Maljukgeori janhoksa

• Južná Kórea 말죽거리 잔혹사 (viac)

Hyeon-su je mladík, ktorého vzor je Bruce Lee a jeho otec je učiteľ Taekwonda. Prevelili ho do chlapčenskej školy, v ktorej to občas vyzerá ako v armáde alebo väznici. Prísni učitelia a dozorcovia, študentská hliadka, striktná hierarchizácia študentov a predovšetkým šikana. Hyeon-su sa spriatelí s miestnym bitkárom Woo-shik. Ten však začne chodiť s dievčaťom, do ktorého je Hyeon-su zaľúbený. (Jordan)

Eruntano

Je zvláštní, že může film být napěchovaný klišé a omletými motivy až po střechu, ale ve chvíli, kdy je to film korejský, kouká se na něj pořád velice dobře. Ono ho to vlastně dokáže vytáhnout mezi filmy zajímavé, protože jeho dějový plán podléhá realismu (snad díky deníkové formě s reálným podkladem), čímž se vysmýkáva z kolonky sériových bonbonů a spadá do poněkud obsažnějších kategorií. Duše hlavního hrdiny zraje pěkně dlouho, aby pak vytryskla v parádní existenciální drama. ()

Tarako

Moc krásný příběh plný romantiky ale také velmi VELMI kvalitní akce. 116 minut bez jediného hluchého místa, naopak se skvělými hereckými výkony, příjemným soundtrackem a uvěřitelným dějem. Moc se mi líbilo, že se film dokázal celou dobu držet všech témat, které ze začátku nakousl a rovnoměrně sledoval vývoj vztahů Hyeon-sooa. Tahle romantika pro kluky se prostě povedla. 90%. ()

poet

Korejská romantika pretkaná občasnou rvačkou ma nejako nezaujala. V rámci žánru filmov o šikane sú podstatne zaujímavešie a lepšie spracované snímky v ktorých sa dá napätie vystavať aj lepšie ako päsťami. ()

Martyr

Mladý, neostrieľaný a ostýchavý mladík sa dostáva na vojenskú školu medzi bandu násilníkov, ktorí sú sami tyranizovaní svojimi dozorcami a učiteľmi. Postupne si na takýto život zvykne ale zažije najhoršiu situáciu, zamiluje sa do priateľky svojho najlepšieho kamaráta. Zničený okolnosťami stráca zmysel života, ktorý mu neustále hádže polená pod nohy. 3/4 filmu som ho považoval za romantický a čakal som na dramatickú scénu, na ktorej bude celý príbeh stáť. Pre mňa je to neuveriteľná scéna na streche, kedy sa z mladého štenaťa stal krvilačný pes, ktorý stráca rešpekt pred každou autoritou a tým sa mu plní aj jeho detský sen. Na tento moment asi nikdy nezabudnem a priznám sa, že mi vyhrkli slzy do očí keď som si uvedomil, aký zlom práve vtedy nastal a čo sa z mladého človeka, v ktorom som sa občas našiel aj ja stalo. Všetky emócie boli zrazu vonku a to ja teda môžem. Vynikajúci film, ktorý mal síce zopár momentov kedy sa dej vliekol veľmi pomaly a možno až trochu nudne ale ak si divák uvedomí prečo to všetko, tak podľa mňa nemôže dať inak ako čistých 5* (90%) ()

jorgus

po nekolikatem seznameni s korejskym "skolnim" filmem vim jiste, ze jsem zatracene rad ze jsem odchodil stredni v Cechach:o)..velmi dobre zvladnuty snimek s malou perlickou v zaveru pro milovniky vychodnich martial arts filmu:) ()

agassi68

Buzerácia na kórejský spôsob pretkaná romantikou a vzájomnými bitkami. V americkom podaní by z toho vyšiel totálny gýč no šikmookí to vedia spracovať po svojom a človek to pozerá s chuťou. Keby som ja dal dnes len jednu facku žiakovi tak si asi môžem zbaliť kufre.. ()

Blaogranas

Film o šikaně, neopětované lásce, zmaru, násilí a postupného emočního zklidnění. Abych byl upřímný, tak jsem do toho všeho až tak moc nepronikl. Celou dobu jsem sice čekal na celkové vyvrcholení a ono přišlo jen takové procitnutí do "dospělejšího" života. Snímek to rozhodně není špatný, ale Korejci mají na skladě mnohem zajímavější díla. Takže tak 3,5*. ()

siloalampa

Po dlhom, ale krásnom maznaní sa s divákom prišiel výborne načasovaný fantastický vrchol, po ktorom zostal ešte dlho hrejivý príjemný pocit... ()

Orina

No páni! První korejský film, který neprotahuje city všemi možnými i nemožnými směry a u kterého jsem si přála, aby ještě pár minut pokračoval, místo toho, abych se modlila za rychlý konec. Herci byli naprosto úžasní, až na Ga-in Han, která je sice krásná, ale měla jsem z ní pocit, že cosi nepěkného spolkla. ()

nightday

Tento film nepatří mezi emocionální bomby z korejských romantických dramat jako třeba Be with you, Someone special, A moment to remember, ale má své kouzlo. Příběh popisuje zkušennosti korejských studentů střední školy v 70. letech tyranovaných nekompromisním výchovným učitelským systémem postiženým militaritní režimem. Mladého a klasicky ostýchavého hlavního hrdinu představuje Hyun-soo, který byl již od mládí velkým fandou Bruce Leeho. Dostává se do třídy pubertálních studentů, kde panuje faleš, šikana a tělesné tresty. Zástupcem light humoru toho filmu se stává Hyun-sooův tlustý přítel, obchdoník s pornografií, imitátor Bruce Leeových kousků. Hyun-soo poznává svou první lásku, dívku z vyššího ročníku, kterou zachrání před bandou otravných, oplzlých nadrženců a získá si tak její náklonnost. Tady se začíná projevovat falešnost kamarádů, díky které Hyun-soo dívku ztrácí a z nevinného, neprůbojného otloukánka se stává brutální drsňák, který bez lítosti vymlátí celý gang namyšlených šikanujícíh agresorů a stává se tak hrdinou celé školy. Pre-finální scéna, vystupňovaná nostalgickou hudbou, ve které se Hyun-soo setkává s dívkou svého srdce, loučení a fakt, že už nikdy nebudou spolu, každou slabší povahu doměje k slzám. ()

JohnyTrava

Od tohoto filmu som veľa neočakával takže nemôžem povedať, že by som bol sklamaný no nebol som ani nadšení. Priznám sa, že som čakal viacej bojov, aj keď tie čo som videl neboli najhoršie (najme re-záverný), trošku ma zarazilo, že sa to snaží miestami hrať až moc na romantický film, nepoviem, že to bolo zlé ale mal som taký pocit, že som to už niekde videl a asi neraz. Miestami sa tu našli aj suchšie momenty, ktoré tiež zhadzujú dole, takže za 4/5 =>5*. ()

wege

Jestli ty školy opravdu takové byly, tak se jim omlouvám, ale ten film je divný. Ta linka se šikanou mi přijde až moc přes čáru, ta romantická pak strašně slabá. Přijde mi, jako by spoustu těch minipříběhů nedokázali nijak ukončit a zůstaly nedohrány. U spousty korejských filmů si dokážu představit, že se na ně podívat znovu, tady ne. A po docela dlouhé době ve mně jen vítězi pocit, že to hodnocení zde prostě kvalitě toho filmu neodpovídá, a to tak minimálně o 30 %. ()

Vykuk

Vynikající snímek a po stovkách amerických pubertálních komediích ze střední, zase trochu na vážno a ze zcela jiného pohledu, jiné kultury, jiné doby. Sympatičtí hrdinové, trocha nesmělé romance a sem tam i nějaká ta špetka boje. Obzvlášť se mi líbil kult Bruce Leeho, který v té době frčel:) Jen ten konec mohl být zajímavější, jinak bych dal 5 hvězdiček. ()

RigorMortis

Súhlasím s Rentonom, Pomáda je oproti tomuto tak presladená a idylická, že by z toho jeden dostal cukrovku. Drsné prostredie kórejskej školy v ktorej to však často vyzerá ako vo výcvikovom stredisku armády. Tvrdá realita vtedajšieho kórejského školstva sa s nikým nemazná, ešteže tu máme aj dobrú dávku romantiky. Zaujímavý je taktiež posun hlavného hrdinu, ktorý sa počas filmu vyvíja. ()

Sticks

Prvá hodina je za päť hviezd, tá druhá za tri. Bohužiaľ tá druhá úplne vymaže tú prvú. Najskôr tu máme sympatické začlenenie do kolektívu chlapčenskej školy, kde je prísna výchova, takže telesné tresty sú dennou rutinou. Žiaci si ich, samozrejme, osvojujú a dialógy sú skutočne na napínanie. Samozrejme je tu veľa postáv tzv. divákov, ktorých jedinou starosťou je sledovať vyčíňanie iných. Hyeon-su si partiu nájde. Chlapca pri tele ide ľahko odhadnúť ako baviča ostatných už pri prvom pohľade. ,,Rupne´´ tu žiakom viackrát a v rôznych situáciach. Hyeon-su je vystavený jednak surovcom jednak svojim citom... znie to ako klišé, ale k prekvapeniu to prvú hodinu funguje. Tešil som sa z jeho úspechov, predstavoval si jeho feelings a tiež čakal ako sa ďalší deň v škole vyvinie. Druhá hodina začína nudnou romantikou a keď už je nejaký zvrat, tak sa prejde mlčaním, poprípade sa na neho nezabúda a je dôvodom konania postáv neskôr. Časom sa pridáva ,,ručných´´ momentov, ktoré mi až tak atraktívne neboli. Záver štvrtú hviezdu nezachránil, takže dávam veľmi ambiciózne tri hviezdy a údel 7/10. ()

muti

Korean drama z prostredia chlapcenskej skoly kde je nedostatok dozoru na chodbach a tak si chlapci davaju radi do nosa. vsetci maju za vzor Brucea Leeho, ktory v tom case panoval (film sa odohrava v 1970's). kamaratstva, spolky, disco, rande s dievcatami z dievcenskej skoly, bitky, tresty, pasovanie casopisov, rozchody aj rozkoly. na vtedajsej strednej sa ale nie kazdy udrzal a nie kazdemu vyhovoval militantny sposob kaym sa na skole vyucovalo. horuce hlavy a zatate paste narazaju na skolske autority aj na deti papalasov. milostny trojuholnik a prva laska. ak mate radi Brucea tak je film pre vas, pretoze hlavni hrdonovia nanho vzhliadjau ako na idola pocas celeho filmu. film je realisticky a vobec neprehana ani neprikrasluje. skoda len ze seniori neboli aspon trochu odliseni uniformami, pretoze ked sa zacala bitka tak sa slo hlava-nehlava a trochu som sa miestami stratil. koment: Adrian ()

HKstars

Hlavním hrdinou je Hyeon-Su, který se právě s rodinou přestěhoval do lepší čtvrti a nastupuje na místní střední školu. Doma ho neustále buzeruje otec (majitel školy Taekwonda), ale ve škole to možná bude ještě horší. Tehdejší pevný vojenský režim se odrazil i v těchto výchovných zařízeních - studenti mlátí jiné studenty, ty pak mlátí dozorce, občas učitel a když i učitelé selžou, dostanou nakládačku od ředitele. Zdánlivý chaos má však svojí křehkou hiearchii, ve které se dobře daří úplatkům a šikaně. Hyeon-Su je snad tou nejbojácnější osobou na světě, takže se rychle všemu podřídí. Světlým momentem v jeho životě se pak stanou cesty školním autobusem, kterým jezdí domů i půvabná Yu-Jin. Po jednom z konfliktů ve třídě se Hyeon seznámí s Woo-Sikem, protekčním synkem, kterému procházejí rvačky, takže pro ránu nejde daleko. Ten vytáhne Hyeona na diskotéku a funguje jako průvodce po novém světě. Jeho povaha je protipólem Hyeonovy plachosti a než se náš hrdina naděje, začne Woo chodit s Yu-Jin, které společně pomohli, když si na ní dovolovali studenti z konkurenční třídy. Režisér Yu Ha si dává s rozvojem romantické linky filmu hodně na čas a na mikroskopickém rozvádění školního tématu je vidět, že scénář psal podle vlastních zkušeností. Od chvíle kdy se Hyeon setká s Yu-Jin (byť jen pohledem), sledujeme dvě linie - hlavní hrdina se snaží získat pro sebe dívku svých snů (ta mezitím začne chodit s jeho nejlepším kamarádem a i když se jí to příliš nezamlouvá, je jasné, že se něco musí pokazit, aby Hyeon převzal iniciativu... tyhle trojúhelníky naštěstí nikdy nemají dlouhého trvání) a najít své místo ve škole a v životě. V tom mu nepřímo pomůže Bruce Lee a odtud pramení i onen americký název snímku. Už v první půlce vidíme studenty jak napodobují ve třídě Bruce a legendární dojo scénu z Fist of Fury. Pomáhá jim to zapomenout na militantní vedení státu, které denně cítí na svých zádech - přijdete do školy se špatně upraveným límečkem a hned za vraty vás čeká výprask. Poté co záležitosti ve škole vyeskalují na nejvyšší možnou míru, odchází Woo-Sik ze školy a Hyeon zdánlivě přichází o svou dívku. Zmaten a převálcován na nejvyšší možnou míru začne s tréninkem bojových umění. Překvapivě nejde o otcovo Taekwondo, ale o Jeet Kune Do (hezky podle příručky). Tréninkové pasáži je věnován jen zlomek celkové stopáže, ale jako předehra k velkolepému finále to stačí. Pomalu bublající nenávist k šikanování spolužáků pak vyústí v "odvetu na střeše", jedinou velkou akční scénu celého filmu, která je však úchvatná spíš svou bezprostředností a brutalitou než technickým zpracováním a kvalitou technik. Ale už jsem upozornil na to, že v tomhle filmu o akci vůbec nejde. Yu Ha chtěl upozornit na to, jaké to tehdy bylo a není těžké si představit, že podobné kastování a skrytá šikana panuje na korejských (a nejen korejských) školách dodnes. Navíc i když se zdá, že jsem vám v recenzi "vykecal" celý děj, čeká vás pár překvapení, především originální vývoj romantické složky by mohl fanoušky hollywoodských romantických komedií dost překvapit. Once upon a Time in High School je od začátku do konce kvalitně zpracovanou kronikou, životním úsekem jednoho mladíka a díky slušným hereckým výkonům a přesné práci režiséra není problém se do příběhu ponořit. Důležité motivy jsou vypíchnuty a všechno sedí. Osobně mi však přišlo, že Yu Ha mohl tempo snímku trochu lépe vyvážit. V některých pasážích budete očima popohánět ukazatel kupředu, aby už konečně hrdina "něco" udělal, jiné scény jsou naopak zabity nedostatkem prostoru (pasáž se servírkou, důsledky útěk Woo-Sika, důsledky finálního souboje). A pak je tu ještě jeden čistě subjektivní problém - ve filmu mají všichni stejné školní uniformy. Ačkoliv herecké výkony jsou bezesporu nadprůměrné, měl jsem občas skutečně problém rozeznat jednu postavu od druhé. To není nejlepší vizitka, teď jde akorát o to, zda se to vztahuje k filmu nebo mé osobě. ;) U milostného objektu hlavního hrdiny tehle problém mít nebudete, Han Ga-In vypadá dost "nekorejsky", ale je moc roztomilá. A na závěr - nečekejte od toho probůh druhé Volcano High. Tohle je vážně drama - bez stylizace, rozmáchlých akčních scén a počítačových efektů. Pokud alespoň jednu z těhle věcí potřebujete k přežití dvouhodinového filmu, pak byste zrovna tenhle měli přeskočit. 70% () (menej) (viac)