The Haunting

• Česko Strašení (viac)

Na zámek barona Victora Fredericka Von Leppe (Boris Karloff) přichátí mladý poručík napoleonské armády Andre Duvalier (Jack Nicholson). Andre se dostal na Von Leppeho sídlo díky tomu, že sem sledoval tajemnou ženu Helenu. Krok za krokem se před Andrem odhaluje děsivá skutečnost, o duši barona Von Leppe usiluje stará čarodějnice rozhodnutá zlikvidovat každého, kdo by jí v tom chtěl bránit. Na tomhle mysteriózním hororu je mimo jiné zajímavé i to, že se zde Jack Nicholson poprvé podílel také na režii snímku. (SPI International / Omega Publishing Group)

Bloody13

Pěkný gotický horror z dílny Rogera Cormana, na němž se kromě něj podílel i Francis Ford Coppola, který téhož roku natočil i svůj debut Dementia 13. Kromě skvělého Borise Karloffa a Dicka Millera se zde objevil i mladý, v té době teprve šestadvacetiletý Jack Nicholson. Druhou důležitou stránku filmu tvoří výprava. Obrovský zámek na mořském útesu, skryté chodby uvnitř sídla, bouřivé deštivé noci, rozplétání rodinných tajemství, lesy, hřbitov, stará věštkyně a tajemná dívka. Do toho působivá hudba, která díky houslovému doprovodu, připomínající silný vítr za okny, dokáže vyvolat pocit příjemného mrazení v zádech. Zábava zaručena. ()

Pohrobek

Pětice režisérů se na snímku nijak zvlášť nepodepsala, těžko rozlišíme, co kdo kdy točil, i když hlavní slovo měl zřejmě Roger Corman. V každém případě řemeslnicky se jedná o celkem stylovou podívanou; scénáristé ale nevědí, co to vlastně píší - jeden dějový zvrat za druhým, bez vnitřní logiky, jenom pro efekt. Konec je vyloženě přepísknutý. Herecky se jedná o zajímavé setkání, Boris Karloff dostal krásnou roli, kterou si náležitě vychutnal, mladý Jack Nicholson je ve své nezvyklé úloze taktéž přesvědčivý. ()

tron

Mladučký vojak (Jack Nicholson) blúdi z posledných síl pochmúrne vyľudnenou krajinou a stretáva krásku, s ktorou však nie je všetko OK. Odpovede (alebo smrť?) nachádza v strašidelnom zámku na úpätí burácajúceho mora a pod podozrivým dohľadom legendárneho Borisa Karloffa. To všetko podčiarknuté nepokojnou hudbou, neustále nás držiacou v strehu, pôsobivou výpravou a poeovskou atmosférou, ktorá ma úplne pohltila, preto dávam až 80%. ()

B!shop

Tenhle starej horor zrovna moc strasidelnej neni, ale nijak zvlast sem se u nej nenudil. Nevim jesli filmu ucast peti reziseru prospela, nicmene mi neprislo, ze by se u rezie dohadovali a celej film pusobil kompaktne. Samotna zapletka je sice krapet naivni, ale zase uplne nejhorsi neni a v zaveru film umi prekvapit. Co se tyce hercu, tak Karloffa sem fakt nemoh poznat a Nicholson tu je jeste mladickej a ani jeden z nich nepredvadi nic moc. Co se tyce hudby, tak hrala prakticky porad a furt to samy, az mi lezla na nervy. Ale tech 80 minut jsem se u filmu docela bavil. ()

movie

Scény z nočního sílda Barona Von Leppa (Boris Carloff) jsou celkem strašidelné, ale snímek ztrácí atmosféru tam kde několikrát přechází do denních scén. Závěr je pak znamenitý. Celý film je protkaný jako vždy geniální hudbou Roberta Steina, kromě asistence čtyř dalších režisérů po boku génia Rogera Cormana tu pak exceluje mladičký Jack Nicholson jaku plukovník Andre Duvalier. Škoda že snímek není natočen spíše jako "celonoční" děsivá jízda, to by pak byla jiná. ()

sud

V úvodních titulkách filmu je na postu režiséra uveden pouze Roger Corman, tudíž nevím, kde se v ostaních všemožných pramenech berou ti ostatní čtyři pánové. Celkově se nejedná o špatný film, ale jak na poli těchto mnou oblíbených strašidelných papundekláčů, tak celkově více než na průměr nedosahuje. 50%. ()

Radko

Cormanovsky štýlové, pôvabné. Prehnané kulisy a lacné triky zdôrazňujú opustenosť hradu, mŕtvolnosť cintorína, pentagramové zväzky s vládcom pekiel, či záhadne sa zjavujúcu ženu, pravidelne miznúcu v divokých vlnách. Prestrašené tváre, dávny zločin, mladý Nicholson a efektná scéna s vykľovaním očí dravým vtákom. Dejovo to príliš pokope nedrží, zaujmú skôr jednotlivosti. Raz darmo: mnoho režisérov - príbehová smrť. Hrôzy, desu a strašenia je viac v alternatívnych českých názvoch, než vo filme samotnom. Najväčšie odhalenia a prekvapenia sa neudejú efektným šokom, ale slovným vysvetlením. Napriek výhradám ma táto poeovsky poetická variácia skutočnosti, že skoro nik nie je tým, za koho sa vydáva, potešila. ()

MM_Ramone

V tomto (už farebnom) filme z roku 1963 sa stretli dve, z pohľadu histórie kinematografie, veľké herecké osobnosti. Horrorový veterán Boris Karloff a práve začínajúci mladý talent Jack Nicholson. Už len spolupráca týchto pánov hercov, a fakt, že sa réžie ujal skúsený Roger Corman, ťahajú tento poetický horror nad dobový priemer. Nie je to žiadne prevratné, kultové dielo, ale tri hviezdičky si zaslúži. *** ()

Xmilden

Kdo by nechtěl jednou za život vidět film, na kterém se podílelo 7 režisérů. Slovy SEDM. Samozřejmě že výsledek přesně podle toho vypadá. Děs a hrůza, příběhově. 10% ()

darkrobyk

Cormanovy gotické horrory miluji, byť ty podle E.A.Poa (+Lovecrafta) patří k ještě lepším než Strašení. Starý hrad, tajné chodby, noční bouře, mlha, hřbitov, krypta, pavučiny, mrtvoly. Vydrápané oči a žena v plamenech. Pentagram. Mladičký Nicholson, jako voják francouzské armády, se snaží odhalit tajemství krásné ženy. Text distributora je poněkud zmatený, což je dobře, alespoň je pak divák překvapen. Nejhezčí je závěrečné loučení, které by dnes zprznily pixely. Krom výtvarné stránky (typické pro Cormanovy horrory té doby) navozuje skvěle atmosféru i hudba (Ronald Stein) - temné smyčce prokládané kvílivým nářkem houslí fungují i dnes. Pro fanoušky žánru lahůdka, pro běžného diváka možná i zklamání. ()

Ruut

Svou hloupoučkou naivitou mi tento brakový film hodně připoměl původní řady seriálu Star Trek. The Terror je bohužel velice průměrný ve všech směrech. Navíc tu nikdo z herců ani sympaticky nepřehrává. Boris Karloff opět ukázal že je hercem jedné role. Jack Nicholson mající mnohem větší prostor než hororová ikona Karloff se také moc nepředvedl. Plusem filmu jsou hezké kulisy hradu, hřbitova a exteriéry u moře. A také mě na druhou stranu u tak starého filmu překvapilo hned několik gore scén. Celkově to ale nevidá než na ušmudlaných 50%. ()

pornogrind

Druhej snímek z roku 1963 s názvem " The Haunting ". Tady už to taková sláva není, ale i přesto dávám 3 ( slabší ) hvězdy. Film táhnou především J. Nicholson a B. Karloff. Zaujme i celkem zajímavej příběh a jeho rozuzlení. Jak už psala v komentáři " Petrus1 " - první a poslední dotáčená scéna je tu zbytečná. Tohle zaujme především fandy gotických hororů. ()

Goldbeater

Je úsměvné, jak se tento horor naivně snaží tvářit vážně. A ještě úsměvnější je, kolik velkých jmen je s ním spojeno. Střídání režisérů a psaní scénáře za pochodu se na filmu nesmazatelně podepsalo. Dějově je to velká patlanina, ovšem nemůžu říct, že bych se při tom nepobavil. Je milé si poslechnout, jak v tomto dokumentu tvůrci na natáčení s humerem vzpomínají. ()

Mariin

Mírně nadprůměrný gotický horor, v němž je poznat cormanovský rukopis s typickými, popundeklovými kulisami a nočním koloritem, čímž se film řadí k těm lepším jako např. Jáma a kyvadlo, Zánik domu Usherů atd. Bohužel, zvláště denní scény s rádoby "tajemnou" Sandrou Knight a dryáčnické počáteční i závěrečné pasáže v mučírně ubírají na roztomilé kvalitě braku a mysterióznosti. Přesněji 3,5... (Pozn. oficiální jednovětý text distributora je idiotský, a krom toho je i spoilerem: "Mladý důstojník z neapolské armády pronásleduje záhadnou ženu do zámku starého Barona, kde odhalí, že ona dáma je členkou starého čarodějnického klanu a snaží se Barona dohnat k sebevraždě.(oficiální text distributora)" ). ()

Hunter2222

Presne takéto staré horory ja môžem! Dej zo začiatku hrozne zložitý, množstvo postáv a stále inak smerujúci. Ale na konci sa z toho vyvinie super pointa, pár krát ešte prekrútená, tak aby diváka úplne zaskočila. Nie som nijaký veľký fanúšik Borisa Karloffa, ale v tomto filme sa mi fakt páčil ako aj všetky postavy a ich herecké výkony. K tomu perfektná hudba a hlavne samotný Zámok. Zámok je fakt miesto predurčené na točenie hororov. No tento film v našej dobe za horor považovať už veľmi nemožno. ()

Karamanlis

Na svoju dobu určite dosť atmosferický a pre súčasníka roku 1963 asi aj trochu strašidelný horor, ale od spolupráce piatich režisérov, medzi ktorými figurovali aj také esá, ako Roger Corman a F.F. Coppola som predsa len čakal viac. Napriek hereckému spojeniu Boris Karloff - Jack Nicholson a sympatickej snahe v závere trochu béčkovo pritvrdiť, sa The Terror výraznejšie nevymanil z okov priemernosti. ()

corpsy

Zhliadol som medzinárodnú verziu tohto diela, do ktorého boli v roku 1990 dotočené úvodné a záverečné scény s hercom Dickom Millerom, ktorý v hrá vo filme Karloffovho sluhu. A už len to kazí atmosféru tohto snímku. Film s názvom STRAŠENIE, ale bez strašenia. Nebyť zopár hammerovsky ladených scén, asi by bolo hodnotenie ešte nižšie. ()

Flaxik

Snesitelný postarší kousek, který kulhá jak sám Karloff, Nicholson měl ještě vlasy, Sandra Knight pro změnu knírek, ale pořád to byla atmosférická nestrašidelná relaxačka na dlouhé temné večery. ()

tomtomtoma

Strašení je příjemnou improvizací na hrůzostrašnou náladu podle návodu Edgara Allana Poea. Roger Corman společně s přáteli vytvořil filmové dílo z materiálních zbytků, přetrvávajícího pracovního nadšení a hravé rozvernosti. Uvozující rám vzpomínek byl přidán až po mnoha letech. Skutková pointa běhu událostí převrací v nihilistickém záchvatu vše naruby, v tuzemském prostředí podobné vyústění příběhu dovedlo k dokonalosti Divadlo Járy Cimrmana. Strašení je hororovou anekdotou, vpřed se filmová hříčka ubírá ve staccatovém pohybovém rytmu, touha je nadřazena rozumu, otřásá barevnou virgulí za temné noci a neohroženě vyplňuje nezbytné formuláře zakletých mocností. Nejsmutnější záhadnou bytostí je Victor Frederick von Leppe alias Eric (dobrý Boris Karloff), pruský baron v trudně osamělém životě na svém venkovském sídle. Smutek tragédie se po dvaceti letech vrací v ozvěně zpět a zlovolně buší na zapečetěná železná vrata pohřební krypty. Psychologické hrátky slibují dychtivou náruč i konečné vysvobození. Nejzvídavější postavou je Andre Duvalier (zajímavý Jack Nicholson), ztracený poručík napoleonské armády. Záchrana života je uhranuta půvabem nadpřirozené moci a žádá si přídavky. Osobní bolest druhých není na překážku, nová láska si žádá právo přednosti. Nejsmyslnější záhadnou bytostí je Helene alias Ilsa von Leppe (příjemná Sandra Knight), bezděčná zachránkyně ztraceného vojáka a transcendentální mámení zlomyslné příležitosti. A halucinačním vidinám nelze v zamilovanosti nic odepřít. Nejzasvěcenější postavou je Stefan (zajímavý Dick Miller), baronův věrný komorník a jediný společník venkovské osamělosti. Pánovo přání je povinností, když tajemství má zůstat navždy skryto. Největším kverulantem je Katrina (sympatická Dorothy Neumann), lidová čarodějnice a mstící se Ericova matka. Vyvrcholení pomsty se blíží každým okamžikem, spravedlnost dostává konečnou podobu, jen skutečnost byla vždy odlišná. Posledním aktérem ztřeštěného strašení je Gustaf (příjemný Jonathan Haze), Katrinin pacholek pro těžší fyzickou práci. Krutost pomsty ho nenechává chladným, přesto jeho snahám schází potřebná razance. Francis Ford Coppola, není třeba se děsit, získával potřebné filmařské zkušenosti do budoucnosti a Strašení se díky odlehčení domohlo svého zábavnějšího druhu určení. Nic nelze přeceňovat, přesto si tato rozverná filmová improvizace zaslouží pozornost za způsob vlastního zrození. ()

Zemřel herec Dick Miller

Zemřel herec Dick Miller

31.01.2019

Ve věku 90 let zemřel v kalifornském Toluca Lake herec Dick Miller. Smutnou zprávu předal médiím rodinný mluvčí. Rodák z Bronxu má od svého debutu v roce 1955 ve snímku Apache Woman na svém kontě… (viac)