Claymore

Japonsko, 2007, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Claymore - z polovice človek, z polovice netvor. Vytvorené ako zbraň na zabíjanie príšer, z ktorých samy vzišli. Ich život ovládaný tajnou organizáciou nemá iný zmysel. Až raz... prišiel chlapec, vynorili sa spomienky a nalinkovaný scenár nabral nečakané obrátky. Ujala sa ho, a napriek všetkým nezomrela... pre neho. Ale on začína chápať, že svet, v ktorom žije, nie je len čierno-biely a zlo, ktoré sa tak snažili zničiť, má prekvapivo dobrú tvár, zatiaľ čo dobro bojuje čoraz podlejšie. Anime seriál z produkcie Madhouse Studios prináša netradičný pohľad na otázky dobra a zla, zabalený v sympatickom akčnom háve, odohrávajúci sa v alternatívnom stredoveku, kde vám prekrásne "Striebrooké čarodejky" ešte stále dokážu zasiahnuť srdce (veľkým mečom). Pozn. - Vďaka veľkej miere násilia a stále prítomnej sexualite nevhodné pre mladšie publikum... (mrksik)

Eddard

Po 26 dílech. Obrazově efektní slepenec poměrně provařeného příběhu o tom, jak se polodémonické lovkyně démonů vypořádávají se svými traumaty a démonskou podstatou. Na zabití času to není nejhorší a fanoušci soubojů na meče v nadlidských rychlostech si příjdou na své... ale to je samo o sobě málo. Dodatek: 26. díl byl tak příšerný, že musím hvězdu ubrat... nic patetičtějšího a přehnanějšího si už ani neumím představit. 40% ()

mandelbrot

Po nic extra začátku příšlo několik opravdu výborných dílů, ale přibližně od poloviny seriálu začal Claymore trochu docházet dech. Opravdu špatné to ale začalo být ve chvíli, kdy se děj přesunul do města Pieta a seriál se začal odchylovat od mangy. Autoři ve snaze alespoň trochu uzavřít většinu dějových linií sklouzli do hromady klišé a fádní boje s různými monstry už pomalu začaly nudit. Škoda, dějové zvraty v první půli mě dokázaly opravdu nadchnout, celkem překvapující bylo také jak brutálně se děj chová k hlavním hrdinkám. Claire a spol. často končí doslova rozsekány na kusy a nebývalé regenerační schopnosti jim pak přijdou opravdu vhod. Na závěr si neodpustím výtku k animaci. Jestliže velké množstvní času zabírají souboje s různýmí příšerami, je poněkud nešťastné, když spousta z nich působí příliš staticky a navíc ne moc nápaditě. Pocit, že sleduji jen mangu se zvukem jsem totiž měl až příliš často, vyšší rozpočet by určitě neuškodil. ()

Hees

No čo povedať k tomuto pre mňa vrcholu. Je to anime, ktoré mi dalo veľa. Pozrel som to jedným dychom a chcel som viac a viac. Nemám nič čo by som vytkol (viem, že koniec je pre veľa ľudí nekvalitný no nepovedal by som to takto je skôr slabší a nejasný). Veľké meče so značkou ich nositeľky a schopnosťou vyťať s tela mäso no to je žúžo. Rozprávanie príbehu kedy začneme jedným a pokračujeme druhým príbehom aby sme všetko vysvetlili je zo začiatku správnou voľbou. Môže to niekoho pomýliť, ale hlavné súvislosti si každý dokáže do hlavy rýchlo uložiť. Jednoznačne toto odporúčam. ()

prome

Claymore je opravdu zajímavé anime, u kterého se střídají špatné a dobré díly. Naštěstí převládají ty dobré díly, které chytnou a upoutají. Nejvetším zklamáním pro mě byl nakonec závěr. Vůbec nebyl napínavý, souboj sice nebyl nejhorší(oproti předchozím bohužel ubohý), ale já jsem se u jeho sledování smál, což asi nebyl původní záměr tvůrců. Ale závěr nebyl tím nejslabším na celém seriálu. Nejslabším článkem celého anime byla postava Rekiho. Zvláště ve scéně, ve které je Reki s Priscillou v jeskyni. Tu jsem musel opravdu po chvíli přeskočit, abych si nezkazil celkový dojem. Ale abych nepsal jenom zápory, tak mezi hlavní tahouny patří temný svět, souboje(až na výše zmíněný závěr) a celkové vizuální zpracování. Díky bohu, že nešetřili krví. Dávám sice 4*, ale slabší, protože plno otázek zůstalo nezodpovězeno a já nevím, jestli mě ještě vůbec zajímají odpovedi. ()

Laxik

Zajímavý příběh vs. něco, čemu Japonci hrdě říkají repliky... aneb Claymore jako živoucí definice anime. V tomhle démonořeznickém seriálu je to vše. Klasické propriety. Dobrý příběh, zajímavá kresba, dynamická hudba, poezie krve a meče, megasouboje. Ne vše z toho je extra úžasné, ale nic z toho není průšvih... ten přichází až s druhou várkou univerzálních anime motivů. Hloupé postavy, které z jakýchsi nepochopitelných důvodů zapomínají, co všechno uměly dva díly zpět, nedodržování pravidel vlastního fikčního světa, odmítání logiky jako nejhoršího z yoma, snadná vizuální zaměnitelnost bloncek s mečem (i když na to, že je tam tak pět desítek uniformovaně obrněných blonckek s olbřímím mečem, si animátoři poradili docela slušně, to zas jo), ale hlavně stupidní nefunkční dialogy (a monology a vnitřní monology), které většinou slouží jen jako vysvětlení toho, co se zrovna děje. A to i přes fakt, že bych musel být absolutní idiot, abych to nepoznal bez pomocných koleček. Navíc jsou tyhle mrtvolné proklamace tak repetitivní, až to celé vybízí k vymyšlení chlastací hry. Mix Berserka a Hellsingu OVA, tématem, motivy, selháními i kvalitou, bohužel bez highlightů, které se i v těchto málem provarech vyskytly. ()

• Dne 28. května 2009 byla na motivy seriálu vydána i videohra s názvem "Claymore: Gingan ne Majo" od společnosti Digital Works Entertainment. (Hem.m)
  • Název pro postavy Claymore je odvozen od jejich typické zbraně, tedy dvouručního meče. Původně šlo o meč z 15. století, který používali skotští horalové nebo irští žoldnéři. Meč dosahoval délky až 140 cm, měl oboustrannou čepel s kovovou rukojetí potaženou kůží, která byla zakončena kulovitou hlavicí. Meče Claymore se postupně vyvíjely, až se z nich staly meče ozdobné. (Prochy38)