Príbeh z 2. svetovej vojny rozpráva o vojakovi, ktorý uprostred vojny prežil niekoľko šťastných chvíľ. Deväťnásťročného Aľjošu vyznamenajú za vojnové hrdinstvo. Namiesto medaile si však vyžiada niekoľko dní dovolenky, aby mohol navštíviť matku a opraviť strechu rodného domu. Pred sebou má šesť dní slobodného života: dva dni na cestu domov, dva dni na opravu strechy a dva dni na návrat do služby. Vo vlaku stretáva mladé dievča Šuru, ktoré cestuje na návštevu k tete. Aľjoša a Šura sa počas cesty do seba zamilujú, na ich lásku však vo vojne nie je vhodná doba. Aľjošova cesta domov sa pod vplyvom okolností mení na zložitú odyseu. Stretáva na nej lásku a priateľstvo, dostáva však aj niekoľko bolestivých lekcií o živote. Balada o vojakovi bola jedným z prvých sovietskych filmov, ktoré spracovali tému vojny v jej intímnom rozmere, pred patetickým opisom hrdinstva a povinnosti voči vlasti dali prednosť osobnému rozmeru veľkých dejín. (oficiálny text distribútora)

Rattlehead

Hezký film. Nejvíce se mi líbil krátký vztah mezi Aljošou a dívkou Šurou, opravdu moc krásné. Čím více ruských filmů znám, tím mám tuto kinematografii raději (a nemusí to být jen Ejzenštejn či Tarkovskij). Nezbývá než poděkovat České televizi, že i v době rostoucí protiruské nenávisti uvádí podobné filmy. Hádám, že ve svých archivech jich má mnohem více, takže jen houšť! ()

RedOctober

Ne vždy se sovětský voják rovná ruský, ne vždy to lidé dokáži rozlišit. Stejně jako poslední dobou rok 1945/1968/2022. Tady je voják Rudé armády zobrazen jako sympaťák a velmi dojemně je zobrazena balada o něm. Byl to hrdina i když možná nechtěl. ()

ostravak30

Jestli něco Sovětské filmy uměly, pak to byly válečné filmy. Většina jich ale zobrazovala sovětské vojsko v až neuvěřitelných situacích, kdy nikdy nezklamalo a každou bitvu vybojovalo. Grigorij Čucvhraj si dovolil nevídané. Na konci padesátých let natočil film, který nejenže oslavně nevyzdvihoval sovětskou armádu, ale dokonce nám ukázal, že například Sověti se cpali americkým masem. Film popisuje mladíka, který se chce dostat domů, ale během této cesty se setká s mnoha událostmi. A potká taky jednu ženu. Děj je popisován citlivě a oprostil se od politiky a ideologie. O to více je citlivý, jak moc se věnuje i citům těch, kteří byli vojáky opuštěni. Ženy, matky... I tím se snímek odlišuje. ()

pafka

Valka tu hraje hlavni roli, ackoliv tam vlastne neni. Nechapu, ze tohle bylo mozne natocit. Az na drobnosti naprosto apolitcky film, ktery se venuje sile lasky mezi lidmi v tomto obdobi. Zadna propagace komunismu - fakt to nechapu. A jsem za to moc stastnej. Mnoho zaberu a scen dokonale vymazlenych, ktere by se mohly, nebo se uz staly, kultovni. Dabing nebyl spatny az na bolest vsech ceskych dabingu - vykriky stesti, zla, hruzy, paniky apod. Tomu neverite fakt nic. Uz si to nekdo konecne uvedomi? Velke prekvapeni, film zkratka paradni. A to je 57let stary! ()

old salt

Krásný čistý film. Takové se již netočí. A i skoro 50 let po natočení má stále co říci. ... "road movie" o cestě za maminkou. Výborní herci a sice místy čitelné nebo naivní, ale přece jen nádherné scény... ()

`barocco

Kristalovo cista, prava, nefalsovana filmarcina. Clovecinu citit z kazdeho jedneho zaberu, cas neubral nic z filmu pretoze je to drahokam z nefalsovaneho nerastu a ten neprachnivie.... Lahodka pre kazdeho filmoveho fandu. PS: Zhadzovat hviezdicky za patdesiat rokov stary filmovy trik s tankom z uvodnej sceny je nerespektovanim faktu ze triky su stale lepsie a lepsie, film vsak robi filmom nieco ine.... Tento film by som dal ako "povinne citanie" pre kazdeho buduceho rezisera.... ()

retrix

Nebýt toho nesmyslného začátku, kde Aljoša prchá před tankem pár metrů a ten jej honí jak při hře na honěnou, tak by zasloužil větší hodnocení. Ten záčátek se dal přeci natočit mnohem věrohodněji a přesvědčivěji než takhle dětinsky. Budiž. Jinak děj je jednoduchý a prostý, žádná složitá akce, ale přesto působivý, poetický a bravůrně natočený a zahraný. ()

PTuranyi

Sentimentálny vojnový príbeh vojaka vracajúceho sa z frontu na dovolenku k mame. Produkcia je veľmi dobrá a tlačí na emócie kde sa dá, takže zažijeme všetky možné situácie spájajúce vojnu so zázemím: bratstvo, priateľstvo, solidaritu, otcovskú lásku, únavu žien a matiek, zradu, lásku, odlúčenie. Naivný sentiment skrátka nezlezie z obrazovky od začiatku do konca. Našťastie vďaka sympatickým hercom a ich dobrým výkonom sa drží na znesiteľnej úrovni a dá sa za ním vycítiť realita. Prekvapivé zistenie: Vtip "Dajte mi napiť vody, lebo som taký hladný..." pochádza z tohto filmu. 75% ()

pájap

Divím se,že v dnešní době tenhle film vůbec dávají..vím,rusaku je dost a moc nám ublížili hlavně bratrskou invazi,ale druhou světovou válku táhli opravdu skoro sami....tenhle krásný příběh je obrázek ruské povahy obyčejných lidí....a vyobrazení krutostí války..je to samozřejmě zidealizované ale to nevadí...je to balada ()

gizi

Pomineme-li ty komunistické nutnosti, jde o pěkný film a nutno říct, že hlavní hrdinka je opravdu krasavice. 70% a 4*. ()

manín

Tento nesmierne ľudský film o ceste mladého vojaka z frontu na dovolenku ku jeho matke, o ceste zrkadliacej v sebe jeho životnú cestu, na ktorej sa pred ľudské túžby a potreby stavia cit k potrebám iných a zodpovednosť v službe vlasti, som zhliadol tak povediac na jeden dúšok. ()

Polda99

Přestože se jedná o velmi silný příběh, na můj vkus se ve filmu objevuje až příliš násilné citové vydírání, které vás nutí soucítit automaticky s Aljošou a vy si tak toto pouto s poustavou nemůžete vytvořit sami. A jak to tak bývá, pokud jste do něčeho násilně nuceni, nikdy z toho nemůžete mít ten pravý zážitek a proto ani já si nemohl naplno užít smutný příběh vojáka, ale spíše jsem se cítil po zhlédnutí filmu vysílen, jako když vám někdo vypráví svůj příběh jen proto, aby vás za každou cenu rozplakal. ()

BigJohn02

Hrdinný sovětský voják odbouchne puškou Tygra (tank - u zvířete by to nebyla taková blbost) a dostane opušťák. A pak následuje válečné železniční road movie. V nákladním vagónu narazí chlapec na holku a pokračuje love story bez vyvrcholení (přes neustálé povzbuzování z hlediště - byli jsme na tom povinně se školou na střední). Když konečně dorazí do rodné děrevni, pozdraví mamku a vrací se zpátky do války, aby stihl včasný návrat. Život na hovno. ()

milos.bradik

Tak nevím, ale ten začátek, jak jej honí tank, aniž by vystřelil a voják jej pak zlikviduje a následně ještě jeden a tím sám jediný obrátí na útěk všechny ostatní útočící německé tanky, tak to mi hlava nebere. Takže možná je to film natočený dobře, ale pokud postrádá logiku, tak vyšší hodnocení ode mne dostat prostě nemůže. On to vlastně ani není válečný film, protože mimo těch prvních nelogických minut se tam o válce jen mluví, je to taková podivná road movie. Jenom ještě vzkaz pro Flankera, že se špatně díval, že ten veterán nemá nohu je jasné od prvního záběru. ()

mikroslar

Překvapivě dobrý film, dokonce i vzhledem k době svého vzniku. Až na úvodní bojovou scénu, která připomíná grotesku jde o zdařilou "road movie" sovětského vojáčka putujícího za matkou a zpátky, bez přemrštěného sentimentu a ideologických příkras, což je důsledek mírného povolení ideologických tlaků v Chruščovovské éře. MOžná je to nejlepší Čuchrajův folm. ()