Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline vychovávají dva vlastní syny a adoptovanou dceru. Všechny děti jsou velice nadané, při troše nadsázky by se dalo říci geniální. Jednoho dne však Royal, gurmán života a milovník žen, rodinu opustí, což jak se později ukáže, poznamená jeho potomky víc, než by si kdo myslel. Uplyne dvacet let, Etheline se chce vdávat za dlouholetého přítele rodiny, dcera Margot se rozchází se svým manželem a vrací se do rodného domu, podobně jako její ovdovělý bratr Chas se svými dvěma malými syny, o které se panicky bojí (jeho manželka tragicky zahynula). A najednou se objeví na scéně zestárlý Royal, který rozházel všechny peníze a vzal by zavděk i chladnoucím rodinným krbem. Nikdo ho nevítá s nadšením, ale když prozradí, že je těžce nemocný, rodina se nad ním slituje. Z dalekých cest se vrací domů i další syn Ritchie a tak jsou všichni zase pohromadě pod jednou střechou. Jenže každý si nese v sobě traumata svého života, dětské vzpomínky i minulé vztahy a celá ta rodinná pospolitost se začíná proklatě komplikovat. Napovrch vyplouvají skutečnosti, o nichž nikdo neměl odvahu mluvit... Inteligentní, svěží a vtipná komedie o složitosti rodinných vztahů a síle rodinných vazeb s výborným Genem Hackmanem (Zlatý glóbus) v hlavní roli a hvězdným obsazením dalších postav byla kritiky prestižního listu New York Times označena jako nejlepší film loňského roku. (oficiálny text distribútora)

sskrblik

Tři pokusy dodívat tenhlecten film a třikrát jsem usnul spánkem bezesným. Wesovu filmovou tvorbu mám rád. Ovšem v Tenebaums je vidět více než kde jinde, že se ještě učí. Ospale vyprávěné a to i přesto, že tomu nechybí šmrnc a groteskní nádech, jakým jsou jeho filmy pověstné. ()

fabecc1222

Anderson tak někde na půl cesti mezi svými skoro studijními pokusy a svým typickým audiovizuálně vyprávěčským stylem, kterým se prezentuje ve svých pozdějších dílech. Tady máme ještě takovou onu příběhovou jednoduchost a prostost, jako v jeho prvotinách, ale zároveň už se ukazují určité vizuální aspekty, či specifická práce se střihem, kterými se Wes prezentuje v současnosti. Jak už je dnes u něj zvykem, tak už před lety prezentoval na plátně partu bizarních charakterů, u kterých se nesnaží moc tlačit na pilu co se humoru týče, ale spíše prezentovat takový náhled do jedné dysfunkční rodiny. ()

zigíš

cvrčci a chřestilové se shlukli kol šalvějového chrastí ´popojedem´ pronesl, hodil kožené pouzdrátko přes sedlátko a v elektrizujícím západu slunce upaloval dál ()

PollyJean

dle mého názoru spolu s Životem pod vodou nejlepší Andersonův film, ale nejsem si jistá, protože jeho filmům vlastně vůbec nerozumím...skvělé herecké obsazení a výborná hudba jest jako vždy u WA samozřejmostí... ()

Ementaler86

Wes Anderson je jeden z mých nejvíce comfy režiséru, protože vždy před zapnutím jakéhokoliv jeho filmu vím, že se dobře pobavím. Tentokrát se mi dostalo velmi příjemné komedie se spoustou kvalitní hudby a cikánských taxíků. Owen Wilson si snad nemohl napsat víc úžasně absurdní postavu. Dovolím si říct, že rozhodně jeden z těch lepších počinů pana režiséra. ()

jatamansi

Royal tenenbaum a jeho dům. Gene Hackman a Anjelica Houston. Ona čím starší, tím zajímavější. Tři ne právě normální děti. Rodina géniů. Génius finančí Ches. Génius sportovní – tenista Ritchie. A ńakonec adoptovaná Margot, s úžasně podmalovanýma očima, divadelní autorka. Skvělé průvodní slovo, podbarvené Hey, Jude, s podmanivým hlasem Vladimíra Čecha. Ač Stiller, Murray a Owen Wilson nejsou mí oblíbenci, zde měli fakt role na tělo. Jestli to nebude tím, že to Owen sám psal. Šedovlasý a šedovousý Danny Glover perfektní. Průřez lety a domem s nadsázkou, humorem. Třeba úprava rukavice. Tajnůstkářka Margot. Červené teplákové adidas soupravy Chase a jeho synů. Pagoda, až za hrob věrný. Zdánlivě obyčejné situace, doplněné absurdními, vážně pronášenými dialogy baví víc, než leckteré tuctové komedie. Film skvěle pracuje s typy postav, značnou roli hrají i kostýmy. Ritchie téměř do konce v tenisové čelence a tmavých brýlích, Rostoucí Margot a s ní rostoucí rezavý kožich. Myši dalmatinky a Owen v kovbojském. Gagy se to jemně hemží a dialogy jsou vybroušené. „Abych byla upřímná, už jsem s mužem nespala 18 let.“ Situace gradují jak se rodinka mění, sbližuje, odcizuje, přizpůsobuje. Komora s desítkami krabic her snem všech dětí. V předpočítačovém věku. Hranice mezi vážným, komedií a parodií se neustále střídají, proplétají, přelévají. Na svatbě krásné to, jak mají všichni muži, včetně dětí, stejné obleky, kravaty i kytky v klopách. Na pohřbu pak Stiller a synové ve smutečních černých telkákovkách. A ten krásně dvojsmyslný text na náhrobku! Drobnost závěrem - dostatečně velké titulky na to, aby se skutečně daly přečíst. Dobrý výběr hudby - Beatles, Ravel, Dylan, Vivaldi, Lou Reed, Paul Simon. V tom domě bych vážně chtěla když ne bydlet, tak alespoň trávit prázdniny. Nebo nekonvenční lázeňský pobyt. ()

jenik71

Nepochopil jsem podstatu, nepochopil jsem tvůrce, nepochopil jsem primitivní humor a navíc jsem se ani jednou nezasmál. Nebylo totiž čemu. U komedie je to více než divné. Dvě hvězdičky udílím pouze Hackmanovi. ()

standsiller

Posledná vec, o ktorú predpokladám Wes Anderson usiloval je zrozumiteľnosť. Nejde o typickú rodinnú komédiu s prvkami drámy , pri ktorej by sa mali rodinky v USA na hovníkoch chechtať. Skôr mi štýl Wesa Andersona pripadá, ako keby mal s ostatnými režisérmi takmer totožné zadanie , ale absolútne iný spád a cieľ. Tam kde sa mnohí snažia veci patetizovať, alebo zbytočne zamotávať , nachádza tento svojský režisér únikové cesty a všetko z čoho by mohli byť hlboké a dramatické zvraty v ostatných filmoch je tu relatívne. Mám rád, keď niekto vie robiť štandardné veci po svojom. ()

sedm.1

Co Takovou zvláštní rodinku vyvyšuje na nadprůměr jsou bezesporu exelentní herecké výkony všech zúčastněných.Styl vyprávění je jasně opředen Andersonovým rukopisem,který je prostě originální a přesto zároveň naprosto obyčejný.Celý příběh je stavěn především na skvělých dialozích a vtipných situačních scénách,kterých je zde požehnaně a vesměs mě velmi pobavili.Dále je zde spousta roztomilých vychytávek a okamžiků,přesto stále ale nemohu najít ty nejtrefnější slova,jak bych správně popsal pocit z celého filmu,nicméně všechny se vezou na kladné vlně.Film asi ne pro každého,já se ale bavil velmi a Andersonův styl filmování mi zde hodně sedl. ()

Hortenzia

zdá sa akoby režisér chcel povedať príliš veľa a nakoniec sa mu nepodarilo povedať ani jedno poriadne...na komédiu trochu málo vtipné,na drámu málo psychologické,jediné,na čom si dali skutočne záležať ,boli očividne kostýmy a soundtrack...priemer ,ktorý nikoho neurazí,ale ani príliš nenadchne (páči sa mi hodnotenie "trochu dlhá reklama na adidas") ()

SjamK

Přesně ten typ filmu, kde celkové hodnocení dost selhává, protože je složeno ze dvou extrémů: buď se vám film hodně líbí, anebo naopak vůbec ne. Výsledek? Průměrné hodnocení. __Já se ale za Andersona stavím a tvrdím, že nejde o "americký pokus natočit černou komedii", ale o výsledek režisérova osobitého smyslu pro humor. Ten se ještě víc projevil třeba v Darjeelingu s ručením omezeným, a jako takový se nesnaží kopírovat, ale spíše dost dobře zapadá do stylu humoru dnešní mladé americké generace (její intelektuálštější části :). O to se se mnou můžete začít prát (a klidně i golfovými holemi :-) ()

Devadesát Dva

Jedním z prvních nápadů bylo založení filmu na knize, která ve skutečnosti neexistuje. Rukopis Andersona ještě není tak úplně citelný, jako v pozdějších filmech, i když bych se kvalitativně nebál říct, že tenhle film je stejně dobrý, jako všechny jeho ostatní, co jsem zatím viděl (tedy ty nejlepší a v pořadí - Život pod vodou, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Hotel Chevalier nepočítám). Jednoduše jsou kouzelné, zcela nevinné, filmově filmovité a přitom reálné a pravdivé bez toho, aby byly zbytečně efektivní. Hudba a velice skvělý herecký ansábl, jak už je u Wese Andersona zvykem, dělají zbylý dojem. Zkrátka je mi Andersonova poetika blízká, asi jako ta Hrabalova, jenže plné hodnocení ani u jednoho zkrátka nevidím - těžko říct, to je na pět hvězd za tvorbu jako celek a na čtyři jednotlivě, jestli mi rozumíte. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (viac)