbenou krčmou, ktorému k dokonalosti chýbal už len v ruke joint alebo pixla s riedidlom. Skvelý idol pre mladé nádeje fyzikálnej vedy v publiku. O NASA/ESA/Roskosmos s mnohomiliardovými rozpočtami zrejme tvorcovia nikdy nepočuli. ()

ondra.p

Nejlepší Star-Trek. Aneb: "Dnes se podíváme do minulosti na to, jak začal svět Star Treku". Nejoblíbenější Trekkie film už od dětství. Krásných 90%. ()

Bragi66

Stará a dobrá parta kpt. Pickarda, to ano, ale panákovití nemotorní Borgové a ten rozpustilý Zefram Cochrane! Je fakt, že jinak jsou startrekové příběhy hrdinské a morální, ale tenhle moc příkladný není. A ty pozemské dekorace jsou také trochu odbyté. ()

Tomas.Abi

Nejlepší Star Trek film s Picardem, který je vypiplaný v každém detailu. Efekty, které i v dnešní době vypadají lépe, než nějaké CGI bordely v Marvelovkách či DC. Námět a scénář ? Naprosto skvělý, i když už mnohokrát recyklovaný. Cestování v čase, napravení minulosti a samozřejmě i pomsta, která je na celém příběhu tím nejsilnějším a vlastně i hlavním námětem, který se snaží jít více do hloubky. Ovšem musíme přiznat, že vše bylo postaveno na bedra Patricka Stewarta, který je opět bravurní a hlavně díky němu stojí tento film na pomyslném vrcholu Olympu filmů ze světa Star Trek. Navíc když v jedné z nejemotivnějších scén jedna z postav přirovná kapitána Picarda ke kapitánu Achapovi honícím se za Bílou velrybou, musíte uznat, že toto není obyčejný sci-fi lunapark, který Vás chce utáhnout na barevnou blasterovou smršť s pár pěknými děvčaty ve spodním prádle, kterou nám servírují nové Star Trek filmy. Zde jde o pokrčování série Nové generace, kde se snaží být příběhy daleko komplexnějšími a hlubšími. Interakce kapitána s jeho posádkou, která stojí v bezvýchodné situaci funguje skvěle a budování postupné atmosféry je magnetizující. Pak zde máme druhou dějovou linku filmu. Příběh výsadku, který s užívá pár dní na čerstvém vzduchu na povrchu Země, aniž by tušil čemu čelí její kapitán s jejími kolegy. Její příběh je pravým opakem, s jistým nádechem komediálnosti, než je tomu na palubě Enterprise. Kupodivu tento mix stylů funguje a film si stále udržuje svou temnou atmosféru a to  hlavně díky tomu, že obě pasáže filmu plynou od jistého bodu nezávisle na sobě, aby se na konci opět protnuly. Dle mého soudu jeden z nejlepších, možná že i nejlepší Star Trek film, který spatřil světlo světa. Promiňte kapitáne Kirku, Spocku, Kostro i Scotty. ()

Segundo

Přes množství drobných logických chyb a nesrovnalostí je tohle ten nejlepší film ze světa Star Treku vůbec.  Za vyzdvižení stojí také vynikající soundtrack. Žijte dlouho a šťastně! ()

FiVe

To je ono. Takhle si představuju dobrodružství Hvězdné flotily. Ne nějaké plkání a halucinace z třetího patra jako v předchozím filmu. Dávám plnej počet, pže jsem v to ani nedoufal. Rozhodně pochvala za speciální efekty. ()

gulas

Skvělá záležitost. Zefran Cochren je nedostižný. Jenom jsme se nedozvěděli zdali by borgům skutečně pomohl hojivý krém. O to víc nepříjemné bylo, když J. Frakes dokázal dva roky na to vytlačit Vzpouru. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze