Ostrieľaný major americkej armády má za úlohu vyslať za nepriateľské línie skupinu mužov, ktorí sú schopní všetkého, na samovražednú misiu. Jej účastníkmi sú tvrdí chlapi, ktorí boli odsúdení na smrť, alebo na dlhoročné tresty. Ich úlohou je pozabíjať nemeckých generálov na prísne stráženom zámku vo Francúzsku... (RTVS)

Trinculo

"Tak budete smrdět!" Film o tom, že armáda je v podstatě největší ukazňovací stroj vůbec. Nejdřív sebere všechny co najde a co vyhovují a pak ty, co nechce pozabíjí sama. Zajímavé je podívat se na to jak málo a jak jsou zastoupeni Němci v tomhle filmu. Většinou jen zdálky a většinou neexistuje žádná interakce mezi nimi a hrdiny, která by se neodehrávala doslova na ostří nože. Ten největší a nejdelší boj sváději hrdinové sami ze sebou nebo s povinostmi, které musí dodržovat v armádě Spojených států. Film možná naráží na fakt, že armáda Spojených států je opravdu třídič lidí, sebere kohokoliv a kdo se vrátí stane se člověkem. ()

japekli

Ve mým jinošství pro mě TOP válečnej film. Nejenom teda střílení a zdařila se víceméně i náprava hříšníků, ale ke klasickýmu drilu byl šéf schopnej dopřát mužstvu i něco né zrovna dle šablony. ()

honzzaq

The Dirty Dozen je jeden z vrcholů žánru bunch of guys on a mission, ale stejně to nakonec byl až Tarantino, kdo nechal Tucet špinavců řádně zparchantět a dodat jim říz, který tomu původnímu filmu trochu chybí. Zejména na konci jsme svědky na svou dobu až zběsile rychlého střihu, který ale stejně nedokáže odvést pozornost od poměrně mechanického vyprávění. Je sice zábavné sledovat řemeslně výborně natočenou akci, na druhé straně ale divácký zážitek trpí předvídatelným pořadím vyřazování jednotlivých postav z boje, nehledě na jejich občasné supermanství (po nepřesném zásahu útočníka zpravidla okamžitě lokalizují a přesnou dávkou ze samopalu ho z efektní otočky likvidují). _____ Jestliže ale z pohledu dnešního diváka zastarala určitá dějová schémata a vývojová linie jako celek (resp. máme diváckou zkušenost s nespočtem variací podobných příběhů), dílčí úseky na své působivosti neztrácejí, a to zejména ty, které hrají na komediální notu. Doménou The Dirty Dozen jsou totiž skvěle napsané a výborně zahrané postavy, které na rozdíl od stále více vyčpělých zápletek budou fungovat pořád. ()

kolly13

Výživné vojensko-válečná drama. Víc mě bavila první část a trocha té vojenské psychologie. Některé akční scény zaváněly amatérismem, herecký um to naštěstí dohání. Lee Marvin, hmm, tomu říkám charisma. John Cassavetes, tak si představuju herecké nasazení. ()

Aidina

Jeden za všechny, všichni za jednoho. I tak by se dal popsat nádherný film s hvězdným obsazením - Charles Bronson, Jim Brown, Telly Savalas, Lee Marvin, Donald Sutherland a John Cassavetes. Odsouzení vojáci mají před sebou ten nejobtížnější bojový úkol, sebevražednou misi, proniknout do střeženého zámku, kam přicházejí za zábavou ty nejvyšší německé šarže. Scény, kdy se tato partička dvanácti rebelů připravuje na svůj úkol ve výcvikovém táboře, patří k těm nejlepším z filmu. ()

hony23

Neoddiskutovatelná klasika válečného dramatu okořeněná černým humorem a skvělým hereckým obsazením. Ano, určitě by se dalo filmu i něco vytknout, ale já nechci a s chutí se na to dívám pokaždé, když to reprízují. ()

Kozlowski8

Válečné drama o skupině odsouzenců za těžké zločiny, kteří jsou vybráni a vycvičeni na sebevražednou misi. Jejich ůkolem je zničit zámek v okupované Francii, v němž je vyvíjen a skladován nebezpečný plyn a ještě před tím osvobodit zde držené vědce... Zajímavý příběh s dobře napsanými a velmi dobře psychologicky vyobrazenými postavami a výborně vystavěnou atmosférou, která houstne a graduje s gradujícím napětím. Vše podpořeno příznačnou hudbou, měnící se z hlasitého marše do klidné, poetické polohy. V těchto atributech, spolu s vynikajícím Lee Marvinem, vidím hlavní sílu filmu. Je samozřejmé, že mnohé scény, jako například rvačky, by v současnosti byly natočeny - co se týče technické stránky, kamery, střihu - dokonaleji a přesvědčivěji. Tyto lehce naivní a ne úplně dokonalé scény u starších filmů však často velice rád toleruji a naopak - často jsou mi milým důvodem k pousmání. V tomto filmu je to třeba vcelku výrazná topornost a neohrabanost Tellyho Savalase při některých "akčnějších" scénách (ve vězení, kdy se jeden z vězňů snaží uprchnout, nebo rvačka při výcviku). Výborný a nezapomenutelný film. 90%. ()

zigy

Největší požitek z tohoto CHLAPÁCKÉHO filmu musíte mít, pokud jej vidíte poprvé a nevíte, kdo a jestli vůbec někdo přežije (podobný efekt jako u Sedmi statečných). Ten religiozní šílenec Savalas jim to celé zkazil, to mě vždycky štve......výborný Pavlata v dabingu jako rebelant Cassavetes....nejoblíbenější postavou však zůstává lehce zaostalý, avšak sympatie vzbuzující Pinkley - Sutherland. Co na tom, že Němci padají z oken jak hrušky, a realističnost pokulhává víc než Jeoffrey de Peyrac.....ten film má prostě koule. ()

OzzyCobain

Myšlenka filmu je nádherně poetická. Vyvrhelové, nechtění lidé, zločinci a vrazi. Spodina společnosti, je nucena bojovat za záchranu té samé společnosti, jež je odsoudila k záhubě. Tento film si nebere servítky a krásně dokazuje že ani Američani nebyli svatoušci. Povraždit Německé důstojníky i s jejich rodinami? Nemáme s tím problém! Znásilňovat Němky? Nemáme s tím problém! Střílet do nevinného personálu? Žádný problém! Válka je zlá a zlo je pácháno každou stranou. Neexistují hodní ani zlí. Jsou jenom lidé. A tento snímek, ačkolic se snaží Ameriku co nejvíce glorifikivat, to ať už zámerně, či omylem dokazuje. ()

PTuranyi

Celkom fajn film, ale má svoje chyby. Hlavne v bojových scénach. S výmenou zásobníkov sa tu nikto neobťažuje a strieľa sa v dávkach vskutku guľometných. No a nepriateľ je vždy zasiahnutý, napriek tomu, že je to skrytý odstreľovač. Napriek tomu, že zo začiatku sa film tvári ako vážny a dramatický, uprostred sa mierne zvrhne v ľahkú komédiu ale ku koncu sa vráti k vážnemu tónu. Napadá mi ešte podobnosť s Tarantinovými Hanebnými bastardmi. ()

Peršanka

Ty tři hvězdy dávám za nostalgii, za to, že Charles Bronson uměl chodit tak ztepile a vzpřímeně, za napětí ve chvílích hrozící vzpoury (holení ve studené vodě), za toho protivného týpka, co chtěl zdrhnout (škoda, že se mu to nepovedlo). Víc nemůžu, neb je to děsně naivní pojetí války. Stmelování kolektivu a chvíle pohody před akcí-častuška. Zkuste raději Cesty slávy od Kubricka. ()

chingy

prvé tri štvrtiny filmu boli naozaj skvelé, proste fantázia. Jedna hviezdička dole len za podla mňa dlhý ( možno zbytočne ) záver, kde som sa tešil na akčné vyvrcholenie celej akcie. Výcvik bol ale super a úplne najlepšie bola skúška jeho zverencov proti výberu jeho nadriadeného. A samozrejme fantastický herecký výkon Lee Marvina. Hneď idem kuknúť dvojku... aj keď očakávam, že ako obvykle ma pokračovanie znova sklame. ()

surprise

Akční, válečný a přesto s anglickým klidem vyprávěný příběh s bouřlivým finále na závěr. Klidnější části mě kupodivu bavily více, než výbušné, ale napětí nechybělo nikde. ()

mmajjkii

Válečné filmy dvakrát moc nemusím, ale tohle bylo vcelku povedené. První asi dvě hodiny koukáte na bandu vězňů a majora americké armády (L. Marvin), vcelku se pobavíte a rozhodně se nenudíte. Bídných je až asi posledních 30 minut, kdy nastupuje válečná scéna, to jsem měl chuť hrát ruskou ruletu s plně nabitou :D, ta poslední část je fakticky zabitá. Kdybych to vypnul před ní, možná bych váhal, mám-li dát 5*, ale takhle jsou to jasný 4*, IMDb 7/10. ()

adako

Úplne typický vojnový film aké sa točili na konci 60-tych rokov. Ak by z nich niekto robil sériu môže si k tomuto snímku kľudne pridať Kam orli nelietajú, Most u Remagenu, Hájili jsme hrad ale aj Velký útěk. Niekomu ten štýl vyhovuje, niekomu nie. Mne napríklad áno. V tomto konkrétnom filme sú skvelé hlavne prvé dve tretiny, teda výcvik, akcia samotná už trochu stráca dych. Oveľa lepšie by to prepadnutie zámku vyznelo na spôsob Kam orli nelietajú, ale to je asi skôr o predlohe. Divák by mal pre lepší zážitok odignorovať z filmu fakt že za KAŽDÝM ale fakt každým rohom alebo kopčekom číha nemec, a že každého nemca treba zabiť dvakrát, lebo inak sa preberie a nasolí to do teba zozadu. Inak fajná klasika pretekajúca hrdinstvom a sem tam okorenená aj napätím. ()

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (viac)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (viac)

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

10.01.2020

David Ayer (Sebevražedný oddíl, Patrola) je ten typ tvůrce, který má rád prsty ve více projektech najednou. Díky smlouvě s Warnery například mohl natočit dvojku Sebevražedného oddílu, tu ale nakonec… (viac)

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

17.12.2019

David Ayer hodlá poslat partu nejhorších kriminálníků na sebevražednou misi. Ne, nechystá další Suicide Squad, tu má momentálně v péči režisér James Gunn (Strážci galaxie). Ayer místo toho napíše a… (viac)