Svätá hora

• Česko Svatá hora (viac)

V skazenom svete poháňanom chamtivosťou vedie mocný alchymista muža, ktorý pripomína Krista, a s ním sedem materialisticky založených postáv na Svätú horu, kde dúfajú, že nájdu osvietenie. (Film Europe)

hypo97

V Sanskrtu se Maya vykládá jako iluze. A jakmile pochopíme že Maya je realita a naopak, dosáhneme osvícení... Cesta lemovaná hříchem a nástrahami, které nás neustále svádějí zpátky. K našim tužbám, egu, hmotným věcem a vlastnictví. Celý vesmír a sluneční soustava se spojili v jedno společenstvo a rozhodli se Horu osudu zdolat (nebo.. teda.. pardón - to ty klobouky). ..kde jsem to byla? Ano iluze, někdy jako lusio a to potom taky známé jako HRA. Tak si proboha nezapomeňme hrát. 🖤 ()

korinťan

Své umění překvapit diváka dovedl Jodorowsky v Holly Mountain k naprosté dokonalosti. Já jsem z údivu nevyšel po celý film. Sled těch nejnepravděpodobnějších (uf) scén, šílených kostýmů, halucinačních obrazů atd. apod. okořeněný dávkou humoru i kritikou společnosti. Pokud bych chtěl někomu popsat tu nejbizarnější scénu, musel bych převyprávět 80% filmu. Jodorowsky je prostě....Jodorowsky. ()

ADIO45

Ti, kteří berou drogy, žijí prakticky v úplně jiném světě. Že jste to nezkoušeli a nevíte jak to vypadá? Tak zkuste film Svatá hora, který vám to bez milosti ukáže, občas i pořádně znechutí. Není to špatný film, jen to chce čas se nad tím zamyslet. ()

Oralfabet

Mistrovské dílo... Nejspíš. Ne zrovna můj šálek prasečího tuku, ale stejně jsem se nemohl ubránit naprostému ohromení. Sledoval jsem s režisérovým komentářem v titulkách a nevím, jestli bych si to užil stejně i bez něj, protože popis natáčení některých scén byl to, co to pro mě pozvedlo na úplně nejvyšší úroveň. Nejvíc mě asi dostalo, když jsem se dozvěděl, že v tom mohl hlavní roli (jestli se to tak dá říct) hrát George Harrison, měl jen problém s jedním záběrem, kde kněz omývá jeho ánus. A tak Jodorowsky místo něj obsadil naprosto neznámého herce... No, jde prostě o něco natolik unikátního, ryzího a vizuálně úchvatného, že nemůžu hodnotit jinak. 10/10 ()

Klajnik

Tohle hladí mou avantgardní duši. Jednotlivé výjevy filmu jsou vysoce atraktivní a proto jsem se po většinu stopáže bavil, ačkoliv se není čeho chytnout. Obsah filmu je těžko dešifrovatelný, ale to nevadí, pokud samotné scény dokáží být působivé (viz. trailer - Samy řekněte, jestli jste něco podobného někdy viděli). Holy Mountain je LSD ve filmu. Ke konci už to ale sláblo a závěr samotný považuji za vyloženě fraškoidní (ačkoliv někteří tvrdí, že ten demontstruje tvůrčí nadhled - o tom pochybuji, Jodorowsky podle mě nadhled nemá). Dal bych 3,5/5, ale film je to natolik originální, že... ()

Emo-haunter

Neuvěřitelné surrealisticky realistické zjevení, čisté podobenství o podobenství, báseň o básni, touha odtrhnouti veškeré fyzično i psychično a být jednota vesmíru. Alejandro je prokletým básníkem využívající ne papír, ale filmové plátno. Píše zde obrazy tak reálného charakteru, svou představivost přetavuje maximálním možným způsobem tak jak to cítí. Není to film pro každého, ale rozhodně to není pseudointelektuální žvást, a rovněž ani žádný kýč nebo lartpourlartismus, i když z něho vycházeli symbolisté nebo představitelé dekadence. Sociální funkce zde z mého pohledu nejsou vůbec oproštěné, je tu práce s tolika tématy lidství, poznávání, esoteriky, náboženství nejen evropského charakteru, západní i východní kultury, že při jednom zhlédnutí člověk všechno rozhodně nezachytí. Todorowsky pro mě připravil poutní cestu, a jeho řeči jsem porozuměl. Udělil bych klidně i pátou hvězdu, ale bohužel to místy skřípalo střihu, a to nejen střihu kamerovému (kolikrát to jde hodně vidět), ale i práci se zvukem, který byl místy bohužel rovněž špatně sestřihán. A všimněte si takových detailů, jako když mocní lidé dávají peníze spálit, a jedné osobě s kufrem zůstane jeden malý balík peněz - a v tomto případě to režisérův záměr nebyl, jak jde o pár minut později vidět. Já vím, jsem strašnej hnidopich, ale plný počet dávám jen filmům, které jsou pro mě v podstatě bezchybné. Takových drobností je škoda, protože jinak je to po psychologické stránce v podstatě masterpiece, hudba je úžasná, obrazy, podobenství, myšlenky, symboly - rovněž nářez. Scénář a kamera také na naprosto precizní úrovni, stejně tak jako kulisy, výprava, vážně super! Upřímně jsem měl v některých pasážích husinu, místy jsem se nestačil divit, co za potrhlé a šílené nápady tento týpek vymyslel :D V tomto režisérovi určitě budu pokračovat, a už se moc těším na jeho další díla :) ***8,8/10*** ()

Jendus

Ehm, co k tomu rict. Celej film sem nespustil oci z platna a napjate ocekaval,co si pro mne reziser pripravil dal...Film vzniknul pod zastitou Johna Lennona v Mexiku v roce 1973 - pri hodnoceni je nutny prave prihlednout k tomuto faktu a ospendlit ho prislusnym stavem * v kontextu skutecnosti vzniku filmu. Dilo ma jednu zdanlive spolecnou myslenku, absurditu spolecnosti a jejiho chovani jako celku.Kdyby byl tenhle film natocenej dneska takhle,dal bych min,ale v roce 73 poukazat na tenhle fakt takovouhle formou (mnohdy dost spolu kolidujici) = 4* a to i za ten zazitek, na kterej se proste zapomenout neda. ()

bellicek

Nesporně neskutečné. Neskutečně geniální. Ježíš v součastnosti by trpěl a samo křesťanství potřebuje očistit. Věčné hledání. ()

waits odpad!

Na takovýhle boření tabu jsem asi už moc starej. Bylo mi nepříjemné film sledovat a po skončení u mě přavažovala nechut k čemukoliv a obecně špatný pocit. Přiřazuji si osobně do šaktulky k Passoliniho 120 dnům Sodomy a dalšího Jodorkovského už vidět nechci. ()

Brejlil

Surrealismus může být i směšný. Od bizarního dobývání Tenochtitlanu, obydleného ještěrkami, které masakrují žáby, přes destilaci zlata z exkrementu po naprosté podrytí zalíbení ve východní mystice. Mezi tím kritika systému bizarním zveličováním obchodníků s krásou, uměním, zbraněmi, indoktrinací. Z některých scén mrazí, jiné jsou bizarní, jiné znepokojivé. A za ten konec jednu hvězdu navíc. ()

fNdEsIECLE

Geniální. Jedinečné. Výjimečné. Jodorowsky mi mluví ze střev. Jodorowsky je můj člověk, nebo já jeho. Unanimismus. Mystika. Nikoliv žák si hledá mistra, ale mistr si hledá svého učedníka. Kdo hledá, ten nalezne. Kdo nehledá, najde též. Ale pozdě. Ryba nemyslí na rybářův prut, ryba myslí na sousto, které by mohla pozřít. A tímto vyzívám ona dvě cirka šestnáctiletá děvčata (jež byla v kině, neb jen blb se na to může dívat někde jinde) k cestě na Svatou horu, nebo aspoň hory…Amen. ()

Vilg

Tady je hodnocení k ničemu. Můžu dát odpad anebo milión hvězd. Cokoliv jiného je humbuk. Drogy vám pomůžou, ale ne úplně. Vypíchnutí očí vám nezabrání v apoteóze. A jaká by asi byla ta Duna... ()

gombarix

No, co já vím. Něco mi muselo uniknout (??), přece ty 2 h obrazových orgií, nejrůznějších narážek a symbolů, geniálních nápadů, zrůdností a zvráceností neměly tak plytkou pointu... Dadel tu zmínil "montypythonovský" závěr a to je přesné - zabité konce, to se pajtnům dařilo spolehlivě, když už se o nějakou katarzi pokoušeli. Nicméně, Jodorowsky se neštítí opravdu téměř ničeho a má opravdu bezbřehou vizuální fantazii, takže otrlejší povahy si budou film užívat. Je ovšem do očí bijící, že jakmile přejde od expresivních obrazů do klasické dramatické polohy, katastrofálně ztrácí tempo a působivost. Bez mluvení a o půl hodiny kratší by mohl být 10x lepší. - Na poměry žánru velmi nákladnou výrobu zčásti zafinancoval John Lennon (v utajení). ()

xdutchx

Po včerejším druhém shlédnutí na stříbrném plátně musím své hodnocení 3* povýšit na plný počet, už jsem věděl do čeho jdu a nebyl jsem překvapen všudypřítomnou brutalitou a bizarností. Rozhodně tento film není pro každého a jen stěží si dokážu představit holku které by se to mohlo alespoň trochu líbit. :-) Psycho pro psychouše. Nekompromisnost. ()

Domo odpad!

Nechutné, nechutné, nechutné. Absolutní absence sdělení, když zrovna nejste náboženský psychopat. Po první čtvrt hodině je zajímavější sledovat otrávené lidi, opouštějící kinosál. Opravdu žáby souložící v komickém brnění či několikaminutovový stříhaný záběr na výkal, měnící se ve zlato pro mě není revoluce. Pro příště snad raději 114 minut civění do právě použité záchodové mísy. ()

mourinho

Pro mě naprosto nerozšifrovatelná směs bizarních symbolů, metafor a jinotajů, bez jakéhokoliv souvislého děje. Sice jsem zpočátku hleděl s vyvalenýma očima, co že se to vlastně přede mnou vůbec odehrává, po čase však údiv začaly střídat rozpaky, na které už Jodorowsky bohužel recept nenalezl. Jediným, co na téhle podivnosti dokážu ocenit, tak zůstává opravdu vymazlená výtvarná stránka a fakt, že řadu výjevů už asi víckrát nikde jinde neuvidím. Ale jinak peklo. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)