Obchodník s autami Jerry Lundegaard má finančné problémy, ktoré sa rozhodne riešiť tak, že si najme dvojicu kriminálnikov, aby uniesli jeho ženu kvôli výkupnému, ktoré budú požadovať od jeho bohatého svokra. Tento nápad sa stal začiatkom série zlých rozhodnutí, ktoré priniesli smrť mnohým ľuďom. Dnes už kultový nezávislý thriller, ktorý vyniká typickým coenovským čiernym humorom získal dva Oscary z celkovo siedmych nominácií. (STV)

simply

Fargo ke mě došlo jako kultovní film, co prostě musím vidět...Po shlédnutí musím říct, že to není špatný film ale do geniálního a kultovního počinu má celkem dost daleko. Jinak pro mě úžasný Steve Buscemi, scéna s drtičkou a skvělý hudební podkres... ()

Ollie235

Stále mi není jasné, co na tvorbě bratří Coenů takové kvantum lidí vidí. Nechápal jsem to u jiných filmů, nechápu to ani tady. Ze začátku mě ten cynismus, absurdita a černý humor bavily, ale po polovině jakoby se vše dobré vytratilo a místy (policejní vyšetřování) jsem se vyloženě nudil. Navíc se nemohu zbavit dojmu, že během pouhých 98 minut se film snaží nabídnout mnohem víc, než co skutečně dokáže pojmout. O 18 let mladší seriálové Fargo je kvalitou někde jinde. ()

qxkamo odpad!

Kedze nehodnotim filmy podla hereckeho obsadenia, ale podla toho, ako ma film zaujme, tak s cistym svedomim mozem dat tomuto filmu odpad. V popise sa pise, ze je to inteligentny film, no mam pocit, ze ten popis je tiez cynizmus. Celkovo mi tento film pripomina take TV filmy, ktore bezia na JOJ plus opakovane uz dlhe roky. Najlepsia scena bola ta, ked som zistil, ze film ziskal dva oskary a takmer som oplul monitor. Ak vidim peknu zenu, neznamena to automaticky, ze je inteligentna. Takze aj takto sa maju hodnotit filmy, teda ak tam hraju znami herci, scenar, resp. rezia je v rukach znamych tvorcov, neznamena to automaticky vysoke hodnotenie. ()

Movie Gourmet

Seriál se mi líbil o dost víc. Zde jsem se díky vleklému stylu vyprávění skoro až nudil. Williama Macy(ho), nemám nijak v lásce, přesto do role slabocha se hodí celkem dobře, ale v podání s nejistým, nerozhodným a bojácným, někdy též koktavým, "posránkem" a "přizdisráčem" Martinem Freemanem, si nezadá. (Ten popis plný barvitých přívlastků patřil samozřejmě Freemanovým filmovým rolím :-)) Freeman svým hereckým umem Macy(ho) o dost převyšoval. Filmové zpracování se od seriálového o dost liší v dějové linii.... Ve filmovém zpracování mě nejvíc zaujal zabijácky ledově klidný a nemluvný Peter Stormare, pak o něco méně Steve Buscemi, s jehož hereckým umem jsem ale byl již obeznámen, a v poslední řadě pak ještě Frances McDormand v roli vidlácké policajtky s velkým "bubnem" :D. Verdikt: 3 a 1/2* a 75 - 80 %. ()

Santino7

Ak sa mám priznať, tvorbu bratov Coenovcov mám zmapovanú len veľmi málo, v podstate okrajovo - pred touto snímkou som mal možnosť vidieť od nich len dve, a to konkrétne Intolerable Cruelty a Burn After Reading. Nakoľko netuším, do akej miery je (alebo nie je) zrovna táto trojica vhodnou a reprezentatívnou vzorkou spomedzi všetkých ich známych i menej známych filmov, kdejakých "mudrovaní" či hľadaniu spoločných prvkov sa radšej širokým oblúkom vyhnem. Tak či onak by to bolo vzhľadom na moje značné rezervy v tomto smere úplne zbytočné. Keďže som teda Farga mohol (respektíve musel) sledovať okom diváka takpovediac "nezasväteného", úplne prvé, čo mi okamžite udrelo do očí, bola celková inakosť, svojskosť. Ani náhodou sa totiž nejedná o tuctovku, to v žiadnom v prípade, film ide od začiatku do konca svojou vlastnou cestou, diametrálne odlišnou od ostatných snímok tohto (alebo aspoň približne podobného) rázu. Čo s tým ruka v ruke súvisí, je istý druh absurdity. Tú totiž bolo cítiť úplne všade. A stále. Či už sa jedná o dej ako-taký (raz darmo, tie najabsurdnejšie scenáre píše život), atmosféru, ktorú som priam žral a sadla mi perfektne, konania postáv (ktoré boli typologicky od začiatku jasne vymedzené a následne po celý čas nijak nevybočili - čo beriem len a len ako pozitívum a v rámci súčasného filmu do značnej miery aj ako raritu), či tiež rôzne vychytávky po stránke vizuálnej (a pritom šlo iba o maličkosti, "prkotiny"), ktoré môjmu oku výrazne ulahodili. No a keď už teda takto pomerne dosť chválim, nedá mi to nespomenúť aj vynikajúce exteriéry, pohľad na zasneženú Minnesotu a okolitý "venkov" bol vskutku pôsobivý a krásny (americké filmy zo zasnežených, odľahlejších oblastí ma potešia takmer vždy - príjemná zmena oproti samým New Yorkom, LA či Washingtonom). Ak sa mám ešte pristaviť pri hereckých výkonoch, tak zaujal najmä Buscemi a Stormare (a dá sa povedať, že aj Mace svoju rolu zvládol), tí totiž priam zažiarili a jedinou osobou, ktorá mi v istých okamihoch prekážala bola Frances McDormand - neviem popísať prečo, no skrátka mi nesedela (avšak český dabing bol konkrétne v jej prípade veľmi zaujímavý, a ten sa mi vcelku i páčil). Na plný počet to síce tentokrát nevidím, no napriek tomu to hodnotím za také silné poctivé štyri, najmä teda vďaka atmosfére (plus cynizmus a humor) a taktiež tým zvoleným lokáciám, tam to bola skutočne pastva pre oči. Rovnako ako scéna s drtičkou, to bola perlička. 85% ()

Renfield

Hm, lépe než bratři Coenové by postavy ve filmu nevystihli ani ti, co jsou v jeho příběhu vyslýcháni. Obzvlášť ten malej, co je srandovní úplně jinak než ostatní lidi, to celé táhne. Výborně napsaní jsou všichni, ať už jde o Marge, Jerryho nebo mlčenlivého Grimsruda, ale Carl je hold Carl. Stačí vzpomenout na scénu únosu, tichou jízdu v autě, nebo skoro finální předání peněz. Dialogy jsou ve své kvalitě již klasické a to stejné platí i o černém humoru v nich, nebo v celých scénách. Konfrontace s policistou na noční silnici je dokonale dramatická, plná napětí. Oproti ní působí třeba výslech lehkých slečen jak z jiného filmu, přesto k sobě ty scény sednou. Když jsem byl u té noční silnice... kamera Rogera Deakinse mi přišla taková vhodně nenápadná, což neplatí právě pro silniční scény, ve kterých si bere hlavní slovo a společně s hudbou tvoří nádherně mrazivou atmosféru. A finále? Coenovské... Chatař Grimsrud v něm ukáže, že jeho koníčkem není jen sledování romantických filmů, ovládá například i štěpkovač. A když zrovna není po ruce dřevo... ale co už, Carl měl pěkné ponožky. 85% ()

Garch

Po letech se stále víc utvrzuji, že "Fargo", je jedním z hodně výrazných zářezů ve filmové historii. Holt, Coenovi. ()

Oralfabet

Antiteze filmů glorifikujících násilí a zločin, oslava prostého, pokorného života. Jeden z nejlepších filmů, co byl kdy natočen. 10/10 ()

jilda

Hodně černý humor, kterým mě Coen dostal.Když si představím, že je natočen podle skutečné události, mrazí mě. Dvojka ůnosců se mimořádně vyvedla, Steve Buscemi perlí vtipné hlášky a snaží se dostat také pár slov z nemluvného, ale o to akčně jednajícího parťáka Petera Stormara.Ten mě připadal trochu jako Bruce Willis, jen o poznání tvrdší a to je co říct.Film je z mrazivého podnebí, ale mě zahřál ..... ()

hell_boy

Velmi vysoké očekávání bylo výjimečně naplněno. Vynikající scénář s poměrně jednoduchou zápletkou, která se ovšem s přibývajícím časem pěkně zamotává a z černé komedie z úvodu se stává neuvěřitelně napínavý krimi thriller. Největší pochvalu za svůj výkon zaslouží Steve Buscemi, který svoji postavu, jejíž chování prochází během filmu neuvěřitelnou proměnou, zahrál naprosto fantasticky. Jeho gansterský kolega Peter Stormare ho skvěle doplňuje a i přesto, že jeho postava řekne cca 10 slov, se vám určitě vryje do paměti. Další herci v hlavních rolích příliš herecky nezaostávají, ale jejich postavy už zdaleka nejsou tak zajímavé a zapamatováníhodné jako dvojice Buscemi-Stormare. Když k tomu připočtete zajímavou hudbu, která ještě přiživuje už tak depresivní atmosféru, a bravurní režii, nemůže to dopadnou jinak než plným hodnocením. Jestli se ovšem jedná o nejlepší film božských bratří si říct nedovoluji, poněvadž na první podívání mě malinko víc zaujala Millerova křižovatka i Muž, který nebyl. ()

crozet

Klasické klišé by znělo třeba: "geniální krimi" nebo podobné obraty, jak nám je servírují autoři v kulturních médiích.. Především se ale jedná o skvělý film jako takový, BEZ OHLEDU NA ŽÁNR. Výteční všichni herci a režie, brutální autenticita, dechberoucí smysl pro detail, mistrovská konfrontace dvou zcela odlišných světů. Celé přikryté všudypřítomným sněhem a kosou.. ()

Deywid

Bravúrne.... toto sa naozaj podarilo.... a zaslúžený Oscar pre fantastickú Frances McDormand, ale rovnako skvelí su aj William H. Macy, Peter Stormare a Steve Buscemi ()

Phillo

Zmes absurdít v takmer bezprávnom štáte, kde si každý do niekoho strelí mi pripomínala Americkú krásu. Lenže... Táto "krása" je skrz na skrz lemovaná nehereckými prejavmi takmer všetkých zúčastnených a vlastne nič nehovoriacim príbehom.. Zastrieľame, ukradneme, uvidíme. A nakoniec aj tak pokapeme. 50% ()

Emzet

Velmi zajímavý, originální a pro mě tak trochu nečekaně drsný snímek s kapku svérázným humorem. Obsazení je skvělé: můj oblíbenec Stormare je dokonalý jako vždy, můj o jen o trošku menší oblíbenec Buscemi jakbysmet a Frances McDormand je prostě neuvěřitelně rozkošná. Plus perfektní hudební doprovod, nádherný a poetický závěr a neodbytný pocit, že Coenovi jsou sakra dobří vypravěči. Co víc si jen lze přát? ()

kujon

Zvláštním způsobem komediální, místy bizardní, každopádně ale poutavý příběh z jedné velké "bílé pustiny" :-) U mě něco mezi 4 a 5* ;) ()

chalp

Až po treťom pozretí je to tých Coenovských 100%!Ale rozhodne to za vrchol ich tvorby nepovažujem, oni si raz za čas dvihnu tu svoju pomyselnú latku vyššie a vyššie a vždy ju prekonajú, tu to trvalo 5 rokov :) ()

(Z)denny

Na začátku mě dostala zvracejíci těhotná šerifka a ta mě nepustila až do konce.. Dalo by se to nazvat jako mrazivý thriller plný černého humoru? Možná. Mě ale určitě při jeho sledování občas přeběhl mráz po zádech, který mi ometla ta sazomínsky černá sprška humoru.. ()

klokyn

Fargo je celkom zaujímavý film, ale určite nie na plných 5 hviezdičiek. To by musel byť trochu menej chladný a trochu viac napínavý. Ou, yeaaah? Ou Yeaah! (používanie tohto výrazu pobavilo, najmä pri rozhovore policajtky s prostitúkami :) ()

JM87

Tak teď budu asi fakt za barbara, ale mě to nebavilo. Buscemiho mám moc rád a Stormare je taky frajer, ale prostě mě to nějak nechytlo. Jako jo, byl tam jakejsi suchej černej humor a pokus o to, aby to působilo vzdáleně bizarně a tím to bylo zajímavý, ale takových filmů už sem viděl milion. Popravdě sem to v půlce vypl. Nebyla to blbost, ale prostě mě to nudilo, málo co mě udrží u obrazovky a tohle mezi to rozhodně nepatří. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Coeni míří na Netflix

15.10.2016

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)