Hviezdna brána: Atlantída

• Česko Hvězdná brána: Atlantida (viac)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (viac)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

Sammya

Začalo to tím, že jsem vyrostla na mateřském seriálu Hvězdná brána, který je doteď jedním z mých nejoblíbenějších. Ale jakmile jsem se jednou začala koukat na Atlantidu, bylo rozhodnuto, že pro mě bude v položce Nejlepší scifi seriál všech dob jedině SGA. Je v něm brilantní jednoduše všechno. V žádném jiné seriálu nemám tolik oblíbených postav a v žádném jich není tolik sympatických. Promyšlený a napínavý děj, střídající se s klidnějšími epizodami, výborné efekty, prostředí Země, vesmíru, bájného města Atlantidy, (kanadské) přírody a dalších planet, to vše zapřínilo mou lásku k tomuhle seriálu. Našla jsem si zde i nejoblíbenějšího herce - Davida Hewletta alias Rodneyho McKaye. A odstartovalo to mou už teď posedlost, nejen oblíbenost, sci-fi seriálů a filmů. PS: Kdo by nemiloval českou stopu ve světě aka Davida Nykla v roli dr. Zelenky a jeho dnes už kultovní hlášky?? :) ()

kvasiva

Za ty roky si na ně stejně zvyknete a můžete si říkat co chcete a beztak je máte rádi. Ale u mě stále top1 zůstává původní Stargate. Nebýt dr. Zelenky a jeho hlášek, které v originálním znění mimořádně vyniknou, tak jsem možná ani u tohoto "pokračování" nezůstal. No naštěstí tam byl a já s tímto seriálem mohl strávit ve finále hodně večerů. Bohužel zakončení mě velice zklamalo :( Tolik otázek nezodpovězených zůstalo a fanouškům zbývá jen doufat, že někdy možná někdy bude film ... Za dr. Zelenku ale nechávám 4* ()

necisty

K této Bráně se zpětně těžko vyjadřuje. Rozhodně už to měla být dospělejší podoba a tím pádem neprominu to co jsem u mladší 'dětské' sestřičky prominul. Jako hltal jsem to jak prase, ale 4ma vyjadřuji nesouhlas k několika faktorům. Prostě to mohlo být lepší, podělali si to sami. Šlo vidět, že když chtějí, tak z toho dokážou vymáčknout našlapanou akci, vesmírné bitvy, nebo snad i hned tu první na předsunuté základně jsem miloval. Na druhou stranu, když to nebyl zrovna konec, půlka nebo začátek série, tak se zde objevovalo strašně moc nudných dílů. Někdy mi přišlo, že si z nás dělají prdel. Díly s borcem, pokud se dobře pamatuji, který foukal na flétnu a všichni mu pak sloužili, byly neuvěřitelně tupé a já chytal takové nervy, že jsem pomalu chtěl začít hledat Atlantidu, abych tomu scénáristovi, kdo ho vymyslel, rozbil hubu. Pamatuji si, že mě hodně bavil Rodney a jeho hádaní se se Zelenkou, to byla skvělá pocta pro českou základnu fanoušků, děkujeme! Za ně bych postavil asi Elizabeth a Carsona, toho jsem měl fakt rád, teprve potom Shepparda, ten se jim jako náhrada za O´Neila moc nepodařil a Ronon za Tiealka už vůbec ne, fakt se mi tam nelíbil. A Teyla? To byla jedna velká katastrofa! Carterové nesahala ani po kotníky. Nesnášel jsem ji hned od prvních dílů a nebyl jsem sám a oni ji tam pak ještě nechají otěhotnět, díly s jejím faganem byly tak nesnesitelné, že jsem tentokrát vážně hledal mapy ztraceného města. Na začátku jak kdyby vyslechli přání fanoušků, ale v průběhu na ně nebrali ohled, nebo na ně reagovali příliš pozdě. Tohle nemá být telenovela, ale sci-fi seriál!!! ()

Fancipal

Přiznám se, že jsem v počátku přistupoval k tomuto mladšímu bratříčkovi slavné SG-1 se značnou nechutí. Ale časem jsem pochopil, že když dva dělají totéž, nemusí to nutně být totéž. To je totiž přesný popis vztahu SG-1 a SGA. Proč bych porovnával, když oba můžou být děsně cool, každý jiným způsobem. Hrůzu nahánějící Wraithové možná neměli kouzlo a charisma Goa´uldů, ale jako protivníci nově se formující expedice na Atlantis byly rozhodně trefou do černého. To samé lze říci o postavách – nejde se nezmínit o Davidu Hewlettovi, který hraje Rodneyho s takových zápalem, že jsem si málem i já sám vypěstoval alergii na jeden nejmenovaný citrusový plod, Radek Zelenka dokazuje, že i malá země uprostřed Evropy, může ovlivňovat prostřednictvím svého vyslance dění v historii jedné vzdálené galaxie. Za zmínku stojí i Jason Mamoa pomalu si probíjející svou cestu do Hollywoodu a samozřejmě John Sheppard, který byl původně zamýšlen jako mladší kopie Jacka O´Neilla, ale i on vyrostl v právoplatnou postavu. I tady ale byly oběti. Válka si koneckonců nevybírá. Posádka ztraceného města Antiků během let strávených obranou legendárního města poznala, že s velkou mocí přicházejí těžká rozhodnutí a s nimi následky, které si v sobě neseme po zbytek života. Dějiny Pegasu nezapomínají na činy hrstky odvážných, ani já nikdy nezapomenu. Díky za úžasných pět let! Nejoblíbenější postavy: Dr. Rodney McKay, Dr. Jennifer Keller, Todd, Radek Zelenka. 1. Série: 95%, 2. Série: 85%, 3. Série: 85%, 4. Série: 90%, 5. Série: 75%, ()

sir-dave

O něco slabší než původní seriál SG. Hlavní postavy méně sympatické, hlavní nepřátele slabší a co se týče propracovanosti taky. Trikovým zpracováním ale většinou překonává Hvězdnou bránu. Není to sice SG-1 ale přesto mně to dokáže přilepit k obrazovce :-) (Hodnocení za 1.-5. sérii - konec) ()

adamicka

První serie byla fak cool 85% začátek je fakt dobrej navíc byli poučeni z SG-1 a udělali první díl fak dobrý a dost to vtahlo do děje.Skvěle efektymproto taky hodnotím lepe než SG-1. Druhá serieByla ze začátku dobrá ,ale pak se to zhoršilo no nicmeně ušlo 70% Třetí serie Byla super díky ní jsem dal 5dobů je to moje nejoblíbenější serie a jako jediná se vyrovná 5 serii. Díli jako Sateda,MCkay a paní Millerová,Rodnyho Povznesení a nebo třeba Hra jsou uplně bombastický.95%.Čtvrtá serie je skoro stejně dobrá jako třetí ale trochu se to zhoršilo nicmeně Cártrová je vítanou změnou a díli jako Cestovatele,Ztrata paměti,Karantena,Harmony,Trojce,Přestupní stanice a Poslední muž to jsou díli za ktere dávám 90%.Páta serie je skvělá je stejně dobrá jako čtvrtá nebo třetí+dobre díli jako Dajdalos na druhou nebo Vegas.Tuto serii shlížím nejvíce ze všech je to fakt dobrá a je zde i díl celkem strašidelný (Šepoty). No abych to tak schrnul je to jeden z mích nejoblíbenějších serialů vtipný a akční. ()

filmmovier

Naprosto fantastická podívaná s parádní znělkou, vynikajícími postavami, luxusními záporáky a scénáři, které jsou v drtivé většině případů mnohem lepší, než v SG Jedničce. I když jsou oba seriály na zhruba stejné úrovni, Atlantida mě baví o něco víc a celkově je mnohem propracovanější a překvapila mě i co se týče efektů. Spoustu epizod je sice slabých, ale převládají luxusní podívané, které dost často jsou na Stargate celkem nevídané (to se mi to rýmuje), minimálně za pilot, naprosto vynikající finále čtvrté série a téměř celou první a druhou sérii si to zaslouží velké uznání. Navíc je tam Momoa, Carterová, Jewel Staite, Conor Trineer jako Michael, spousta dalších herců ze Star Treku včetně většího prostoru pro "Holodoktora" Woolseyho a v pár dílech se zastavili i Landry, Teal'c a O'Neill. Ze všeho nejvíc mě ale bavila asi první polovina série třetí a konec čtvrté, po které jsem hned najel na tu poslední. Atlantida je za mě rozhodně o něco lepší, než původní seriál (teď myslím samozřejmě co do zápletek a kvality scénářů, jinak na něj nic nemá) a rozhodně jde o jeden z těch vůbec nejlepších a nejúžasnějších sci-fi seriálů, který mý všechno, co má spráný seriál mít a ke kterému se rozhodně budu rád vracet. A málem bych zapomněl - ať žije Radek Zelenka, do prdele! 90 velmi silných a zasloužených %. ()

Script

Dá se říci, že se jedná o můj nejoblíbenější seriál z vesmíru SGU. Jediné co mi vadilo na seriálu bylo to, jakým způsobem se zbavovali tvůrci hlavních postav. Po čase si vždy rád tenhle seriál zopakuji. Jinak se nezalekněte CGI efektů v první řadě. Umřel jim tehdy výkonný producent Bob Scarabelli. Proto některé CGI scény vypadají nedopracovaně. ()

Magneto

Po úvodnom pilote...Uvidím ako sa to rozvinie,lae pochybujem ze to dosiahne kvalít ST alebo Babylonu 5...rovnako ako SG1.Ale tá veľkolepejšia výprava sa mi páči,nemali by šetriť ani na scenáristoch a možno by mali vymyslieť nejaké odvážnejšie pointy...Nech sa inšpirujú seriálom ALIAS alebo LOST :-) ()

SG_ever

Kvalitní pokračovaní uspěšné SG-1. Rozvíjí možnosti vesmíru a hadí egyptské bohy nahrazuje vesmírnými vampíry. Pokud se na seriál podívám jako na pohádku, dokážu si jí i obhájit. Jeden z nejlepších současných SCI-FI seriálů. (85%) ()

st.verka

Nevěřila bych, že mne tento seriál zaujme víc, než Hvězdná brána, ale ano. Bylo určitě dobré rozhodnutí dosadit do role Johna Shepparda Joe Flanigana. Jeho vystupování chvílemi vypadá, jako by ještě nedospěl a tím se vymyká ostatním postavám. Skvělý je i věčný potížista Rodney. Seriál je určitě povedený nástupce Hvězdné brány s lepšími efekty a také se mi líbí, že lidé mají každý svůj příběh, který se vyvýjí a nejdou stále jen z akce do akce. ()

Hádés

Nedávno jsem si řikal, že nechápu jak může mít Atlantis lepší hodnocení než SG-1, když SG-1 je základ. A teď jsem si uvědomil že jsem dal Atlantis o hvězdu navíc. Atlantis je pěkně natočený seriál a určitě za Dr. Zelenku je aspoň o půl hvězdy navíc:) ()

Nihlathak

Zelenka :-) ....koukat na to s dabingem musí být opravdu škoda, je krásný vidět ten kontrast. 5* po třech sériích 03.01.08: Po 4. a 5. sérii bych rád přidal hvězdičku, ale už to nejde :( Nevím o tom, že by tento seriál nedosahoval kvalit SG1. Naopak, znatelně je převyšuje. ()

gjjm

Vynikající scifi seriál, kupodivu plný nápadů a ani ne moc klišé (aspoň v prvních sériích), se skvěle napsanými postavami, promyšleným scifi světem a výbornými hláškami (Zelenka rules) - přestože nejde primárně o komedii, jen o s nadhledem točenou scifi. Za to všechno, a navíc za úžasnou atmosféru a ztvárnění, nejmíň pět hvězdiček...I think my Czech skills better... ()

jjpkohoutek

Že v seriálu je čech je snad obecně známé, ale česká státní vlajka na jeho rukávě jde krásně vidět! Viz. porada na začátku desáteho dílu prvé série. ()

majxik

Za prvních pár řad rozhodně 4 hvězdičky, pak ztratil dech... což je škoda. Ale jinak poměrně zdatný nastupce původního serialu. A pro nacionalisty... koukejte na to v angličtině, bude se vám o to více zamlouvat Dr. Zelenka který v seriálu opravdu mluví Česky, a v jednom díle když Zelenka nadáva agnlicky, dokonce Sheppard prohlasí že začíná rozumět češtině. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (viac)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (viac)