Zánik domu Usherovcov

• Česko Zánik domu Usherů (viac)

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiálny text distribútora)

-Bomba-

Původní příběh od Poea jsem sice nečetl, tahle filmová verze je ale perfektní. Hvězdný Vincent Price, který dokáže vylepšit sebehorší film opět nezklamal a předvedl skvělý výkon. Samotný příběh je také perfektní a ostatní herci své role zvládli dobře. Doporučuji. ()

MarekT

Stejně jako mnozí současníci i Roger Corman a jeho adaptace E.A.Poea jsou svojí tvrdošíjností nesrovnatelné s aktuálním diváckým očekáváním. V tomto případě se ale dá opřít o výborně napsanou dějovou linku, poprvé se dá říct, že jsem Poea víceméně docenil - uznávám jeho kvality v objevování nových směrů literatury, nicméně pokud jsem se již k němu dostal v psané podobě, zůstával jsem netknut. Stavba zápletky ale dává tušit dobře míněné myšlenky a dojem, že všichni ti spisovatelé a filmoví režiséři měli zase recht a uměli si své vzory vybrat. Tvůrcům filmu zase musím dát zavděk zde zmiňovanou výtvarnou estetikou, odpovídající do puntíku mým představám o lokacích, postavách etc., paradoxně mě ale nejvíce zaujaly freudovské snové scény neslučující se s časovým umístěním příběhu - pokud je můj odhad přesný, v době vzniku předlohy byla madame Múza teprve čerstvě po porodu dcery Avantgardy. Stranou by také nemělo zůstat herecké obsazení - především Vincent Price a jeho magická dikce, která dokáže z emocionálního hlediska nahradit případně vytýkanou umírněnost, o které jsem se již úvodem zmiňoval. Sympatický celek, podstatně radši mám ale hitchcockovsky laděnou "Jámu a kyvadlo" od stejných tvůrců a se všemi zdejšími ctnostmi. 80% ()

zette

Povidku jsem necetl, ale je zjevne, ze film "jede" podle literarni predlohy. Ocenuji hlavne atmosferu, ta je uzasna... A i kdyz je to dejove proste, kouzlo si to uchovalo i sedesat let po vzniku. ()

Koly

!!! OLD SCHOOL !!! Naprosto excelentní Price. Smrtící atmosféra, čtyři herci, chuchvalce mlhy, skvělé herecké výkony a ten dům...ani minutu bych v něm nebyl. Leda, že by mě tam přikovali, nebo uvázali jako psa. A Price jako pán domu....Brrrr!!! Opět jasný plný počet. Corman rulez. ()

kosta73

Naprosto fantastická věc, která mě asi přinutí změnit žebříček mých nejoblíbenějších filmů. Těšil jsem se na tento film, ale výsledek předčil moje očekávání... důkaz toho, že v jednoduchosti je síla... vše je podřízeno celku... nemá ani cenu rozebírat herecké výkony, jsou skvělé... a hořící dům na závěr...Bomba!!! ()

okkac

Jako člověk, který má Poeovy povídky hodně rád, mne film dost potěšil. Corman dokáže navodit atmosféru, ať už hudbou, stylizací domu (jak exteriéru, kde jsou uschlé stromy, hustá přízemní mlha a celková ponurost, přes velmi pěkné interiéry, které působí díky technicolorovým hodně sytým barvám velmi pestře), až hlavní hvězdou Vincentem Pricem, bez něhož by to bylo poloviční. ()

bartias

Horor klasického střihu podle ještě klasičtější románové předlohy, který se odehrává v dnes už fádně vypadajících kulisách, stojí na hereckých výkonech. Vincent Price jako pán prokletého domu vyloženě září. ()

SoolenJV

Klasicky Cormanovske zpracovani Poeovy povidky (tj. postavene na par puvodnich detailech doplnenych o vlastni omacku) neni vubec spatne, ma prijemne beckovou atmosferu a jeden velky trumf: Vincenta Price v hlavni roli. ()

Nivenx

Velice dobré zpracování. Na svůj rok opravdu klobouk dolů. Sice tam nejsou žádné efekty, ale jinak moc dobře natočené a zahrané. 70% ()

filmmovier

K dílu Edgara Allana Poea bych řekl jen toto: mě zaujalo, mám ho rád, často se k němu vracím a to i přesto, že mě jeho část zrovna nenadchla. Edgar Allan Poe byl průkopník detektivky a hororu, Vincent Price je herec - génius a tvorbu Rogera Cormana neznám. Zánik domu Usherů je navíc adaptací mé nejoblíbenější povídky a tak jsem neviděl důvod, proč se do série těhle filmů nepustit. A já nebyl filmem vůbec zklamán - krátká povídka v 80 minutách by možná někoho odradila, ale já se musím přiznat, že jsem se nenudil jedinou chvilku a stopáž celý příběh pěkně táhla a zdatně utáhla. Herecké výkony jsou skvělé, za zmínku samozřejmě stojí Vincent Price, který je opět nádherně šílený, navíc má v originále fakt působivý hlas. Galerie Usherů je působivá a já celou druhou půli filmu snad ani nedýchal. Atmosféra je fakt působivá a vážně by se dala krájet, takže horor jak vyšitý. Na dobu vzniku to je navíc fakt precizně udělané a já jsem nadšený úplně ze všeho, i z hudební složky. Roger Corman je borec. Doporučuji všem milovníkům hororů a EAP. Bravurní dílo mrtvého žánru. Za mě jednoznačně 100% a těším se na další filmy. ()

Kamkon

Atmosféra skoro dokonalá, jen se ten dům měl propadnout s neskutečnym rachotem do bažiny, to by bylo úplně nejpůsobivější ()

Endyis

Vyníkající dnes již old-school hororůrek s brilantní atmosférou, o které si dnes většina hororů může nechat nenom zdát... Působivý děsivý temný počin podobně jako Jáma a kyvadlo. Corman měl prostě E.A. Poea "v krvi". ()

Compadre

Spokojenost! Povídka od E. A. Poea je sice lepší, ale kvůli tomu nebudu na film nadávat, protože Roger Corman zde odvedl velice dobrou práci. Atmosféra je tak hustá, že by se dala krájet (stejně jako hustá mlha přes domem Usherů, která je ještě hustší a hororovější než v Rákosníčkovi) a o napínavosti ani nemluvě. Cormanovy horory nikdy nevykazovaly známky nadměrných rozpočtů a to je jedině dobře. ZDU si velice dobře vystačí se třemi postavami a několika velice smpatickými hororovými klišé, které potěší každého, kdo má rád klasické hororové prvky jako je výše zmińovaná mlha, strašidelnej dům i jeho interiéry jsou klasika sama o sobě...klasika stejně jako slavná předloha mistra Poea. ()

Master19

Moje třetí setkání se Cormanovým Poem - nutno dodat, že bych ho směle zařadil na úroveň mé oblíbené Jámy a kyvadla. Pravdou zůstává, že spousta scén (včetně závěrečné destrukce) je z dnešního pohledu točena velmi naivně, ale mistrně provedená gradace atmosféry a démonická hlavní postava dělají z těchto horůrků záležitosti vskutku neopakovatelné. ()

lucascus

Příběh vskutku velice jednoduchý, neopředená zápletka, ale funguje to. Zaujaly mě velice syté barvy filmu, a také celý gotický styl. Ano, film má své kouzlo i po padesáti letech. Poe prostě nezklame ani ve filmu. Herci pro tento styl filmu jsou vynikající, hudba také moc dobrá...jediný mínus filmu je v tom, že jsem se nemohl ubránit pocitu, že sleduji nějaký film béčkové produkce, ale velice dobrý béčkový film...a horor? ne, tak to fakt není...:) spíš drama s prvky hororu ()

Narya89

Krasne vylicena atmosféra, hudba, ponurost domu a vznášející se tajemstvi gradují az do posledni chvíle. Poe proste uměl psát a i kdyz si film jeho povídku trochu upravil, tentokrat mi to nevadilo. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Edgar Allan Poe (na obr.): „Zánik domů Usherů“; Emily Brontë: „Bouřlivé výšiny“; Miguel de Cervantes: „Don Quixote“. A k tomu švýcarská legenda o kušostřelci Vilému Tellovi. Ano, nové adaptace… (viac)