Udělal z ní mladou vdovu, která se vydává na divokou cestu za vytouženou odplatou... Psanec Diego Callahan známý spíš jako Macho odpykává během občanské války tvrdý trest za dezerci v drsných a nelidských podmínkách konfederační vojenské věznice. Během vězeňské vzpoury se mu podaří utéct na svobodu a vrací se do zapadlého texaského městečka, kde potkává svého dávného kumpána Juana. Prchlivý Macho během malicherného sporu v místním saloonu o lahev šampaňského brutálně zastřelí vysloužilého plukovníka Mountforda přímo před očima jeho půvabné manželky Alexandry. Mladá vdova vypíše na Callahanovu hlavu vysokou odměnu a sama se ho vydává pronásledovat přes celý Texas a polovinu Mexika, aby dosáhla vytoužené pomsty. Konfrontace znesvářené dvojice má ovšem nečekané vyústění, protože Macho svou pronásledovatelku unáší a drží v zajetí. Na pomoc se jí mezitím vydává mocný majitel kasina Wheeler ve společnosti těch nejlepších lovců odměn. Ve smrtící hře představuje vytoužený úlovek vysoká odměna a srdce jedné osamělé ženy... Ústřední dvojici nepřátel na život a na smrt ztvárnili ďábelsky charismatický David Janssen a hvězdná Jean Sebergová, která se předtím proslavila rolí krásné Američanky ve slavném francouzském snímku U konce s dechem (1960). Pro zajímavost lze doplnit, že atraktivní herecké obsazení doplňují v menších rolích například David Carradine jako zavražděný manžel nebo Pedro Armendáriz Jr. jako Machův věrný souputník Juan. (Česká televize)

ostravak30

Bernard L. Kowalski a Cliff Gould se věnovali spíše televizním filmům a jen málokdy odskočili k něčemu většímu. Na filmu Macho Callahan je asi nejzajímavější úvodní pasáž, v níž si tvůrci neberou servítky a naplno zobrazují tvrdost tehdejších věznic. Ukazuje nám, že z takového vězení může člověk vyjít dost poznamenaný a zahořklý. Tím pádem může přijít zdánlivě nevinný spor končící špatně a díky tomu už není cesty zpět. Pak už ale jen následuje sled obrazů a scének. Mj. zjišťujeme, že tento western nemá za hlavního hrdinu nějakého klaďase. Na základě toho se i vyvíjí děj a sledujeme konec. Během toho všeho je film celkem nezáživný a celý obraz trochu šedivý. ()

LiVentura

Skvělý realistický western nemazlící se s ničím.. Unionistický voják se stává psancem před vdovou po zavražděném Jižanovi. Osudy a charaktery zde nejsou černo-bílé, je to životný příběh plný omylů, správných rozhodnutí a smrti. Tak jak to v životě bývá... ()

andrii

Charónův chráněnec má choutky, kterými jednou jednou nachovou skleničkou zakalí i její halenku. I když ale posléze usebere svůj charakter, zalkne ho sama smrt, povolaná družinou jeho parte cest. ()

azumi

Tak není to milion dolarů :) ale tisíc a později 1600 dolarů. Western docela ujde hlavně drsný začátek ve věznici. No a uvidíme tady taky v krátké roli Davida Carradina za mlada a to se vyplatí.... ()

Sympy

Taková Markéta Lazarová po westernovsku. Moc jsem podle fotek z filmu nečekal, ale dostal jsem parádní herecký a kamerový nášup s krásnou prérií a smyslem pro detail. Na hlavní dvojici, která nepřehrává je radost pohledět.Za plný počet v tomto žánru to není při srovnání s Clintovkama a hlavně za ten promyšlený únik na závěr. ()

PTuranyi

Netradičný western skrížený s vzťahovou drámou. Spočiatku je príbeh Macha celkom nudný príbeh desperáda, vykresleného nie veľmi pozitívne. Po incidente, v ktorom sa jeho osud skríži s príbehom Alexandry to vyzerá, že už je úplne stratený a film sa stáva príbehom o pomste. Avšak len do okamihu, keď sa ich cesty znovu stretnú v existenciálnom súboji, ktorý všetko obráti naruby. Machov charakter zrazu nadobudne pozitívne kontúry a u Alex sa rozvinie štokholmský syndróm. Lenže štvanica už je rozbehnutá a jej eskalácia nadobúda shakespearovské rozmery, končiace tragédiou rozmerov takmer Rómea a Júlie. Produkcia je dobrá. Škoda len, že sa jej nepodarilo vykresliť Machov charakter trocha konzistentnejšie. Obsadenie nie je úplne tuctové a herci stvárnili svoje postavy veľmi dobre. David Janssen, hoci nie je práve najznámejší, zvláda rôzne Callahanove polohy výborne a nestratíí sa ani Jean Seberg známa hlavne ako Patrícia z Godardovho filmu Na konci s dychom. 70% ()

charles3

Tak nějak dost "jiný" western, než by člověk očekával. Překvapilo i herecké obsazení, z něhož dvě známější tváře se zde vyskytnou jen krátce. Janssena, celou dobu mi typově připomínajícího zarostlého Henryho Fondu, jsem do té doby neznal. Přitom hrál hlavní roli v Dravých ptácích a významné vedlejší role hned ve dvou filmech, které jsem už v novém tisíciletí viděl na 70mm přehlídce v Krnově: Zajati vesmírem a Ve šlépějích Spasitele. Sebergovou jsem znal jenom díky Letišti a Godardovu U konce s dechem. U obou jde každopádně o jediné angažmá ve westernovém žánru, co se týká hlavních rolí. Film samotný má poměrně jednoduchý a řídký, téměř lyrický děj, evokující mi např. Valdézovy koně nebo Jeremiáše Johnsona. Dlouho také není jasné, kdo je v tomto filmu viník a kdo oběť. Co pochválit, snad jedině kameru a tu Sebergovou. Jinak průměr a v podstatě postradatelný snímek, nezařaditelný do žádné širší podskupiny. ()

G.Bookwrom

Na takovéto filmy je potřeba se dívat s určitým nadhledem. Ale splácat jednotlivé části filmu bez jakékoliv logických návazností, jen aby se tam něco dělo - to je tak na úroveň bandy amatérských nadšenců. Posuďte sami: Scéna č.1. Macho, ve věznici s velmi přísným režimem se prochází s bedničkou dynamitu a zapáleným doutníkem v ústech. Vyhodí vězeňskou bránu do vzduchu a jen v rozedraných podvlékačkách a bos uteče na svobodu. Scéna č2. Macho v pěkných šatech, ozbrojen a s penězi hraje v putyce poker. Příchozí invalidní vysloužilec mu sebere jednu ze dvou láhví šampaňského (asi výsluhy s vězení), což ho naštve a tím mu dá příležitost ho v souboji zastřelit. (Kdo vypije to šampaňské již film neřeší) Scéna č.3. Vdova po invalidovi najímá lovce odměn a shodou okolností je to tentýž lotr díky němuž se Macho před rokem dostal do lochu a tak když ho Macho oběsí, vyrovná si tím i starý vroubek. Scéna č.4. Zde nacházíme vdovu v luxusní herně kde se jí dvoří majitel herny. A kdo zde kupodivu hraje poker - no přece Macho. Po rvačce unáší vdovu do své chýše, kde ona ho několikrát probodne a on ji brutálně zmlátí a znásilní. Scéna č.5. Oba dva bez jakékoliv stopy po zápasu žijí v chýši a začínají se sbližovat. Jo, taky zahrání medvídě sirotka a toho pak tahají stále sebou. Scéna č.5. Odjíždějí i s medvídětem do země o které Macho neustále vypráví. A co čert nechtěl, sem míří též asi 60ti členná skupina lovců lidí vedená oním majitelem herny s obrovskou smečkou psů. (záběr nejspíš vypůjčen z filmu o honu na lišku) Zanedlouho Macha dostihnou, on jich dvě třetiny postřílí, (psi někam záhadně zmizeli) a v nastalé noci si vyznají s vdovou lásku a ráno se Macho nechá dobrovolně zastřelit. No není ta jedna hvězdička až moc? ()

milos.bradik

Když se řekne Callahan, tak si představím drsného Harryho v podání Clinta Eastwooda, což byl taky pěkný macho, ale tento film, od kterého jsem moc nečekal, mne překvapil. Je to pěkně drsný western a jediné, co mi tam trochu nesedí, byl ten zlom v myšlení mladé vdovy, která zahoří k Machovi láskou po té, co ji surově znásilní, což nebývá zase tak obvyklé, ale budiž. ()