1/2 Mensch

všetky plagáty

M.Macho

EN patří mezi mé nejoblíbenější hudební uskupení. Viděl jsem jejich koncerty i na živo, ale netušil jsem, jak Blixa, Rudolf, MNU, FME a Alexander vypadali za mladých let... Blixův účes a propadlé tvářičky...Vyholená hlava MNU, Einheitova sežraná noha, ohořelá mrtvolka kočky na zádech A. Hackeho...Velmi japonské...to vše propojeno s jejich hudbou se promítlo a zaútočilo na mne stejně jako na dav šílejících, křepčích Japonců v orgiastickém sevření industriální extáze. Protest, agresivita a rasance v jedné hodině... ()

Dadel

Asi hodinový videoklip německých industrialistů Einsturzende Neubauten v režii Sogo Ishii (jinak též Electric Dragon 80000V), točený v nějaké opuštěné ocelárně v Tokiu a některé části jsou opravdu hodně úchylné divadlo - šklebící se pošuci v šílených kostýmech ve skladbě Z.N.S. a všudypřítomný kovový šrot, který kapela využívá místo perkusí, roli dalších hudebních nástrojů obstarává např. bruska nebo pneumatické kladivo. Prostě zážitek pro oči i uši a peklo pro netrénované oči a uši:) Vzniklo ještě několik let před Tetsuem. ()

dwi

Se vznikem uskupení Einstürzende Neubauten se hudební žánry musely rozrůst o novou kolonku – industriál. Bylo to právě album Halber Mensch (tomu ještě předcházel debut Kollaps, jenž se však setkal s nepochopením), které definovalo nový zvukový směr, z drtivé části založený na hlukových projevech. Disharmonie byla pozvednuta na rytmus, kakofonie dosáhla obludných rozměrů. Kombinací rockových nástrojů (baskytara..) s plejádou rachotících předmětů (plechy, trubky, vrtačky, cirkulárky, sbíječky, ale třeba i nákupní košík) dosáhly ojedinělé sugestibility na hudebním poli. Když EN jeli v roce 1985 na japonské turné, požádali právě S. Ishiiho, aby zaznamenal jejich vystoupení. To se stalo více než obyčejnou koncertní nahrávkou, neboť záběrům z „živáku“ je věnována zhruba čtvrtina snímku. Ostatní skladby jsou nahrané v polorozpadlé tovární hale, jež má zdůraznit chladnost a syrovost jednotlivých rytmů. Prostřihy na hromady plechu, šrotu a jiného haraburdí jsou spojeny s dechberoucím extatickým vystoupením jednotlivých členů kapely. Vrchol se ukrývá u písní Halber Mensch a Z.N.S., v nichž ojedinělá performance poskakujících zmalovaných tanečníků dosahuje atmosféry blížící se extázi. ()

Radko

Rozpad a zmar zmechanizovaného sveta navodený úvodnými zábermi šrotovísk kovového odpadu v kulisách mrakodrapového veľkomesta príznačne ilustrujú nasledujúce pesničky industriálových bohov: Einstürzende Neubauten, zväčša odohrané v opustenej továrenskej hale. Zo dve pesničky, ktoré spomína užívateľ dwi chytili za srdce, zvyšok však bohužiaľ zaraďujem kamsi k predpokusom modernej vážnej hudby, ktorá možnosti zvukov mechanizovaného sveta, obklopujúceho moderného človeka, využívala už niekedy v 40. rokoch 20. storočia. S tým rozdielom, že bola omnoho sofistikovanejšia než zvuky Padajúcich novostavieb. Sugestívna atmosféra a zanietenie smrteľne vážne sa tváriacich hudobníkov sa však tomuto videu uprieť nedajú a preto idem s hodnotením nahor. ()

666teen

Jeden z důvodů, proč nelikvidovat sbírku VHSek (takový ty černý krabičky se sklonem k autodestrukci). Volání mistra Kemra: "Půlčlověk, půlčlověk!!" v jistém seriálu dostává po shlédnutí této orgie zcela jiný rozměr. ()

hanakonochi

Hanbun Ningen je presne ten prípad, keď sa z minima vyťaží maximum. Pre gro society nepozerateľné, nepočúvateľné. Einstürzende Neubauten sa nekompromisne vydali vlastným smerom a na svojej hudobnej ceste industriálu si rokmi získali spústu fanúšikov a nasledovateľov. Čaro ich hudby okrem iného spočíva v tom, že ktokoľvek by sa ich pokúšal napodobniť, naveky zostane v ich tieni. Zaujímavosťou je, že dovtedy pomerne úspešný režisér Sogo Ishii sa (mimo jedného krátkometrážneho filmu) na ďaľších päť rokov ocitol bez práce. ()

ledzepfan

Normální Mazec-Einstürzende Neubauten pod Ishiiovským drobnohledem v parádním mixu hudby drásavé jako rašple znásilňující vlnitý plech a obrazu smrdícího jako surrealistická noční můra s předzvěstí tetsuovské estetiky. Drolící se železobeton, rezavý plech, masožravé stonožky, roury a dráty prorůstající prostorem..krása............ Pravda-člověk na to musí být naladěný. ()

dr.Orlok

Pro fanoušky kapely povinnost.Nezopmenutelné záběry a nápady(např. obrazovky) Skvělé je úvodní Sensucht, Z.N.S, Armenia a hlavně poetický konec. ()

MManual

Halber Mensch je milnik v tvorbe Einsturzende Neubauten, nemeckych pionierov industrialnej sceny, ktory nadviazali na Throbbing Gristle a preniesli industrial do absurdnych rovin. Skladba s nazvom Halber Mensch je smycka viacerych vokalov, ktore tvoria rytmus aj melodiu skladby zaroven a je to jedna z najbizarnejsich vytvorov tejto jemne psychopatickej kapely. Yu-Gung, ZNS a Seele Brennt su tahakmi ak to tak mozeme nazvat a bez nich by Halber Mensch nebol tym cim je. Tazko najst nieco porovnatelne s tym co sa tu deje, Einsturzende Neubauten stale hraju a dokonca ich posledne album je z roku 2005, ktore vsak postrada tu surovost ich prvotnej tvorby no dohana to v elegancii (100%). ()

novocestna

Einsturzende Neubauten měli fakt geniální nápad, totiž nechat se zdokumentovat Sogem Ishiim, a nechat tak lidi ještě více nahlédnout do svého zvláštního, ale tak nádherného světa.Tady je vidět, že bizardnost a zároven vyrovnanost, a příslib cesty si neodporujou, naopak jdou si ruku v ruce.Přijde mi nevhodné tento film komentovat ( protože vše co se dotýká EN, se poznává celý život, takže na žádný "názor" a "pravda" o této skupině umělců není definitivní) ale pozor, přijde mi to zároven nutné (protože já vím... a tak musim poreferovat, jelikož málokdo o téhle zvláštnosti ví, čím je vyjímečná).Ano, Einsturzende Neubauten vypadají šíleně,a "ne jako muzika", ale za prvé je a vždycky bude jim to jedno,za druhé věřím, že kdyby člověk kvůli sobě obětoval trošku času k pochopení této kapely, a kdyby to udělal každý, bylo by na světě dobře.Otevřelo by nám to dveře, rozšířilo obzory....Obsahuje to odvahu výjímečnost a nekonečnou víru v člověka a jeho schopnosti a možnosti, a tenhle film je náhled k tomu zázraku.Proboha, ještě že vzniknul! ()