Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (viac)

Marty, bohatý majitel baru v Texasu, zjistí, že jeho nešťastná žena Abby má poměr s jeho sympatickým barmanem Rayem. Najme si toho nejbezohlednějšího soukromého detektiva, aby je oba zlikvidoval. Marty si neuvědomí, že detektivovi Visserovi úplně chybí jakákoli morálka, a za všech okolností si bude chránit jen svou kůži. Tím je pro Martyho nebezpečný, ale aspoň ví, na čem je. Abby a Ray tento luxus nemají a věří, že Marty je jejich jediný problém. (oficiálny text distribútora)

Itar

Na debut výborné, v rámci bohaté tvorby bratří Coenů ale jeden ze slabších kousků, byť s naprosto dechberoucím závěrem. Chápu, že pro spoustu lidí tohle můžou být nejlepší Coeni... ale vsadím se, že ve většině případů to budou lidi, kteří Coeni jinak moc nemusí... je to tu totiž jako s každým debutem, a tudíž tu spousta (pro mě neodolatelných) trademarků je ještě v plenkách a náznacích. Suma sumárum, je to za silné čtyři a bral bych to jako takový nádech k peckám, které přišli v devadesátých letech. ()

Piškotka

Film ukázal své kvality teprve ke konci, atmosféra by se dala krájet. Tajemné bylo to, kdo je vlastně ten nejzápornější a nejodpornější. Myslela jsem, že je to Marty a ne soukromé očko. Jeho smích byl zvrácený. Herci skvělí. ()

Perverz

Ta atmosféra filmu vás skutečně dostane. Opravdu. Coenovic kluci mě nepřekvapují, vím že jejich režijní práce je prostě špičková. Scénař je skvělý a zápletka-levá ruka neví co dělá pravá-je tak dobře vymyšlená a vzniká z ní propletená situace ve které se účastníci nachází v nevědomosti co se vlastně děje, a klamu svých doměnek. Když ráno přijde Ray a říká Abby "Všechno jsem zařídil", a ona vůbec neví o čem vlastně mluví....Bravurní. ()

lucijelucije

Na bratry Coenovi jsou samé dobré ohlasy, a s většinou souhlasím, ovšem Blood Simple mi přišlo mnohem slabší, než ukazuje hodnocení. Nemůžu nepřehlédnout jeho plytkost. I ten závěr ve mě evokoval úplně jinak, než jsem chtěla. ()

angloumene

Tentokrát se český překlad názvu skutečně povedl, protože tahle krutost je opravdu tak nějak zbytečná. Neupírám snímku hutnou atmosféru, napětí a ani slibovanou krutost, ale prostě mi chyběla nějaká hlubší pointa. Něco, co by mi v hlavě zůstalo i po zhlédnutí. Takhle film pouze vyšumí a v divákovi nezůstane nic, než vzpomínka na těch pár trochu silnějších záběrů. ()

derryl

Zbytečná krutost není podle názvu zbytečný film. Vůbec ne! Je přesně takový, jak jsem očekával: coenovsky nepopsatelný a dokonalý do posledního záběru. Hudba, kamera, střih, výprava, herecké výkony, casting, režie a scénář. Vše vypilované a brilantní. ()

Rozjimatel

"I got a job for you." "Uh, well, if the pay is right and it's legal, I'll do it." "It's not strictly legal." "Well, if the pay's right, I'll do it."     Viacnásobná premiéra, ktorá uvádza na scénu hneď niekoľko veľkých osobností filmu: bratov Coenovcov na režisérskej a scenáristickej stoličke, hudobného skladateľa Cartera Burwella (skvelý klavírny motív) a Frances McDormand, dlhoročnú dvornú herečku Coenovcov. Hoci som od tejto prvotiny Coenovcov nečakal žiadne zázraky, s prekvapením zisťujem, že ide o ich majstrovské dielo (a mám taký pocit, že dokonca aj ich najlepšie), ktoré preukazuje všetky typické prvky ich osobitého filmárskeho štýlu: krásne pomalé tempo rozprávania, parádne budovanie atmosféry (najmä atmosferické nočné scény) a špecifický čierny humor, značne morbídneho charakteru. A nemôžu samozrejme chýbať ani výborne napísané postavy, z ktorých som si doslova zamiloval urehotaného súkromného detektíva (výborný M. Emmet Walsh) a samozrejme nebojácnu Abby (úžasná Frances McDormand, dokonca i pôvabná!) s jedinečnými metódami sebaobrany. Nervydrásajúci príbeh odohrávajúci sa v texaskom zapadákove má viacero zvratov, ktoré ho celkom zaujímavo zamotajú - v podstate každá z postáv si potom uplynulé udalosti vysvetľuje inak.      "I'm not afraid of you, Marty." "Well, ma'am, if I see him, I'll sure give him the message." ()

GREGOIRE

Výtečný kousek - klenot. Banální a ve své krutosti až komická zápletka rozpoutaného řetězce násilí a nedůvěry („ já vím jen, že tady v Texasu si musí každý pomoct sám“). Brilantní dialogy plné černého humoru (tady se musel inspirovat i Tarantino) a trefa při obsazování jednotlivých rolí. Musel bych hodně přemýšlet, kde jsem viděl tak skvostně odporného slizouna, jakého vysekl M.Emmet Walsh v roli soukromého detektiva. Napínavé, hrůzné a vtipné zároveň. Nemá to zkrátka chybu. ()

Jorge-Z

Debut bratří Coenů jak se patří. Krimi se vším všudy, které oba dovedli k dokonalosti ve Fargu. Název filmu je opravdu vystižný. ()

Mikino00

Jako debut velmi působivé, napínavé s přímým tahem na branku. Zdaleka nejlepší film těchto bratří, který v mým očích ještě nepřekonali. ()

geimz

Coenovské filmy u mňa buď slávia veľký úspech (Lebowski, No Country for Old Men), alebo sa pri nich vyložene nudím a každú chvíľu pozerám na hodinky (Fargo, True Grit), nič medzi tým. A Blood Simple je práve tou druhou možnosťou. ()

Oralfabet

Napoprvé jsem tady tuhle Coenovic prvotinu trestuhodně podhodnotil, tentokrát možná díky fantastickému závěru lehounce nadhodnocuji, přece jen je tady asi dvacetiminutový úsek, kde mě to celkem ztrácelo. Každopádně jde ale stejně o parádní, chladnokrevný thriller, a neskutečně silný debut. Frances McDormand je tady strašně roztomilá, ale ke konci taky cool as fuck, a nádherně odporný M. Emmet Walsh si to celý krade pro sebe. Btw: Vzácný případ pozměněného českého překladu názvu, který doopravdy funguje. 9/10 ()

deiwitch

Film který mě oslovil a kde jsem poznal pojem 'Coen Bros.' Jde o dechberoucí dílo, které by nemělo ujít nikomu, kdo se označuje za filmového znalce a fanouška... ()

hell_boy

Odrazový můstek pro snad nejgeniálnější scénaristicko-režijní dvojici všech dob je velice originálním a povedeným dílkem, které by si nebýt několika hodně zdlouhavých a uspávajících scén zasloužilo jednoznačně plné hodnocení. Tak musím bohužel zůstat na pěkných 4*. ()

RomanHyde

Mám slabost pro Coeny, zvláště pro tuto jejich prvotinu. Coenové mají vůbec oblibu v podobných tématech, kdy outsider dostane "řádné" spoluobčany do situací, kdy sami musí dělat věci o kterých se jim dříve ani nesnilo.. myslím tím noční můry. Jakýmsi dominovým efektem jsou i v tomto snímku lidé vystavěni násilí a krutosti (zbytečné), a v rámci pudu sebezáchovy působí násíli a krutost ostatním. Tvůrci se v tomto tématu vyložené ráchají a zároveň tohle téma výborně zvládají. Ve filmu jsou nezapomenutelné okamžiky a místy by se dala atmosféra krájet. Určitě tento snímek patří mezi nejoriginálnější a nejkvalitnější ve svém žánru. ()

Pitrsss

Já na filmech od těch dvou hovad (čti Coenů) miluju asi nejvíc ten jejich naprosto originální štyl, kterým své filmy točí. A ten štyl je tak výrazný, že stačí vidět pár minut z filmu a hned je jasné, kdo za tou úchylárnou stojí. U Zbytečné krutosti (ač je to Coenovská prvotina) tomu není jinak. Ikdyž se i tady najde několik slabších chvilek (film se táhne jako smrad z týden "uleželé mrtvoly" - neškodila by větší svižnost) tak v celkovém záběru je to skvělá podívaná, plná neotřelých režijních nápadů, nechutně slizkých hereckých charakterů, s hutnou, dusnou maloměstskou atmosférou. 80% ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (viac)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)