Oliver Twist

• Česko Oliver Twist (viac)

19. století, Londýn. Oliver Twist osiřel v raném věku a nyní musí žít v chudobinci, který řídí odporný pan Bumble. Již tak skromné denní příděly chlapců jsou jeho zásluhou ještě tenčí. Zoufalý, přesto však rozhodnutý, Oliver uprchne a splyne s davy v ulicích Londýna. Nemá v kapse ani penny, je sám. Fagin, šéf místních malých kapsářů, ho však vláká do světa zločinu. Oliverova záchrana od laskavého pana Brownlowa je pouze začátkem řady dobrodružství, která jsou příslibem lepšího života. (oficiálny text distribútora)

Chise

Vybrat si k filmovému ztvárnění literární klasiku, to je sázka do loterie. Roman Polanski je ovšem zkušený režisér, tak proč mu nevěřit. Moje očekávání však byla poněkud zklamána. Hlavní hrina bohužel postrádal charisma jako Česká republika funkční vládu a lépe zahrál jeho malý kolega Harry Eden. Příběh postrádá dominantní postavu i motiv. ()

tempus

Na začátku jsem si myslel, že to bude životopisný film (chtěl jsem se nechat překvapit a před tím jsem věděl, jen o ději se sirotkem). Klady tohoto filmu jsou správně budované napětí a stupňování, a to od chvíle, kdy dorazil do Londýna. Pokud bych to měl přirovnat charakterově, tak tento film, byl by asi Fany a Alexandr (film Bergmana), ale natočeno mnohem přívětivěji pro diváka 21. století. Atmosféra byla vyjmečná, nějak tak bych si představoval natočení nejlepší knihy, kterou jsem zatím četl (Bartimeova trilogie) s Nancy, kterou bych obsadil do jedné z rolí (Kitty). Přimhouřím oko nad začátkem a dám 5*. PS: pokud byste chtěli vidět vážnou postavu Filipovského, tak mi ho dost připomínal (jak hraním, tak i fyzicky) Fagin. ()

PALINO

Škoda, že Roman Polanski pristúpil k známej literárnej klasike príliš formálnym a neosobitým spôsobom, jeho OLIVER TWIST je síce rozhodne dobrým filmom, ale nedokázal vo mne vyvolať výraznejšie filmové emócie a až na pár výnimiek pôsobí skôr chladným ako vrelým dojmom. Herecké obsadenie ale poteší, Barney Clark v úlohe Olivera rozhodne nesklamal a Fagin Bena Kingsleyho je skutočne zaujímavou kreáciou. Zato Rachel Portman odviedla iba svoju rutinu, čo je škoda, pretože aspoň jeden krásny a dojemný hudobný motív ála Pravidlá muštárne alebo Legenda o slávnom návrate by sa sem nesmierne hodil. Ale taký je OLIVER TWIST, miestami pripomína málo pocukrovaný koláč; dá sa jesť, ale nie je to ono. ()

cab

Zfilmovani klasickeho dila Oliver Twist od Dicekense se dle meho mineni nemohlo dostat do lepsich rukou nez jsou ty (Roman Polanski). Mel jsem s romanem docineni ve skole a nebylo to nikterak zazivne cteni. Ale prejdeme k deni ve filmu, kde se seznamuje se zminenym chudackem, ktery se dostava do sirotcince a nasladne k neprilis vlidne rodince od ktere utika do Londyna. Utahany z daleke cesty a bez penez prijima pomoc od zlodejicku vedenych Faginem (Ben Kingsley nalicen k nepoznani). Stestena ho zavede az do domu bohateho a laskaveho samotare Brownlowa, ktery si ho oblibi, ale ruky zlocincu jsou dlouhe a dostanou neboho Olivera zpatky do sychravych ulic. Donuti ho se vloupat do Brownlowa domu, ktery se stretne ve streleckem souboji s hrubianem Billem a strelba skonci poranenim Olivera. Nasleduji dalsi eskapady, uteky i nejedno prekvapeni, az vse vyvrcholy zdarnym koncem Olivera v dome osamoceneho Brownlowa. Herci exceluji, ale z predlohy se vice vypotit neda a par lacine vypadajicich scen je takrka nemozne se vyvarovat. 60% ()

wosho

Dobra adaptace školní klasiky s nádhernou výpravou skvostně odporným Kingsleym trošku sráží vaz krapek dlouhá stopáž a příliš čítankovitě pojatá režie. ()

Castorr

Skvělé zpracování Twista od Polanského, možná jsem čekal o trochu lepší film, ale i tak je to asi nejlepší film o Oliverovi. ()

Saboter

Po krátkým zamyšlení musím své hodnocení opravit na 3*, protože se jedná o ponurý příběh, a spíš se mi to jeví jako rodinná pohádka. Takový až pohádkový příběh. Mohlo to být skvělý drama, ale málo hrocený. Režisér ani herci se nepředvedli. ()

Hanys_

Zmatený Barney "Twist" Clark pobíhá křížem krážem Barrandovem a příhody, které zažívá, jsou (až na pár vyjímek) strašlivě nudné. Na vině možná bude už ta předloha (nečetl jsem), u které by ale mohla být zase plusem temnější atmosféra. Ta mi tady totiž chyběla (ikdyž se to chvílem temně tvářit snaží..). Suma sumárum vylezl z toho nejslabší Polanski, co jsem zatím viděl. 5.5/10 ()

Janega

Hlavné knižné rozuzlenie s dedičstvom chýbalo, čo je na škodu, lebo by to druhej polovici filmu dodalo trochu šťavy. Takto to po zaujímavej prvej polovici, kedy sme s Oliverom spoznávali ťažký osud v Anglicku v 19. storočí, dostali už len uťahané finále. ()

derryl

Je vidět, že Roman Polanski natáčí dobré filmy, má cit pro výběr látky a obecně umí ve filmu "chodit," to je patrné i na Oliveru Twistovi, takže dílo hodnotím velmi kladně a již nyní se těším na jeho další kousek. Všechny složky Olivera Twista jsou dokonalé, hlavně zaujme výprava a herecké výkony. Výborný film. ()

Radim

Převést notoricky známou klasiku na plátno s sebou vždy přináší velké úskalí - diváka není možno ohromit dějem, je třeba na to jít z jiné strany. Polanskemu se to daří jen částečně. Určitě ohromí výprava a ex- i interiéry, tady není co vytknout, také atmosféra je odpovídající. Už se mu ale nedaří držet tempo filmu a dynamiku postav. Film ale v každém případě (alespoň u mě) vyvolával poměrně silné emoce. Na závěr ještě jednu poznámku: Přestože se ve snímku neobjevuje přímé násilí, je poměrně hodně drastický. ()

David661

Stručně: Nejprve, co se mi líbilo: Krásné exteriéri a interiéri, hezky "ošumtělé" kostými, pěkná hudba. Teď to, co se mi nelíbilo: Příběh zachycuje pouze to důležité (viz. příchod do Londýna), o Oliverovi Twistovi víme vlastně jen to, že je chudák (jestli je chytrý nebo hloupý, to už můžeme jenom hádat) a chvílemi je film poněkud roztahaný - čtyři hvězdy jsou pro film akorát :) ()

Strandmon

Příliš moc dojemný příběh bere předloze to její kouzlo. Jinak se film od předlohy tolik nemění. Přesto je tento film nejlepším ztvárněním té předlohy. ()

vander19

Zrejme najznámejšia Dickensovka, ktorá dostala niekoľko rôznych verzií sfilmovania. Od klasických filmových rodinných drám až po animované filmy. Hlavne jeden animovaný film resp. rozprávka o Oliverovi Twistovi mi z mladosti utkvela v pamäti. Strašne sa mi páčila a veľmi rád by som si ju pozrel znovu. Avšak takto som si to mohol nahradiť očami R. Polanského ako on videl život tejto malej polosiroty. Musím priznať, že aj keď film nie je bohvie ako pútavý a občas má dosť hluchých miest, tvorcovia sa krásne pohrali s atmosférou. Toto prostredie mám veľmi rád a preto film po nočnom záťahu bol veľmi milým spestrením na poopičné stavy, ktoré mi krútili hlavou. Doslova s láskou som si vychutnal scény ako malé deti nasávajú a fajčia, mne bolo tak špatne, že ani na cígo sa mi nechcelo. A vďaka pomoci Polanského filmu som porazil opicu ako Oliver svoj nepríjemný osud. ()

Ollie235

Temnotu anglické spodiny 19. století vylíčil Polanski parádně. To je však jediné pozitivum, které mě napadá. Přišlo mi to celé tak nějak směšné. Některé scény neměly logiku a působily na mě jako nepromyšlená fraška. Navíc se mi vůbec nelíbili herci. Pořádné zklamání. ()

Emzet

Jak mám Polanského rád, tak ho tady nevidím. Kýčovité prostředí, celkový velice nepříjemný puch průměrnosti... Námět Olivera Twista je "výhodný" - až příliš snadný ke zpracování, divácký úspěch je zaručen. Polanski, máš tohle zapotřebí? ()