Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Rakosnicek77

Ve Rwandě, to v 90 letech nebylo zrovna na rekreaci ideální, přesto se i tady našel luxusní resort, hotel plný diplomatů a jejich rodin. Když vypukla kmenová válka, byla OSN aktivní do toho okamžiku, než se tito snobové dostanou zpět do bezpečí. A tady začíná skutečný příběh inspirovaný reálnými událostmi, plný brutality, nelidskosti a lidské lhostejnosti, proti kterým stojí jeden člověk neváhající pro druhé obětovat vlastní život, ve snaze o jejich záchranu. Hodně silný příběh, který ukazuje to, že i jedinný člověk, toho dokáže pro obyčejné lidi udělat víc, než vlády všech zemí světa dohromady! ()

Maq

Vzteka jsem dostal jednou: to když kdosi "informovaně" tvrdil, že rozdělení Rwanďanů na Tutsi a Hutu "vynalezli" belgičtí kolonizátoři. Je to zase jedna z těch nejapných lží, jejichž smyslem je svést všechno svinstvo barevných na bílého muže. Jsem zvědavý, jestli se na tenhle druh lží budou někdy někde vztahovat podobné zákony, jako na lži o neexistenci Holocaustu. Jsou podobného druhu a podobně zlé, ale ta "kolonizátorská" lež je vlastně horší, protože jí věří víc lidí. --- Jinak film jako celek je decentní, nelibuje si v lacinosti a líčí příběh jednoho obdivuhodného muže uprostřed megablbnutí. Z uměleckého hlediska ovšem zcela zapomenutelný počin; obrovské je téma, nikoli jeho filmové zpracování. ()

YURAyura

8/10 Docela pekna reklama na dovolenkovy pobyt nekde v Africe. Bohuzel se vsim vsudy, co k tomu patri - je to zaostaly treti svet, ktery si holt musi projit svym vyvojem - neda se nic delat - je to zkartka jako pred nekolika sty lety v Evrope... V kuzi vyletniku vracejicich se z prijemne stravene dovolene pod dohledem UN forces bych teda opracdu byt nechtel - to uz radsi budu jezdit jenom na Slovensko. ;]] ()

MATADOR

Syrové, uvěřitelné, lidské, ... film, kterých se moc netočí, přesto se dokáže svou originalitou a právě uvěřitelností zarýt pod kůži! ()

Aiax

Nejpůsobivější drama od Schindlerova seznamu. To říkám naprosto vážně. Je sice malinko vidět, že Terry George není Spielberg, takže působivost spousty scén je dána spíš hrůzností reality samotné než režisérským uměním, ale to vůbec nevadí, protože při sledování tohohle filmu nebudete mít čas ani chuť pitvat techniku kamery nebo vypilovanost dialogů. Tohle vám zvedne žaludek a otevře oči. Hotel Rwanda je nejen vynikající film, ale i velezáslužný ovětový čin. Nejen jasný kandidát na Oscara, ale možná i na Nobelovu cenu míru. ()

Bones!

Vyjádřeno hovorovým jazykem: "Tak tomu říkám fakt síla"...Děsivá podívaná, kde nemusí ukazovat hektolitry krve, usekané končetiny apod., abyste věděli, že tam jsou!Stačí jeden záběr na mačetu za 10 centů!Připadalo mi, jako by režisér napínal nervy diváků, jako struny, přičemž jim nechal třeba jen chviličku "odpočinku" v podobě slunného dne s dětským tanečkem, aby takřka vzápětí ukázal, že nervy se dají napínat ještě víc...Do toho všeho ještě pekelný všudypřítomný hlas z rádia(Nevím, jestli takhle vynikne i dabovaný), skvělé herecké výkony(především Cheadle), pár zatraceně pravdivých výroků Nolteho a Phoenixe a až nechutně reálný snímek je dotvořen!!!Někdy odcházíte z kina a řeknete si"Ještěže to byl jen film", v tomhle případě už to tak jednoduché není. A ten konec...Normálně bych asi nadával, ale teď mi přišel neuvěřitelně vhod ()

JohnMiller

Len ťažko sa mi chce veriť, že konflikt, genocída, v takom veľkom merítku sa stala len pred pár rokmi. Niečo tak strašného ale zároveň srdcervúceho nevidieť každý deň. Bezradnosť a strach cítiť v každej minúte. Pomaly naberá na váhe, zhmotňuje sa a nám to umožňuje prehĺbiť sa do seba a v duchu uznať, že sa nakoniec nemáme až tak zle a naše povrchné problémy sú len zbytočný vedľajší produkt surovej hmoty z názvom "neviem čo od dobroty". ()

Skip

Z tohoto bylo až moc cítit podbízivost divákům. Představoval bych si na toto téma film syrovější. Nemyslím tím detaily masakrů a hektolitry krve. Z toho filmu na mě prostě nedýchá atmosféra strachu a utrpení. Ne že bych po něčem takovém pásl a kochal se tím. Ale ti lidé tam prožívali něco hrozného a to se tvůrcům moc sdělit nepodařilo. Krásné, vypiplané obrázky, ale nic víc. Takže jsem se díval na film hollywoodského střihu, což mi tentokrát vůbec nesedělo. Tehdejší události by si zasloužily lepší zpracování než byl tento svojí výpovědní hodnotou spíš průměrný film. ()

Dont

Byl jsem předem varován, že Hotel Rwanda nebude o žádné vysněné dovolené, ale že to bude až takhle drsné a nekompromisní jsem nečekal. Měl jsem, jelikož snímek ukazuje současnou Afriku v plné nahotě. Film o nesmyslnosti rozdělování lidí dle rasy nebo původu, o zřejmě nekonečné válce o moc v rozvojových zemích, o netečnosti "civilizovaného" světa k problémům těchto zemí, o síle rodinného pouta a pudu sebezáchovy, a v neposlední řadě o velkém skutku, který nejen pro své blízké vykonal Paul Rusesabagina, zde v podání skvělého Dona Cheadlea, když jim zařídil dočasný azyl v hotelu pro bílou smetánku. Potěšilo obsazení Joaquina Phoenixe a Nicka Nolteho do vedlejších rolích. Co se týče kvality filmařiny, tak je to možná film "jen" na čtyři hvězdy, a nedokážu ani posoudit, zda je či není film v rozporu s tehdejší krutou realitou, ale protože se nevidí moc tak emotivních snímků, které vás donutí přemýšlet nad vlastním životem, tak nemůžu jinak, než dát plné hodnocení. ()

Aleee89

Původně jsem váhala, ale konec filmu mě definitivně přesvědčil a dávám vyšší hodnocení. Opět film podle skutečných událostí, takže nabírá na atraktivitě. Afrika, občanská válka, dojemné lidské příběhy, tohle vás prostě musí zaujmout. Já osobně mám Afriku moc ráda a dozvědět se prostřednictvím filmu něco dalšího o historii je prostě skvělé. Tohle je další z politických dramat, které se mi hodně líbí a tak nějak mi připadá, že na nich ani nejde nic moc zkazit. Maximálně můžou připadat některým lidem nudné, ale to není můj případ. Sice netvrdím, že mě film bavil celé dvě hodiny, ale většinou ano, bylo to dost zajímavé, dojemné hlavně na konci... Je to film, který se vám hned nevymaže z hlavy a musíte i po jeho zhlédnutí přemýšlet. A navíc skvělé herecké výkony. ()

L_O_U_S

Nějaký emocionální dopad to má, což o to, ale přesto se nemůžu zbavit dojmu, že jsem viděl jen mírně nadprůměrný film. Zarážející je spíš skutečnost, že rwandská genocida probíhala před zraky bezzubých jednotek OSN a nikdo se neměl k tomu do situace zasáhnout. (1 003., 6. X. 2014) ()

Laurent

Výborný námět. Do postav evropanů byli vybráni nevhodní herci, dle mého názoru. Nejvíce mi neseděl Jean Reno. Po režijní stránce příšerně strohé, ve stylu francouzských televizních filmů. Toto měl točit někdo, kdo má nějaké zkušenosti s dokumentaristikou, snímku by to určitě prospělo. ()

Frenegonda

Nechtělo se mi věřit, že je to možný. Nechtělo se mi věřit, že lidská rasa je bezcitná a bezohledná. ALE JE. Afrika je místo odkud vlastně všichni pocházime a něco je tam špatně. Víc takových filmů... a´t se proberem z té otupělosti... vůči hnusu světa. ()

Fanucci

Drama, které divákovi ukazuje utrpení občanské války ve Rwandě a ostudný nezájem západního světa na její dopad na tamní obyvatele. Podobně jako například film "V zemi nikoho" rovněž upozorňuje na naprostou nemohoucnost až zbytečnost jednotek OSN ve válečných konfliktech. Velice působivý snímek, jehož největší síla tkví v tom, že čerpá ze skutečných událostí. ()

d-fens

sledoval som to práve v čase vyostrených slovensko-maďarských vzťahov, takže za naliehavosť témy som pridal jednu hviezdičku navyše... ()

Sheldra

Emocionální tornádo, u kterého jsem střídavě nadávala, bulela vzteky, dojetím nebo ryzí bezmocí. Kdo srovnává lidi se zvířaty, toho by měla zvířata zažalovat za urážku na cti. Je to zkrátka strašná síla, která je pro mě jenom dalším důkazem toho, že až jednou vychcípáme, matičce Zemi se tááákhle uleví! Hotel Rwanda by se měl promítat povinně, ale volné pokoje tu raději nehledejte! ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz