Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

hous.enka

Pro me castecne zklamani. Mozna je to ale tim, ze jsem Burnea videla az po vsech tech Pocatcich a Tajemnych ostrovech, ktere zkratka posunuly uroven podobnych filmu uplne jinam. Zapletka je vlastne dost slaba a jeji vysvetleni je... no ja nevim. Asi necekane, mozna prekvapive, ale rozhodne nezustanete koukat s pusou dokoran. Dalsi dily mam ale v planu :) ()

nervoznideda

agent bez minulosti proti slídilům to je 10 let, technika daleko lepší ale koukatelný deda honza:-) viděno po xté, ta první honička v autě byla ia pak už to jen opakovali:-) ()

themic

Ani jsem se nenadál a byl konec filmu. Je to film plný akce, která člověka nepustí a napne. Matt Damon sedí do role Jasona Bourna a zahrál to skvěle, na něm celý film stál. Dobrej akční film 90% ()

fannah

Byl jsem příjemně překvapen jak dobrý film to je. Jednak skvěle nastavený koeficient akce, vtipu, dramatických scén a atmosféra velmi dobře připomíná opravdu mysteriózní thriller. Navíc se natáčelo v mé nejmilovanější Francii, což příběhu jen pomohlo. Hudba, obsazení, výprava, kamera a scénář na výbornou. ()

NinonL

Tak jsem první díl úspěšné trilogie konečně protrpěla a vůbec se nedivím, že se mi do sledování tak dlouho nechtělo. Novodobý Superman a hrdina PC Games mi skutečně neseděl, a to mám Matta Damona ráda. Můj zdravý rozum mi zkrátka brání aspoň mikroskopicky ději uvěřit a ztotožnit se s kterýmkoli hrdinou. A ještě k tomu krásná a nepříliš inteligentní hrdinka v jedné z hlavních rolí, které se nebohý agent svěřuje se vším, co vypátrá ... OMG never more. Hvězdička je za (skutečné) svaly hlavního hrdiny, na kterých musel docela makat. ()

Turiec

Napínavý akčný triler, v ktorom bolo tej akčnosti až moc. Matt Damon aj Franka Potente zahrali svoje úlohy výborne, ale vadí mi tajný agent, ktorý, keď sa dostane do ťažkostí, jednoducho likviduje všetkých naokolo. Vrah, ktorý vraždí iných nájomných vrahov je už kladný hrdina? Podľa mňa nie. ()

Pan Filuta

7/10 Jako o dokonalým akčním filmu bych o tom rozhodně nemluvil. Přeci jen na špičku to prostě nemá. Viděl jsem toho už hodně a v tom je možná zakopaný pes. Komentuji zhruba po dvou týdnech a špatné je, že mmě neutkvěla v paměti ani jedna scéna. Ale abych zase jen nekritizoval, své příznivce si to určitě našlo a najde, ale do absolutní špičky tomu rozhodně dost chybí. ()

verbst

Nevím co napsat. Jednička je nářez jak Brno. Objevování Jasonových ztracených vzpomínek a schopností; útěk z ambasády a potkání Marie... Na začátku jsem moc nevěřil Mattovi to jeho "tajnoagentování" ale pak už nebylo nejmenších pochyb - Matt se tak vžil do role "Agenta bez minulosti", že budete sotva popadat dech. Zrodil se nový hrdina. ()

Paxxx.cz

Skvělý úvodní díl jedené z nejlepších triologií co znám. Na začátku spousta otazníků, které postupně agent bez identity odkrývá. Několik skvělých scén, solidní akce a hlavně nezapomenutelný příběh, který dělá tento film vyjímečným. Nakonec nesmím zapomenout zmínit skvělý výkon Matta Damona- 85%. ()

Asgy

Výborný akční film, který odstartoval jednu pro mě kultovní trilogii. Bezchybný soundtrack a v té době neokoukaný Matt Damon. Po všech těch bondovkách příjemná změna. ()

Praxis

Mělo to drobné mouchy, zejména ten nepříliš přesvědčivý konec, ale i tak jde o jednu z nejlepších akčních drama-stříleček, které jsem měl možnost vidět. Výtečný Damon, pro kterého byla role napsána na tělo, skvěle sekundující Franka Potente, úžasně dramatický a rázný střih, skvělé kamerové pohledy a navíc ta Praha jako Zurich :-) Bournea jsem léta přecházel, ale teprve ted vidím, jakou obrovskou chybu jsem udělal. Už se těším na další díly, které povinně dokoukávám :-) 80% ()

Lamiczka

Hned v úvodu musím zmínit, že knižní předlohu jsem prozatím nečetla, ale trpělivě na mě čeká v mé soukromé knihovničce. Srovnání tudíž nemohu nabídnout a ryze hodnotím filmové zpracování akčního thrilleru. Ač se jedná o jeden z nejlepších filmů a možná jsem ho kdysi v hluboké minulosti viděla, už si to nepamatuji. Zážitek to tak byl pro mě naprosto nový a ráda přiznávám, že i velice působivý, plný zajímavých akčních zápletek, osobností. Vyústění samotného děje je rovněž působivé a emocemi nabité tak akorát. Matt Damon v roli ostříleného elitního bojovníka je příjemným zpestřením mezi nabouchanými akčními hrdiny, kterým tělo překypuje svalovou hmotou, ale to je tak všechno. Svižné tempo, bystré uvažování či logické myšlení nabízí kompletní sbírku jeho vyšperkovaných vlastností. Hezká tvář je tak jen přidaným bonusem pro dámskou část publika. Franka Potente jede trošku druhé housle, ale o ni tady jde přece až v další řadě, takže je to vcelku v pořádku, tak jak to je. Ve svých důležitých momentech ovšem odvádí svou práci na výbornou, Matta moc dobře doplňuje. Mile mě překvapil soundtrack od Johna Powella, stejně jako části odehrávající se v matičce Praze. První díl trilogie je důstojným začátkem a jsem velice zvědavá na další pokračování. ()

Ellmariachi

Uf. Tak jsem to dal. Další z toho materiálu, do kterýho se mi nechtělo. Na snímku už je určitě znát zub času. Což je jedna ze dvou věcí, která chtě nechtě srazí mé hodnocení. Ale jen minimálně. Ta druhá je u mě méně překonatelná. Já se fakt snažil, doopravdy jsem moc chtěl, ale tenhle úkol jsem prostě nezvládl. Za celou dobu jsem Mattu "cukříkovi" Damonovi prostě nevěřil tu suverénní mašinu. Na mě je prostě až moc slaďoučkej. Takže film je fajn, příběh super, akce vydařená. A když si odmyslím xichtík MD, tak hlavní hrdina suverén. Celkově vydařený, akčně, špionážní film. 77 procent. ()

Vxxx

Velice povedený akční film. Mám jen pár dní na to dohnat všechny, než půjdu do kina na nový, tak se mi to snad nezprotiví. Ze začátku fakt pecka. Na to, jaký druh filmu to je, tam bylo strašně málo bullshitů... No. Mrtvola-vznášedlo se ale počítá za 4, takže to vlastně beru zpátky. Povedené a jedeme dál. 3* ()

Džejkop

Začátek jednoho příběhu, který jak se zdá, nebude mít jen tak konce. Na scénu přichází nový hrdina, zpočátku sám neví kdo je, odkud pochází, a co dělal. Postupně zjištuje svoji tajemnou a poněkud temnou minulost, přesto s ním plně sympatizuji. Jakoby prchal před svojí minulostí, ale ta je mu neustále v patách....Elitní výcvik, elitní akce, elitní auto Marie :) . ()

GodComplex

Bourne trilogii jsem se velmi dlouho zamerne vyhybal z jednoho prosteho duvodu - Matt Damon. Existuje vetsi ubozak na soucasne herecke scene? Pravdepodobne ne a vytrpet si ho hned ve 3 filmech, to si zada poradnou davku odhodlani. Hned od prvnich minut filmu az do konce mi to Matt nekompromisne potvrzoval a daval za pravdu - pohled na nej a sledovani jeho radoby herectvi je skutecne maximalne slizka a nesympaticka podivana, ktera vas po celou dobu irituje natolik, ze by teoreticky nemela byt moznost si film jakkoliv vychutnat. Kupodivu to ale nakonec slo. Staci necumet na Damona a kochat se evrospkymi exteriery - ty jsou totiz natocene skvele, tempo je spravne svizne (i kdyz druha pulka uz neni tak napjata), atmosferu to ma pohlcujici (element ztraty identity a neustaly tlak funguje na jednicku) a hudba Johna Powella je vyborna, cele to navic rozsekne Moby dokonalou Extreme Ways ve finalnich credits. Damon neDamon, nakonec jsem se u toho kvalitne pobavil, davam 4* a jsem zvedav na dalsi dily. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Námetom vynikajúca vec s nutnou dávkou napätia a neznáma. Dýcha z toho inteligentnejší prístup než z kadečoho od žánru. Herecky a režijne to však už trošku kolíše, čo ale nie je najväčší problém. Tým je podľa mňa zostupné tempo a s pribúdajúcimi minútami samotný charakter filmu, ktorý sa profiloval. Ale je zbytočné ďalej kritizovať, pretože to obsahuje hlbšie priblíženie sa osudu nežiadaného agenta na úteku, než Greengrassovsky megalomanskú akčnú porcovačku bez duchovnejšieho rozmeru. Pravda, ani tu nie je hlavná postava prepracovaná na dáku extra úroveň. ()

SonGokussj

Ze 4 nynějších filmů jasných 5*. Ostatní na tento absolutně nesahají. A je to škoda. Bourne je zajímavá postava. V tomto filmu si ho užijte, protože v dalších už to bude jen horší. Tento však top. 92% ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav