Boss ruskej mafie sa chce pomstiť za smrť svojho brata pri spoločnej akcii FBI a ruských bezpečnostných síl. Najme si teda absolútny stroj, dokonalého, precízneho a nepolapiteľného zabijaka s prezývkou Šakal, ktorého nikdy nik nevidel. Jeho cena za atentát na riaditeľa FBI nie je vôbec nízka - rovných 70 miliónov dolárov. FBI sa však o pláne dozvie a donúti uväzneného írskeho teroristu Declama Mulqueena, aby spolupracoval. Dvaja zabijaci stoja proti sebe a hra o bezpečnosť nášho sveta závisí od výsledku ich súboja. Kto koho zabije prvý? (TV JOJ)

andydufrsn

Tohle je možné snad opravdu jen v americe. Tohle je skutečně težké zprasení známého a skvělého. Vůbec se Forsythovi nedivím, že odmítl být uveden v titulkách jako autor knižní předlohy. ()

Salsecnew

Špičkový film o nejlepším nájemném vrahu na světě (Bruce Willis), kdy jej dokáže zastavit jen jediný člověk na Zemi (Richard Gere). Musím uznat, že preciznost nájemného vraha je vskutku famózní, je úžasné s jakou fantazií se vrah dostane přes všechny kontroly v USA, obstará si výbavu, mění si identitu a skutečně zde Bruce Willis předvádí bezvadného záporáka. Richard Gere je zde vidět v netradiční akční roli namísto obvyklých romantik, což u něj vídám jen velmi zřídka (První rytíř). ()

CZetko

Film má svoje lehké tukance škrábance odřeniny ale dost mi sedí, Šakal (Willis) tu předvádí famozního chladnokrevného zabijáka, scéna kdy se Gere setká se Šakalem je famozní, tu lehkost zabijáka a zachování klidu zamávání následné pousmátí se přes mířidla je prostě libové :))) Ten konec mi trochu vadí možná kdyby nechali Šakala prostě zmizet tak by to vyneslo ještě nějaké % up ... Ale v dobách 90tek to vždy musí skončit dobře ne :) ()

Jirkacek

Akční thriller s názvem Šakal z roku 1997 jsem viděl poprvé nedlouho po jeho uvedení do kin a tenkrát jsem měl z něho takové ty smíšené pocity. Vlastně jsem nevěděl, jestli se mi líbil hodně na pět hvězd, nebo zda mně většinu času nenudil na dvě hvězdy nebo něco mezi. Po těch několika letech jsem si navíc nepamatoval spoustu detailů, i když ta scéna, kdy Šakal zkoušel svou zbraň kdesi v přírodě, ta mi uvízla v hlavě jako blbě trefená kulka. Proto jsem se rozhodl podívat se na tento film ještě jednou, abych mu dal to správné hodnocení a napsal zasvěcený komentář. Hned na začátku jsme se doma dozvěděli, proč nájemný zabiják Šakal v podání vynikajícího Bruce Willise získal kšeft za 70 milionů dolarů. V Moskvě totiž ruské bezpečnostní síly spolu s FBI při akci zabili bratra mafiánského bosse Tereka Murada, který se chtěl pomstít a objednal si Šakala na zabití šéfa FBI. Legendární nájemný vrah kterého policista ani agent nikdy neviděli, se ujal své práce a začal chystat atentát. Zde bych chtěl podotknout, že ta čtrnáctidenní příprava akce byla naprosto fantastická, převleky, paruky, falešné pasy, cestování mezi Kanadou a USA to bylo super a bavilo mne z celého filmu asi nejvíce. FBI se nicméně dozvědělo, že Šakal tuto akci chystá, jenže nevěděli kdy, kde a hlavně kdo. Šakal totiž pracoval vždy sám a na světě prý jen jeden člověk věděl jak vypadá. A tak FBI v čele se zástupcem Prestonem v podání legendy Sidney Poitiera a Rusové vedenou majorkou Kozlovovou, kontaktovali irského teroristu Declana Mulqueena v podání hvězdného Richarda Gere, který si odpykával 25- letý trest v americkém vězení.Ten s vidinou šance na svobodu souhlasil s tím, že FBI Śakala najde. Hledání vraha po světe bylo také zajímavé a vyplňovalo značnou část děje, který postupně nabíral na obrátkách. Vše pak směřovalo k samotnému atentátu na americkém území a i události po něm byly hodně napínavé a brilantně natočené. Přesto jsem se občas nudil, snad za to mohla předimenzovaná délka filmu v počtu 120 minut. Stačilo by možná tak těch dvacet šedesátivteřinových úseků ubrat a děj mohl být svižnější. Každopádně byl ale Šakal velmi slušným filmem s hvězdným obsazením a tak jsem si jej v říjnu 2019 koupil na blu-ray disku a brzy jsme se na něj podívali už potřetí. Kouzlo prvního i druhého překvapení sice bylo pryč, ale i tak jsem se na shlédnutí v plném rozlišení velmi těšil, takže se jednoho večera disk roztočil v našem přehrávači, my se uvelebili na sedačce a začali jsme sledovat. Film se začal odehrávat v Moskvě. kde ruské bezpečnostní síly spolu s FBI při akci zabili bratra mafiánského bosse Tereka Murada (David Hayman), který se chtěl pomstít a objednal si proto tajemného Šakala (Bruce Willis). Legendární nájemný vrah, kterého policisté ani agenti nikdy neviděli se ujal své práce a začal chystat atentát na neidentifikovaný důležitý americký cíl. Šakal za to požadoval 70 milionů dolarů, s čímž mafián souhlasil. Mezitím ruské ministerstvo vnitra chytilo jednoho z mafiánských stoupenců Viktora Politovského (Yuri Stepanov) a ten během výslechu prozradil jméno „Šakal“ a pak zemřel. Toto prozrazení a dokumenty z jeho kufříku vedlo FBI a MVD k domněnce, že cílem vraha má být ředitel FBI Donald Brown (John Cunningham). Mezitím Šakal v využitím řady maskování, falešných pasů a krádeží identit pečlivě připravoval atentát, jemuž pochopitelně FBI chtěla zabránit. Vládní agentura tedy vyhledala jedinou osobu, která by atentátníka dokázala identifikovat a tak kontaktovali ve vězení bývalého odstřelovače IRA jménem Declan Mulqueen (Richard Gere), který kdysi chodil s členkou ETA jménem Isabella Zancona (Mathilda May). Právě tato žena věděla, jak Šakal vypadá, ale nikdo zase nevěděl, kde se nachází a tak zástupce ředitele FBI Carter Preston (Sidney Poitier) a ruská policejní majorka Valentina Koslova (Diane Venora) Mulqueena zavřeného na 25 let navštívili. Ten s úkolem souhlasil pod podmínkou, že jej pak propustí z vězení. Nicméně později se ukázalo, že Mulqueen měl navíc osobní motiv Šakala najít, protože ten kdysi zranil Zanconu, když byla těhotná, takže žena potratila Mulqueenovo dítě. Zancona po nalezení FBI poskytla informace, které mohly pomoci identifikovat Šakala, včetně skutečnosti, že je Američan a že sloužil jako elitní voják v El Salvador. Zároveň Zancona dala tajně Mulqueenovi klíč od tajné schránky, v níž měl pas a 10 000 dolarů v hotovosti, aby se mohl vrátit do Irska. Mulqueen však dal Prestonovi slovo, že neuteče a hodlal jej dodržet. Mezitím Jackal dorazil do Montrealu, aby si vyzvedl zbraň, kterou hodlal použít, ale jeho internetovými kontakty mu bylo oznámeno, že byl prozrazen a sledován agenty, kteří se mu dostali na stopu, podle falešného pasu, na který přicestoval do Kanady. Jenže jakoby s tím Šakal počítal, dokázal se z ošemetné situace dostat, když zabil jednoho z pronásledovatelů pomocí toxické látky nastříkané na jeho auto. Poté, co se opět ztratil, najal si puškaře Iana Lamonta (Jack Black), aby pro něj navrhl a postavil otočný držák zbraně. Lamont tak učinil, jenže udělal chybu a začal Šakala vydírat, aby vydělal víc peněz, takže ho vrah zabil při zkoušce zbraně. Když FBI objevila Lamontovo tělo, tak s Mulqueenovou pomocí usoudili, že Šakal hodlá pro vraždu použít zbraň s dlouhým dostřelem a vysokou palnou rychlostí. Declan pochopí, že se Šakal chce dostat do USA přes Velká jezera a skutečně se s ním zcela nečekaně střetl tváří v tvář v jednom z přístavů. V té chvíli si Šakal uvědomil, že ho Mulqueen sledoval s pomocí Zancony a tak se vydal do jejího domu poté, co od zrádce v řadách FBI obdržel přístupový kód. Místo Zancony však našel Kozlovou a agenty Witherspoona (JK Simmons) a McMurphyho (Richard Lineback). Vrah pak v domě zabil agenty, Kozlovou smrtelně zranil a pak řekl, že Mulqueen nemůže chránit své ženy, načež ruská agentka zemřela. Když Šakal dělal své poslední přípravy, Mulqueen si uvědomil, že jeho cílem není Brown, ale první dáma (Tess Harper), která měla přednést hlavní veřejný projev v novém chemoterapeutickém centru, přičemž Šakal plánoval střílet pomocí dálkového ovládání. Mulqueen naštěstí dorazil právě včas a úspěšně sabotoval Jackalovu zbraň, zatímco zástupce ředitele FBI Preston schytal kulku určenou pro první dámu. Pak následovalo pronásledování v tunelech metra, kde se jim podařilo Šakala zabít. O několik dní později se Preston a Mulqueen jako jediní zúčastnili pohřbu Šakala v neoznačeném hrobě. Preston mu řekl, že se vrací do Ruska, aby odhalil mafiány, kteří si Šakala najali. Rovněž mu sdělil, že žádost Mulqueena o propuštění byla zamítnuta, ale pravděpodobně bude přesunut do lehčího vězení. Prestonovo hrdinství při záchraně první dámy z něj udělala hrdinu ve FBI a tak se otočil zády k Mulqueenovi a umožnil mu odejít. A bylo konec. Přestože jsem tedy film viděl již potřetí, opět mne bavil a jeho děj považuji za velice zajímavý a v porovnání s jinými stejnými počiny za dobře propracovaný. Své investice do modré krabičky jsem tak nemusel litovat a někdy v budoucnu se zase na film podívám, ale nyní nastal čas jej správně ohodnotit. Suma sumárum, snímek Šakal ode mne získal tři šakalí hvězdy ***, ale kdyby to šlo, ještě bych půl cípaté přidal. () (menej) (viac)

pantokrator odpad!

Kostra příběhu je dokonale vykradená z původního Šakala od Forsytha, kterého jsem kdysi dávno četl i nedlouho na to viděl zfilmovaného od Zinnemanna. Kniha i film výborné. Prismatem téhle zkušenosti prohlašuju novodobého Šakala za hovadinu nejtěžšího kalibru. ()

SNCIS

"Tak ber, nebo nech bejt." - "Tak si s tím vytřete prdel, ano? Promiňte mi ty výrazy, ale jsme ve věznici." Bruce Willis jako záporák, který mu tady hodně seděl. - 80%. ()

andy60

Stále se něco děje, takže nuda nehrozí. Původního Šakala jsem viděl před mnoha lety a u mě tento remake vítězí. Willis i Gere jsou ve svých rolích dobří a za zmínku stojí i podařená scéna s J. Blackem. Musím si ještě pustit alternativní konec, třeba pak ještě hvězdičku přihodím. ()

PowPow

Bruce Willis byl pro tu roli jako stvořený, ale Richard Gere je naprostý omyl, působí spíš jako dobromyslný strejda než jako terorista. Na dvě hodiny je tam navíc zoufale málo akce. V devadesátkách vznikla řada lepších filmů s touhle tématikou. ()

drkaldj

Není tak propracované a na detaily bohaté jako původní Den šakala. Děj se docela hýbe a tak to i docela utíká. Režisérsky je to lepší rutina. Herecky mi to někdy nesedí (některé role hercům prostě nevěřím), i přes obsazení spousty jindy velmi dobrých herců. ()

KarlN

Film, ve kterém udělají z jednoho z nejhledanějších zabijáků světa totálního trotla, zatímco neohrožený a geniální Richard Gere, který dřepí víc v base, než byl kdy na svobodě zná po tolika letech za mřížemi přesně každý budoucí Šakalův krok i plán včetně upravené podoby, aniž by se s ním během svého života kdykoliv v podstatě setkal...bravo, takhle debilní scénář je opravdu na pováženou. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (viac)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)