Casablanca

• Česko Casablanca (viac)
USA, 1942, 102 min

Jeden z najkultovejších hollywoodskych filmov všetkých čias sa odohráva počas II. svetovej vojny na neokupovanom území Maroka, v Casablance. Tá sa stala prestupnou stanicou pre utečencov a členov odboja, ktorí sa pred hrozbou nacizmu snažia utiecť z Európy. Casablanca je však aj rajom pre špiónov, zradcov a podvodníkov, snažiacich sa vyťažiť čo najviac z vojnovej situácie. Centrom nočného života mesta, ale aj miestom, kde sa vybavujú dôležité obchody, predávajú víza, dokumenty a informácie, je Rickov bar. Jeho majiteľom je Američan Rick Blaine, muž, ktorý sa obrnil cynizmom, aby dokázal na tomto kolotoči ľudských osudov prežiť a zostať pritom nad vecou. To sa mu však darí iba dovtedy, kým do jeho baru i života opäť nevstúpi Ilse, s ktorou kedysi v Paríži prežil osudovú lásku. Ilse ho pred ich plánovaným útekom z okupovaného Pariža bez vysvetlenia opustila. Teraz sa s Rickom znovu stretáva a chce jeho prostredníctvom získať tranzitné víza. Ilsa totiž do Casablancy pricestovala so svojím manželom Victorom Lászlóm, vodcom odboja, ktorý musí utiecť do Ameriky. Rick tak zrazu stojí pred dilemou: riskovať krk kvôli žene, ktorá ho v minulosti zradila, alebo zachovať si vlastnú neutralitu? Situácia sa však pre zmení, keď zisťuje, aké dôvody pred rokmi Ilsu viedli k úteku z Paríža. Film získal troch Oscarov - za najlepší film, réžiu i scenár - a vďaka charizme svojich postáv i melodramatickému príbehu sa natrvalo zapísal do zlatého fondu kinematografie. (STV)

Blacks

Dlouho jsem se k téhe černobílé filmové legndě odhodlával, až jsem jí shlédnul za jednoho dlouhého večera a nelituji ani na vteřinu. Ten film je úplná pecka. Ukazuje drtamaické událolsti na pozadí milostného trojúhelníku a to vše se skvělým humorem, vřele doporučuji. ()

Faramir

Ve válce se dá bojovat různými způsoby, do druhé světové se na obou stranách zapojil i film. Malá bitva se může odehrát i v nočním baru, nebojuje se však zbraněmi, ale zpěvem. Jsou hymny melancholické, kde se občané zamýšlejí nad krásami své země a jsou hymny bojové, které volají: "Občané do zbraně!" V době, kdy byl film natočen ještě nikdo netušil jestli zvítězí "děti vlasti" (enfants de la Patrie) anebo ti jimž byla otčina "nade všecko na světě" (Über alles in der Welt). Výsledek malé bitvy ve filmovém baru nakonec správně předpověděl i výsledek velké války ve skutečném světě. "Play La Marseillaise! Play it!" https://www.youtube.com/watch?v=kOO9GsiMb1g ()

LadyPupu

Nádherná Ingrid Bergman a okouzlující Humphrey Bogart v jednom z nejkrásnějších filmů všech dob. Perfektní dialogy, legendární milostný příběh a emotivní hudba Maxe Steinera. Moje melodramatická srdcovka. ()

Dado

Punc klasiky Casablance prischol rozhodne právom a dovolím si tvrdiť, že tak, ako oň neprišla doteraz, sa ho nezbaví ani v ďalekej budúcnosti. Áno, je pravda, že na dnešného diváka môže milostný trojuholník a dianie, ktoré okolo seba nutne ovplyvňuje, pôsobiť značne naivným a sentimentálnym dojmom. Pokiaľ však túto zvláštnu pachuť, ktorú so sebou nesú mnohé legendárne filmové počiny minulých generácií, spoločne s niekoľkými ďalšími drobnosťami dokážete prehltnúť, odmenou vám bude pôsobivá atmosféra doby, skvelé herecké výkony nielen v podaní predstaviteľov hlavných hrdinov a predovšetkým vynikajúce dialógy, v ktorých scenáristi dokázali pozoruhodne skombinovať prvky romantiky, drámy i komédie. (90%) ()

danoo

Legendárny, dnes už klasický film ponúka nielen ľúbostnú zápletku, ale aj napínavý politický príbeh s kriminálnymi prvkami. Bogtart a Bergmanová vytvorili jeden z najslávnejších mileneckých párov 20 st., ktorých spoločná láska nielen doznieva, ale aj postupuje na vyššiu úroveň v roku 1942 vo vichistickej Casablance. ()

Cushing

Ale jo, porád, proč ne -- takový melodrámek. Proč to ale figuruje na vrcholu nej nej filmů všech dob, to je mi záhadou. Chemie se nekoná. Možná bych musel bejt Američan, aby mi to došlo. ()

BS

Byl jsem na vážkách jestli čtyři nebo pět. Přesvědčil mě Bogart, který byl vážně skvělý a scéna s Marseillaisou byla opravdu hodně silná (až mi běhal mráz po zádech). Slabších pět. ()

Triny

Casablanca.. To je prostě pojem! Romantická ubulená limonáda (jak by řekl Rimmer), ale i tak to prostě bylo... něco! Ani tak bych ale nesouhlasila s označením "nejromantičtější film všech dob", jak to někde nějaký pisálek nazval.. Ale na 4* to určitě má, už jen kvůli Samovi a jeho "kouzelnému" pianu:) ()

MiCM

Tak průběh mi teda nepřišel nic extra (prostě sitcom), ale ten konec je krásný... Kdoví jak by to na mě působilo, před několika desetiletími..to už neposoudím.. ()

Micro41CZ

Jediným významným plusem byl charakter Bogarta (když nepočítám jeho takřka pohadkově abstraktní a patetickou lásku se všemi následnými motivacemi) a jeho cynické opovržení vším. Jinak hodně průměrný a zbytečně tlačící na pilu (explicitně - klidně použiju znovu to slovo - PATETICKÝ v symbolech i jejich ztvárnění) snímek s často topornými dialogy a rádoby emotivními scénami a prvky na efekt. Čekal jsem víc. O hodně víc. ()

T-pack

Když už i můj profesor literatury, kterej nemá filmy moc v lásce, doporučuje, abychom Casablancu zhlédli co nejdříve, tak dobrá, já se teda kouknu. A přestože není zápletka nic revolučního a nevídaného, tenhle snímek dokáže přesto mnoha věcmi nadchnout, počínaje dobou vzniku a historickým kontextem, ale hlavně, páni, hlavně těmi postavami. Už dlouho (a jestli vůbec někdy) jsem neviděl tak úžasně barevnou škálu vedlejších postav, které dokážou být ploché, svým způsobem až jednorozměrné, a přesto mít svou nenápadnou skrytou hloubku. Kašlete na cynika Bogarta a jeho pletky s Bergmankou, co tahá tenhle snímek nahoru je zdánlivě bezpáteřní policajt Louis Renault, kterej dokáže zůstat nad věcí. Co tenhle snímek tahá nahoru je Sam, archetyp černého sluhy i přítele. Je to Laszlo, přítel hlavní hrdinky a hrdinův sok v lásce, kterej ale není kretén – tak, jak tomu bejvá v dnešních romanťárnách. Je to neskrývané základní lidské drama i břitké dialogy, co tenhle snímek tolik přibližuje srdci diváků. My nechceme věci komplikované. My chceme komplikace v zápletkách řešené svým způsobem velmi jednoduše, a to přesně Casablanca umí. ()

BoncheR

What watch? Ten watch. Such watch?.... Takú geniálnu klasiku som azda ešte nevidel. Vo všetkých smeroch nádherné spojenie multikulturalizmu, francúzštiny, originálneho deja a humoru. Magnifique! ()

TerezD

Z neznámého důvodu jsem dlouho Casablance vyhýbala, ale nakonec jsem se vyhecovala a řekla si, že tuto klasiku je hřích nevidět. Udělala jsem dobře a Casablancu si opravdu užila. Jedná o jeden z největších počinů klasického Hollywoodu, cynický Bogart a Ingrid Bergman zde hrají svoji životní roli. Tenhle film funguje jako multižánrová bomba, která opravdu funguje a vše do sebe krásně zapadá. Pro tehdejší publikum, které bylo silně poznamenané probíhající válkou musela být Casablanca nadějí v lepší zítřky. To je jeden z důvodů, proč nemohu dát plný počet, sice jsem si film užila, ale mé pocity byly jiné než v době jeho vzniku. ()

Brandon

Casablanca je jedna lehce nadlimitní porce koncentrovaného sentimentu. Ale i přesto je po tolika letech svěží, vtipná a líbivá. Ingrid Bergman je ... nemám slov a Humphrey Bogart je asi nejvíc cool milenec, co jsem kdy viděl. ()

Mihail123

"Kiss me. Kiss me as if it were the last time." I keď nie jeden z najlepších filmov, ale ako najlepšia romanca jednoznačne áno. Dokonalý Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová. Film s nepopísateľným kúzlom. ()

Tomesh

Ulízaný! Měl jsem pocit, jako by mi ho chtěl hlavní hrdina neustále přeblafnout! Relativně svižný střih s ohledem na dobu vzniku! ()

Millanium

K tomuto filmu jsem přistupoval trochu s despektem, jelikož jsem si myslel, že se jedná jen o jeden z prvních slaďáků. Film mi však velice příjemně překvapil - a to především netuctovým závěrem. Na rozdíl od jiných starších filmů zde není 70tiletý rozdíl prakticky znát. 85% ()

Tomatáš

Úžasný film..Vše již zde bylo řečeno. Klasika, která i dnes nezklame!!!Je pro mne fascinující fakt, že film byl natočen uprostřed války..Filmový zážitek. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána

25.07.2008

Captain Blood z roku 1935 je snad největší klasikou pirátského žánru. Na kapitánském můstku tehdejší megahvězda Errol Flynn, u kormidla pozdější tvůrce Michael Curtiz, na vlajce zlatem vyšitý nápis… (viac)

Casablanca na indický způsob

Casablanca na indický způsob