L'étoile de mer

Krátkometrážny / Experimentálny
Francúzsko, 1928, 16 min

Réžia:

Man Ray

Film je surrealistický, nemůžeme tedy, samozřejmě, mluvit o jasné a logické dějové linii. Některé interpretace však uvádí, že film má děj následující: Zamilovaný pár je vyrušován okolními vlivy - mořskou hvězdicí, vlakem atd. Pár se na konci filmu rozejde. Žena odchází s jiným mužem a její bývalý přítel nachází útěchu u mořské hvězdice. (Phaedra)

fNdEsIECLE

Zde je zkrácená verze s vokálem Elizabeth Fraser (Cocteau Twins). http://www.youtube.com/watch?v=xrxRLps55Bg Přiznám se, avantgarda mi příliš nevoní, spíše se nad ní občas shovívavě usmívám; zřejmě jsem se zasekl pár let před jejím vzplanutím... Nestydím se za sentimentalitu, v této verzi pro mě konečně dostává forma obsah. Nadpozemská krása. A teď si mě, milí avantgardisté, klidně ukamenujte... ()

Ducharme

Pro Man Raye mám šílenou slabost, ale tohle mi nesedlo a nezměnil na tom nic ani geniální Robert Desnos. Pokus s rozmlžením obrazu je zajímavý, ale po chvíli dost rušivý - nejednou jsem měla chuť překlikat film dál, jestli to třeba nebude "lepší" - nebylo. ()

Adam Bernau

Hudba u tohoto filmu je mimořádně skvělá, ale chce si to pustit taky bez ní. Moc pěkné obrázky. Ta škvíra otvíraných a zavíraných dveří! Pak se vždycky jde po schodech do postele. Básním nerozumím, ale ženské pohlaví jsem tu viděl všude možně, teda kromě těch komínů. Tady vnímám subtilizovaný prakult kundy a jeho ambivalence, kdežto v Anamnesis problém ne/možnosti vztahu (a jeho ambivalence). ()

Anderton

Iba stručne. Ak Andalúzsky pes a Mušľa a kňaz za štyri, tak Morská hviezdica za tri. Hodnotiť sny o hviezdiciach hviezdičkami je totálna surrealistická kravina. Idem sa radšej vyspať, snáď sa mi prisní niečo príjemné. Možno niečo impresionistické, ako cez štruktúrované sklo. ()

Marze

Začínající milenecký pár se jde milovat a pokukuje po nich mořská hvězdice. Vyjadřuje to spoutání a konvence tužeb, často erotických společností. Tyto surealistické filmy nemají zvukovou stopu a záleží, jestli chytnete slušnou variaci hudebního doprovodu. ()

ScarPoul

Film, ktorý má svoje čaro. Rozostrená kamera, ktorá budí dojem toho, že sa na všetko čo sa deje pozeráme spoza hrubého skla vytvára zvláštny kontrast medzí tým čo je reálne a medzi tým čo reálne nie je. Lenže čo je čo? Hra Man Raya z obrazmi a symbolmi je pôsobivá, ale narozdiel od Buňuela sa v nich stratíte priveľmi rýchlo. ()

Hwaelos

Pozoruhodný pokus o surrealistický film. Méně náročný a více krotký, než Andaluský pes, ale přicházející se zajímavými formálními ozvláštněními (rozmlžené záběry, záběry točené přes sklo). ()

corpsy

Koľko absintu a iných bludných látok muselo prejsť experimentálnou nemou kinematografiou. Ide o nespochybniteľnú nudu, ale je to dielo svojho žánru a nijak ináč sa na to nedá ani dívať. Dalí a Luis Buñuel boli o etáž vyššie. ()

JohnMiller

Neustáli rozmazaný obraz s nestálym tvarom ma bavil. Čo však bolo asi to jediné abstraktne originálne a úderné, no a ešte by som vyzdvihol obraz ženy ktorý je vlastne odraz zo zrkadla čo zistíme až vtedy keď sa v zábere rozbije. Čo však nebolo abstraktné ale úderné bol jeden detail na hviezdicu ktorá pohybovala svojimi malými chápadielkami, to bolo slušné. V celku v pohode ale jeho predošlí film ma bavil viac. Abstraktné to je dosť ale mindcrash som s toho nemal. ()

Aelita

Žena je krásná skleněná květina, nebezpečná mořská hvězdice, slavík v krepovém závoji, bojovnice překonávající smrt ... Sen je moře, iluze, vlnění, touha ... Ty nejsi sen, ale sen je někdy ty. ___ Dnes již klasické fotografické obrazy a symboly, které ale pořád jsou řadově lepší než celofánová a kartónová animace v Nauce o snech. Po dosažení vrcholu následuje sestup, po dosažení hranic fantazie následuje zmatenost. Možná jsme již dávno dosáhli hranic vrcholu, pořád ale sníme své sny. ()

SoolenJV

Surrealistická hříčka, která si sice asi nedá rozklíčovat, ale přesto je zajímavá a nápaditá, zvlášť co do použití skla jako filtru. ()

PollyJean

Jak hodnotit báseň? Líbí se mi komentář Aelity ale líbí se mi také porovnávat tento film s Anamnesis. Stejný základ (muž a žena), ale diametrálně jinak. ()

Sista

..neboli mořská hvězdice. Man Ray si zde různě pohrává s tímto symbolem krásy, využívá zvláštní techniky snímání obrazu - kamera je jakoby zamaštěná nebo zamlžená..tento film je adaptací básně R. Desnose ()

Honziss

Man Ray byl básní R. Desnose zcela unešen. Není divu, když ji poprvé četl opilý. Adaptace se mu povedla natolik, že byl film promítán po celé Evropě. Sám básník Desnos si ve filmu zahraje druhého muže, jenž přichází do scény. ()

Sadova302b50

Můj první Man Ray, jsem trochu zklamaná. Sice je zajímavé rozlouskávat avantgardní hrátky se symboly, je tu nevšední stírání hranice snového a reálného plus asi tři opravdu netradiční momenty. Přesto, když se řekne surrealistická fantazie, vybaví se mi něco obtížněji uchopitelného a náročnějšího, než je tento film. ()