Londýnsky expert v odbore investícií Max Skinner (Russell Crowe) sa po smrti svojho strýka Henryho (Albert Finney) vracia na vinicu do Francúzska, kde prežil najkrajšiu časť detstva. Hoci ambiciózny workoholik chce hodiť minulosť za hlavu a vinicu čo najskôr predať, v okamihu príchodu do čarokrásnej oblasti na juhu Francúzska sa začne odvíjať celkom nová a opojná kapitola jeho života, počas ktorej v sebe nájde to, čo mu už od detstva chýba. A tak sa Max postupne mení na iného človeka, objaví lásku v podobe pôvabnej majiteľky miestnej kaviarne Fanny Chenalovej (Marion Cotillardová) a zistí, že z nádherného prostredia viníc sa mu už vôbec nechce vrátiť do uponáhľaného sveta biznisu... (TV JOJ)

Bluntman

Everything matures... eventually. Ridley Scott střídá malé filmy s těmi velkými a já nevidím důvod, proč bych měl dávat "pouze" čtyřhvězdičkové hodnocení, přestože Dorý ročník není nic světoborného a jedná se jenom o další z řady pohodových a oddechových filmů jak pro tvůrce, tak i pro diváka. Dobrý ročník šlechtí to, že se nejedná o film snažící se o něco víc, jako tomu bylo u Scottových Švindlířů, a taky fakt, že tady nejde vůbec o naplnění žánrové šablony nápravy arogantního sobce (protože ho za a) hraje charizmatický Russell Crowe s pověstí bijce a za b) k žádné nápravě ve skutečnosti nedojde v závěru filmu) a Scott si s jednotlivými scéhamty a klišé pohrává. Londýnské epizody jsou v chladných barvách, ty z Provence v teplých a dají upomenout jak na hollywoodskou klasiku A Bůh stvořil ženu, tak i na rozverné eskapády jako z Mého strýčka či Pana Hulota na prázdninách od Jacquese Tatiho (tyto tři jmenované filmy jsou dokonce na hrdinově rande s místní servírkou promítány na pozadí). Scott se navíc může opřít o vyloženě příjemnou hudbu a kvalitní herecké obsazení i pro ty nejmenší role (dalším plusem je, že zde nejsou žádné figurky a povinné žánrové propriety komplikující hrdinovi cestu ke zdárnému konci jsou odsouvány na druhou kolej, viz údajná sestřenice), umně balancuje na vlnách sentimentu a patosu a málokdy je skutečně kýčovitý. Ridley dozrál do dobrého ročníku. :-) ()

Fr

,,K ČERTU S PENĚZI“...... /// Moudrost najdeš na roztodivných místech…. a tak se z Maxe – i díky vínu, stal dobrý člověk (vo tom bych kurva něco věděl…). Provence, nostalgické vzpomínání i prosluněná současnost. Harmonie, vyrovnanost, sklenka, co není nikdy prázdná …(ale to už je jiná písnička), běžné radosti života. Film, kterej je prostě a vobyčejně řečeno – FAJN! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal v roce 2006 Peter Mayle číst nebudu. 2.) Miluju Francii, víno, Marion Cotillard. 3.) Sháním chalupu. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

TheMaker

::::::::::::::: Ufff...... Tak tohle se povedlo ! Russela Crowea nemám moc v lásce, ale po tomhle filmu na něho měním názor. Super herec. V tomhle filmu se mi moc líbil, role mu sedla jak ulitá. Pro mne asi nejlepší film Ridleyho. :::::::::::::::: ()

Nathalie

Francouzská poezie, anglický humor, úžasně pomalé tempo, sbírka okouzlujících klišé, excelentní kamera, prchavé kouzlo v místě, kde se zastavil čas, kouzelná Provence. NIC překvapivého ani převratného ve vývoji postav nebo příběhu, ale během promítání vám hraje kolem úst OVÍNĚNÝ úsměv.... Riddley spojil vláček nezapomenutelně vtipných scén-u bazénu, autíčko, burza, tenis, elegantní odchod ráno poté, škorpióni, kde každý vagón veze svůj náklad po příjemně vyhřátých kolejích. Magnifique. ()

Dever

Soundtrack Marc Streitenfeld: 1. How Can I Be Sure of You - Harry Nilsson ,2. Il faut du temps au temps - Makali ,3. Je Chante - Charles Trenet ,4. Breezin' Along with the Breeze - Josephine Baker ,5. Jump Into the Fire - Harry Nilsson ,6. The Wedding Samba - Edmundo Ros ,7. Never Ending Song of Love - Delaney & Bonnie ,8. Old Cape Cod - Patti Page ,9. J'Attendrai - Jean Sablon ,10. Gotta Get Up - Harry Nilsson ,11. Le Chant du Gardian - Tino Rossi ,12. Itsy Bitsy Petit Bikini - Richard Anthony ,13. Max-a-million - Marc Streitenfeld ,14. Le Coin Perdu - Marc Streitenfeld ,15. Wisdom - Marc Streitenfeld , ()

Subjektiv

Dobrý ročník se v mých očích jen pramálo odlišuje od našich, českých Bobulí. Náprava zkaženého městského člověka skrze víno a lásku děje se snad o něco více uvěřitelněji, nostalgické vzpomínky jsou subtilnější a chytřejší, celý film je o poznání vážnější a řemeslně lépe zvládnutý - toť vše. Slabé víno v moc pěkné lahvi. Možná až bolehlav. Repliky zúčastněných osob jsou totiž zrovna tak bobulovitě, ne-li více křečovité. Ani tolik "básnických" promluv plných "moudrosti" a oslavy krásných žen a vína se hned tak nevidí. Ten tupý kontrast sobecké, městské burzy a rurální idylky má být hlubokým sociálním objevem, roztomilým aspektem filmu či komickým prvkem? Není než hloupou "frází". ()

novoten

Filmy o přehodnocení současného života, o nalezení správného místa k vlastnímu bytí a o pravých přátelích u mě mají dveře vždy otevřené a když Ridley Scott natočí svůj osobní emoční vrchol a Russel Crowe hraje ve svém bloumání po Provence na city jak nikdy, je rozhodnuto. Lidský a v nejlepším slova smyslu hřejivý úspěch. ()

tron

„Časom zistíš, že výhrou muž nič nezíska. Naopak, akt prehry však môže byť zdrojom dôležitého poznania.“ Najlepší film na svete. Vážne, vážne vážne dobrý oddychový film. Víno, dážď, hrozno, traktory, jedlo, pes, bazén, tenis, kaviarne, tiché cesty, dreváky, fajky, motocykel. Skvelý, nádherný, vláčny, malebný, lahodný a hladký film so snovou atmosférou francúzskeho vidieka. K tomu parádne záverečné (!) titulky, skvelý soundtrack, malebná výprava a axióma, že vo Francúzsku hosť NIKDY nemá pravdu. A že vziať si tu sesternicu je trestný čin len ak je škaredá. ()

B!shop

Pro Ridleyho vcelku netradicni namet, ale ani tentokrat me nezklamal a natocil pravdepodobne nejlepsi vinarskej film. I kdyz ono tu nejde ani tak o vino, jako spis o prodej vinice a to je jen zaminka pro rozjeti vtipny romanticky komedie. Film je sice tezce prdvidatelnej a scenar bych taky rozhodne neoznacil za komplikovanej, cely to proste pusobi dojmem, jak kdyz si chtel Ridley a spol odpocinout. Jenze tady to proste nevadi, film ma fakt milou a pohodovou atmosferou a i kdyz dve hodinky jsou mozna zbytecne moc, ani na chvily nenudi a svizne odsejpa. Cemuz taky napomaha prijemna hudba a perfektni kamera. A samozrejme hlavne herci. Russell zvladne zahrat naprosto cokoliv a i tady je perfektni, akorat ze zacatku, kdyz dela drsnyho obchodnika, tak pravdepodobne proto, aby byl divakum vic sympatickej, z neho tvurci udelali lehce blbecka, kterej se pokydava rajcetem, pada do bazenu a podobne. Pak tu je naprosto nadherna Marion Cottillard. No a mile me prekvapil Freddie Highmore, kterej, kdyz nemusi delat nejakyho chytryho hrdinskyho parchanta, ale proste normalniho kluka, kterej travi leto u strejdy, tak je naprosto prirozenej a sympatickej. Takze si vlastne ani nemam na co ve filmu stezovat nebo co zkritizovat, ale na 5* mi to stejne nepride. ()

Lateef

Když máte film, v jehož titulcích stojí u produced by a directed by jméno Ridley Scott, asi to nebude žádná unylá zplácanina. Dobrý ročník je dobrým filmem, s vtipnými, do detailu dotažnými scénami, krásnou francouzskou faunou a velmi dobrými hereckými výkony. Jenom přeměna nebo vývoj bezcitného investičního odborníka Maxe v "lidského a žijícího" Maxe nebyla tak výrazná, jak jsem čekal, byla pouze decentní. Výborné jsou flashbacky a pohled na hereckou dvojici Finney-Highmore(nejmladší talent Hollywoodu). Russell Crowe v roli Maxe září a zamilujete si ho stejně tak, jako nádhernou přírodu a prostředí jižní Francie...35 miliónů dolarů(rozpočet)/39 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Boss321

První tři věty jsou SPOILER!! Překrásná romantická komedie o sobecké kariéristovi Maxi Skinnerovi, který zdědí po svém strýci vinařskou oblast, ale rozhodne se ji prodat. Ještě před prodejem se zamiluje do servírky, kterou musí po prodeji opustit a vrátit se zpět do Londýna, ale tam si uvědomí, že vymění svůj dosavadní život za život na přenádherném francouzském jihu. Ridley Scott si odskočil od své dosavadní tvorby do klidných komediálních vod, které mu sedly na výbornou. Russell Crowe a Albert Finney jsou sympaťáci a do rolí parádně zapadli a "Edith Piaf" Marion Cotillard to velice sluší. Prostě oddychovka, která mě zahřála u srdce a kterou jsem si velice oblíbil...... ()

Jossie

Ono je to samozřejmě dobře natočené, vždyť je to Ridley Scott, ale je to tak nějak až moc o ničem a hlavně zbytečně zdlouhavé. ()

CheGuevara

Škoda, že si Ridley Scott na stará kolena plete romantiku se snobstvím, a tak titulní dvojka nemá sebemenší šanci vykřesat aspoň pár nepatrných jiskřiček, byť o samotě jim to jde na výbornou. Dobrý ročník je jednoduše dobrý, ale šampaňské raději hledejte u sousedních vinohradů. ()

xxmartinxx

Naprosto neambiciózní film, kde se Scott snaží prodat francouzskou atmosféru. Ta lacinost a zbytečnost je natolik všudypřítomná, že si na ní člověk strašně rychle zvykne, a pak jen tupě zírá a užívá si to, omotaný kolem režisérova prstu. Něco jako Allenova Půlnoc v Paříži. ()

dobytek

Připadalo mi to, že Ridley Scott už měl plný zuby všech těch velkofilmů, tak si dal takovou režisérskou dovolenou a natočil pro změnu jeden "malej" film z francouzskýho venkova. Výsledkem je na jednu stranu sice strašně pohodová, ale na druhou stranu naprosto neoriginální romantická komedie. Nějakej uspěchanej kravaťák z velkoměsta musí jét někam na venkov, a on si tam najednou uvědomí, že na venkově by se mu žilo krásně v klidu a bez stresů. Samozřejmě se tam ještě musí zamilovat do nějaký osoby, která ho ze začátku nemůže ani cejtit. Jako je to dobře natočený, zahraný, celkem hezky se na to kouká, ale nějak mě to nenadchlo. Hodně slabý 3 hvězdy. ()

Skejpr

Ridley scott rozhodně umí točit i malé filmy. Dobrý ročník je toho nad slunce jasnějším důkazem. Příběh sice jedoduchý a možná až příliš automaticky laskavý (což je pravděpodobně jeho největší mínus - jeho až přehnaná laskavost) ale natočený, jak u Ridleyho filmů zvykem, s naprstou pečlivostí, citem pro světlo, detail, se skvělými herci a krásnou hudbou. A především neuvěřitelně svěží a vtipný. O filmu se nikde příliš nemluvilo, ale vyklubalo se z něho jedno z nejpříjemnějších překvapení tohoto roku. Už jenom neuvěřitelně vtipná dvouminutová pasáž s obchodem s akciemi, hned na úvodu by vystačila na celý film. Naštětí ale nemusí. ()

BadoXXII

Veci, ktoré považuješ za jedinečné a sexi Ti časom zovšednejú. A po niekoľkých mesiacoch jedenia, pitia, spánku a šukania, čo myslíš, že Ti ostane? Nuda! Jedna z mojích najoblúbenejších romantických komédií s neskutočne príjemnou atmosférou, hravým vizuálom, jemným humorom, skvelou hudbou, charizmatickým Russellom Croweom a nádhernou Marion Cotillard. Lepšie to už snáď ani natočiť nešlo. Odpusť mojím perám. Našli potešenie na tých najneobvyklejších miestach. Magnifique!!! 90% ()

Djoker

Dvě úžasné hodiny jsem byl na jihu Francie, bavil se a nechtěl, aby to skončilo. Přesně to od filmu očekávám. Jakmile začnu sledovat hodiny, tak je něco špatně. Tady jsem k tomu neměl nejmenší potřebu a nedošlo ani na pauzu, kterou si většinou neodpustím. Suma sumárum, Marion se tímto snímkem dostala na pozici mojí nejoblíbenější herečky, Ridley si upevnil místo mezi oblíbenými režiséry a Russell se vyšvihl mezi mé oblíbené herce. To je slušná bilance. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Karlík a továrna na mrtvoly

Karlík a továrna na mrtvoly

17.09.2012

Nikdy se nikomu nezavděčíš

Nikdy se nikomu nezavděčíš

11.01.2007

Každý měl aspoň jednou v životě ten problém, že ať udělá cokoliv sebelepšího, tak se někdo musí ozvat hlasem nespokojeným. Tahle životní moudrost platí dvojnásob ve filmovém průmyslu. Před několika… (viac)