Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Tomes83

Absolutní akční bomba, která narozdíl od jiných není až zas tak přehnaná (žádné dvacetimetrové skoky z budovy na budovu ani kurýr, který srovná 50 chlapů najednou) Vše působí velmi realisticky, jak příběh samotný, tak i postava Jasona Bourna, který jako speciálně vycvičený agent po nezdařilé akci a ztrátě paměti, zjišťuje kdo vlastně je?! Druhý díl se mi líbil ještě více a řekl bych že i jedničku překonal a to se u filmů tohoto typu stává opravdu málokdy! ()

anli

Jak to vypadfá,když se člověk probudí z bezvědomí a nic si ze své minulosti nepamatuje?A pomalu poznává,že podle toho,co umí,nebyl jen tak obyčejný občan.Výborně napsané a natočené akční drama s thrillerovými prvky.Matt Damon je opravdu skvělý a divák mu okamžitě začne fandit,i když o něm vlastně nic neví.Je to skutečná špionážní jízda,připomínající spíše starší špionážní thrillery a třeba taky bondovky,než moderní megastřihové akčňáky.Na filmu je vidět,že jde o plánovanou trilogii,protože se tu divák hodně dozví o postavách,vztazích(proto pomalejší vyprávěcí tempo),ale o příběhu a"minulosti"jen částečně.Film dává spoustu otázek a divák tak hledá spoustu odpovědí,takže se opravdu nenudí.K tomu jako závdavek dostane několik skutečně skvělých akčních scén.Trošku mě v některých scénách vadila nepřehledná režie a rušivé skoky přes osu vyprávění,což je ovšem dáno nezkušeností režiséra v tomto žánru,který je sám o sobě poměrně těžko definovatelný a tím i náročný na jazyk vyprávění.Jakoby se chvílemi nemohl režisér rozhodnout,jestli režíruje Brosnana nebo Redforda a přitom režíruje Damona,tedy nějaký mix obojího.Prvnímu Bournovi tak dávám 80% a kdopak poznal statek,kde se natáčel seriál"Byli jednou dva písaři"? ()

tnp101

Pohlcující špionážní jízda s výtečným scénářem a vzrušující naturalistickou akcí. Jako jeden z mála, jsem se k této (zatím ještě) trilogii dostal až nyní (vím, ostuda … to si říkám filmový fanoušek?), tudíž jsem zákonitě odstartoval prvním dílem a upřímně, přestože o píď, trefil se mi do noty o něco více, než dvojka. Bohužel/bohudík druhé pokračování i tento výtečný první díl překonává téměř ve všech směrech, takže, přestože od toho nemá daleko, na plný počet to ani do budoucna nevidím. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: A tím se dostáváme k vysokodefiniční placce, která je pro prezentaci filmů tohoto typu jako dělaná. OBRAZ: Přepis je zaznamenán v původním anamorfickém 2,35:1 poměru stran a jeho největší slabinou je ne zrovna ideální kontrast, resp. relativní tmavost i u velmi světlých scén. Ostrost i drobnokresba jsou chvályhodné, zrna tak akorát, aby působilo příjemně filmově, barvy, ačkoliv méně syté a ne tak výrazné (především kvůli již zmíněnému kontrastu), působí velice realisticky a slušná je i černá. Přepis se ani zdaleka nevyrovná špičce, ale označit jej jako slušný nadprůměr mi žádný problém nedělá. ZVUK: Za to zvuk, to už je trochu jiné kafe. Originální anglická DTS-HD 5.1 MASTER stopa překypuje dynamikou. Bez práce nezůstane jediný dostupný kanál - prostorové o sobě dávají vědět nonstop, subwoofer zase jednou probudí sousedy. Velice výrazné a krásně čisté detaily pak dodávají stopě ten správný říz a výtečná hudba rozproudí krev v žilách. Výslednému dojmu samozřejmě nepodráží kolena ani zvuková kvalita dialogů, což je jeden z problému české stopy, která je sice zaznamenána v DTS 5.1, ale nepříliš kvalitní záznam mluveného slova se v porovnání se zbytkem vůbec nechytá. Navíc ani samotný dabing z produkce „Tvůrčí skupiny Josefa Petráska“ z roku 2003, tedy nejspíš původní, se příliš nepovedl. Je bez náboje a dialogy velmi často nepasují k pohybu úst. BONUSY: Následuje rozbor bonusů, jež odstartujeme třídílným dokumentem o Robertu Ludlumovi, autorovi knižních předloh, o celkové délce kolem 50 minut. Popisuje vznik románů i jejich filmových adaptací, i přes slušnou stopáž ale nezachází příliš do hloubky. Následuje alternativní úvod a závěr, po jejichž začlenění do finálního sestřihu by se z celého filmu stal jeden dlouhý „flashback“, o celkové délce 7 minut, které jsou navíc doprovázené 3,5 minutovým úvodem, v němž tvůrci vysvětlují okolnosti jejich vzniku (jednoduchá odpověď: 9.11). Dále tu máme čtyři nijak působivé smazané scény a ještě zbytečnější minutovou prodlouženou scénu z farmy, která si pro sebe z nepochopitelných důvodů ukousla rovnou celou jednu položku hlavního bonusového menu. Po něm nás čeká 14 minutový promo „making of…“ dokument, tedy hromada řečí s takřka nulovou informační hodnotou a podobně na tom je následující hromada krátkých videí. Začneme 6 minutovkou o Ludlumovi, což je pouze sestřih výše zmíněného třídílného dokumentu, dále tu máme 4 minutový rozhovor s jedním ze scénaristů, 4 minutovku o Jasonovi a Marii, z níž se vyklube reklama na druhý film, 3 minutovku o Bournovo amnézii z pohledu psychiatra a podobně pojatou 5 minutovku, tentokrát však s člověkem od CIA. Na 5 minutovce o mlácení se tělo na tělo je pak zajímavá tak maximálně občasná čeština v pozadí a regulérní video-bonusy zakončuje videoklip Mobyho se songem „Extreme Ways“. Naštěstí ještě nejsme u konce, v bonusové nabídce totiž najdeme ještě kvalitní audio-komentář režiséra plný informací o produkčním procesu (s přehledem nejobsáhlejší přídavný materiál na disku) a funkci „U-Control“, kterou snad ani nemusím představovat. Ta tentokrát disponuje textovými informacemi, jakýmsi pomocníkem pro „pomalejšího“ člověka, jež vysvětluje okolnosti, které vedly ke zrovna probíhající scéně a nakonec i méně obsáhlou (zrhuba 8 kapitol filmu) PiP stopu s prodlouženými rozhovory z předcházejících bonusů. Všechny přídavné materiály jsou zaznamenány v SD a bohužel neobsahují české, ani anglické titulky. Jejich „obsahovou“ reputaci zachraňuje pouze kvalitní komentář. FINÁLNÍ VERDIKT: Především kvůli bonusům, audiovizuální stránka je v pořádku - slabých 70%. () (menej) (viac)

Wayne

Bohužel zase doplácím na to, že čtu knihy. Bournova Identita je moje nejoblíbenější krimi knížka a doufal jsem tedy, že se přenesení na filmové plátno povede. A přestože se povedlo natočit dobré kriminální drama, já v tom pořád vidím jen slabý odvar úplně jiného příběhu. Vím, že se tady hodnotí filmy, ale když jsem viděl, že se filmový Bourne jako takový docela povedl tak mě pak strašně mrzelo, že hlavní příběhovou linii knihy nechali být, protože právě ta je naprosto strhující a film by dovedla blízko k dokonalosti. Námět bez jiného vraha, kdy Bourne stojí jen proti svojí vlastní korporaci je na můj vkus příliš nudný a jednoduchý. Jelikož je zde však pramálo čtenářů, tak myslím že tohle můžu jen doporučit, protože věřím, že kdybych se dokázal odpoutat od předlohy, musel bych uznat, že je to vskutku skvělý film. Pokud jste ovšem knihu přečetli, tak raději jděte o dům dál. Stejný názor mám na oba dva další díly, takže už tam nebudu otravovat podobným komentářem. ()

ywo666

Ak sa dobre pamätám, tak práve tento film preslávil rýchle techniky a chvaty, ktoré nahradili kopance z otočky a tupé búšenie ako v bitkách z piatej cenovej. Neskôr podobné sestými začali dominovať v akčných filmoch. Neeson by vedel rozprávať. Jedná sa asi o najlepší Limanov film. Obsadenie je super. Bourne je presne tak aký má byť. Nenápadný, nevinne vyzerajúci. Franka ho dobre dopĺňa. Jedná sa o jeden z naj akčných filmov svojej doby, ktorý odštartoval novú éru akcie. ()

Aven

Výborně zvládnuté. Knižní předlohu jsem nečetl, ale film je natočen výborně. Někomu možná nesedí v hlavní roli Matt Damon pro jeho roztomilý kukuč a podobně. Mě se Damon naopak velmi líbil a to, že nemá obličej a postavu superagenta filmu jen a jen prospělo. ()

ybuko

Vyborny prirustek do zanru spionazniho thrilleru, kterym se pravdepodobne co do stylu a atmosfery inspirovali tvurci noveho Casina Royale. Az na jeden nepovedeny digitalni trik na konci perfektni. Po tomhle filmu jsem konecne zacal brat Matta Damona vazne. Pro mne je prvni film z trilogie nejlepsi, v dalsich dilech rezirovanych Paulem Greengrassem uz se dejove postupy z jednicky jen recykluji. Vyvazuje to ale zajimavejsi rezie. ()

dANo

Remake, či úvod do Bournovej trilógie (dúfam, že to ostane pri trilógii:)? Z mojho pohľadu vynikajúci film - samostatná jednotka, ktorý má náboj, dynamiku, napätie a hlavne jeho príbeh je postavený na reálnych veciach a to sa mi na tom páčilo najviac. Divák síce vie, že Bourne bol v minulosti agent zabiják, ale pekne sa dokáže vcítiť do kože človeka s amnéziou, ktorý si nepamätá, kto vlastne je a čo sa stalo pred tým, ako sa prebudil niekde na rybárskej lodi v Stredozemnom mori. Skvelý akčný film, ktorý mi privodil dosť veľké očakávania od jeho voľných pokračovaní... Som fakt zvedavý. ()

JohnSmith

S tou amnézií to byl dobrej nápad a jak si Bourne postupně začínal vybavovat co zná.Nejvíc asi pobaví ta převlečená Praha.Akce velice zručně natočená a nijak přehnaná.Obvzlášť pěkná byla honička v Mini po Paříži. ()

johndee

Dokonalá akční jízda jako na horské dráze.Takhle jsem se nesvezl ani 1x vživotě na Matějské pouti.4,5 hvězdy a zbytek do páté hvězdy za zeskok ze schodů.John Powell - dokonalá hudba která zaujíma veeelmi čestné místo v přehrávači. ()

Brain-D

Nechápu proč se mi to v bedně poprvé nelíbylo. Byl to naprosto špičkovej špionážní film a pro mě nejlepší díl Bourna. Navíc výborná hudba,akční sekvence a prostředí.... ()

hroubek

V době nového tisíciletí tu byly jen dva špióni, kteří vládli všem a to bylo do roku 2002.Pak se objevil Jason Bourne.Bourne posouvá uvažování o špiónech a agentech trochu jinam než jsme byli zvyklí.A toho dokonale využívá první film.Samotný diváci napoprvé nevědí, kdo je dobrý a kdo je špatný.To se samozřejmě zlomí až v závěru, kde se karty vyhodí na stůl a tak trochu víte na čem jste.Jinak bych rád pochválil velmi dobrou režii Douga Limana, který se snaží budovat atmosféru a nijak výrazně nespěchá a nepřehání akční scény a honičku.V jeho podání to působí pomaleji, ale o to více realisticky.Matt Damon překvapuje, že se v akční roli neztratí.Jediný kdo s ním může držet tempo je charismatický Chris Cooper.Hodně mě vadilo vykreslení všech vedlejší postav, protože působí jako karikatury.Divákovy je potom úplně jedno koho hlavní hrdina zabije, nebo ne.I přes všechny chyby je Agent bez minulosti velmi dobrý akční thriller. ()

lykan9

Agent bez minulosti Jason Bourne byl po právu v době svého vzniku považován ze skvělý thriller s postavou rovnající se s agentem 007. Oproti Bondovi se však jedná o syrovou, realisticky vystupující podívanou, která se může pyšnit výbornými honičkami a bojovými scénami. ()

Sany33

Agent bez minulosti - Jason Bourne, životná úloha Matta Damona, ktorá jeho kariéru katapultovala medzi americké TOP hviezdy. Prepracovaný príbeh, konšpirácie a tajné organizácie, ktoré fungujú na pozadí idylického Amerického štátu. K tomu všetkému svižná akcia a veľmi slušný príbeh hlavnej postavy. Katapultujú tento film medzi klenot akčnej špionážnej tvorby. Projek Treatstone je možno zrušený ale verím že sa na jeho pozadí objaví nový projekt krotkého cieľom bude eliminovať nepriateľské hrozby. Za mňa plné hodnotenie. 90% ()

cross

Tenhle žánr miluju. A tím pádem jsem i dost kritický. Agent bez minulosti je pouze lehounce nadprůměrným thrillerem, který sice rozhodně neurazí, ale v téměř žádném případě nestojí ani za letmé zapamatování. Kouká se na to sice příjemně, nicméně film vás nestrhne ani dějem, ani akcí, o ostatních atributech nemluvě. Matt Damon mi celkem sedl, Franka taky. Jsem moc zvědavý na pokračování! ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav