Vera Drake je obetavá žena, ktorá sa stará o svoju milovanú rodinu, starú a chorú matku aj chorého suseda. Má však i svoje tajomstvo, o ktorom nikto z jej blízkych nevie. Bez ich vedomia navštevuje ženy, ktoré chcú ukončiť svoje neželané tehotenstvo a vykonáva pokútne potraty. V Anglicku päťdesiatych rokov, kedy sa film odohráva, totiž bolo umelé prerušenie tehotenstva nezákonné. Vera Drake je presvedčená o tom, že pomáha ženám v ťažkej situácii, no keď je jej tajomstvo odhalené, jej vlastný svet sa začne rýchlo rúcať... (RTVS)

dANo

Rozhodovanie medzi 4 a 5* u mňa nakoniec ovplyvnil úžasný herecký výkon Imeldy Staunton. Takže s radosťou konštatujem, že toto je druhý Leighov film, ktorý som videl a obom som dal plný počet. Zobrazenie náročnej doby, kedy okrem ťažkého zháňania si práce na živobytie, je u hlavnej hrdinky možnosť pomáhať a jej dobré srdce takú možnosť neodmieta... Aj napriek tomu, že je to nelegálne. :o( ()

klima777

Vera Drake vyznává systém a povinnost. Potřebuje je. Proto se stará o rodinu. Proto provádí potraty obstarožním nádobíčkem. Je přesná. Vždycky pomáhá... Protože tak je to přece správné... Ovšem když jsou její pravidla narušena, Veřin svět zbavený falešného centra securitatis se hroutí. Film neúprosný jako švýcarské hodinky. Film těžko snesitelný. A nenechme se mýlit, ani zdaleka nejde "jenom" o potraty. Čili: Dvě velmi subjektivní hvězdičky. Imelda Staunton hraje skvěle, tudíž jsou především pro ni. A nepokrytě přiznávám, že kdyby byl hlavním "hrdinou" někdo sympatičtější, mé hodnocení by bylo vyšší. Paradoxy? Jsem zkrátka povrchní děvče... ()

Autogram

Snáď sa nevrátia časy takýchto amatérskych gynekologičiek, lebo vo viacerých európskych štátoch to už vyzerá všelijako. Tento film nám predkladá jej prácu aj poslanie úplne chladnokrvne, akoby len chodila niekomu navariť a upratať. Zvláštne na filme je aj to, aký je jednoduchý a priamočiary na takú ťažkú a kontroverznú tému. ()

Almásy

jeden z najsilnejších emočných zážitkov aké som kedy zažil. naposledy asi pri Sofiinej voľbe. neskutočne silný film a Imelda Staunton za to mala dostať oscara. bravúrny film ()

klukluka

Moc pěkné. Uměřené, realistické. Příliš okatě z toho vybočovala pouze bratrova mladá žena. Závěr bych naopak uvítal o něco dramatičtější, pochopení pro Veru měly nakonec i spoluvězenkyně (před nimi se k ní chovali maximálně slušně a lidsky už policajti a většina rodiny). Nic to ale nemění na tom, že je to výborně natočený, malý velký film. ()

CSSML odpad!

„Je mi líto, lidi. Ale v zájmu těch před-lidiček mi není líto ničeho. A za tím si stojím.“ - Philip K. Dick ()

Filip.S

Typický festivalový film. Tvári sa ako veľké umenie, pritom ponúka to, čo mainstream, len zabalené v intelektuálnejšej škatuľke, dokonale vykalkulovane tak, aby to vyhrávalo množstvo cien na festivaloch. Presne ako Billy Elliot. ()

DannyBoy80

No nic moc, zahráno od hlavní představitelky dobře, ale prostě je to celkem nuda. Zajímavé téma, podáno nezajímavě. A ty ksychty co obsadili, to snad je k nalezení jenom v Anglii, jinak fakt nevím :) No čekal jsem od toho mnohem více. 55%. ()

thunnus

Tak tohle mě moc nezaujalo. Děj nic moc a Imelda Staunton podle mého názoru občas silně přehrává. Zkrátka a dobře, tohle drama mě nechalo naprosto chladným. ()

ddf76

Opravdu dojemny snimek o jedne zene s dobrym srdcem, ktera se dostane do krrizku s tehdejsim zakonem. Je dobre, ze dneska uz to neni trestne a delaji to odbornici. Imelda Staunton zahrala vyborne postavy Very Drake. Nominaci na Oscara si zaslouzila. ()

xdutchx

Skrýt se do slupky "dobroty" je tak lehké a milé a lidé vás mají rádi. Ale stát se dobrým je něco trochu jiného. Film natočen pěkně a více než hlavní linii jsem byl zaujat vztahem syna k matce, který bojoval s láskou, kterou k matce má a s tím co hrozného tato žena dělala. ()

Corbinian

Nebýt famózního hereckého výkonu Imeldy Staunton, tenhle film by byl jen jedním z průměrných sociálních dramat. Tomu se snad už ani nedá říkat herectví, to je naprosté ztotožnění se s postavou. Je to úžasný pocit, když Imeldě věříte každou sekundu, každý pocit, každé gesto. Zvláště v tak hrozném prostředí jakým byl poválečný Londýn. Musím říct, že z toho skvělého, čirého vykreslení atmosféry mi chvílemi skoro mrazilo. A to hlavně díky kontrastu z čistotou srdce Very Drake. Ženy, která obětovala svůj život druhým. V první polovině filmu nám Leigh Veru ukazuje v tom nejlepším možném světle. Ukazuje nám její nesobeckost a dobrotu srdce, čímž si u diváka zajišťuje notnou dávku empatie pro závěrečnou část. Nejzajímavější pasáž přichází pak tehdy, kdy je rodina konfrontována s nelegální činností Very Drakové. Zde nám Leigh ukazuje portrét zlomené ženy, která si nepřála nic jiného než dobro pro svoji rodinu a vůbec všechny. Je pak velmi úsměvné sledovat komentář Frankovi manželky, jak sobecké to od ní bylo. Leighův názor na potraty v té době je zde naprosto očividný a silně proniká do celého filmu. Vera Drake je tak sice lehce manipulativním, ale díky Imeldě uvěřitelně dojemným příběhem, na který se určitě vyplatí podívat a společně s ní si ho prožít. |80%| ()

anitae

Imelda Staunton hrála Veru tak uvěřitelně až jsem z toho měla husinu. Úplně na mě dýchla atmosféra 50. let a snaha obyčejné obětavé ženy pomáhat jiným úplně obyčejným ženám v "nesnázích". ()

ecis

Film som videl hned po vydani v roku 2004, ale opat som si na neho spomenul az teraz, ked sa objavil na CT2. Jedine co mi vyrazne utkvelo v pamati je velmi vydareny vyber hlavnej postavy. Imelda Staunton bola jednoznacne presvedciva. Inak pribeh nieje az tak silny ci prekvapujuci. Europska produkcia, ktora stoji za pozretie. ()