Mike s jednou z koulí implantovanou do hlavy prchá ze zajetí do pouště Death Valley a v duchu si znovu promítá své první setkání s Dlouhánem, zatímco Reggie po Mikeovi dál pátrá na Dlouhánem zpustošeném jihozápadě. Schyluje se ke konečnému zúčtování se záhrobním zlem. Čtvrtý díl kultovní série nízkorozpočtových surrealistických hororů nezávislého režiséra Dona Coscarelliho. (choze)

misstake

Tak čtverka se Coscarellimu moc nepovedla. Kdo by to byl řekl, že film plný cestování časem a mezi dimenzemi a apokalyptickou krajinou může být taková nuda? Horor o koulích napočtvrté už prostě nemá koule. ()

JamesSi

Tenhle film je tak 30% nepoužité záběry z prvního dílu a zbytek jsou nesmyslé scény jízdy autem nebo chození po poušti. Phantasm nikdy neměl příběh, co dával smysl a tak to je i tady, ale chybí kreativita a nějaký řád. Hlavního herce vyměnili tak třikrát za čtyři díly a to je nejmenší problém série. Každý díl skončí zvratem, který je v dalším díle ignorován nebo prohlášen za sen. Ačkoliv mě první dva díly celkem bavili tohle už je lajdáctví. ()

Corpsegrinder

Pro mě je tohle pořád nenudící film a v rámci série je tohle opět návrat k atmosféře, to o co lidi žebrali u dílu třetího, ačkoliv teď zase každej nespokojeně funí. Reggie je odsunutej na druhou kolej a místo toho se držíme v poušti s Majkem kde se postupně odkrejvá Dlouhánovo minulost. Myslim že ze všech dílů má tenhle tu nejlepší kameru a záběry na poušť na který stojí Dlouhán a jeho brány jsou prostě ikonický pro surrealistickej film jako tohle. Jak říkám, já se pořád bavil. ()

TERRORDROME

Rádoby mysteriózne hipisácke putovanie do púšte za osvietením alebo čo. Coscarelli nemal prachy a tak nám tu miesto akcie predkladá hľadanie odpovedí v štýle Homera Simpsona. Tall Man je už hrozne starý a len tak sedí a diskutuje s hlavným hrdinom. Je to skôr dobrý deduškoko ako desivý záhrobník. Situáciu zachraňuje Reggie a jeho príhoda so zombie policajtom a dievčinou čo má mozgodlabacie gule v prsiach. No a záver je ako hipisácka vesmírna odysea s možnosťou ďalších dielov. ()

Paldiny

Pocitovo krute dlhý film čo má z časti za následok nulový rozpočet. Z úvodnej polhodiny dokonca hrozí ponorka. Veškeré dianie sa upriamilo na hlavné postavy (vedľajšie vypadli úplne) a tie sa neodlepia od svojho auta. Nikde inde sa totiž dej neodohráva, postavy stoja pri aute, zápasia na aute, jazdia a spia v aute, potom auto vybuchuje, presúvame sa k inému, vybuchuje aj to a ešte jedno. Režisér navyše oprášil nepoužitý materiál z prvého dielu a zakomponoval ho do tohto. Príbehovo ukazuje kde a ako sa to začalo, do detailov sa nepúšťa. Bezradnosť je tu citeľná asi najviac, prejavuje sa v komplikovanom až Lynchovskom rozprávaní, v ktorom neustále niekam cestujeme, prechádzame ďalšími a ďalšími fázami, všetko za prítomnosti uspávajúcej halucinogénnej atmosféry. S postavami po starom, Raggie je stále na mladé, zlé roštenky, Mike tradične poleno bez charizmy, Tall Man s jediným výrazom a ešte zbytočný prízrak brat čo sa ubytoval v jednej z gúľ. Kvalitatívne o schodík nižšie ako predchodca, už iba s jednou dobrou scénou, paradoxne neodohrávajúcou sa v aute. Podtitul predposlednej kapitoly bol tak až presvedčivo doslovný, rýchlo zabudnete, únava a vyčerpanosť tu dosiahla svojho maxima. ()

Petrus1

Koule, koule, koule...všude samý koule...asi se mi o nich bude zdát. Dokonce držely Reggieho tak dlouho, až v tom rohu zestárl. Dlouhán slibuje poslední hru, ale já bohužel vím, že poslední ještě není. U některých filmů (včetně tohoto) by mělo být hned na začátku varování: „Pokud tohle chcete dokoukat, zhulte se!“ Ze začátku si to chvíli hraje na efekty, aby se to rozvinulo v naprosto nudnou snovou kravinu, u které se mi ani nechtělo přemýšlet. Rozbolelo mě z toho akorát břicho a prozívala jsem se s otráveným ksichtem do konce. Reggie zahlídne blondýnu a taky ho (opět) začnou svědit koule...to ovšem netuší, že bezbranná nebohá slečna má mnohem větší koule než on, navíc na místě, kde by to sám nikdy neočekával. :-) Takže bacha na želvy. Tohle už nemá s hororem nic společnýho, jako by to do celé série vůbec nezapadalo. Spíš si říkám, že kdyby to bylo úplně samostatné sci-fi bez absence spousty výbuchů, bez trpaslíků (kteří tu stejně nehráli žádnou roli), možná i bez stěžejních létajících předmětů... Nemělo by to sice takový koule, ale bylo by to snesitelnější. Snad. ()

Raziel_cz

Nejtradičněji natočený díl, se scénářem, který se snaží zaplnit díry a zodpovědět otázky předchůdců. Což by se mu i dařilo, kdyby nakonec nenasekal nové. Oproti ohlasům jiných diváků jsem neměl problém se v ději orientovat. Hodně se tu cestuje časoprostorovými bránami a sledujeme dvě linie – Mika a Reggieho. Nic chaotického. Akce a humor ustoupily a bylo zde použito hodně záběrů vystříhaných z jedničky. Náladou má Oblivion nejblíž dvojce, ale atmosféra až na pár momentů už nezvládá být tak hustá a vyvrcholení je bohužel velmi neuspokojivé. Ale koule vypadají fakt dobře. ()

helraiser

Důstojné završení série. Tak trochu vyprávěčský, ale ne rozhodně špatný. Míň akce nebylo vůbec na škodu. Dozvíme se něco o dlouhánoj i když většina zůstane stejně nodhalena. Reggie je opět výbornej a jeho souboj se zombii policajtem je rozhodně to nejlepší co je v tomto prozatím posledním díle k vidění. Slušná podivaná která rozhodně nedělá sérii žádnou ostudu. ()

Marty_v.S.

Dvoudenní filmový maratón s "Phantasm" u konce. Grandiózní finále, závěr spíš pokládá více otázek, než by na ně odpovídal .. pátej díl by nebyl špatnej, otázka je kolik let by muselo již být představiteli "Tall Mana". Na rozdíl od jiných zdejších komentátorů se mi zakomponování nepoužitého materiálu z jedničky líbilo, hezky to dokreslovalo i děj samotného provního dílu. Pozn: Sakra Coscarelli, doufám, že takhle Mika nenecháš chcípnout! ()

Knor

Nejslabší díl ze série, zajímavý jsou už jen Dlouhán z Reggiem. Ten děj je fakt zběsilej a přišlo mi, že Coscarelli už neví co do toho nacpat aby film vydržel hodinu a půl. Určitě je super náhled na Dlouhánovu minulost a počátek toho všeho, ale celkově to není tak zábavný jako předchozí díly. ()

Aywes

Phantasm nedokončen a Don Coscarelli se nám z dáli vysmívá. Otevřený konec na který jsme ve Phantasm zvyklí opět nezklamal. Atmosféra prvního dílu vymizela akčnost druhého také, avšak je zde zvláštní kouzlo, které vás nenechá odejít od obrazovky. Opět musím zmínit překrásný soundtrack písně, která nás doprovází již od prvního dílu (také samozřejmě píseň Have you seen it, která předělala song na trochu rychlejší kalibr :) ) a dodává atmosféře své kouzlo. Doufám, že nás pan Coscarelli brzy obohatí novým dílem, avšak mnoho tomu nenasvěčuje. Přesto jsem rád za tuto sérii, která zaslouženě stojí mezi klasikami hororového žánru. Takže nezbývá než jen vyčkávat na Coscarelliho věty typu " The Ball is return " . Jediné co ještě dodám je " It s time boooooy" :) . ()

VanBradley89

Do dnešního dne jsem nechápal naléhání fanoušků o pátý díl. No a teď si stoupnu do fronty k ním a říkám Done, kurva, udělej pětku. I, když vím, že je to marný výkřik K samotnému filmu musím říct, že pecka. Nepoužité záběry dobře osvětlují, některé věci z dílů předchozích. Spousta otázek, ale zůstává. Co se atmosféry týče vrací se to k duchu jedničky.Pro mě druhý nejlepší díl, hned po dvojce. Na celé sérii se mi líbilo, že si to herci, až na dvojku, odehráli od začátku do konce. Krásně vidíme jak se jim roky vrývají do tváře ( hlavně na Dlouhánovi je to znát hodně díl co díl ) Ještě k celku musím říct, že mě to chytlo. Přece jenom jsem všechny viděl hned po sobě. Takže počáteční obavy se nenaplnily a rozhodně nebudu mít problém z nějakým časovým odstupem opět zaskočit do tohoto bizarně zábavného světa. ()

djbarrel

Pokud se čtyřka zamýšlela už na začátku, smysl by to mělo. Co se vyprávění týče a tak. Pokud ne, je to divný. Film si z prvních dvou dílů zachoval jen něco atmosféry, zato přibyla spousta divných a nelogických věcí. Phantasm mám rád, tedy první dva díly, trojka byla trošku mimo, takže nemám až tak kritický pohled, ale víceméně je to díl zbytečný. Už se moc vařilo z vody. Každopádně něco málo bylo fajn, nějaký lekačky tam taky byly, holt narozdíl od prvních dílů, tady už byla dějová linka celkem předvídatelná. Co se mi vyloženě nelíbilo bylo to vysvětlování. To si myslím, že do série nepatří. Nebyla to ostuda, ale podruhý bych to vidět nechtěl. 60 % ()

90125 odpad!

Tento film by si zaslúžil zaradenie do zatiaľ neexistujúcej katagórie Odpad odpadov. Predchadzajúce dva Phantasmy vlastne nie su o moc lepšie, len kultová jednička je kúpitelná. Skutočne tažko nájst slová, alebo vety ku "kvalite" scenára tohoto filmu. Človek len bezmocne zíra. Don Coscarelli sa určite nemal stať ani scenáristom, ani režisérom. Jeho netalentovanosť je vskutku bolestivá. 10% ()

JAhny

Velmi prijemne. Sice to nie je film, po zhliadnuti ktoreho zostanete sediet s otvorenymi ustami, ale je to zabava od zaciatku az do konca. Btw v tejto casti sa divak konecne dozvie nieco viac o "dlouhanovi". ()

Anstoss odpad!

Nic víc než "cash grabe" a výstavní příklad jak pohřbít sérií. I když... ne tak docela. Letos (2015) přichází, soudě podle traileru rovnou na DVD, pátý a a tak "skutečně" finální díl této fanchise. Podle hodnocení všech dílu to asi dost lidí potěší. V každém případě, je zajímavější psát o film který jsem ještě neviděl než o tomhle tom vraku. 0/10 ()