Zánik domu Usherovcov

• Česko Zánik domu Usherů (viac)

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiálny text distribútora)

darkrobyk

Série filmů inspirovaných dílem E.A.Poa ( a také H.P.Lovecrafta) patří mezi Cormanovy nejlepší filmy. A Zánik domu Usherů stojí na špičce po všech stránkách. Atmosféra černých ( gotických) románů prolíná celým filmem. Člověku se ani nechce věřit, že Corman se narodil v USA a ne v Británii, zemi mýtů a pověr, kde každý druhý dům hrdě vlastní ducha či strašidlo. Mlha, močál, starý dům, vše prostupující hniloba a postupná zkáza. Pochmurnosti přidávají temné barvy v kontrastu s rudou. Interiér domu připomíná starý hrad s pustými chodbami, tajnými dveřmi, pavučinami, sklepeními. Obří třešní na dortu je brilantní herectví Vincenta Price, který se pro horror zřejmě narodil. A budu se opakovat, ale musím připomenout, že poslední roli mu nabídl T.Burton ve svém Střihorukém Edwardovi jako poctu horrorovému mistrovi. Celý film je plný fantazie, přeludů, snů, šílených obrazů ( i na zdech domu) a stejně jako literární předloha nekončí dobře. Tedy pro prokletý rod Usherů....hladina močálu se navždy uzavře.... ()

JohnnyD

Kvalitný gotický horor s tradične fenomenálnym Vincentom Priceom - tentokrát s odfarbenými vlasmi a oholenými fúzmi. Vrcholom je vizuálna stránka - či už pochmúrne okolie domu, úžasné bizarné obrazy v dome a hlavne skvelá snová scéna. Bohužiaľ na rozdiel od iných adaptácií kratučkých Poeových poviedok, túto Corman&Matheson&Price nedokázali dostatočne roztiahnuť na celovečernú minutáž a aj keď som sa nenudil, po vyzradení kliatby Usherovcov v strede filmu už nedochádza k žiadnemu prehĺbeniu príbehu/mytológie, čo by si tento tajomnom opradený a stále nedopovedaný námet zaslúžil, ale iba o súboj Price vs. Damon o Myrnu Fahey. ()

Kusko.t2

Vinikajúce prevedenie príbehu E.A.Poea na filmové plátno, v ktorom sa podarilo skvostne zachytiť atmosféru života a pádu rodu Usherov. Celý príbeh sa odohráva v jednom dome, sídle Usherov, v ktorom sa po stáročia odohrávali všelijaké zvrhlosti, až to malo za následok, že dom nasiakol zlom a rodu Usherov tak vrátil desivú skúsenosť vo forme prekliatia a beznádeje. Roger Corman tento dramatický, desivý príbeh skvostne natočil a herci, ktorý sa zúčastnili, tu predvádzajú svoj herecký koncert. Klasický horor s Vincentom Priceom, ikonou podobných druhov filmov, slávi úspech aj tento krát. ()

S.Quentin QUALE

Ač je tato povídka jednou z nejlepších z díla E.A.P. musím říct, že tento poněkud přiživenější přepis mě noc nepotěšil. Spousta věcí je pozměněných, přitom strohost a přímočarost je na originálu to nejděsivější. Škoda...55% ()

pornogrind

Edgar Allan Poe a tahle jeho povídka se dočkala několika filmových zpracování. Všechny jsem samozřejmě neviděl ale i tak si troufnu tvrdit, že tohle je jedno z nejpovedenějších filmových zpracování. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má i hororová legenda Vincent Price. Filmy Rogera Cormana jsem si poslední dobou hodně oblíbil a musím říct, že tohle je jeden z jeho nejlepších(né li nejlepší) filmů kterej prostě musím ocenit 5ti hvězdami. ()

Goldbeater

Zánik domu Usherů je první z proslulých Cormanových adaptací povídek Edgara Allana Poea a zřejmě taky nejbližší své předloze. Příběh je prakticky totožný narozdíl od následujících děl (ne že by to vadilo, ono například představit si natočení Jámy a kyvadla přesně podle předlohy je nemožné). Výborný (jako vždy) Vincent Price a skvělé interiéry působí jedinečným dojmem, který zapříčinil to, že jsem si Cormanovu Poeovskou sérii velmi oblíbil. ()

dr.horrible

Sklamanie. Týmto filmom som s Rogerom Cormanom začal a bohužiaľ asi aj skončil. Teda, nedá sa povedať, že by neodviedol dobrú prácu. Ten zámok, hmla, blesky, atmosféra, vlastne celá výprava (samozrejme až na tú divadelnosť; naozaj som celý film čakal, že na konci spustia oponu), výtvarná štylizácia, rekvizity (!), super záverečná scéna, super snová sekvencia... všetko to treba iba pochváliť. Ale tá nuda! A ešte raz divadelnosť! A kde je nejaké napätie, sa pýtam? Okrem toho mi neuveriteľne vadila tá megalomanská hudba. Bolo jej viac ako dialógov a úplne nechápem načo. Veď tam mal starý zámok a Vincenta Pricea, tým mal atmosféru vyriešenú a keď k tomu neustále hrala tá príšerná hudba, napätiu to teda rozhodne nepridalo. Ale späť k Priceovi. Jeho uhrančivý pohľad a hlavne hlas a úžasná démonickosť, nech hovorí alebo robí čokoľvek; myslím, že keby tam bol iba on a predčítal Poea, stačilo by to (a jak pozerám jeho filmografiu, už to aj párkrát robil). Ústredná dvojica mu to akurát kazila (Damon vyzerá jak atrapa Tonyho Curtisa a Faheyová ako škaredšia Vivien Leigh). Skorej by si uznanie zaslúžil Harry Ellerbe ako sluha, te bol rozhodne presvedčivejší (na béčko). Aby som to tak zhrnul: Horor, ktorý vyvoláva úsmev a nudí. Nebyť tých detailov, pekného záveru a pána Pricea, ktorému sa týmto klaniam, asi by to ani nastálo za povšimnutie. ()

Dalda

Film se napsané povídky příliš nedrží. Především je ve filmu mnoho věcí "navíc", které tam vůbec nepatří. Působí to pak jako vata na zaplácnutí času, kdy jsem musel již zcela znuděný sledovat, jak na sebe herci němě hledí nebo zcela nepochopitelně chodí po domě tam a zpátky. V díle Edgara Allana Poea je mnoho věcí na tzv. domyšlení, což film nenabízí a celkově mě docela zklamal. ()

Campbell

Další vydařená adaptace knihy od Poea. A zase Corman a Price, tyhle dva snad nikdy nenatočily sračku když byly spolu. Price má neuvěřitelný charisma, a Cormanův rukopis tu je silně cítit. Prostě dokonalost. ()

nash.

Tahle Cormanova série adaptací se pro mě stále více stává esencí filmového hororu šedesátých let a navíc mi jednou provždy do hlavy vpálila vizuál, ve kterém si mi při čtení promítají všechny Poeovy povídky. Hlavními klady jsou tu výtvarně dokonalá podívaná, která je základem pro působivě ponurou atmosféru a charismatického Vincenta v další z jeho excelentních rolí. Společně jsou hlavními strunami rozehrávajícími komorní, neuspěchané drama, zvolna budující intenzivní pocit zmaru, který nelze zastavit. Prostě malý a nenápadný žánrový klenot. ()

WANDRWALL

Zajímavé! kdo jen přenese povídku od E.A.POEA do filmu, ať už animovaného (myslím, že při těchto povídkách se to hodí víc) či hraného, tak má to vypravování vždy pozoruhodnou sílu, hutnost, udrží vnímatele v napětí. Zde ale režisér si vzal jen co chtěl a udělal příbeh svůj, svoji variantu. Neplesám, ale taky nemohu říct, že by to nebylo inspirující. ()

dopitak

Když famózní svým charismatem ostatní o dvě hlavy převyšující Vincent Price přibouchl víko rakve s probouzející se Madeline, uvědomil jsem si, že takhle by měl správně vypadat horor. Když pak vidíte nějakou tu dnešní chujovinu (za všechny např. Pach krve), nemusí se člověku udělat dobře od žaludku.____ Mrazivá atmosféra, která se po příchodu Philipa Winthropa postupně z domu Usherů dostane až za vámi do vašeho pokoje, pasující hudba a hlavně výborné herecké výkony celé čtyřky (!) herců - to všechno bude ode dneška právem patřit do mé top dvacítky. ()

iamek

Film je dobře vyprávěný. I kdyby vás nebavil, tak se budete chtít podívat do konce jen proto, aby jste věděli kdo přežije a jak to celé dopadne. Ponurá atmosféra domu je fantastická. Na Jámu a Kyvadlo to nemá, ale pro fanoušky hororovéhe žánru povinnost. ()

klerik

Epsteinova verzia na mňa kedysi zapôsobila viac. Táto daptácia je rozhodne natočená pekne - kostými, makeup a prostredie sú správne "poeovské". Také to starosvetské polodivadelné herectvo filmu tiež dodáva svoje čaro... Problémom je tak trochu naťahovaná stopáž, kedy stráca konanie hlavného hrdinu na uveriteľnosti - len pobehuje a narieka. A "trikové" finále je minimálne z dnešného pohľadu zbytočne trúfalé... ()

jojinecko

3,5*/5... Hororovo divadelná adaptácia E.A.Poa o štyroch hercoch, ktorej jednoznačným plusom je Vincent Price, ktorého herectvo je vždy zážitkom:) Oceňuje predovšetkým atmosféru a záverečnú 15 minútovku, kde po dlhšom a nudnejšom rozjazde naberá film na obrátkach a naskočia aj príjemné zimomriavky, doprevádzané šialenou hudbou a prostredím (obrazy Usherovského rodu- paráda!). ()

GigaPudding

Slušná adaptace Poeovy povídky, která si nic moc navíc nevymýšlí a má takovou pěkně tíživou atmosféru, která se na úplném konci dostane do slušně natočené hororové atmosféry. Působivé jsou i kulisy a hlavně galerie předků rodu Usherů. A Vincent Price i s málo excentrickou postavou zahrál pěkně. :) ()

jonyyy

Rozjezd hodně obdobný jako v Jámě a kyvadlu a Havranovi, ale vývoj a vyvrcholení se mi zde líbilo z celého trojdvd Levných knih nejmíň. 63% ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (viac)