Mehdi Ben Barka bol marocký ľavicovo orientovaný politik, ktorý sa snažil o zjednotenie krajín tretieho sveta v boji proti západnému imperializmu. Cestou na stretnutie s režisérom, s ktorým sa spolu chystali nakrútiť film, ho na parížskom bulvári Saint-Germain zastavil policajt a prinútil ho nastúpiť do auta. Odvtedy ho nikto nevidel. Sedem rokov po udalosti sa ňou inšpiroval režisér Yves Boisset a nakrútil film s hviezdnym hereckým obsadením - tri hlavné úlohy stvárnili Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli. (RTVS)

subic

Klasický dabing ještě s Janem Třískou. Velmi zajímavé obsazení, Bruno Cremer, Philippe Noiret, François Périer, Roy Scheider, proto jsem to vlastně chtěl vidět. Všichni v oblecích, i ten poslední poskok. Neskutečně dlouhý politický thriller z Francie. 55% ()

mac000

Yves Boisset měl svou angažovanou filmařskou tvorbou v 70. letech minulého století u herců obrovský kredit a proto se mu do tohoto skvěle napsaného i zrežírovaného dramatu podařilo shromáždit plejádu francouzských hvězd té doby (snad jen Yves Montand mi tu chybí). Michel Bouquet v pro něj netypické roli zkorumpovaného advokáta. Film je "koukatelný" i dnes ! ()

ostravak30

Na tomhle případu je jasně vidět, jak i v demokratické zemi je možné prakticky cokoli. Ve spolupráci tajných služeb pak i únosy či vraždy. Tedy vše, co je dnes vyčítáno autoritářským režimům nebo třeba současném Rusku. Je vlastně jedno jaký režim vládne, tajné služby vždy konají ve státním zájmu či zájmech, ale jen podle toho, kdo zrovna píská do píšťalky. Yves Boisset tento film kvalitně herecky obsadil a tím se z Atentátu nestal jen průměrný špionážní film. Divák může pochopit i řadu souvislostí a tvůrčí tým si při tom zrovna nebere servítky. Tím víc je to s podivem, když si uvědomíte, že celý děj má reálnou základnu. Ačkoli způsoby a provedení je dnes jistě jiné/nové, princip je nejspíš stejný. A to měli tehdejší představitelé vlastně štěstí, že ještě neexistovalo tolik záznamových médií. I tak ale počet zástěrek a příprava celé akce opravdu šokuje. ()

carl.oesch

Film prima, famózní muzika, špičkoví herci, skvělá atmosféra, ale....jedno velké ale je, jak nám ti západní užiteční idioti pořád a pořád ukazovali a ukazují, jak je ten západní svět špatný a nemorální a jak ten východní a zde ten třetí je prima, reprezentovaný zde Ben Barkou pod jménem Savien (či jak se ten úžasně ušlechtilý Tunisan jmenuje). Je skvělé, že tento bojovník za třetí svět deklaruje svoji naprostou podporu nebohému lidu Palestiny a také řadě úžasně "humánních" a spořádaných režimů, podporovaných většinou z Moskvy a občas i z Pekingu. Je skvělé, jak je vykreslena protistrana - přesně podle příruček tehdy u nás oficiálního marxismu leninismu. Tyhle filmy dávala tehdejší Československá televize s mimořádnou chutí. A tak přes nesporné kvality díla musím připomenout, že film byl natočen zrovna v tom roce, kdy komando těch nebohých a pokrokových Palestinců brutálně vyvraždilo na olympiádě v Mnichově skoro celou izraelskou výpravu. Dočkáme se taky filmu, kde bude stehně úderně předvedeno počínání oněch levičáků, zejména pak z tzv. intelektuálských kruhů, bude odhaleno alespoň někde dodatečně, jak SSSR platil a dokonce i řídil a organizoval všechna ta mírová a pokroková hnutí na Západě, nebo co představovalo působení soudruhů zpoza železné opony třeba v Africe? Ve chvíli, kdy jsem v jakémsi cestopisu z Chile viděl, že Allende zde má před prezidentským palácem sochu, jsem pochopil, že se objektivního hodnocení podobných událostí asi nedočkám a neomarxistická lež a manipulace bude nejen žít dál, ale i košatět asi až do skonání světa. Bohužel. Není to jenom manipulant Moore nebo salónní levičák Stone, Evropa (tedy ta západní) jich má haldu a ve Francii skoro nejvíc. Proto tenhle film nakonec hodnotit nemůžu, nakonec Leni Riefenstahl byla taky technicky a umělecky skvělá, ale služba jinému ďáblovi ji zcela deklasuje. Je zajímavé, že na jinou formu extrémního levičáctví se dodnes většina lidí dívá zcela jinak. Jak je vidět, ten Goebbels zas takový genius nebyl, na to jsou dodnes machři jiní.                                                                            P.S. No, a jak jsme se dozvěděli až v nedávné době, onen předobraz Ben Barky (krycí jméno Šejk), toho neuvěřitelně kladného člověka poněkud dostává trhliny, když se díky mravenčí práci historiků z ÚSTRu ukázalo, že onen pokrokový politik a bojovník za třetí svět byl ve skutečnosti královsky placeným agentem STB a předobraz onoho novináře, F. Dariena (ve skutečnosti J.P.  Clementine, krycí jemno Pipo) jakbysmet. Až na to, že onen Darien nebyl zavražděn těmi zlými agenty dnešní DGSE nebo dokonce CIA, ale naopak se podílel dle přání STB po zmizení Ben Barky na rošiřování legendy o tom, že byl zavražděn Američany nebo Francouzi. To je ukázáno v příslušné částí famózního dokumentu ČT s příznačným názvem Praha ve službách Moskvy. Tváří tvář faktům, uvedeným v tomto dokumentu (a nejen tam) dostává ididotství francouzských "pokrokových" režisérů ještě úplně jiný rozměr. Ten Lenin je oprávněně nazýval ižitečnými ididoty. () (menej) (viac)

Baldrick

Bez debat perfektní, byť trochu dobové. A zároveň tak trochu kocovina šedesátek. To, že je to natočeno podle skutečných událostí, filmu dodává to pravé mrazení, platné dodnes... ()

brasek

Absolútny zmätok. Neviem o čo išlo vo filme, bez toho aby som si prečítal niečo o skutočnej udalosti, ktorá inšpirovala filmárov. Samotný filmový príbeh je nezaujímavý, plno postáv o ktorých nevieme nič, dej je nepriehľadný a bez patričného napätia. ()

Heywood

Excelentně obsazené, ukázka špinavostí, které se nikdy nezastavily, Francie tu ještě má bílé školáky a svobodu projevu, která dnes v EU už neexistuje. To, že se politika dělá stále " v zájmu" je nepochybné, problém je, že politici byli závislí na kapitálu, ale dnes jsou to už jenom loutky. A levice, tady v 70tkách tak vzpomínaná je dnes mimo, protože člověk pro ni přestal být hodnotou a zájmem.  Vidět film z roku 1972 o 40 let později je v mnoha směrech zážitek. Nebyla to tehdy růžová doba, ale ta dnešní je v mnohém horší. A internet pod vlivem BIGtech svobodě rozhodně neprospěl. O to je půvab filmu kouzelnější, byť střih, hudba, interiéry a móda je tak dávná a tak strašlivě minulá. ()

PTuranyi

Francúzska herecká elita 70-tych rokov vo filme o zákulisnej hre tajných služieb okolo nepohodlného politického vodcu, ktorá je zároveň osobnou drámou jeho priateľa Françoisa Dariena. Ten je prinútený pod nátlakom zradiť svojho priateľa no následne sa rozhodne postaviť mocným. Ako je pre francúzske filmy z tohto obdobia, nečaká ho šťastný koniec. Produkcia je dobrá a atmosféra podfarbujúca scény výborne vystihuje náladu. Celkom dobre si viem v hlavnej úlohe predstaviť Alaina Delona, ktorý niekoľko podobných charakterov stvárnil, ale Jean-Louisovi Trintignantovi niet čo vytknúť. 70% ()

Moraldo

Film ze staré francouzské školy. Nekompromisní, bez servítek. Společnost není ráj, je to přísně profilovaná pospolitost jednotlivých vrstev. A nevyplatí se zaplést se s těmi z vrstev vyšších. Politika, chamtivost a prospěchářství versus čest spravedlnost a touha po ideálech. Není nutné psát kdo zvítězí - stačí si vzít ponaučení z vývoje u nás po roce 1989. Bez iluzí a servítek. ()

gizi

Jak se říká, toto nemá chybu! A fakt by se těžko něco hledalo. Pravý politický thriller s tím správným anti-happy-endem. Jak výstižně píše LiVentura - svinstvo. A to je jen malá ukázka, jak to ve vysoké politice chodí, jak se svrhávají vlády... Za všechny problémy (s blízkým východem apod.) si prostě můžeme sami. Výtečně hudebně doplněno klasikem Morriconem. 90% a 5*, 23.2.2016. ()