Obchodník s autami Jerry Lundegaard má finančné problémy, ktoré sa rozhodne riešiť tak, že si najme dvojicu kriminálnikov, aby uniesli jeho ženu kvôli výkupnému, ktoré budú požadovať od jeho bohatého svokra. Tento nápad sa stal začiatkom série zlých rozhodnutí, ktoré priniesli smrť mnohým ľuďom. Dnes už kultový nezávislý thriller, ktorý vyniká typickým coenovským čiernym humorom získal dva Oscary z celkovo siedmych nominácií. (STV)

zbysik

Vskutku absurdni film, ktery me svym netradicnim pristupem k filmarskemu remeslu dokonale odzbrojil. Mistami sem si rikal, ze to, co se prede mnou odehrava, nemohou prece autori myslet vazne. Jenze bratri Coenovi to vazne opravdu mysli a to je na tom naprosto genialni. Z toho expresivne rikaneho: "yeah" od pani policistky sem fakt nemohl. ()

1860

Označil bych to jako film plný překvapení, yeah... nevíte kde vám hlava stojí a stát se může opravdu všechno, yeah.. a ty kanadsý rozhovory (vrchol byl šerifka vs. lehké děvy) jsou úžasný.. YEAH! ()

khue

Tak jsem zase jednou proti většině. Ano, spoustu věcí je skvelých, jako například Buscemi a nekompromisní švéd Stormare ale nějak si nemohu pomoct a najít něco, kvůli čemu bych měl dát aspoň 4. Osobně mi to přijde jako tuctový krimithriller. No offense... ()

Witta

Letadlo, které přistává když Carl přijiždí na letiště, je Northwest DC-9.***Jedním z časopisů na polici na WC v domě Lundegaarda je Playboy. Je vidět když Jerry přijde domů po únosu jeho ženy a prohlíží byt.***Jméno zákazníka, který si kupuje auto, je Bucky (jeho jméno je slyšet když ho osloví jeho žena). V titulcích je uveden jako "rozlobený zákazník".***Fuck a jeho odvozeniny se ve filmu objevují 75x, nejčastěji v podání Carla.***Sněžný pluh, který projede kolem motelu na konci filmu, nebyl součástí scénáře, do záběru se dostal jelikož státní zaměstnanci ignorovali varování o probíhajícím natáčení.***Obrazy kachen, které jsou krátce vidět v domě Gundersonových, jsou malby bratrů Hauptamnových, o kterých je ve filmu zmínka jako o konkurentech Norma pro výběr motivu na poštovní známky. Jejich malby se skutečně často objevují na poštovních známkách v Americe. ()

Hanys_

Big Lebowski stále nepřekonán. I zásluhou postavy těhotné detektivky, která mě celou dobu neskutečně iritovala. Každopádně z tichého Stormara šel vážně strach a Macymu výrazy v bezvýchodných situacích šly vždycky. 7,5/10 ()

Dixiee

Mně na tom filmu nepřišlo nic zvláštního. Další průměrný snímek s ani ne moc originální kriminální zápletkou, který do měsíce zapomenu. ()

Scevola

Musim priznat ze som od tohto filmu cakal viac, na zaklade toho ake ma hodnotenie. Nebol zly ale je to tak medzi 3 a 4*. Hlavne ked ho porovnam s Big Lebowskym (ktory ma takmer rovnake hodnotenie), ktory bol daleko napaditejsi. Ano par scen mal podarenych (najma spojenych s Petrom Stormarom), ale inak to bola mierna nuda a trochu predvidatelne. 7/10 ()

Stružák

Mám fakt rád, když se někomu podaří natočit fak DOBREJ film, kterej netrvá dvě hodiny. Skvěle zahraný, skvělá ústřední melodie a zajímavej příběh. Zpočátku mi divnej přízvuk trošku lezl na nervy, ale s postupem času jsem si ho docela oblíbil. :-) Pravděpodobně při dalším shlédnutí hvězdičku přidám. ()

bradl3y

To si takhle naplánujete nevinný únos své vlastní ženy a zdánlivě jde vše podle plánu. Stačí ale jedna malá chybka a vše se neuvěřitelně zamotává. A nebyli by to bratři Coenovi, aby to nepodali svým tolik pro ně typickým absurdním stylem. Problém ale tkví v tom, že tím ztrácí celá situace na vážnosti a tak nějak to dehonestuje onu skutečnou událost. Ale stejně je to ohromně zábavné! ()

divak84

nevím co je na tom tak geniálního. Stormarův výkon je fajný, sněhová atmosféra je fajn, ale nic víc.. stejně jako někteří místní blbci davají odpad Predaátorovi, tak já tehle nudě davam 2 ()

Pretender

"Would it... kill you to say something? "No." That's the first thing you've said in the last four hours. That's a... that's fountain of conversation, man. That's a geyser. I mean, whoa daddy! Stand back, man. Shit. I'm sitting here driving. Doing all the driving, man. The whole fucking way from Brainard driving. Just trying to... chat, you know. Keep our spirits up, fight the boredom of the road, and you can't say one fucking thing just in the way of conversation. Oh fuck it. I don't have to talk to you either, man. See how you like it. Just total fucking silence. Two can play at that game, smart guy. We'll just see how you like it. Total silence." ()

SpaceOdyseus

Opravdu krasne vysoustruzeny pribeh plny mraziveho cerneho humoru, zajimavych postav, ktere jsou bez vyjimky skvele zahrane a cele je to natoceno tak chladne a odvypraveno s takovou eleganci, ze se nedaji odtrhnout oci od obrazovky. Oscari jsou plne zaslouzeni. ()

Miller

Musím se přiznat, váhal jsem, jestli nemám dát 4 hvězdy, a hodlal jsem tak udělat, aletěch posledních 30 minut bylo tak bravurních, že dávám pět. Krásná kamera (na oscara), futuristická hudba (také na oscara), geniální scénář (zase oscar) a výborná výprava (poslední oscar), k tomu přičtěte Williama H. Macyho, Petera Stormarea, Frances McDomard, Stevea Buscemiho a nejoriginálěnjší tvůrce nehollywoodského hollywoodu, a vznikne skvělý, zábavný thriller s černým humorem. Osobně s hodnocením souhlasím, a dávám 84-85%, tudíž slabších pět hvězd. ()

F.W.Colqhoun

Well, the little guy was kinda funny-lookin'. / In what way? / I dunno, just funny-lookin'. / Can you be any more specific? / I couldn't really say. He wasn't circumcised. Barevný déšť v minnesotské sněžné pustině neprýští z Princovy kytary, nýbrž z ikonické štěpovačky Petera Stormarea. Cohenové dokáží své zlé filmy natočit tak, že se zasmějete, i když dobrou náladu nenavodí. Fargo mezi ty vtipné nepatří. Vlastně si nevybavuji bezútěšnější film, než je Fargo. Je tu scénář 'podle skutečné události', je tu patrná skvělá režie a záměr, který hraničí s pokusem ublížit. Před tím vším je tu ale William H. Macy. Míra sugestivní ubohosti, s níž ztvárnil postavu prodejce aut, jej navždy uvěznila ve škatulce nejpolitováníhodnějších loserů a mám pocit, že mu to snad i patří. Společně s těmi dalšími v souhrnu utvářejí nejnechutnější spolek individuí, jaký se kdy ve filmu sešel. Nejde o to, že by neexistovaly zlejší filmové postavy. Máme Norimberský proces, máme Schindlerův seznam, bambilióny hororů s maniakálními vrahouny, a máme Bowling For Columbine. Postavy v tomto filmu, většina z nich ověnčená skandinávskými jmény, zbavují diváka stopové víry v lidi. (Frances McDormand to nevytrhne.) Z Farga se chce blít. ()

pjotr76

Brutální "US North" accent všech postav a jedna z nejméně sympatických postav co jsem na plátně za dlouhou dobu viděl v podání Stevea Buscemiho (podobnou, ale o hodně sympatičtější roli měl v Magnolii)...Coenové si s údajně pravdivým příběhem poradili dle svého a poradili si více než dobře. Těhotná policistka, po pravdě mám ten pocit, že to tu ještě nebylo. Klasické Coenovská změť figur a figurek, velmi reálných přesto někdy k neuvěření. Na závěr je nutno dodat, že nelze porovnávat Fargo a Big Lebowski a tvrdit, že v jednom byli Coenové lepší a v jednom horší...byli totiž prostě jiní. ()

Radim

Čtyři, ale trochu rozpačité hvězdičky. Na jednu stranu skvělá Frances McDormand, geniální padouši, krásně depresivní exteriéry a typický coenovský černý humor, na druhou stranu mi prostě nesedlo (ne)tempo filmu. A to americké "yeah" a "fuck" začne po nějaké chvíli strašně lézt na nervy. Skvělý film pro ČT2, určitě neuvidíte na Nově v sobotu večer. ()

Daae

Tomuto filmu musím pochválit hlavně dvě věci: Fantasticky atmosferický hudební doprovod a dokonale zvolené herce. Od Stormara a McDorman až po Steva Reevise v roli Shepa. Poslední scéna nesporně a výmluvně značí, že k šťastnému životu stačí jen málo. Už jdu shánět soundtrack. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Coeni míří na Netflix

15.10.2016

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)